Zdražování potravin
Mléčné výrobky budou dražší. Proč? Kvůli přetahované českých a německých mlékáren o mléko
Za syrové mléko nyní platí mlékárny v Čechách a na Moravě tolik jako nikdy v minulosti - již přes 9 korun za litr. Odrazilo se to i na pultech prodejen.
V posledních měsících výkupní ceny rychle stoupají, hlavně kvůli přetahované místních mlékáren s německými protějšky. Ty už nabízejí i více než deset korun za litr, počínají si stále aktivněji a do svých velkomlékáren už sváží mléko hluboko z českého vnitrozemí, zajíždí i na Vysočinu. Zájem německých mlékáren je stále větší a ne všichni zemědělci mu odolají.
Podle zákulisních informací by tuzemští zemědělci chtěli, aby se ceny v ČR a v Německu srovnaly. To by znamenalo přibližně jedenáct korun za litr, v Německu se vykupuje kolem čtyřiceti eurocentů. Pak už by si přišli na velmi slušné peníze. Celoevropská přetahovaná o mléko žene ceny mléčných výrobků nahoru, což pozná hlavně konečný spotřebitel.
S předraženými cenami mléka a másla pochopitelně nesouhlasí zástupci obchodníků. "Ceny od dodavatelů vzrostly za poslední půl rok přibližně o čtyřicet procent, a když bych na ně nepřistoupil, tak prodají jinde," tvrdí jeden z nákupčích velkého řetězce o přetahované, která panuje na trhu.
Pečivo bude výrazně dražší. Proč? Obilí mizí v nádržích aut!
Po mlékařích se na zvýšení cen chystají i pekaři. Chleba a rohlíky přestanou být levným jídlem, kterým můžete kvůli jeho nízké ceně klidně plýtvat. O zdražení mluví pekaři každoročně, tentokrát mají v ruce ale o něco pádnější vysvětlení: cenu obilí.
Na tu totiž mnohem více než v minulosti tlačí zavedení biopaliv. O zrno tak už nemají zájem jen potravináři, ale i výrobci etanolu, kteří jej přidávají do pohonných hmot.
Ceny obilí letos prudce rostou, potravinářská pšenice se dostala u nás na hranici šesti tisíc korun za tunu, což je dvojnásobek loňských cen. Podle údajů Českého statistického úřadu stouply ceny pšenice meziročně jen o 55 procent, čísla ale ještě nezachycují zářijové změny cen.
Kilogram chleba za rok zdražil o sedmdesát haléřů na téměř 18 korun, kilo bílého pečiva podle dat ČSÚ o čtyři koruny - zhruba o osm procent.
Pekaři chystají do konce roku zdražení nejméně o pětinu až čtvrtinu. Kilogram chleba by tak podle jejich představ měl stát až 25 korun, rohlík přes dvě koruny.
Kvůli cenám obilí zdražila jako první mouka, v některých případech až o padesát procent. Pekaři se dušují, že za nynějším růstem cen jsou jen drahé suroviny. Do pečiva se kromě obilí promítají i ceny elektřiny a plynu, které také rostou. Ale i mák, který letos poskočil o více než třicet procent.
To, že bude chléb dražší, povede i k tomu, že pekaři budou nabízet čím dál častěji i menší balení. Lidé si více rozmyslí, kolik chleba koupí a zda ho zbytečně nevyhodí.
Základními důvody zdražování je rostoucí globální poptávka po potravinách, rostoucí produkce biopaliv, a tedy odčerpání dosavadních přebytečných zásob ve vyspělých zemích a také počasí - uplynulé období kvůli suchu nepřálo ve světě sklizním. A teď se to všechno sešlo v jednom čase.
Zvýší se i ceny olejů, neboť surovinou pro ně jsou tytéž suroviny, které lze využít na biopaliva.
Ceny masa budou vyšší
Drahé obilí zdraží zřejmě ještě další potraviny, zejména maso. K výkrmu hospodářských zvířat jsou potřeba směsi vyráběné právě z obilí. Po vzestupu cen u drůbežího masa lze očekávat i vyšší ceny vepřového.
Na jeho vysokých cenách letos vydělají hlavně zemědělci, kteří čekají rekordní zisky.
--- Zdroj: MF Dnes - 10. a 16. října ---
|