Zpravodajství |
ZPRAVODAJSTVÍZprávy a zprávičky z Příseky a z jejího blízkého okolí, sesbírané z různých pramenů od dob dávno minulých až do dnešních dnů. ROK 2009Silvestrovská zábavaOrganizace poslední letošní společenské události ve vsi se ujala paní hostinská Tesařová. Ve vstupném do kulturního domu bylo zahrnuto i občerstvení a návštěva silvestrovské zábavy při reprodukované hudbě byla velmi ucházející. Silvestrovská noc byla poměrně teplá s teplotami lehce nad bodem mrazu. Oslavy konce starého a příchodu nového roku v ulicích tak byly mnohem příjemnější než vloni. Teplé Vánoce s deštěmV noci na 23. prosince se razantně oteplilo, začalo pršet a na Štědrý den zbytek sněhu (kterého napadlo jen cca 10 cm) roztál. Teplota o Vánocích se na Jihlavsku na Boží hod vyšplhala až na 10 stupňů Celsia. Štědrý den tak byl stejně jako loni beze sněhu a s teplotami nad nulou (loni začalo mrznout až 25. prosince). Socha sv. Jana Nepomuckého
Před vánočními svátky byl do příseckého kostela převezen barokní podstavec, který zbyl po odcizené soše sv. Jana Nepomuckého. Ta stávala ve známé "zatáčce smrti" - dříve údajně nejnebezpečnějšího místa na okrese. Při rekonstrukci v letech 2006/07 se silnice, u níž socha stála, v těchto místech odchýlila od své původní trasy. SIlnice je dnes napřímená a podstavec se sochou, která byla stejně zčásti "utopená" pod úrovní silnice, se na toto místo již nikdy nevrátí, zbude jen pojmenování místních pozemků "Nad Jánem" a "Pod Jánem". Nevelká socha byla v době svého odcizení v roce 1993 již v horším stavu, způsobeném zvětráváním kamene. Okolí sochy bylo dlouhá léta zarostlé a neudržované, takže v zatáčce, kde bylo potřeba se věnovat spíše řízení vozidla, se na sochu zcela zapomnělo. Její poslední generální oprava byla provedena v roce 1969. Nechme se překvapit, zda se na uschovaný podstavec vrátí nový Jan Nepomucký a v jakém místě se s ním budeme potkávat. Ping-pongový turnaj v Přísecesobota 19. prosinceV dobré atmosféře se na sále kulturního domu konal předvánoční ping-pongový turnaj, kterého se zúčastnilo 17 hráčů. V kategorii mužů se první umístil Miloslav Zvěřina před Romanem Novákem, třetí byl Robin Fila. Další výsledky mi bohužel nedorazily. Prohlédněte si alespoň pár fotografií z napínavých klání a z dění turnaje. Arktický předvánoční víkendZima je tady. A pořádná. V sobotu 12. prosince začalo po dvou měsících opět sněžit a od severovýchodu se k nám nastěhovala se vší parádou zima. Přinesla s sebou cca 10 cm sněhu, kluzké a namrzající silnice a mrazivé denní teploty. Od soboty 12. až do 22. prosince se teplota vzduchu i přes den udržela pod nulou. Od pátku 18. do neděle 20. prosince byla na Vysočině arktická zima, když na Jihlavsku v neděli teploty klesly až na minus 20 stupňů a kdy opravdu "mrzlo až praštělo" - při chůzi po sněhu se ozývalo ono známé křupání. Taková arktická zima tu nebyla od ledna 2006. (V Horské Kvildě na Šumavě klesla v neděli ráno teplota až na minus 26,5 stupně Celsia.) Mikulášská nadílkaJako každý rok chodil pátého večer Přísekou Mikuláš, s ním dva andělé a banda čertů. Za odříkanou básničku dostali děti od Mikuláše balíček plný dobrot. Hospodářská krize tedy na Mikulášovu štědrost neměla ani letos vliv. Country kapela v přísecké hospoděV pátek 4. prosince pozvala paní hostinská na "Mikulášské posezení" do přísecké hospody country kapelu, která zahrála ke všeobecné spokojenosti hity notoricky známé i ty méně známé. Zvelebování kulturního domuKonec listopadu - pokračuje stavba zídky za čekárnou a provedení hydroizolace kamenných základů přední stěny kulturního domu. 7. setkání příseckých důchodcůV sobotu 28. listopadu se v kulturním domě uskutečnilo za přítomnosti zastupitelů z brtnického městského úřadu další setkání důchodců. Bílá, rudá a černá
|
Ve středu dne 25. listopadu v 17 hodin se v osadní místnosti kulturního domu po 4 letech uskutečnilo druhé setkání vlastníků lesa s panem revírníkem Jiřím Mittaschem. Po dohodě s revírníkem se schůzky mohli zúčastnit i přísečtí občané, kteří jsou vlastníci lesa v jiném katastru.
