Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Silnici Jihlava - Třebíč čeká oprava

Dobrá zpráva pro řidiče, kteří denně trpí na silnici spojující Jihlavu s Třebíčí. Kraj Vysočina plánuje opravy za 300 milionů korun, na které chce získat příspěvek z evropských fondů.

Kraj Vysočina chce zlepšit spojení Jihlavy s Třebíčí. Silnice mezi krajským městem a centrem regionu s nejvyšší nezaměstnaností nestačí rostoucí dopravě, a proto stoupá i nehodovost. Náklady na celkovou rekonstrukci asi pětatřicet kilometrů dlouhého úseku výhledově převýší miliardu korun. Kraj by chtěl v příštím roce zahájit opravy asi za 300 milionů, pokud se mu podaří získat dotaci z evropských strukturálních fondů.

Po silnici druhé třídy denně dojíždí do práce asi 1500 lidí. "V první fázi půjde o zprůjezdnění komunikace", řekla náměstkyně hejtmana Marie Černá.

Například mezi Jihlavou a obcí Příseka by měl přibýt stoupací pruh, silnice se bude místy rozšiřovat nebo narovnávat a provedou se i výškové úpravy. "Je tam několik úseků, kde jezdíme kolem křížků a pomníčků". Obchvaty obcí na trase by se měly dostavět ve výhledu pěti až deseti let. "Nyní bychom se neměli pouštět do obrovských staveb, na které nejsou peníze", vysvětlila Černá.

Zástupci kraje i obcí podle ní projednávali několik možností rekonstrukce silnice. Vítězná varianta se nejméně odchyluje od nynější trasy. "Tím se minimalizují nové výkupy pozemků, které projekt brzdí", uvedla Černá.

Kraj chystá projekt s pomocí evropských expertů. Dokončit ho chce co nejrychleji, aby se mohl ještě letos ucházet o dotaci z regionálního operačního programu. Vysočina podle Černé na výstavbu a opravy silnic druhých a třetích tříd do roku 2006 z tohoto programu může získat asi 200 milionů korun. Další část peněz by měl přidat stát. Kraj by se měl spolupodílet zhruba 30 miliony.

(Jihlava, Třebíč 2004)

Zpravodajství