Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


ZPRAVODAJSTVÍ

Zprávy a zprávičky z Příseky a z jejího blízkého okolí, sesbírané z různých pramenů od roku 1999 do dnešních dnů.


ROK 2005


Závěr roku v Přísece

31. prosince - V kulturním domě se na samém závěru roku opět konala "Silvestrovská zábava". První "silvestrovskou", tehdy ještě ve starém kulturáku, uspořádal ve stylu diskžokejů v roce 1983 Zdeněk Hekrdla a potom následovali další a další z řad přísecké omladiny, kteří se o tuto bezplatnou akci, která byla vždy konaná stylem "sami sobě", postarali. Jako každý rok (s výjimkou pěti let 1998-2002, kdy byl kulturní dům v rekonstrukci), konala se tedy "silvestrovská" i letos.


Příští rok půjde více peněz na opravy silnic

28. prosince 2005 - Víc peněz za opravy silnic vydá v příštím roce kraj Vysočina. "Z odborných studií jsme se dozvěděli, že 55 procent povrchů krajských komunikací je v nevyhovujícím nebo v havarijním stavu," zdůvodnil Kodet. Kraj spravuje zhruba 4 600 kilometrů silnic II. a III. třídy, na nutné opravy potřebuje 6,5 miliardy. Pokud by měly ze silnic Vysočiny zmizet nejhorší závady v nejbližších letech, musel by si kraj půjčit, protože mnohé silnice II. a III. třídy jsou v katastrofálním stavu.

"Abychom hlavně ve druhém plánovacím období mohli žádat EU o peníze, musíme dohnat zpoždění v technické přípravě staveb," zdůvodnil Kodet. Z Bruselu má kraj slíbeny peníze na první čtyři kilometry z Jihlavy k obci Příseka a to 185 milionů korun ze Společného regionálního operačního programu. Práce za čtvrt miliardy korun začnou nejpozději na jaře.

---Mladá fronta (zkráceno)---


Výroční hasičská schůze

V tradiční den 27. prosince se konala opět hasičská "výročka". Této schůze jsem se po letech, kdy již nejsem členem SDH, opět zúčastnil, nyní jako host. Schůze bude předpokládám formálně popsána na nově vznikajícím webu SDH Příseka, proto jenom krátce.

Po zahájení schůze starostou spolku panem M. Škrdlou následoval podrobný a obsažný popis činnosti hasičského spolku v uplynulém roce. Referovalo se o akcích, které hasiči pořádali, i o výsledcích, dosažených na hasičských soutěžích, kterých se dospělé mužstvo i družstva mladých hasičů zúčastnily a kterých bylo přes dvě desítky! Dále to byla zpráva o hospodaření spolku.

Nejslavnostnější částí schůze bylo předání odznaku svatého Floriána pěti zasloužilým členům. Odznak dostali: Josef Hos, Jaromír Hos, František Škrdla, Stanislav Škrdla a Josef Líbal. Na závěr schůze následovala poměrně dlouhá diskuze.

Potom na účastníky schůze čekalo gulášové občerstvení a volná zábava.

Několik fotografií


27. prosinec - Vybagrování Piláku, které bylo kvůli nepřidělení dotací odloženo, by mělo být provedeno v březnu 2006. Technický popis viz níže.


Krmítko pro ptáky

25. prosince - Pod letošními přívaly sněhu zůstala skrytá i potrava pro "ptáčky zpěváčky", kteří byli dozajista rádi za každé semínko nebo zavěšený kousek loje v krmítku. V době zimních svátků jsem to měl jako nejsledovanější pořad. A bylo se na co koukat, protože "provoz" v krmítku byl téměř permanentní.

Musel bych ale obětovat mnohem víc času focení, abych zaznamenal všechny návštěvníky krmítka, kterými byli třeba: vrabec domácí, zvonek zelený, sýkora modřinka, sýkora koňadra, červenka obecná, strakapoud velký, straka obecná, kos černý.

Krmítko pro ptáky
Krmítko pro ptáky
Krmítko pro ptáky
Krmítko pro ptáky

Příseka - bílé vánoce 2005

Bílé vánoce

Tak letos to vyjde. Za oknem leží sníh. Proč chce každý bílé Vánoce? Protože bílé Vánoce jsou prostě krásnější než ty bez sněhu. Ale úplně nejkrásnější jsou šťastné a veselé Vánoce, strávené v klidu a pohodě a takové přeji já vám...
V předvečer Štědrého dne v pátek 23. prosince zavítal do přísecké hospody letos naposledy harmonikář a tentokráte si s sebou přivezl "posilu" v podobě kytaristy a houslisty. I když se oba jeho společníci snažili, tak hudebních kvalit harmonikáře viditelně nedosahovali. V každém případě to byl díky muzikantům příjemně strávený večer.


Vysočinu opět zasypal sníh

Komunikace v okolí Příseky

Doslova s bílou tmou museli v pondělí 19. prosince bojovat řidiči na pláních u obce Příseka na Jihlavsku. Vytrvalé a husté sněžení spojené s poryvy větru komplikovalo řidičům jízdu prakticky po celém území kraje Vysočina.
---České noviny---

Vozovky opět mizely pod sněhovými návějemi. Řidiči by si dobrodružství na zasněžených cestách rádi odpustili. "Je to adrenalin, když auto plave po silnici a v příkopech vidíte každou chvíli havarovaný kamion," přiznal jihlavský profesionální řidič Miloslav Starý. Největší stres prý prožíval na vrchu Kolíbl nad Jihlavou.
---Mladá fronta---

Pozn.: Kvůli častému zpravodajství o mizerné dopravní situaci v okolí vesnice znají Příseku řidiči snad z celé republiky.


Na Vysočině řádila prudká vichřice
aneb
Sníh a kamiony zatarasily cesty

V pátek 16. prosince foukal na území celé republiky mimořádně silný vítr o síle vichřice, doprovázený sněhovou vánicí. Na horách dosahoval místy i síly orkánu. Poryvy vichřice s deštěm a sněhovou metelicí bičovaly celý kraj a vítr vyvracel stromy.

Vichr a sněhová vánice dělaly ze života peklo řidičům. V pátek odpoledne nastala kritická situace, jak již bývá pravidlem, i na vrchu Kolíbl, kde pod křižovatkou na kluzké vozovce havarovaly dva polské kamiony a silnici tam takřka zablokovaly.

Pozn.: Cestování v tomto počasí jsem si na silnicích prožil na vlastní kůži, protože v podvečer jsme se autem přesouvali až za Blansko. Příští vichřici spojenou s vánicí a námrazami na silnici budu doufám trávit v příjemnějším prostředí (třeba v přísecké hospodě), než v kolonách mezi bezmocnými kamióny a kličkováním mezi spadanými větvemi.


Mikulášská nadílka

Tradičně jako každý rok chodil v pondělí večer 5. prosince po vsi Mikuláš, letos se dvěma anděly a bandou "zlotřilých" čertů. Pokud dětičky chtěly od Mikuláše sladkou nadílku, musely mu přeříkat nějakou básničku, výjimku dostali jen ti nejmenší, co se teprve učí mluvit.

Když si vzpomenu na své dětství, tak mi nahánělo strach každé zařinčení řetězů, protože banda čertů, tehdy chodících, byla až příliš divoká a v mých vzpomínkách si ani po letech žádné sympatrie nezískala, což pro tehdejší čerty, kteří chodili na konci 70. let, není dobrou vizitkou. A rozhodně nejsem sám, kdo má na tehdejší bandu čertů negativní názor. Výměna spodního prádla po čertovské návštěvě byla pro někoho tehdy nutností...

