Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Řidiči autobusu shodně tvrdí:
Při míjení se prostě nevyhneme

V úterý 18. dubna by měla podle plánu začít úplná uzavírka krajské silnice II/405 vedoucí z Jihlavy do Třebíče, a to v úseku mezi křižovatkou na kopci "Kolíbl" a obcí Příseka.

Mezi řidiče s předstihem "prosákly" informace o připravovaných objízdných trasách. Zejména řidiči autobusů veřejné linkové dopravy jsou z návrhu objízdných tras doslova zděšeni a shodně říkají, že vést objížďku obousměrně přes obce Puklice a Studénky je úplný nesmysl. "Tam se prostě nevyhneme, jsou tam tak úzké silnice a špatné krajnice, že to bude nad lidské síly, " říkají s tím, že pokud dojde ke kolizi, tak se úsek úplně ucpe. Jediným řešením by podle názoru některých z nich bylo, aby druhý směr objížďky byl veden například přes Luka nad Jihlavou.

Podle některých řidičů by velmi pomohlo vybudování několika "výhyben" tak, aby se mohla větší vozidla bezpečně vyhnout. "Četl jsem v novinách, že s něčím takovým se ale nepočítá, " řekl nám řidič autobusu, který tudy pojede po objížďce hned několikrát denně.

Stejný názor zastávají také představitelé obce Puklice. Starosta a místostarosta nám shodně potvrdili, že na celé objízdné trase je hned několik kolizních a nepřehledných míst. "Silnice od Příseky je v některých místech tak úzká, že si vůbec nedovedu představit, jak se tam bude bezpečně míjet na osm desítek autobusů, které tudy denně projedou, " říká starosta obce Puklice Karel Tůma.

Stejný názor zastává i jeho zástupce Jiří Čírtek. Jen v obci Puklice je několik nebezpečných a nepřehledných zatáček, do kterých je zapotřebí si s nákladním autem a autobusem dokonale "najet". To se ale může stát osudným v případě vyšší frekvence provozu.

"Proběhla jednání, na kterých jsme se dohodli na některých opatřeních. Patří mezi ně například snížená rychlost v obcích Puklice i Studénky po dobu objížďky, a to na 30 kilometrů v hodině. Ale domnívám se, že se stejně nevyhneme situacím, které připraví řidičům za volantem krušné chvilky, " dodává Čírtek s tím, že obec už začala s budováním asi 120 metrů dlouhého chodníku kolem silnice v lokalitě, kudy chodí děti do školy.

Pukličtí zastupitelé informovali s předstihem o objízdné trase vedoucí přes obec své občany, a to prostřednictvím březnového čísla obecního zpravodaje. "Prosíme všechny rodiče a také učitele, aby vysvětlili dětem, že nejbezpečnější příchod do školy bude od budovy Agro družstva vlastníků směrem ke hřbitovu a odtud do základní a mateřské školy. Je to sice o sto metrů dále, ale cesta je mnohem bezpečnější, " píše se ve zpravodaji.

Podle informací Radka Tulise, tiskového mluvčího jihlavského magistrátu, odbor dopravy už vydal rozhodnutí o uzavírce a objízdných trasách. Od 18. dubna do 30. listopadu bude úsek silnice mezi Kolíblem a Přísekou uzavřen. Délka objízdné trasy bude činit šest kilometrů a objízdná trasa povede obousměrně od "Kolíblu" přes Studénky a Puklice do Příseky. Rozhodnutí počítá pouze s odklonem vozidel nad 6,5 tuny.

---Jihlavské listy - 4.dubna---

Zpravodajství