Při hodinové besedě s místními občany, kterých se do kulturního domu dostavilo půldruhé desítky, nastínil své představy o údržbě lesa.
Revírník podal zajímavé a pro vlastníky potřebné informace o lesních zákonech, které jsou občas upravovány a jinak měněny zákonem, jako např. o platných lesních hospodářských osnovách, mýtní těžbě a následné obnově lesního porostu (úmyslná a nahodilá těžba, holiny, zalesnění).
Pohovořil rovněž o prořezávkách a starosti o lesní porosty mladší 40 let. Šířeji rozvedl ochranu a boj proti kalamitním škůdcům (zejména Lýkožrout smrkový).
Vlastníci lesa mohli dobrovolně vyplnit a odevzdat dotazník zaměřený obecně na problematiku lesního hospodářství.
Revírník Jiří Mittasch Dis. - kontakty:
mobilní telefon: 724 524 180
e-mail: jmittasch@gmail.com
WEB - Lesy České republiky: http://www.lesycr.cz
V sobotu 23. listopadu se v příseckém kulturním domě konalo "I. Adventní radování", na kterém místní ženy vyrobily několik desítek adventních věnců k zavěšení na dveře, adventní věnce se svíčkami na sváteční stůl a další zdobné předměty připomínající nastávající adventní čas. V neděli pak od 14 do 16 hod. proběhla úspěšná prodejní výstava těchto pěkných výrobků.
Od pondělí 9. listopadu začalo nadprůměrně teplé období, které vydrželo až do pátku 11. prosince.
15. listopad - víkendové teploty šplhaly nezvykle vysoko. Na některých místech Česka meteorologové naměřili až 17 stupňů Celsia, na Jihlavsku to bylo 12 st. C. Přesto na polovinu listopadu nezvykle teplé a slunečné počasí žádný teplotní rekord nepřekonalo.
17. listopad - konec totality jsme oslavili v nezvyklém teple, teploty se na Jihlavsku vyšplhaly až na 12 st. Celsia.
25. listopad - počasí přepsalo tabulky rekordních teplot - v Kostelní Myslové naměřili 13 st.C, v Č. Budějovicích dokonce 15 st.C. Teploty na konci listopadu byly zhruba sedm stupňů nad dlouhodobým průměrem a odpovídají spíše konci záři.
Pracovníci Města Brtnice přistavili ke kostelu kontejnery na spadané listí. Úklid okolí kostela se konal v pátek 13. listopadu odpoledne.
10. listopadu - Jihlavské listy - Ve čtvrtek začal Krajský soud v Brně projednávat kauzu penále za opožděné dokončení silniční stavby. Soud byl ale odročen.
Jde o spor mezi Krajem Vysočina a stavební firmou D.I.S. Brno. Ta je podle kraje odpovědná za zpoždění při výstavbě silnice II/405 z Jihlavy do Příseky. Výstavba tohoto úseku silnice skončila se zpožděním 243 dnů oproti termínu, který byl se zhotovitelem dohodnut ve smlouvě o dílo. Proto za předání stavby po termínu uplatňuje kraj smluvní pokutu ve výši 11,4 milionu korun.
"Soud byl ve čtvrtek zahájen. Výsledkem jednání je ale pouze odročení na únor. O odročení požádala advokátka protistrany s tím, že potřebuje od klienta získat podrobnější instrukce," řekla krajská tisková mluvčí.