Proto jsem moc rád, že mikulášská nadílka posledních let, kdy k nám Mikuláš se svým doprovodem opět chodí, probíhá v takovém duchu, aby na ni děti rády vzpomínaly.

V kostele proběhla mikulášská nadílka s předstihem, již v sobotu večer 3. prosince.

Víte, proč právě Mikuláš nosí dárky? Mikuláš naděluje do punčochy na svůj svátek, tj. 6. prosince v noci nebo předchozí den večer. Někdy kolem roku 270 žil na územi dnešního Turecka biskup Mikuláš z Myry. Podle jedné z legend zachránil tři dcery chudého, ale zbožného muže před jejich prodejem k prostituci – tajně jim do jejich pokoje hodil kus zlata. Dívky se tak mohly vdát za toho, koho si samy vybraly. A Mikuláš byl pak za své dobré skutky prohlášen za svatého.

Několik fotografií


Během posledních dvou měsíců roku proběhly dvoje husí hody. Nejprve to byla husa pečená a nedlouho poté husa á la guláš.

Pocta husám: Haj husičky, haj, přes zelený háj. Až se husy nazobají, na trávníček posedají, haj husičky, haj, přes zelený háj.


Třetí setkání důchodců

V sobotu 19. listopadu se v kulturním domě konala již 3. beseda s důchodci. Předloňské první setkání (2003) bylo zároveň první akcí v nově otevřeném KD. Hostem každého setkání seniorů byl brtnický starosta, pan ing. P. Štěpán.

Plný sál svědčí o tom, že se beseda opět líbila a že tuto příležitost k popovídání, zavzpomínání a zatančení uvítali všichni přítomní. Návštěvníci setkání shlédli filmy manželů Rychnovských z Brtnice "Nacistická střelnice na katastrálním území Střížova, Přímělkova, Komárovic a Svatoslavi" a poté vzpomínkový film Josefa Bruzla na svoje dětství.

Příseka byla z okolních vesnic poslední, kde se akce podobného typu začala konat a která pro tuto věkovou skupinu chyběla. Hlavním důvodem byla šest let trvající rekonstrukce KD, kdy nebyly vhodné prostory a kulturní život ve vsi byl na úbytě.


První sníh

Zima je definitivně tady, na Příseku se už snesly první sněhové vločky. První sníh letošní zimu napadl ve čtvrtek 17. listopadu. Šlo jen o slabé sněžení, ale již druhý den zima převzala žezlo s plnou parádou. Co se silničního provozu týče, jako vždy se našli řidiči, které páteční husté sněžení zaskočilo. Inu, na letních pneumatikách se v zimním období v okolí Příseky jezdit nedá. Letos poprvé vyjeli cestáři ošetřit silnice posypem ve čtvrtek.

Úsek silnice od křižovatky na Kolíblu po Brtnici byl letos vyznačen jako vůbec nejkrizovější v kraji Vysočina. Tato silnice je hodně přetížená a jsou na ní nepřehledné zatáčky. Bohužel o tom svědčí i počet mrtvých na silnici v okolí vsi za poslední léta a křížky s květinami okolo silnice.


V průběhu listopadu začal Krajský úřad v Jihlavě uzavírat smlouvy s místními vlastníky pozemků o odprodeji pozemků přilehlých k silnici a tím dotčených rekonstrukcí silnice. Zároveň byly sepsány smlouvy o ročním pronájmu dalších částí okolních pozemků za účelem zřízení manipulační plochy a zařízení staveniště pro stavbu silnice. Rekonstrukce silnice do Jihlavy se tak v příštím roce opravdu dočkáme. Horší to asi bude s obchvatem Příseky, kde se již místo původního časového horizontu do roku 2009 hovoří až o roku 2014.


V neděli 6. listopadu byl p. Eliášem proveden výlov Mlejňáku. Všechny ryby, které ještě ovšem nedosahovaly prodejní velikosti, byly odvezeny do Zlatomlýna. Jedna z příčin stěhování ryb do jiného rybníka byla i skupinka tří vyder, která se poměrně bezstarostně plavila po Mlejňáku a pohybovala se v jeho okolí i přes den.

Několik fotografií


III. Přísecká "LANka"

V sobotu 5. listopadu 2005 se uskutečnila další přísecká "lanka". Jak to že o ni nebylo informováno předem? "Lanka" byla velice spontánní myšlenka jednoho příseckého hráče během týdne. Zbyl mu sud s pivem a nevěděl, co s ním, tak zamluvil kuturák a obvolal hráče. Díky němu se tak mohla uskutečnit třetí "lanka".

"Lanka" začala jako vždy po obědě, ale na trochu nezvyklém místě - v "pekle" kulturáku. Je zde ale přímotop, takže nikdo nestrádal zimou. V hospodě akce být nemohla, měli jsme vlastní pivo.

Během pár hodin dorazili všichni. Co se týče přesunu, mají to jednoduché hráči, kteří mají auto i ti, co mají LCD monitory: hodí bednu na ramena, monitor do ruky a jdou. Jen pár posledních mohykánů má ještě velké a těžké klasické obrazovky, jeden dokonce 19-ti palcovou a auto bohužel nemá. Naštěstí jsou tu ale kamarádi, kteří ho přivezou, popřípadě "nandá" vše na kotouč a přijede. Na akci měl přijít ještě jeden nový spoluhráč, ale do jeho počítače ještě nebyla dodána grafika a tak nás bylo jen sedm.

Hrály se hlavně prověřené hry jako CoD, Colin, Batlefield, k nim přibyla CoD2 a zkoušel se i nový Quake. Oproti minulé "lance" se hrálo skoro pořád, jen s malými přestávkami, až do časných ranních hodin. To se už začala ozývat únava a přestávky, ve kterých se koukalo na filmy, byly čím dál delší. Poté, co všichni hráči dopili svůj poslední džbánek a sbalili si věci, se začali rozcházet. Poslední vytrvalci dorazili domů až před pátou hodinou.
-- Zimi --


Na začátku listopadu se dočkala plného osvětlení nově vzniklá ulice v Přísece, nazývaná Mátlova cesta. Na jižním svahu vyrostlo zatím 5 nových rodinných domků, část z nich je již obydlena. Krátce po rozsvícení této ulice však již byly slyšet hlasy o tom, že světla je zde příliš a že se z každé pouliční lampy, kde jsou dvě žárovky, bude z ekonomických důvodů jedna vyndávat...

Nové světlo přibylo i na Puklické, ale zde měly určitě přibýt nejméně světla dvě. Bohužel se zde opět příliš šetřilo...


Příseka se rozšiřuje

Ten, kdo zná Příseku již nějaký ten rok, tomu jistě neunikne, když vzhled vesnice dozná určitých změn. Tam, kde dříve zrálo na poli obilí, jsou dnes zahrady, pastviny nebo zde vyrostly nové stavby pro všeliké účely. Pokusil jsem se zachytit poslední změny na několika fotografiích:

Příseka se rozšiřuje

Příseka se rozšiřuje

Příseka se rozšiřuje

Příseka se rozšiřuje

Příseka se rozšiřuje

Příseka se rozšiřuje

Příseka se rozšiřuje


Setkání s novým panem "fořtem"

Lesy ČR

Dne 3. listopadu se v osadní místnosti kulturního domu uskutečnilo setkání s novým revírníkem (novým panem "fořtem"), panem Jiřím Mittaschem, který v průběhu roku postupně přebral revír od pan Hartmanna, odcházejícího do důchodu.

Při více než půlhodinové besedě s místními občany, kterých se do kulturního domu dostavilo celkem 14 (vlastníci mimo jiné sklidili od nového revírníka pochvalu za zájem o svoje lesní pozemky, neboť např. ve větší Kamenici se dostavili pouze 3 vlastníci), nastínil své představy o údržbě lesa.

