Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

Střípky


FOTOGALERIE


Okrsková soutěž - 130 let hasičského sboru
v Přísece - okrsková soutěž

květen 2013 - Opět po 5 letech se v Přísece uskutečnila hasičská okrsková soutěž.


Masopust 2013

Masopustní průvod letos prošel obcí v sobotu 9. února. "Štábní kulturu" průvodu vrátila živá kapela ve složení harmonika-saxofon. (Druhý takový odpolední zátah jako loni by už možná stařičký místní rozhlas nepřežil.)
Masek proti loňsku přibylo a přibylo i pomalovaných plotů, vrat a vizitek PAT&MAT přibitých hřebíky osmdesátkami (!) do všeho dřevěného, včetně pseudohovínek, které po maskách zůstávaly ležet u každých vrat...


VESELICE Hitrádia Vysočina aneb Jak to u nás žilo o pouti

22. července 2012 - Letošní pouť byla zcela mimořádná, neboť na hřiště "Na Vejhoně" přivezl Promoteam Hitrádia Vysočina Veselici, která zabrala podstatnou část pouťového odpoledne a skončila až se západem slunce.


Dětská maškarní merenda

25. února 2012 - Každoroční dětské maškarní odpoledne plné her, hudby, tance a tomboly, letos s mimořádně silnou účastí masek, rodičů i prarodičů. Zkrátka letos sem zavítalo určitě víc lidí jak na hasičský bál, což je vynikající vizitka pořadatelek z ČSŽ. Musím jim to tady prostě vychválit...


Masopustní průvod obcí (s popisným textem)

Masopustní průvod v roce 2012 se konal v sobotu 18. února. Masky letos prošly vesnicí za doprovodu místního rozhlasu, který taky zaslouží uznání, že vůbec vydržel hrát celé odpoledne a že se "nezavařil". Důvodem masopustního průvodu bez tradiční kapely "Veselí Kosi" byla nemoc jednoho z muzikantů.


Liga Mladých hasičů

26. června 2011 - Liga MH po roce opět zavítala na místní hasičské cvičiště. Letos se soutěž konala netradičně až koncem června, ale znovu za chladného počasí. Nebyli bychom totiž v Přísece, aby alespoň trochu nezapršelo. Počasí nepřeje soutěži v Přísece již několik let.


II. setkání příseckých rodáků

21. května 2011 se v Přísece sešli již podruhé rodáci. Setkání bylo o to slavnostnější, že proběhlo v roce 777. výročí první písemné zmínky o obci Příseka. Při této příležitosti byla před kostelem odhalena kamenná socha sv. Jana Nepomuckého.


Masopustní průvod obcí (s popisným textem)

Masopustní průvod v roce 2011 připadl až na sobotu 5. března. Všechny masky prošly celou vesnicí za krásného slunného jarního počasí. Nikdo během průvodu neodpadl, což rovněž stojí za zaznamenání.


Dětská maškarní merenda

26. února 2011 - Každoroční dětské maškarní odpoledne plné her, hudby, tance a tomboly.


7. komerční výlov hasičského rybníku v Přísece

V sobotu 25. září 2010 proběhl v naší vesnici tradiční výlov "Vesničáku" a s ním spojené rybí hody na břehu rybníka, kde přibližně 1.500 návštěvníků výlovu snědlo cca 800 kg ryb. O dobrou náladu se postaraly dvě kapely - KUMPÁNI a MAGDALÉNA.


Liga Mladých hasičů

30. května 2010 - Soutěž započítávaná do Ligy MH se konala po vytrvalém nočním a ranním dešti na příseckém rozbláceném cvičišti. I když se vyjasnilo, tak louka obzvláště ve druhém kole místy připomínala oraniště, resp. ring pro boj v blátě.


Pálení čarodějnic na rozcestí Mátlovy cesty

30. dubna 2010 - Každoroční "Pálení čarodějnic" odstartoval jako vždy lampiónový průvod. Po tříleté přestávce bylo pro účastníky akce opět připraveno uzené. Ohromná škoda pro ty, které vylekala o půl desáté bouřka, která Příseku nakonec minula.


Jarní ping-pongový turnaj

13. března 2010 - V pořadí druhý ping-pongový turnaj měl - co se předvedených výkonů na zelených stolech týče - o poznání vyšší úroveň než před Vánoci.


Dětská maškarní merenda

20. února 2010 - Stejně jako každý rok se i letos konalo v kulturním domě dětské maškarní odpoledne plné her, hudby, tance a tomboly.


Masopustní průvod obcí

Masopustní průvod v roce 2010 připadl na sobotu 13. února. Vesnicí prošel za pravého zimního počasí se spoustou sněhu.


Předvánoční ping-pongový turnaj

19. prosince 2009 - V dobré atmosféře se na sále kulturního domu konal předvánoční ping-pongový turnaj, kterého se zúčastnilo 17 hráčů.


Adventní radování

23. listopadu 2009 - V příseckém KD se konalo "I. Adventní radování", na kterém místní ženy vyrobily několik desítek adventních věnců a další zdobné předměty, připomínající nastávající adventní čas.