Přísecký zámeček změnil na začátku listopadu majitele a přešel z rukou pana Holíka do vlastnictví nějakého "pražáka". Zámecký areál se tak možná dočká rozsáhlejších oprav a úprav, na které čeká již řadu let.
Až na poslední říjnový den vyšlo již tradiční posezení mladých hasičů u ohně. Letos bylo ještě obohaceno o návštěvu jihlavské ZOO a odpolední drakiádu na "Stráni".
Večerní posezení kolem ohně s párou jdoucí od úst připomínalo známou pohádku "O 12 měsíčkách". V noci na neděli totiž teploměry v Přísece ukazovaly -3 st. C (a v neděli přes den se teplota přes bod mrazu také nevyšplhala).
Pozn.: Dospělí, kteří přišli večer k ohni také posedět, rychle zjistili, že oblečení je nezahřeje dostatečně a proto byla spotřeba rumu letos fantastická...
29. října - Po čtyřech letech čekání se přešlo konečně od plánu k realizaci a začalo se pracovat na slíbeném venkovním posezení u kulturního domu za čekárnou.
Rovněž byla odkopána zemina při přední straně kulturního domu pro zabránění vzlínavosti vody do stěn budovy.
Dne 27. října završil tento web pátý rok své existence, ve kterém bylo započítáno 2700 přístupů, celkem tedy 10700 přístupů (při počítání pouze 1 přístupu z 1 IP adresy denně). Věřím, že návštěvníci zachovají webu přízeň i v roce následujícím. Údržba a inovace stránek je jenom o čase, který jsem schopen a ochoten obětovat - bohužel nikdo další za celých 5 let neprojevil vážný zájem se na tvorbě příseckých stránek nějakým výraznějším způsobem podílet.
Na webu jsem dosud kromě místního zpravodajství uváděl i publicistiku a články z médií, které mě nějakým způsobem oslovily a zajímaly mě. Od příštího roku bodou tyto zajímavé články redakčně kráceny a spojeny do jedné stránky - podobně jako Zpravodajství.
Po marných "tahanicích" a jednáních mezi krajem Vysočina a stavební firmou D.I.S. Brno, které se týkaly odpovědnosti za zpoždění při výstavbě silnice z Jihlavy do Příseky, přijde v listopadu konečně na řadu stání před soudem.
První etapu rekonstrukce silnice Jihlava-Třebíč prováděla společnost D.I.S. Brno. Jednalo se o úsek v délce téměř čtyři kilometry z Jihlavy na Příseku. Náklady na stavbu tehdy přesáhly 173 miliony korun. Výstavba úseku silnice do Příseky skončila na podzim roku 2007 a zpozdila o 243 dnů oproti termínu, který byl původně se zhotovitelem dohodnut ve smlouvě. Za předání stavby po termínu uplatňuje kraj a smluvní pokutu ve výši 11,4 milionu korun.
K dohodě mezi oběma stranami ale zatím nedošlo, proto se kraj rozhodl vymáhat penále soudní cestou. Jak uvedla krajská mluvčí Jitka Svatošová, kraj zaplatil soudní poplatek a první stání před soudem bylo nařízeno na 5. listopadu letošního roku.
Druhá etapa opravy krajské silnice spočívala v rekonstrukci úseku z Brtnice do Zašovic. V letošním roce koncem srpna byla tato etapa dokončena. Stavební práce si vyžádaly náklady ve výši 175 milionů korun. Zhotovitelem stavby byly Pražské silniční a vodohospodářské stavby a Alpine stavební společnost CZ. Úsek silnice byl narovnán a rozšířen na 9,5 metru.
Opravy na silnici II/405 Jihlava - Třebíč pokračují. Letos na podzim se začalo s opravou třetího úseku silnice v místě Příseka-Brtnice.
--- Zdroj: Jihlavské listy --- 23. října 2009 ---
Podnebí se mění. A to tak dramaticky, že to zaráží i zkušené odborníky, kteří se počasím zabývají celý život. V jednom týdnu mezi 7. a 14. říjnem se sešla tři roční období (podobně jako roku 2006). Ve středu vládlo letní počasí, v sobotu už byl chladný listopad a už následující středu nás překvapil typický prosinec.