Revírník podal zajímavé a pro vlastníky potřebné informace o lesních zákonech, které jsou občas upravovány a jinak měněny zákonem, jako např. o mýtní těžbě a následné výsadbě stromků, prořezávce, značení stromů nebo boji s kůrovcem.

Od 1. ledna 2005 bohužel nepochopitelně došlo ke zrušení Lesní správy Jihlava (která měla kanceláře výhodně umístěné v Jihlavě na Slunci na Lidické kolonii), takže správa lesních pozemků v naší oblasti přešla pod Lesní správu Telč.

Další setkání revírníka s vlastníky bylo předběžně určeno na příští podzim.

Revírník Jiří Mittasch Dis. - kontakty:
privat: Dobronín 108, 588 12 Dobronín
office: Slavatovská 123, 588 56 Telč IV
mobilní telefon: 724 524 180
e-mail: mittasch.ls150@lesycr.cz
WEB - Lesy Telč: http://ls150.lesycr.cz/default.asp?ids=340&idm=280


O Dušičkách
aneb
den Památky zesnulých

Příseka - motiv z místního hřbitova
Přísecký hřbitov - svátek zemřelých

Dušičky, které mají své místo v kalendáři 2. listopadu, údajně pocházejí z keltské tradice, tzv. svátku Samhain, kterým Keltové začínali nový rok. Keltové tehdy zapalovali ohně, aby se duše mrtvých mohly přijít ohřát. Z toho vyplývá i současná tradice zapalování svíček. Podle jiného zdroje zavedl tento svátek francouzský opat Odilo.

O Dušičkách, v den Památky zesnulých, se zaposlouchejme do ticha. Internetem ani telefonem nás z věčnosti nikdo neosloví. Člověku v tuto chvíli postačí jen tichá vzpomínka, v níž před sebou vidí tvář někoho blízkého, který už mezi námi není, ale přitom jakoby z dálky slyšíme jeho hlas a slova pro něho typická.

Před mší svatou vyšel v sobotu večer před svátkem zesnulých z místního kostela průvod věřících na hřbitov, kde modlitbami uctili památku zesnulých.

Příseka - motiv z místního hřbitova

Přísecký hřbitov - svátek zemřelých

Přísecký hřbitov o svátku zemřelých

Příseka - motiv z místního hřbitova

Ještě jeden oheň na hasičském cvičišti
aneb
Definitivní konec "babího léta"

Letošní podzim letos na Vysočině ukazoval svou vlídnou tvář po celé září i po nebývale teplý říjen, proto se místní hasiči, hlavně ti mladší, sešli na hasičském cvičišti opéct špekáčky ještě jednou. Byla to už jen menší akce, s klasickým sezením kolem ohniště, konaná 29. října. Pivko přišlo k chuti (ostatně jako vždy), v provozu byla i udírna, kde velitelé mladých hasičů Luďa s Pavlem kontrolovali a postupně likvidovali její obsah.

Po krásném slunečném odpoledni a západu slunce několik desítek lidí u ohně pocítilo chlad, který se postupně vkrádal od polí. I v tomto chladnu vydrželi největší "skaláci" (kteří byli na chladno připraveni, nejen co se týče oděvu, ale i kapky čistého špiritusu) sedět u ohně až do druhé hodiny ranní.

Přestože teploty celý další týden zvolna klesaly, slunečné počasí ani tehdy nedalo zapomenout na "babí léto".

Několik fotografií


Ve čtvrtek 27. října se konala brigáda, zaměřená na úklid spadaného listí kolem kostela a na hřbitově. Na výzvu vedení obce se dostavilo nejméně 20 dospělých občanů Příseky a rovněž velký počet dětí. Listí proto bylo brzy shrabáno do přistavených kontejnerů.


Příseka - První narozeniny WWW

Dne 27. října oslavily tyto stránky první rok svého trvání, ve kterém bylo napočítáno 1300 přístupů (při počítání pouze 1 přístupu z 1 IP adresy denně). Věřím, že návštěvníci zachovají webu přízeň i v roce následujícím. Údržba a inovace stránek je jenom o čase, který jsem schopen a ochoten obětovat.

Snad ze sentimentu zde uvádím vzhled titulní stránky, tak, jak se průběžně měnila v prvních verzích. Další, vpravdě revoluční verze č.8 bude zpřístupněná snad do konce roku.

Verze 1 - 27. října 2004
WWW.PRISEKA.UNAS.CZ - První prezentaceVerze 2 - 1. listopadu 2004 - viz ARCHIV STRÁNEKVerze 3 - 17. listopadu 2004
WWW.PRISEKA.UNAS.CZ - První prezentace


Verze 4 - 30. prosince 2004
WWW.PRISEKA.UNAS.CZ - První prezentace


Výměna sloupů elektrického vedení

Dne 26. - 28. října byla v katastru obce završena výměna sloupů elektrického vedení. Po všechny tři uvedené dny byl elektrický proud v domácnostech "vzácností", neboť každý den od půl osmé ráno do šesti hodin večer bez elektrické energie byla opravdu dlouhá doba. Jak jen naši předkové bez elektriky mohli tak dlouhou dobu přežít... :-) Dnes chce svítit každý a kdyby jen svítit...

Nové dálkové vedení vysokého napětí Dukovany-Jihlava

Výměna sloupů el. vedení za nové byla v katastru obce Příseka zahájena 13. července (viz zpráva níže). Od té doby došlo nejdříve k sejmutí drátů elektrického vedení a odstranění starých železných sloupů. Potom začaly v okolí obce na betonových základech postupně vyrůstat sloupy nové, v porovnání se starými sloupy asi 2x tak vysoké a podstatně masivnější, rozmístěné od sebe ve dvojnásobné vzdálenosti. Vysoké napětí má být v novém dálkovém elektrickém vedení z Dukovan do Jihlavy podstatně zvýšeno.

Neodpustím si poznámku, že staré sloupy byly v porovnání s těmi nynějšími téměř "neviditelné" a o všude proklamovaném "co nejmenším zásahu do krajiny". Na nové sloupy si moje oko hned tak nezvykne.

Dálkové vedení vysokého napětí

Nové vedení vysokého napětí z Dukovan


V neděli 23. října musel na dva týdny z důvodu hospitalizace opustit příseckou hospůdku hostinský pan Okapal. Po nešťastném zranění, způsobeném ráno na tancovačce v KD se již opět cítí fit a znovu s chutí obsluhuje místní štamgasty. K dočasnému uzavření hospody nedošlo, v době nepřítomnosti hostinského za něj zaskočil jeho švagr.Miniponík Babetka
Kdo chodí po "puklické", mohl si v průběhu měsíce října všimnout, že jezdecký kůň "Sejf" dostal devítiměsíčního kamaráda, či spíše kamarádku. Ve stáji mu bude dělat společnost miniponík "Babetka".

Úvaha na téma "Přechody pro chodce"

V polovině října jsem absolvoval výlet až kamsi za Blansko a téměř celá ujetá cesta vedla po silnicích II. třídy. Cestou jsem viděl, že i v malých obcích většinou nechyběly přechody pro chodce, které byly vyznačeny vždy v místech se zvýšeným pohybem místních obyvatel, jako např. před školou, restaurací, kostelem či autobusovou zastávkou. Přechody nechyběly ani v obcích ležících dle mého názoru na méně frekventovaných silnicích než přísecká silnice II. třídy č. 405.