Námětové hasičské cvičení v Přísece

26. září 2009 - Za krásného václavského počasí proběhlo zdárně námětové hasičské cvičení - uhašení ohně na místě pálení čarodějnic vodou z Vesničáku.


Liga Mladých hasičů v Přísece

31. květen 2009 - Za studeného počasí a zatažené oblohy s velmi častým a vydatným deštěm se v Přísece poslední květnové odpoledne konala dvoukolová soutěž mladých hasičů.


FOTOGALERIE - Maškarní merenda

V sobotu 28. února 2009 uspořádal svaz žen v kulturním domě maškarní merendu, které se opět zúčastnil značný počet dětí i dospělých.


FOTOGALERIE - Masopustní průvod obcí

V sobotu 21. února 2009 prošel vesnicí za doprovodu kapely "VESELÍ KOSI" masopustní průvod, čítající 16 masek.


Slavnostní hasičská valná hromada

V sobotu 27. prosince 2008 se na sále kulturního domu konala "Výroční valná hromada SDH Příseka", která byla ve znamení předávání diplomů, medailí a dalších ocenění mnoha příslušníkům hasičského sboru.


Fotogalerie - VÝLOV RYBNÍKA na vsi a RYBÍ HODY v Přísece

V sobotu 20. září 2008 proběhl v Přísece tradiční výlov rybníka na vsi a s ním spojené rybí hody na břehu rybníka, kde přibližně 1.000 návštěvníků výlovu snědlo cca 600 kg ryb. O dobrou náladu se postaraly dvě kapely - ČEKANKA a MAGDALÉNA.


HASIČSKÝ DEN V PŘÍSECE
Liga mladých hasičů + Okrsková soutěž mužů

V sobotu 31. května 2008 proběhla dopoledne na hasičském cvičišti soutěž mladých hasičů, odpoledne pak okrsková soutěž mužů.


PANORAMA č. 5 - Pohled z pole "Nad Kostelem"

...po dlouhé době přicházím s další panoramatickou fotkou z roku 2005...

Při prohlížení fotografie objevíme tyto vesnice:
Fotografie začíná vlevo vpředu vesnicí Puklice, která se zde táhne v celé své délce, vzadu je pak vidět Velký Beranov a Jeclov, který vzadu opticky splývá s částí Puklic. Vzadu za Puklicemi, téměř na horizontu, je vidět pás dálnice D1 Praha-Brno. O něco více vpravo vpředu se rozkládá v celé své kráse Starý rybník.
Fotografie pak pokračuje sluncem osvícenými Vysokými Studnicemi (na druhé straně údolí) s nezaměnitelnou siluetou místního kostela, vlevo pod nimi je horní část Luk nad Jihlavou a vpravo pod nimi areál bývalého louckého vepřína. Ještě dále vpravo vpředu vidíme sluncem zalitý lihovar, který leží při toku Příseckého potoka. Další výhled do údolí je zcela zakrytý lesním porostem "Valdek".
A to už se dostáváme k areálu družstva v Přísece. Za ním pak vidíme letiště v Komárovicích a úplně v dáli Radošov a Horní Smrčné. Nejvyšší hora na obzoru (za Radošovem) je Panský kopec (668 m).
Tím pohled na údolí končí. Valdek potom postupně přechází v lokalitu "Na Babce", dále v Katovu horu a za břízami hřbitova vyčnívá Rezkův vršek.
V přední části fotky je za areálem družstva vidět fotbalové hřiště, Vejhon, zastavěné zahrady u silnice na Puklice, dále víceméně schovanou střední část obce, vodárnu na protějším kopci a celá scéna končí příseckým zámkem a kostelem, schovaným za olistěné břízy místního hřbitova.


FOTOGALERIE - Maškarní merenda

V neděli 3. února 2008 uspořádal svaz žen v kulturním domě maškarní merendu, která se těší velké oblibě u dětí i dospělých.


FOTOGALERIE - Masopustní průvod obcí

V sobotu 2. února 2008 prošel vesnicí masopustní průvod, čítající cca 20 masek.


Rekonstrukce silnice Jihlava-Příseka 2006-2007

Dvouletá rekonstrukce silnice v délce 4,2 km mezi Jihlavou a Přísekou byla koncem července 2007 "slavnostně" dokončena. Za 21 měsíců trvání stavby doznala tato cesta razantních změn, posuďte sami na 124 fotografiích.


Fotogalerie - Příseka letecky - červen 2005

V červnu 2005 bylo při zkušebním letu sportovního letadla pořízeno několik fotografií Příseky, z nichž vám 10 předkládám. V kokpitu letadla se bohužel odráželo vnitřní technické zařízení, proto fotografie nejsou ideální.