Pozn.: 8. října jsem ještě jezdil na kole v krátkém rukávu a o týden později jsem ometal sníh z auta v zimní bundě a rukavicích.
Tak časný příchod zimy dlouho nikdo nepamatuje. Takhle brzy prý zima přichází jednou za 10 let. Ovšem aby se na Vysočině už 15. října vydatně chumelilo, to nepamatuje za posledních 30 let nikdo.
Co se vlastně s počasím děje? Klimatické změny, které se dříve odehrávaly v průběhu stovek let, se koncentrují do velmi krátkých časových období - nejsou jen stále častější, ale také extrémnější. Z meteorologických analýz i matematických výpočtů vyplývá, že náhlé výkyvy počasí se budou stupňovat minimálně do roku 2030. Dále zatím nedohlédneme.
Počasí se mění už 30 let. Období citelných výkyvů počasí se datuje od roku 1975. Přičemž v roce 1991 náhlé změny ještě více akcelerovaly. A třeba v roce 2001 se vystřídaly takové mrazy i horka, že se průměrné teploty vychýlily o tři stupně nahoru i dolů od dlouhodobých hodnot. Což je pro přírodu mnoho. V atmosféře či v oceánech se pak kumuluje tak obrovské množství energie, že klima se chová nevyzpytatelně. Třeba i tak, že už v polovině října napadne na horách metr sněhu.
Mizérie v počasí trvala od středy 14. října do soboty 17. října. Pocit chladu umocňoval obzvláště ve středu silný vítr, který na Jihlavsku dosahoval rychlosti až 70 km v hodině.
Ve čtvrtek 15. října ochromilo silné sněžení na většině Vysočiny dopravu. Silnice blokovaly auta na letních gumách, sníh zkomplikoval i dopravu na kolejích. Přezout gumy nestihlo tisíce řidičů a podle toho to na silnicích Vysočiny také vypadalo.
Řada vozů uvízla i v kopcích na Jihlavsku, když napadlo 15 cm mokrého sněhu. V Přísece byl dopoledne nesjízdný kopec ke kostelu, stejně jako cesta mezi Studénkami a Kolíblem, takže dojet do Jihlavy bylo dopoledne téměř nemožné.
Policisté dopoledne u Příseky vyšetřovali dopravní nehodu - kamion společně s dalšími osobními vozy blokoval silnici mezi Brtnicí a Přísekou. Bylo zde sice možné projet, ale jen s velkými obtížemi.
Pozn.: Lidé, kteří jezdí z Třebíče do Jihlavy, říkají, že Vysočina začíná od Zašovic a nejhorší úseky jsou kolem Příseky a na Kolíblu.
V neděli se oteplilo, sníh během několika dnů beze zbytku roztál a počasí se vrátilo k říjnovému normálu. Na horách (nad 1000 metrů) ovšem zůstal obstojný sněhový základ pro zimní sporty.
Statistiky říkají, že podobné návaly sněhu by se v Česku měly vyskytovat až ve druhé půlce listopadu.
Podle meteorologů nebylo počasí 15. října na sníh tak štědré poslední tři desítky let. Významné škody jsou především na listnatých stromech, které dosud nestihly shodit listí a pod tíhou mokrého sněhu se lámou.
Rekordní metrové výšky (!!!) dosáhla přes noc sněhová pokrývka na Lysé hoře (Beskydy). Dosavadní rekord pro 15. říjen byl 46 centimetrů v roce 1936.
1. října předpovídají meteorologové z ČHMÚ:
Přívětivé babí léto, byť s nižšími teplotami (15-20 stupňů), stále pokračuje a bude trvat nejméně do 20. října. V lesích je sucho a ani v říjnu nebude pršet příliš často.
Pozn.: Haha, to se meteorologům opravdu "povedlo". Vždyť 15. října byla teplota na nule a napadlo přes 10 cm sněhu...