V obci doposud není žádný přechod pro chodce. Případ, kdy byl v obci sražen člověk, se však již stal, takže při dnešním provozu by přechody pro chodce v obci nebyly zbytečné. Obzvláště v obci typu Příseky, kde se jedná o klasickou "ulicovku" a kdy při přesunu odkudkoli kamkoli člověk vždy musí jít část cesty kolem hlavní silnice.

Kdo viděl letos počátkem září v Přísece pod kostelem sedět člověka na sedátku a píšícího si čárky do notesu? Přesný výsledek jeho počítání bohužel neznám, ale 200 jedoucích aut za hodinu to prý bylo.

Přechod by jistě přispěl k vyšší bezpečnosti chodců, neboť prokazatelně řidič, vidící přechod pro chodce, je ostražitější a zároveň snižuje rychlost.

Využívám této možnosti, abych zde vyjádřil svůj názor.
Příseka - silnice před KD
Místo, kterému by přechod pro chodce slušel nejlépe: Chodci se zde přes silnici pohybují mezi dvěma protilehlými autobusovými zastávkami, při cestě do kulturního domu nebo přechází silnici při cestě do kostela či na hřbitov.V "okurkové" sezóně každá zpráva dobrá...

Plameny oheň rozfoukal...

Co je nejlepší na podzimní splín? Posezení u ohně s přáteli. Miniaturní "vatry" zaplály pro potěchu okolosedících dětí i dospělých jako každý rok na mnoha místech. Obzvláště letos, kdy babí léto se svými výrazně teplými dny přetrvalo až do začátku října. A je-li co slavit, to se pak od hřejícího ohně, kdy se při bezvětří teplo stále drží blízko, ani nechce. Jako důkaz přikládám pár fotek z 8. října, kdy jsme poseděli při oslavě mých narozenin.

Hlavně když je co pít...
Žádná oslava není oslavou bez hostů

Podzimní posezení u ohně

V sobotu 24. září uspořádal svaz hasičů posezení u ohně. Akce se konala na hasičském cvičišti, kde v průběhu dne členové SDH připravili jídlo, pití, stoly, lavice, otop na oheň a vůbec všechno, co bylo potřeba připravit k jejímu zdárnému průběhu.

Od pěti hodin odpoledne již byla zábava v plném proudu. Na roštu se připravovaly flambované steaky nebo opékaný bůček, dále se podávaly kuřecí stehýnka a hranolky. Protože jídlo bylo výborně připravené a okořeněné, byla žízeň veliká a padlo jí za oběť pět sudů Ježka, nealkoholické nápoje nepočítaje.

Před "čekárnou", kde se čepovalo a kde bylo zázemí celé akce, se paralelně rozhořely dva ohně. Zábavu obstarávali střídavě dva muzikanti: Kytaru držel Vlastík, místní kytarista se sametovým hlasem, jak ho ohodnotil jeden s posluchačů. Druhý muzikant seděl za harmonikou a v porovnání s virtuosem, který navštívil letos již pětkrát místní hospodu, toho tolik neuměl (taky pravděpodobně necvičí 7 hodin denně), Montyho čardáš by jistě tak virtuozně jako 22-letý harmonikář o den dříve v přísecké hospodě nezahrál, ale jeho předností zase byl lepší hlasový projev, spojený se spolehlivě naučenými a osvědčenými "hospodskými" hity.

Počasí bylo od rána výborné, tak výborné, že ani nebylo nutné stavět vojenský stan, který se při podobných akcích vždy staví. Krásný den typického babího léta bez větru pokračoval i večer a v noci pro tuto roční dobu příjemnými teplotami.

Několik fotografií


V pátek 23. září přijel sám brtnický starosta, pan Štěpán, aby se na vlastní oči přesvědčil o nutnosti oprav sociálního zařízení v přísecké hospodě. Opravu slíbil provést v zimním období. Zahájena by měla být v měsíci listopadu.


Vybagrování Piláku

Příseka - Pilák v září 2005

Čtvrtek 22. září - Pan J. Eliáš z Kněžic, který již téměř čtyři roky vlastní v Přísece dva rybníky a to "Mlejňák" a "Pilák", se konečně dostal k několikráte slibovanému vybagrování Piláku. Protože však nastaly komplikace s bagrováním rybníka u Kněžic, dostal se k řešení stavu příseckých rybníků až letos.

Prozatím vše probíhá jenom "na papíře", ale je důležité, že již proběhlo odebrání vzorků z Piláku a laboratorní otestování, zda neobsahují těžké kovy - s negativním výsledkem. Po dohodě se zemědělským družstvem, které mu k vyvezení usazeného bahna určilo pozemky v Kamenném vrchu (před lesem cestou do Rosic) a podpisech vlastníků pozemků, že souhlasí s vývozem usazenin na pole, by již vlastnímu vybagrování Piláku nemělo nic stát v cestě.

Od doby, kdy se v Piláku před dvěma lety protrhl splav, zarostl rybník takovým způsobem, že náhodný kolemjdoucí by zcela jistě nepoznal, že jde kolem tříhektarového rybníka (viz foto).

Předpokládá se, že v rybníku se bude možné již od příštího roku koupat. Pokud skutečně vše dopadne tak, jak se plánuje (historie nás však již naučila být k předem ohlašovaným dobrým zprávám opatrní a nahlížet na ně jen s mírným optimizmem), získají příští rok přísečtí občané po letech konečně možnost pěkného vykoupání.

Technické údaje

Obnova Podstráneckého rybníka (resp. Piláku) bude obnášet:
Odbahnění rybníka: 15 252 m3 bahna
Oprava objektu výpusti: uzavřený monolit s obetonovaným PVC potrubím DN 400 mm
Oprava bezpečnostního přelivu: kašnový, betonový b - 22m
Oprava hráze - 148 m3 nové kam. rovnaniny

Příseka - Pilák v září 2005
Příseka - Pilák v září 2005

Pilák v dobách, kdy jsme se do něj ještě chodili koupat:

Příseka - To jsme se do Piláku ještě chodili koupat

Nejzdatnější prvňáček

Tradiční atletickou soutěž "Nejzdatnější prvňáček" připravila v Jihlavě již podesáté Česká asociace sportu pro všechny. Soutěž proběhla ve čtvrtek 22. září odpoledne ve sportovním areálu ZŠ Demlova a sešlo se tu 38 malých sportovců z celého jihlavského okresu (23 chlapců a 15 dívek). Prvnáčci zápolili v pěti disciplínách: v bězích na 50 a 400 metrů, ve skoku dalekém z místa, v hodu kriketovým míčkem a v počtu dřepů za minutu.

Z Příseky se za ZŠ Seifertova soutěže zúčastnil Vojtěch Doucha, který po dobrých výkonech obsadil pěkné šesté místo.

Atletická soutěž "Nejzdatnější prvňáček"


II. Přísecká LANparty

V sobotu 17. září 2005 se konala druhá LANparty. Původně měla být naše LANka opět v kulturáku, ale protože se nenabídl ani dobrovolně nepřihlásil žádný člověk, který by si vzal naši LANku na starost, začaly se postupně hroutit veškeré plány: Nesehnala se kostka na chlazení, switch a ani nemělo přijet moc přespolních účastníků, tak se vše nakonec udělalo úplně jinak.

LANka se uskutečnila ve větší místnosti místního hostince. Sice se to moc nelíbilo místním štamgastům, že se musí stěhovat do vedlejší menší místnosti, ale nakonec se přizpůsobili. Tím, že jsme byli v hospodě, se vyřešilo hned několik problémů (starost o výčep, nemusel se pronajímat kulturák a ani stěhovat hospodský). Switch, na který se složili místní "pařani", byl pořízen v sobotu ráno.