PANORAMA č. 4 - Pohled do údolí z "Koryt"

Při prohlížení fotografie objevíme tyto vesnice:
Fotografie začíná vlevo vpředu vesnicí Studénky, dále je vzadu vidět Velký Beranov a Jeclov, před kterým vykukuje románský kostelík v Petrovicích, zcela vpředu pak vidíme částečně schované Puklice.
Za druhým koncem Puklic pak na druhé straně údolí vidíme Vysoké Studnice s nezaměnitelnou siluetou místního kostela, vpravo pod nimi je bývalý areál louckého vepřína a horní část Luk nad Jihlavou. Ještě dále vpravo stojí vpředu lihovar, který leží při toku Příseckého potoka a nad ním v dáli je areál vepřína nad Kamenicí.
O kus dále vpravo je vpředu Starý rybník, od kterého se po silnici dostaneme k areálu družstva v Přísece. Za ním pak v dáli vidíme Radošov a Horní Smrčné. Nejvyšší hora na obzoru (za Radošovem) je Panský kopec (668 m).


Liga Mladých hasičů v Přísece - 24. červen 2007


Setkání příseckých rodáků - 26. květen 2007

Příseka - setkání rodáků

Maximální verze fotografií ze setkání rodáků již byly odstraněny. Kdo má zájem, může si půjčit CD u paní starostky Böhmové, kde jsou kromě fotografií z tohoto setkání i fotografie staré Příseky, panoramatické fotky okolí Příseky a další.


Masopust a dětská merenda 2007

Sloučená minigalerie z dětské merendy a masopustního průvodu po vsi.

Mikulášská nadílka 2006

Fotogalerie z kostela sv. Barbory.
Poslední foto je z předvečeru svátku svatého Mikuláše, kdy vesnicí chodil biskup s bílými vousy a berlou, s andělem a s halasným čertovským doprovodem, v sympatickém podání místní omladiny.

Výlov "Vesničáku" - 23. září 2006 (s popisným textem)

Poslední "necenzurovaná" fotogalerie z nějaké akce v Přísece. Přestože kladné reakce na zveřejněné fotogalerie výrazně převyšují, jsou i záporné. Zveřejnění dalších fotografií proto již budu muset zvažovat.
Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední "neočesanou" fotogalerii, na kterou návštevníci stránek museli čekat téměř celý měsíc, doplnil jsem ještě fotografie o popisky, které mají dokreslit atmosféru výlovu.

Nové záchody v hostinci v Přísece - červenec 2006

PANORAMA č. 3 - Pohled na údolí od lomu

Vlevo v popředí dnes již historická zatáčka okolo "Katovny", dále Studénky a Puklice, v pozadí Nové Domky, Velký Beranov, Vysoké Studnice, Luka nad Jihlavou a Svatoslav.

PANORAMA č. 2 - Pohled na údolí ze silnice za lesem

V popředí Studénky a Puklice, v pozadí Nové Domky, Velký Beranov, Vysoké Studnice, Luka nad Jihlavou a Svatoslav.

PANORAMA č. 1 - Příseka od Valdeku

Jednu neděli v září 2005 bylo krásné počasí na fotografování, při kterém jsem dostal spontánní nápad udělat panoramatické fotky. Nejsou bez chyby, ale jako prvotní počin to myslím není špatné. Panoramatických fotek vzniklo celkem osm, budou zveřejňovány zhruba po měsíčních intervalech.

Pocitu panoramatického rozhledu dosáhnete použitím šipky vlevo a vpravo.

POZOR !!! Přestože fotky jsou znatelně menší než originál, jejich velikost i tak dosahuje cca 1,0-3,7 MB. Při menším rozměru by však již nebyly vypovídající.

Přísečtí hasiči ve XX. století (s popisným textem)Protože již došlo k vyčerpání přiděleného prostoru na serveru, musely být odstraněny obrázky těchto fotogalerií, zachovány zůstaly pouze náhledy:

Liga Mladých hasičů - Příseka 2006

Masopustní průvod 2006

Dětská merenda - únor 2006

Inspekce hostince - únor 2006 (s popisným textem)

Hasičská výroční schůze 2005

Mikulášská nadílka 2005

Výlov Mlejňáku - listopad 2005

Poslední letošní posezení u ohně - říjen 2005

Podzimní posezení u ohně na hasičském cvičišti - září 2005

Fotogalerie - Pouť v Přísece 2005

Soutěž mladých hasičů - Příseka 2005

Fotogalerie z "Pálení čarodějnic" 2005 (s popisným textem)

Country v přísecké hospodě 2005

Příseka v zimě 2004/2005 (s popisným textem)

Podzimní Příseka 2004 (s popisným textem)

Příseka z ptačí perspektivy 2004 (s popisným textem)

Výlov "Vesničáku" 2002 (s popisným textem)

Léto-podzim 2002 (s popisným textem)
KAM V OKOLÍ
NA VÝLET

Přísecká přehrada
Rybník "Hraničák"
Rezkův Vršek
Katova hora
Kopec Kolíbl
Osada Petrovice
Bílá skála
Hrad Rokštejn
Město Brtnice
Údolí Brtničky
Osada Okrouhlík
Město Jihlava
Podél řeky Jihlavy