V polovině října to zní jako vtip, ale je to skutečnost. Místo původních předpovědí o krásném říjnu, který měl trvat první 3 týdny, přišlo na konci první dekády výrazné ochlazení - zima prostě letos přišla mimořádně brzy.
Meteorologové se poté, co předpovídali krásný a suchý říjen, v současnosti bojí dalších prognóz ve vývoji počasí.
Na říjen neobvyklou teplotu - 25 stupňů - naměřili meteorologové v Kostelní Myslové 7. října (Znojmo hlásilo dokonce 28 st. C !!!). Poté během týdne klesly maximální teploty na Jihlavsku o celých 24 st. C.
Pozn.: V roce 2006 nastal během týdne na přelomu měsíce října a listopadu málo vídaný teplotní zlom a rtuťový sloupec poklesl za 6 dní o celých 22 stupňů. Nyní jsme tedy zažili něco podobného, ale téměř o tři týdny dříve!
Datum | Nejvyšší teplota |
7.10. | 25 st. C |
8.10. | 22 st. C |
10.10. | 12 st. C |
13.10. | 8 st. C |
14.10. | 4 st. C |
15.10. | 1 st. C první sníh |
Třešťská Jednota žádá obce o dotace svých obchodů. Není vyloučeno, že některé uzavře. Maloobchody Jednoty jsou rozloženy po celém okrese Jihlava. Firma mimo to vyrábí i lahůdky a masné speciality. Jako jedna z posledních společností zajišťuje také zásobování míst bez stálé obchodní sítě prostředictvím pojízdné prodejny. To vše nicméně v letech 2007 a 2008 nevedlo ke zisku, firma byla ve ztrátě.
Zachraňte nás! To by asi volaly malé prodejny na Jihlavsku, kdyby uměly mluvit. Jejich provoz je ztrátový, některým možná hrozí zánik. Obchůdky přicházejí o zákazníky, kteří míří za velkými nákupy do obchodních center v krajském městě. Na celou řadu městských a obecních úřadů v okrese Jihlava zamířil dopis s žádostí o příspěvek na provoz koloniálů a samoobsluh. Starosty oslovuje vedení třešťské Jednoty.
"Jednota Třešť provozuje obchody v našich místních částech, ve Střížově, Přímělkově, Panské Lhotě a Dolním Smrčném. V dopise její zástupce uvádí, že se jim prodej nerentuje," přiblížil jeden z oslovených starostů, šéf brtnické radnice Stanislav Jirků. S předsedou spotřebního družstva Jednota Třešť Vladimírem Lysým by měl mít brzy schůzku. "Chceme zabezpečit, aby si starší lidé měli kde nakoupit," dodal Jirků.
Podle zástupce Jednoty Vladimíra Lysého nyní obce a města zvažují, zda se budou podílet alespoň na části provozních nákladů malých obchodů. "Máme bezmála padesát obchodních jednotek, žádost o příspěvek se týká určitě dvou třetin z nich," odhadoval Lysý.
Co se stane, když zastupitelé nebo radní na provoz obchodů třešťské Jednotě nepřispějí? Tím se zatím šéf spotřebního družstva nechtěl zabývat. Radikální řešení, tedy uzavření obchodů, nicméně nevyloučil. "Jsme ale v prvním kole jednání," dodal vzápětí Lysý.
Bez kamenného obchodu se musí na Brtnicku obejít například lidé v Přísece. "Dvakrát týdně sem zajíždí pojízdná prodejna," říká tamní obyvatelka Milada Šťávová. Služby pojízdného obchodu využívají hlavně staří lidé. Nevýhodou je, že pojízdná prodejna může po trase nabrat zpoždění - hlavně v zimě.
Pojízdná prodejna zajíždí na Brtnicku také do obcí Malé a Komárovice. Stíhala by v případě uzavření některých obchodů třešťské Jednoty jezdit i na jiná místa? "Do určité dojezdové vzdálenosti by to bylo řešení. Mimo dosah by však už asi bylo Větrnojeníkovsko, Polensko a okolí Měřína. Tam a zpátky do Třeště by už řidič musel najet kolem sta kilometrů, to už by jedna pojízdná prodejna asi nezvládla," domnívá se šéf Jednoty Lysý.