Takže se nakonec vše vyřešilo a LANka mohla začít hned po obědě, kdy se v hospodě začali "slejzat" místní hráči. Místní dorazili všichni, co mohli, což bylo 7 lidí, ale pořád se čekalo na nějaké hosty, bohužel nikdo nedorazil. I přesto se hrály velmi kvalitní zápasy. Hlavně se hrálo CoDUO a Desert Combat (mod. Batlfieldu 1942) a k tomu všemu ještě místní konzolista donesl svůj Playstation 2, na kterém si to hráči rozdávali ve fotbale a hokeji. Přišlo i několik diváků, kteří také dostali možnost si zahrát a tak mohl být místní hospodský spokojený.

V nejméně vhodný okamžik jednomu z hráčů zkolaboval disk a musel ho naformátovat, čímž pro něj skončilo hraní na jeho PC, ale to už se pomalu blížila půlnoc a hráči se začali rozcházet domů, plni krásných dojmů a skvělých zážitků z druhé přísecké LANparty.
--Zimi--


Příseka - oslava narozenin

V sobotu večer 17. září oslavili v početné společnosti naroze- niny Jindra (Kristovy roky) a Jóžin (věk Jindry + 1). Jak je vidět, oslava se jim líbila.Přísecká hospoda v ohrožení


Příseka - hospoda
Příseka - hospoda

Počátkem září již podruhé a daleko vážněji zahrozila Hygienická stanice v Jihlavě uzavřením místního hostince při nesplnění hygienických předpisů a norem, platných a požadovaných v celé Evropské Unii.

Při opětné kontrole, zda se v průběhu letošního roku věci změnily podle jejich představ, zjistili, že se nezměnilo vůbec nic.

Málo platné, chtěli jsme do Evropy, tak teď je nutné sáhnout do kapsy a učinit požadavkům kontrolorů z Hygienické stanice zadost.

Toto si doufejme již uvědomili zvolení zastupitelé na brtnické radnici (dlužno dodat, že až po několikeré návštěvě hostinského pana M. Okapala) a zajistí tak především opravu sociálního zařízení, jehož stav je žalostný. Finanční částka, potřebná na jeho opravu, rozhodně nebude z nejmenších, protože jsou požadovány věci, které jsme byli donedávna zvyklí vídat jen v lepších hotelech, jako např.: bezkontaktní vodovodní baterie, papírové ručníky, splachovací mušle na fotobuňku apod.

Uvidíme, zda požadované vybavení skutečně bude kompletně instalováno nebo zda bude udělena určitá výjimka. Důležité je, že se "ledy hnuly" a že nezavřou hospodu hostinskému, na kterou si za ten rok již zvykl, ani jejím návštěvníkům.


Houbařská sezóna


Příseka - houby rostou
Příseka - houby rostou

Po celý týden na přelomu srpna a září bylo vidět spokojené houbaře, kráčející od příseckých lesů, ať už z Hájků, z Kamenného vrchu nebo od přehrady. Tolik hub co tento týden již několik let nebylo. Proto nelze nevěřit stavebníkům na Mátlově cestě, že jeden přísecký občan si z lesa odnášel dva košíky plné krásných vzrostlých pravých hřibů. A pak, že tu nerostou! Inu - kdo dřív přijde, ten dřív mele...
A že suchohřibů, babek, ale i pravých hřibů, kozáků, bedlí a václavek bylo skutečně hodně, dokládá několik fotek.
Příseka - houby rostou Příseka - houby rostou


Počátkem srpna našel při práci v lese pan V. Pojer ležet na zemi menší žlutý papír. Po předběžném prozkoumání, zda se nejedná o papír používaný k určitým přízemním účelům, zjistil, že papír byl naopak určen obrazně i doslova "k vyšším cílům".

Jednalo se o korespondenční lístek, na kterém bylo mimo jiné uvedeno slovo LUFTBALON s uvedením zpáteční adresy do reálné školy kdesi v Německu. Pan Pojer se rozhodl korespondenční lístek, který sem doletěl takový kus světa, odeslat zpět do Německa s nalepenou mapou republiky a s vyznačením místa, kam až vzdušná depeše doputovala. Škoda jen, že tuto raritu, která se nenachází v lesích každý den, nevyfotil.


Větrné elektrárny

29. července 2005 - Hned několik desítek větrných elektráren (VEL) by mohlo v následujících letech vyrůst na Vysočině. Možná se nám za nějaký čas naskytne cestou do Jihlavy podobný pohled, pokud větrné elektrárny budou skutečně stát i u Puklic a Studének.


Takové teploty, jaké byly naměřeny v pátek 29. července 2005, kdy padly na většině míst staré teplotní rekordy, naposledy Česko zažilo v srpnu roku 2003. Tento den se tak stal nejteplejším dnem letošního roku.
Nejtepleji bylo v Plzni - celých 38 st. Celsia. V pražském Klementinu naměřili 36,4 st. Celsia, což znamená šestý nejteplejší den od počátku měření v roce 1775.
Na Vysočině byly teploty o něco nižší. Nejvyšší teplota v kraji Vysočina byla naměřena v Dukovanech - 35 st. Celsia. V okrese Jihlava - v hydrometeorologické stanici v Kostelní Myslové u Telče - byla naměřena teplota "jen" 33,2 st. Celsia.


ŽENATÍ - SVOBODNÍ
10:3 (4:1)

Tradiční pouťové fotbalové utkání ŽENATÍ versus SVOBODNÍ mělo začít dle plánu ve 13:00 středoevropského letního času na příseckém hřišti, ale jako každý rok se čekalo, než se donesou dresy pro ženaté a zaplní se pouťovými diváky zdejší ochozy, aby se vytvořila pořádná divácká kulisa. Poté se obě družstva sešla a upřesnila spolu s rozhodčím pravidla a čas utkání, který byl dohodnutý na 2 x 40 minut. Pak už se hráči pustili s obrovskou chutí do zápasu.

Ze hry bylo patrné, že oba celky zvolily jiné taktické rozestavení hráčů v poli. Ženatí hráli systém 4 obránci + 2 útočníci a svobodní 3 obránci + 3 útočníci, z čehož byl jeden trochu zasunutý. Z toho vyplývalo, že svobodní ne a ne se dostat ke střele a do vápna, které strážili čtyři zkušení matadoři, zato svobodní měli jen tříčlennou nezkušenou obranu a proto jejich brankář byl ve větší permanenci. V prvním poločase měli míč na kopačkách více svobodní, ale nedokázali nikterak nebezpečně ohrozit brankáře a pokud už to vypadalo na gól, tak se jejich střelci netrefili ani do prázdné brány. Ženatí zato proměnili několik rychlých protiútoků. O poločase tomu odpovídalo i skóre ve prospěch ženatých 4:1.

Po poločase se obraz hry moc nezměnil - svobodní stále hráli velmi dobře, ale prostor před brankářem byl pro ně zakletý. Sice snížili na 4:2, ale rychlá odpověď na 5:2 a do minuty na 6:2 jim už vzala veškeré naděje a chuť do hry. Pak už byla na svobodných vidět nespokojenost s předvedeným výkonem.

Zato diváci, hlavně ti v chomoutu, cítili, že dnes může spadnout ještě několik gólů do branky svobodných a proto rozezněly své hlasivky a křičely DESÍTKU, DESÍTKU, DESÍTKU. A tak začali ženatí jejich přání plnit. Sice si dali ještě jeden gól vlastní, ale to už nic nezměnilo na kruté porážce svobodných 10:3.
--Zimi--


Přísecká pouť

neděle 24. července 2005

Slovenská stavební četa musela na kulturním domě (konečně) máknout a dodělat první část fasády, aby přes pouť zmizelo z KD lešení (viz obr.). Protože nedošlo k uzamčení sálu, "Pekla" a ostatních místností KD, kde zedníci neměli co pohledávat a měli tak přístup do všech místností, "úspěšně" po KD roznosili stavební materiál a došlo zde také ke zvýšenému usazování prachu ze stavby. Proto musela být před pouťovými zábavami zorganizována brigáda na úklid KD.

