Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Zlepšení 37 km dlouhé spojky mezi Jihlavou a Třebíčí je dlouhodobou prioritou kraje

Kraj Vysočina letos zahájí přestavbu první části silnice mezi Jihlavou a Třebíčí. Na čtyři kilometry k obci Příseka bude potřebovat čtvrt miliardy korun, částkou 190 milionů mu ale přispěje Evropská unie.

"Práce začnou letos na podzim. A ukončeny budou v prosinci příštího roku," sdělil jihlavský radní Václav Kodet.

Evropskou dotaci ze Společného regionálního operačního programu dostane kraj Vysočina až po ukončení stavby. Podle Kodeta jsou peníze na realizaci v takzvaném fondu strategických rezerv, do něhož krajští zastupitelé postupně uložili asi 280 milionů.

Kraj chce za evropské peníze první úsek silnice narovnat a zmenšit výškové rozdíly. Komunikace se kvůli tomu někde mírně odkloní od současné trasy. Práce by mohly začít na podzim, přebytečná zemina by se měla využít k úpravám terénu v areálu jihlavské firmy Bosch Diesel.

Zlepšení zhruba 37 kilometru dlouhé spojky mezi dvěma největšími městy Vysočiny je dlouhodobou prioritou kraje. Silnice patří k nejzatíženějším v kraji. Podle loňských údajů po ní denně jezdí do práce asi 1 500 lidí. A počet se asi stále zvyšuje.

V Jihlavě se rozrůstají velké podniky, naopak do průmyslových zón hospodářsky slabšího Třebíčska se investory získat nedaří.

Podle náměstka hejtmana Františka Dohnala se v následujících letech plánuje postupná přestavba celé spojky. "U velkých staveb počítáme s tím, že budeme využívat peněz z evropských strukturálních fondů," podotkl Dohnal.

Příseka - chtělo by to obchvat

Poznámka: Dle názoru novináře z MF je Příseka OBEC ZA ČTVRT MILIARDY, protože tolik budou stát čtyři kilometry vozovky v Přísece. Tím, že první etapa opravy silnice končí před lesem, téměř dva kilometry od Příseky, se vůbec nezabývá. Média mají velkou moc: osvětlit nebo naopak zamlžit...

Mladá fronta DNES, 20. června 2005


Zpravodajství