Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

Zpravodajství



Hlavní stránka


Babí léto je tady

...aneb trocha romantiky neuškodí...

2008 - Babí léto je odedávna vnímáno jako jakýsi poslední rozmar léta, kterým se s námi toto nejhezčí roční období loučí. Nevšimnout si krásy babího léta prodchnutého romantikou nebo ho nějak prošvihnout, to by byl skutečný hřích. Přichází v samém závěru léta a končí se začátkem podzimních plískanic.

Podzim u Příseky

Ve vzduchu začne poletovat chmýří babího léta, ukrývající v sobě malé pavoučky, dozrávají kaštany, kvetou poslední luční i zahradní květy. Příroda se začíná připravovat na podzimní přehlídku barev a padajícího listí a načerpává ze zbytků posledních hřejivých slunečních paprsků ještě nějaké ty zásoby na zimu. Toť babí léto.

Poetismus na téma babí léto obyvatelstvo českých krajů provází snad od nepaměti. Je to vděčné lyrické téma podobně jako Luna, východ Slunce nebo duhový oblouk. Těžko najdeme také lepšího spojení s příjemnými vzpomínkami na dětství. Zároveň se může někdy jednat i o vzpomínky stresující, protože v září začíná nový školní rok. Zkrátka a dobře, čas babího léta je skutečně nezapomenutelný.

Babí léto však není jen pojmem tak dobře známý básníkům. Je to především pojem meteorologický, lépe řečeno klimatologický neboť se úzce váže k výskytu určitého typu počasí v určitou roční dobu - někde mezi druhou polovinou září a polovinou října.

Pozn.: Lidová meteorologie "Babí léto" spojuje s časovým obdobím od konce srpna do konce října. Je to můj nejoblíbenější čas v roce, takže jsem neodolal uvést toto lidové rozdělení i na příseckém webu.

Podzim u Příseky

JEDNOTLIVÁ OBDOBÍ BABÍHO LÉTA:

Jilské ochlazení

(od konce srpna do asi 5. září)

Přestože denní teploty na přelomu měsíců srpen a září jsou ještě poměrně vysoké, dochází právě v tomto období z asi 60% pravděpodobností k výraznějšímu ochlazení, kdy dny svým charakterem spíše než léto připomínají již dny ranného podzimu. V minulosti byly dokonce během jilského ochlazení zaznamenány první ranní mrazíky.

Mariánské léto

(přibližně od 5. do 10. září)

Jde o období, ve kterém se poměrně pravidelně objevují teplé a slunečné dny. Někdy je mariánské léto zaměňováno s babím létem, ale to přijde až později.

Ludmilsko-matoušské pozdní léto

(přibližně od 10. do 25. září)

V měsíci září dochází již k výraznému poklesu denních teplot, zároveň je však pro tento měsíc typická i jejich velká rozkolísanost. K nejvýraznějším teplotním výkyvům dochází právě během ludmilsko-matoušského léta, které přichází s asi 65% pravděpodobností. Během tohoto období je možný jak výrazný vzestup teplot, tak i jejich pokles (v kronikách jsou zaznamenány nejen mrazy, ale i sníh během tohoto období).

Babí léto

(přibližně od 25. září do 20. října)

Období klidného slunečného počasí s výrazným nočním ochlazením, s častými ranními mlhami a občas i mrazíky a mrazy. Pokles teplot je plynulý, bez výraznějších výkyvů a méně strmý, než v obdobích následujících. Pro období babího léta jsou typické velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami, což je důsledkem bezoblačné oblohy, která nebrání vyzařování tepla ze zemského povrchu. Dalším typickým rysem babího léta jsou vedle zbarvujícího se listí hlavně mladí pavoučci poletující na svých pavučinách. Obdoba evropského babího léta se vyskytuje i na severoamerickém kontinentu, kde je toto období nazýváno indiánským létem.

Nejvýraznější části vlastního "Babího léta" se lidově říká:

Léto svatého Václava

(přibližně od 25. září do 5. října)

Je to první a nejvýraznější část babího léta, která je typická svými výrazně teplými dny. Léto svatého Václava se vyskytuje s pravděpodobností asi 70% a to na velké části evropského kontinentu.

Podzim v Přísece

Zpravodajství