V nově opraveném kulturním domě letos proběhly již druhým rokem dvě pouťové zábavy (v pátek a sobotu). Protože termín poutě letos kolidoval s několika dalšími poutěmi v okolí (Kamenice, Kněžice, Zašovice), nebyla účast na zábavách valná. Mě osobně mrzelo, že se nepodařilo zajistit dechovku na neděli a pokračovat tak v tradici z doby před opravou KD, protože na rockové zábavy dnes již nemusím. Zábavy s dechovou kapelou byly v 90. letech (až do roku 1998) tradičním završením poutě.

Kulturní dům v Přísece

V sobotu se uskutečnil na hřišti "Na Vejhoně" 3. ročník nohejbalového turnaje. Letos na turnaj dorazilo pouze sedm družstev - z Příseky, dále z Puklic a ze Studének. Pro malý počet družstev se hrálo každý s každým, do 10 bodů a na dva vítězné sety. První dva týmy si pak o první místo zahrály ještě velké finále na 15 bodů. Na finálový zápas se spustil studený déšť, ale družstva ve finále neodradil. Zvítězilo družstvo "Kredenc" ze Studének, vedené panem Matulou, druhé místo obsadily "Uzdičky" složené převážně z členů rodiny Krčálů, opět ze Studének. Družstvo domácích skončilo až na 6. místě. Doufejme, že turnaj si postupně vybuduje tradici a pouťové zápasy v nohejbalu se stanou stejně atraktivní jako ty fotbalové.

Vlastní pouť probíhala podle stejného scénáře jako každým rokem. Dopoledne byla sloužena farářem Svobodou v místním kostele sv. Barbory pouťová mše svatá, která byla letos spojena s požehnáním. To bývalo v předchozích letech až odpoledne, ale pro malou účast pan farář požehnání letos vložil do hlavní mše.

Letos ve vsi nechyběly pouťové atrakce a "kolotočáři" se dostavili (loni kvůli špatné komunikaci městský úřad - fara byly atrakce zajištěny na špatný termín, takže nikdo nepřijel). V neděli ráno přece jenom do vsi přijely pouťové atrakce - dětský řetězák, skákací zámek, stánek s "Fugasovým kolem štěstí" a stánek s cukrovou vatou a popcornem. "Komedianti" (jak říkávala babička) se rozložili tradičně vedle místní prodejny "U Jahose".

Odpolední každoroční fotbalové klání SVOBODNÍ - ŽENATÍ aneb LIHOVARY - SODOVKÁRNY, jak bylo kdysi (nejméně před 15 lety) na jednom plakátu k utkání vtipně uvedeno, začalo s tradičním zpožděním až ve 13.30 hod. Utkání skončilo vítězstvím ženáčů v poměru 10:3. Na hřišti bylo zajištěno občerstvení a protože i počasí na letošní pouť vyšlo skvěle (ani horko ani déšť), nikdo ze hřiště domů nepospíchal.

Místní hostinský pro všechny případy, aby snad někdo neměl o pouti hlad, navařil hrnec výborného guláše.

Večer byla pouť zakončena posezením při reprodukované hudbě - diskotékou v KD. Příští rok snad už posedíme na nově zbudovaném prostranství za čekárnou.

Několik snímků z přísecké pouti


Noční návštěva v kostele sv. Barbory


Příseka - zničené okno kostela
Přísecký kostel stále láká zloděje

V noci ze středy 20. na čtvrtek 21. července vnikl po vytržení kovových mříží a rozbití historického okna (s kovovým roštem) za oltářem, do místního kostela sv. Barbory neznámý poberta.
Při vloupání tak zničil jedno z původních oken v nejstarší části kostela (viz obr.), které jsou jeho součástí již od dob středověku, kdy místní kostel byl spíše kaplí (současná loď byla přistavěna později).
Farář Svoboda po prohlédnutí kostela shledal, že k odcizení žádných věcí nedošlo. Vzhledem k tomu, že šlo o již třetí "porevoluční" vloupání (od roku 1990) do našeho kostela, jsou už cenné předměty buď ukradené nebo v bezpečné úschově.
Jednáním pachatele farnosti vznikla škoda v celkové výši 32.500 Kč, což je cena, která bude potřeba na zhotovení nového okna a opravu mříží.


17. července - v neděli dopoledne byl proveden sportovní výlov "Vesničáku". Zúčastnilo se cca 8 rybářů, kteří provedli udicemi kontrolní odchyt několika ryb a zjistili jejich délku a váhu. I nadále je ale předčasné hovořit o tom, zda bude na podzim proveden výlov.

Příseka - sportovní výlov

Příseka - sportovní výlovVe středu 13. července po celý den byla Příseka bez elektrického proudu kvůli odpojování drátů vysokého napětí a změně přívodu el. energie.
Po celé trase z okresu Třebíč až k rozvodně elektrické energie v Jihlavě na Kosovské letos dojde k výměně drátů a sloupů dálkového elektrického vedení VN. Na snímcích staré sloupy již bez drátů.

Příseka - staré sloupy el.vedení

Příseka - staré sloupy el.vedení1. července - začalo se s budováním venkovního posezení s krbem u kulturního domu (za čekárnou), které by mělo být dokončeno do pouti. Podle pozdního zahájení stavebních prací již asi málokdo věří tomu, že do letošní pouti. Rovněž byla zahájena oprava fasády kulturního domu. Stavbu zajišťuje Městský úřad Brtnice.

Příseka - práce u kulturního domu

Příseka - práce u kulturního domu

Příseka - oprava fasády kulturního domu30. června - Byl opraven křížek nad kostelem, který byl zlomen v zimním období při odklízení sněhu. Poděkování náleží všem, kdo se na jeho opravě podíleli.

Příseka - Opravený kříž


Vysokorychlostní internet v Přísece!

Od června 2005 je obyvatelům Příseky přístupný vysokorychlostní internet, realizovaný Wi-Fi technologií. Prozatím se vše neobešlo bez problémů, ale na jejich odstranění se pracuje a myslím, že celkem zdárně. Signál do Příseky přichází z antény na Puklické ZŠ a odtud je distrubuován po Přísece z antény na domu č. 72. Za příjemnou cenu si můžeme užívat připojení bez nutnosti instalace dalšího zařízení a to bez omezení dat i času připojení. Určité specifické problémy s kvalitou připojení jsou až na výjimky všechny minulostí.

Časem je v plánu zřídit server s veřejnou IP, kde by se realizovaly projekty místních, ať už poštovní server či www prezentace. Ale to je prozatím otázka budoucnosti. Pokud by někdo měl zájem, kontaktujte prosím pana Bedřicha Musila na bmusil@m-soft.cz.
--Markus--


V neděli 5. června se na hasičském cvičišti v Přísece konala soutěž Okresní ligy mladých hasičů. Podrobná reportáž ve složce Hasiči.


2. června - Vysočina chce opravit zdevastované silnice. Peníze do silnic hledá kraj Vysočina i ve fondech EU. Nyní se uchází o dotaci na opravu části silnice mezi Jihlavou a Třebíčí. Přestavba čtyř kilometrů k obci Příseka bude stát čtvrt miliardy korun, EU by na ni mohla dát 210 milionů.
--Mladá fronta (zkráceno)--


V pátek 27. května byl Svazem žen v prostoru hasičského cvičiště v Přísece od 17.00 hod. pořádán Dětský den. Sešlo se zde několik desítek dětí v předškolním věku (od 1,5 roku) až po děti "školou povinné".

