Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Vsi přicházejí o prodejny

Z malých vesnic na Vysočině se stále vytrácejí prodejny. Nevydělávají kvůli stále menšímu počtu zákazníků a stoupajícím nákladům na provoz, někde chybí prodavači. Jednota, spotřební družstvo v Třešti na Jihlavsku, nyní jedná s obcemi o podmínkách udržení patnácti ztrátových obchodů.

Některé obce dotují pojízdnou prodejnu, aby si důchodci mohli v místě nakoupit potraviny a základní potřeby alespoň občas. Mladší generace vybavená auty ale raději jezdí do městských supermarketů a hypermarketů. Třešťská Jednota je ochotna udržet 15 ztrátových obchodů, pokud na jejich provoz začnou přispívat obecní úřady. "Jinak se to nedá provozovat," řekl předseda družstva. Obce si také mohou tyto obchody od Jednoty koupit a postarat se o ně samy.

Mobilní prodejna

Lidé z venkova jezdí hodně za prací do měst, kde si také nakoupí. Na vesnici jsou zákazníky maminky na mateřské dovolené a důchodci. Ke ztrátovosti prodejen podle něj vedou i rostoucí provozní náklady. Pro důchodce, kteří jsou sami a nikam se nedostanou, je to však jediná možnost, jak si nakoupit.

Třešťská Jednota provozuje 65 obchodů. Přibližně dvě třetiny z nich jsou v obcích do 500 obyvatel a zaměstnávají jen jednu prodavačku. Do dalších 35 obcí zajíždí dvakrát v týdnu pojízdná prodejna Jednoty. "Ze spotřebních družstev ji provozujeme jako poslední. Drží se jen díky finanční spoluúčasti obcí," podotkl předseda třešťské Jednoty.

Počet prodejen klesá na venkově od začátku 90. let, tradiční regionální spotřební družstva jich nyní provozují po desítkách. Obchodní řetězce již ale míří i do menších měst s několika tisíci obyvateli.

Někdy družstvo musí zavřít malou prodejnu, protože pro ni nenajde spolehlivou prodavačku. "Když je na prodejně sama, je to docela odborná funkce - musí dělat i účetní práce," vysvětlil předseda družstva, podle nějž může obchod fungovat s mírným ziskem v obci, která má kolem 500 obyvatel, když je tam jediný. "V obcích pod tři sta lidí je to špatné," podotkl.

Český statistický úřad nyní eviduje 192 podnikatelů se sídlem v kraji Vysočina, kteří se zabývají maloobchodem s převahou potravin a nápojů. Od roku 1990 zaniklo přes 160 takových subjektů, větší část do poloviny 90. let.
--- Zdroj: MF Dnes - 22. ledna ---

Zpravodajství