Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Do potoka v Přísece vytekla nafta

V pondělí dne 27. ledna 2003 vyteklo po havárii kamionu, která se stala v pondělí po šesté hodině večer v Přísece, několik desítek litrů nafty do potoka v Přísece.

Vůz jedoucí od Brtnice podle Policie v klesání v zatáčce vjel na zledovatělou krajnici, kde dostal smyk. Poškozeným spojem mezi nádržemi vytekla na stráň a do blízkého slepého ramena příseckého potoka motorová nafta. Hasičům a pracovníkům správy Povodí Moravy se však podařilo zabránit tomu, aby se uniklá nafta ve větší míře dostala do obecního rybníka a dál do potoka, protože nafta natekla ve velké míře do uskladněného uhlí pana Pulicara, č.p.42. Aby nedošlo k postupnému průsaku nafty, bylo provedeno okamžité napytlování tohoto uhlí. "Aspoň to bude lépe hořet", reagoval na tuto situaci s humorem pan Luděk Pulicar.

"Podle mého odhadu se mohlo do vody dostat nejvýše dvacet nebo pětadvacet litrů nafty. Škoda na rybí osádce zatím nebyla zjištěna, v rybníku ani v potoce jsme v odebraných vzorcích stopy po naftě nenašli", řekl vedoucí jihlavského provozu Povodí Moravy Václav Klement.

Hasiči bezprostředně po havárii do potoka umístili nafukovací norné stěny a pomocí absorpčních přípravků se jim zdařilo většinu vyteklé nafty zlikvidovat. Škoda na životním prostředí by podle jejich mínění zřejmě mohla nastat spíše v případě, že by země nebyla po předchozích mrazech ještě zledovatělá.

"K úniku nafty přímo do potoka a rybníka nedošlo, situaci neustále sledujeme a zbytky nafty likvidujeme sorbenty", řekl operační důstojník jihlavských hasičů Jan Musil.

Pětadvacetiletý řidič kamionu pocházející z Brtnice, ani nikdo další nebyl při nehodě zraněn. "Kamion se při smyku dostal mimo vozovku a tam narazil do stromu", řekla okresní policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Hasiči se zprvu domnívali, že na stráň pod silnicí vyteklo všech 360 litrů nafty - takový byl totiž celkový obsah nádrží. "To byl ale údaj o plných nádržích, které měl kamion před výjezdem. Já tvrdím, že z tohoto množství vyteklo 20 nebo 30 procent a z toho jsme drtivou většinu zachytili", řekl Klement.

Zpravodajství