Soutěžilo se v házení do kruhu v trávě, v házení kroužků na šaška, v závodech v pytlích, skákání po jedné noze nebo jako žáby apod.. Po ukončení soutěží ještě následovalo posezení u ohně s nezbytným špekáčkem, opečeným na utrhnuté větvi.


V úterý 24. května byla odstraňována závada na vodovodní přípojce k Hosům č.p.10. Protože hlavní vodovodní řád je tažen po druhé straně silnice, bylo nutné "krtkem" podvrtat silnici od Cupáků k Hosům. Kvůli bezpečnosti provozu zde byla v době zemních prací omezena rychlost na 30 km/hod.


V neděli 15. května večer vysílala televize finále mistrovství světa v ledním hokeji Česko-Kanada. Tak jako v jiných městech, i u nás byla vysoká sledovanost. V místním hostinci se sešla parta lidí, aby byli "při tom" alespoň u televize.

Za stavu 2:0 byl hostinský vyslán hledat s baterkou českou vlajku, která ležela na půdě hospody snad ještě od padesátých let. Vlajka byla vyvěšena před hospodou těsně před koncem vítězného finálového zápasu (3:0), po kterém jsme se stali mistry světa a setrvala na místě až do pondělního poledne, kdy byla svěšena.

Teprve za denního světla bylo viděti, že "zub času" na národní vlajce přece jen zanechal viditelné stopy. Omluvou budiž veliká euforie, prožívaná celým národem a jejich národní vlastenectví. Příště již bude vlajka jistě v pořádku.


První přísecká "LAN party"

V sobotu 14. května po jedné hodině odpolední začala první přísecká "LAN party". Do tří hodin postupně po vlastní ose dorazilo 11 hráčů z Jihlavy a jejího okolí, 6 počítačů bylo domácích gamblerů. Nakonec se tedy v KD sešlo slušných 17 počítačů.

Po problémech se sítí, programy a částečně i s organizací (byla to přece jen první "LAN party") se začali účastníci rozehrávat a proto mohl být v pět hodin odpoledne zahájen turnaj v CoDUO o 200 Kč. V něm dominoval hráč se jménem Death, k naší nelibosti však nebyl domácí.

Po ukončení turnaje hráči dostali občerstvení (klobásu s chlebem a hořčicí) a pak se hrály hry Battle Field a CoDUO. Přišlo se podívat i několik diváků, kterým hráči občas půjčili své "nadupané" stroje ke hraní her.

V osm hodin večer se většina hráčů přesunula do předsálí, kam místní hospodský pro ten den přemístil hospodu včetně televize. Hráči i místní štamgasti tak mohli sledovat semifinále MS v ledním hokeji ČR-Švédsko. Po jeho skončení se chvíli slavilo vítězství ČR, ale pak už se zase všichni přemístili ke svým počítačům a pokračovalo se v hraní.

Po půlnoci postupně hráčů ubývalo, až ve čtyři ráno byla první přísecká "LAN party" ukončena. Další informace a fotografie naleznete na http://markusweb.aspweb.cz/.
--Zimi--


V neděli 8. května se na Vysočinu vrátila zima. Ve dne bylo několik přeháněk, při kterých padaly sněhové krupky. Ledoví muži neboli "tři zmrzlí", známí z lidových pranostik, jako by letos úřadovali již o týden dříve.
Chladný ráz počasí však ještě pokračoval a ranní teploty klesly pod bod mrazu. Ranní mráz na střechách a na trávě byl k vidění v úterý 10. května, ve čtvrtek 12. května a v pátek 13. května.


"Pálení čarodějnic"

"Pálení čarodějnic" je místní zvyk, který i v naší vesnici přetrval věky a stal se tradicí. Každý rok 30. dubna vedou kroky většiny obyvatel obce za ves na rozcestí Mátlovy cesty. Na tomto místě se "pálí čarodějnice" už přes 30 let (za "komančů" to byly "Mírové ohně"). Dříve se prý pálily za Pilákem na Bruzlově louce a v ještě vzdálenější minulosti, kdy jsme tvořili s Komárovicemi jednu obec, na Katově hoře.

I tento rok, ostatně jako vždy (s výjimkou několika porevolučních let, kdy se lampiónové průvody nekonaly jako komunistický přežitek), se sešlo několik desítek dětí a společně s dospělými vyrazili po setmění s rozsvícenými lampióny od místní prodejny "U Jahose" směrem k místnímu kostelu a pak dál Mátlovou cestou k postavené hranici.

Při zapálení ohně se tu sešlo dobrých 150 lidí, kteří tuto příležitost využili k příjemnému sousedskému poklábosení. Pro hladové bylo v udírně připraveno uzené vepřové a klobásky, pro žíznivé od limonády přes pivo a víno až po tvrdý alkohol.

"Svazem dobrovolných hasičů" bylo vše organizačně velmi dobře zvládnuto, včetně přívodu elektřiny a vody z poměrně vzdálené vsi. Počasí bylo výborné - hvězdná obloha bez větru a deště, prostě vydařený večer a pro někoho i celá noc v přírodě.

Snad jediné, co mi zde chybělo, byl hlas kytary, který donedávna (snad až do roku 2000) nikdy u ohně v rukou někoho z mladých nechyběl. Že by se pomalu vytrácelo přísloví "Co Čech, to muzikant?"


V noci z neděle 24. dubna na pondělí 25. dubna se rozhořel oheň na konci zahrady pana Pojera. O půlnoci se na místě sjely tři zásahové jednotky z Jihlavy, Brtnice a Luk nad Jihlavou, které měly hlášeny požár domu.
Hořela naštěstí pouze hromada shrabané trávy, od které chytila okolní suchá loňská tráva a ohořely okolní ovocné stromy. Oheň tak pomalu postupoval mezi zahradami Pojerovou a Příhodovou.
Šetřením na místě bylo zjištěno, že oheň vznikl u Pojerů na hromadě shrabané trávy.


Pro velký úspěch opakováno aneb harmonikář se v přísecké hospodě objevil v krátké době ještě jednou, v pátek 22. dubna, což svědčí o všestranné spokojenosti (hostů s předvedenou hrou, hostinského se zvýšenou návštěvou a harmonikáře s prostředím a atmosférou). Doufejme, že k nám za nějaký čas opět zavítá.


Muzikanti v přísecké hospodě

Na velikonoční neděli 27. března byl pozván do přísecké hospody harmonikář, ale hosté bohužel čekali zbytečně. Produkce se konala až na druhý pokus v sobotu 9. dubna od 18 hodin až do 4. hodiny ranní k všeobecné spokojenosti všech přítomných.

Hned následující čtvrtek 14. dubna od osmé hodiny večerní až do půl dvanácté hrála v přísecké hospodě výborná jihlavská country kapela. Kapela hrála ve složení: klasická šestistrunná kytara, dvě dvanáctistrunné kytary, mandolína, steel kytara a klapková foukací harmonika (která ovšem nebyla moc slyšet). Kapela s sebou přivezla i dvě zpěvačky. Kdo nepřišel, může jen litovat!Příseka - Zlomený kříž
Příseka - Zlomený kříž
Zlomený kříž nad Přísekou
xxxxxxxxxx

8. dubna - Letošní zima, která dlouho váhala s příchodem, s sebou nakonec přinesla velké přívaly sněhu.
Při odklízení sněhu sněžnou frézou a další těžkou technikou nad kostelem došlo ke zlomení křížku. Jeho horní část je již několik týdnů opřena o zadní stranu křížku. Doufám, že odpovědné osoby zajistí jeho opravu a že křížek nečeká jeho postupný zánik.
O množství sněhu po stranách silnice svědčí připojené fotografie s ohnutou značkou a okusem stromů od zaječí zvěře ve výšce 2 metry nad zemí.


Příseka - ohnutá dopravní značka

Příseka - okus stromů od zaječí zvěře

Kraj chce zlepšit spojení Jihlavy a Třebíče

31. března - Kraj Vysočina chce zlepšit spojení Jihlavy s Třebíčí. Silnice mezi krajským městem a centrem okresu s nejvyšší nezaměstnaností nestačí rostoucí dopravě. Přestavba se výhledově plánuje na všech pětatřiceti kilometrech a počítá i s obchvaty obcí. "Jen rekonstrukce prvních čtyř kilometrů mezi Jihlavou a obcí Příseka ale bude stát skoro čtvrt miliardy korun. Kraj na ni nyní žádá o dotaci evropské fondy," řekl radní Václav Kodet.

Kraj chce první úsek silnice narovnat a zmenšit výškové rozdíly. Komunikace se kvůli tomu někde mírně odkloní od současné trasy. Zlepšení spojky mezi dvěma největšími městy kraje je podle Kodeta dlouhodobou prioritou kraje. "Silnice je špatná ve všech svých parametrech -směrově i výškově; kvůli dopravním závadám je třeba vybudovat obchvaty obcí," uvedl. Cesta patří k nejzatíženějším silnicím v kraji.

Podle loňských krajských údajů po ní denně jezdí do práce asi patnáct set lidí. Počet se zvyšuje. V Jihlavě se rozrůstají velké podniky, naopak do průmyslových zón na Třebíčsku se nové investory nedaří získat.

Projekt na opravu první části silnice kraj předkládá do Společného regionálního operačního programu. "Pro toto plánovací období to bude asi jediný projekt, protože financí tam o mnoho víc alokováno není," konstatoval Kodet. I když kraj uspěje, dotaci dostane až po ukončení stavby. Podle Kodeta by peníze uvolnil z rozpočtové rezervy. "Možné je i to, že se dohodneme se Státním fondem dopravní infrastruktury na předfinancování," podotkl.

Více evropských peněz do silnic by na Vysočině mohlo jít ve druhém plánovacím období po roce 2006. Podle Kodeta by se za ně mohla dokončit rekonstrukce silnice mezi Jihlavou a Třebíčí. Kraj také chystá projekt na chybějící severojižní spojku k Velkému Meziříčí na Žďársku.
--Mladá fronta--


WiFi

18. března - Protože i Příseka je svým způsobem pokroková vesnice, tak i k nám v současné době pronikla technologie bezdrátových sítí a už devět lidí se k tomuto projektu připojilo. Hlavní anténa je umístěna na "Bytovce" a je vidět ze spousty míst v obci (většinou ze střech). Zatím se však jedná o téměř testovací provoz, protože ještě nejsou doladěny detaily celé záležitosti. Ne že by síť nefungovala, ale tu a tam se objeví chybičky, které by se v ostrém provozu měly objevovat jen zřídka. Proto případné zájemce o připojení prosím, aby vydrželi, až vše odladíme.

Postupně je v plánu i vysokorychlostní připojení k internetu (rychlost bude záviset na tom, kolik lidí se bude chtít připojit a hlavně kolik budou chtít platit). V brzké době budeme testovat možnost propojení více podsítí pro případ, že by se chtěl připojit někdo z oblasti pod kostelem. Vstupní náklady nejsou sice nijak malé, ale nejsou ani nijak moc vysoké. Zatím pracujeme na frekvenci 2,4 GHz s technologií 802.11b, ale to se změní pravděpodobně už v půlce tohoto roku, kdy by se mělo postupně začít přecházet na rychlejší systém 802.11g.

Pro případné dotazy se obracejte na můj mail otikus@email.cz nebo osobně.
--Markus--


On-line gaming

18. března - Jak je zvykem, s příchodem sítí přichází také hraní her v tzv. Multiplayeru a ani v tom není Příseka nijak pozadu. Už se pořádají menší akce v místní hospůdce za účasti 7-10 hráčů nejen z Příseky. Akce mají velký ohlas a proto jsme se na zatím poslední z nich domluvili na něčem větším. Pokud vše dopadne dobře, měla by se na konci dubna uskutečnit vetší LAN party v místním kulturním domě.

Pro případné dotazy se obracejte na můj mail otikus@email.cz nebo osobně.
--Markus--


Dětská maškarní merenda


Příseka - dětská maškarní merenda
Karkulka, vodník a černokněžník

Letošní dětská merenda, kterou pořádal v neděli 6. února místní svaz žen, měla o poznání vyšší úroveň než loni. Hlavní zásluhu na tom měla dvoučlenná kapela Přátelé, která hrála dětem k tanci i k dovádění. Vyhlašování tomboly přes aparaturu kapely tak letos proběhlo zdárně bez zmatků a každý dobře slyšel. Do soutěží, které probíhaly v pauzách mezi písničkami, se zapojily všechny děti a vítězové i poražení si odnesli nějakou tu sladkost. Letos nebyla vyhlášena soutěž o nejlepší masku. Při loňské, první dětské merendě v nově otevřeném kulturním domě, zvítězil Matěj Doucha za masku indiána.
Příseka - dětská maškarní merenda

Příseka - dětská maškarní merenda

V sobotu 5. února se všeobecně očekávané masopustní veselí nakonec nekonalo, protože odpovědné osoby zapomněly pro masopustní průvod obcí s předstihem zajistit tradiční a osvědčenou kapelu Veselí Kosi. Protože tito neměli od místních hasičů nic nahlášeno, přislíbili tento den účast na masopustu v Komárovicích.


V neděli 30. ledna kolem poledne neznámý zloděj rozbil skleněnou výplň zadních dveří u vozidla Opel Astra, které bylo odstaveno na odbočce u silnice na Jihlavu. Z vozidla sebral tašku s peněženkou, platební kartou, doklady a 6.000 korunami a nezapomněl vzít ani čepici. Poškozením auta a krádeží vznikla majiteli celková škoda za 13.000 Kč.


V pátek 22. ledna se uskutečnil jeden z nejhezčích hasičských plesů. Ani letos nebylo opomenuto předtančení, kde se bylo opět na co dívat. K tanci hrála stejně jako loni kapela FARAON, která na ples přijela i se svou "dechovou částí", která s nimi jezdí vždy o plesové sezóně.
První rok byla letos v provozu šatna u vchodu a hlavně "Peklo", častý cíl návštěv mnohých účastníků plesu. V tombole snad letos vyhrál opravdu každý, protože bylo rozděleno 120 cen, hodnotnější ceny byly vylosovány po půlnoci z klobouku. K občerstvení byl výborný guláš, kterému bylo těžko odolat.


Počátkem roku se po vsi potulovala drzá liška a odnesla si několik slípek pana Hosa č.p.3. Z obavy před onemocněním vzteklinou byli 14. ledna po spatření lišky okamžitě kontaktováni myslivci z Puklic a ti ji zastřelili nedaleko kravína u stohu slámy pana Hosa. Obavy ze vztekliny se naštěstí nenaplnily, ale liška byla nemocná, měla prašivinu (svrab).
Hned druhý den bylo při čtení stop na čerstvém sněhovém poprašku konstatováno, že žádné další liščí stopy již nebyly odhaleny, pouze od rybníku Mlejňák si vyšláplo na noční výlet do vsi několik kun.


Zpravodajství