V obcích musí utahovat opasky, jejich rozpočty se ztenčují vlivem nižších výběrů daní na celostátní úrovni, v souvislosti s hospodářskou krizí. "Obchody Jednoty jsme dosud nemuseli dotovat. Třeba ve Střížově, který má zhruba 300 obyvatel, by se dobře zásobený obchod měl uživit sám. Byl čas, kdy tam fungovaly i dvě prodejny," připomněl na druhou stranu starosta Brtnice Jirků.
"Ceny v Jednotě jsou vyšší, ale nakupujeme tam. Každý den by se mi do supermarketů do Jihlavy nechtělo," říká Jiří Labuta ze Střížova.
"Do naší prodejny si lidé chodí hlavně pro chleba a rohlíky, pro to základní. A máme také příjemnou prodavačku," podtrhl jedno "plus" malé prodejny Josef Caha z Panské Lhoty.
--- Zdroj: MF Dnes --- 8. října ---
Na poli nad Jihlavou směrem na obec Příseka se válel dělostřelecký granát z druhé světové války. Nález munice ráže 80 milimetrů nahlásil v úterý 6. října dopoledne na policii 68letý muž. Jihlavští policisté místo nálezu zajistili a přivolali pyrotechniky, kteří si munici odvezli ke zneškodnění.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---
Na začátku října byly zahájeny práce na rekonstrukci silnice Příseka - Brtnice. Začalo se s kácením stromů a překládkami sloupů elektrického vedení.
Rekonstrukce silnice Příseka - Brtnice (2009)
Od konce srpna až do 23. září převažovala jasná obloha, slunce a teploty dosahující až 25 stupňů Celsia. Zároveň s astronomickým podzimem přišlo mírné ochlazení, ale při slunečném počasí byly teploty až do Václava (28.9.) stále vysoké okolo 20 stupňů.
Teprve od 29. září začala "topná sezóna", kdy se již rtuť teploměrů přes 20 stupňů nedostala.
Příseka dostala díky rozsáhlým úpravám novou tvář. Starosta Brtnice Stanislav Jirků uvedl, že nového nátěru se po letech dočkal kulturní dům i tamní autobusová čekárna. Ve spolupráci s občany technická skupina městského úřadu ještě oplotila venkovní stranu hřiště.
Úpravy se také dočkala nevzhledná rokle za zámkem, která dříve sloužila jako černá skládka. Byla urovnána a v nejbližší době bude osázena malými stromky.
--- Zdroj: Jihlavské listy --- 29. září 2009 ---
Ve čtvrtek 17. září dostihli strážci zákona v Přísece u kostela sv. Barbory přibližně 18-letého lupiče na odcizené koloběžce, na které se jim snažil ujet k Jihlavě.
Pozn.: No jo, do kopce to jde na koloběžce těžko...
7. září - Na Vysočině skončily v v prvním záříjovém týdnu žně. Úroda je nižší než před rokem, zemědělci v kraji Vysočina v průměru z jednoho hektaru sklidili 4,7 tuny obilí, což je přibližně o desetinu méně než loni.
Sklizeného obilí je méně i v jihlavském okrese a má o něco nižší kvalitu než v loňském roce. Velkým problémem jsou nízké výkupní ceny, které jsou pro zemědělce téměř likvidační.
Plodina | t / ha |
Pšenice ozimá | 5,1 |
Pšenice jarní | 3,3 |
Ječmen ozimý | 4,8 |
Ječmen jarní | 4,1 |
Žito | 5,6 |
Oves | 4,5 |
Triticale | 4,5 |
OBILOVINY celkem | 4,7 |
Řepka | 3,4 |
|
sobota 29. srpna - Již při příjezdu do Českých Budějovic se od rána deštivá obloha vypršela a deštníky mohly zůstat uschovány. Někdo zvolil nejdříve návštěvu centra města a Masných krámů, někdo strávil veškerý čas na Výstavišti. Po prohlídce vystavených exponátů zůstala většina účastníků v Pivovarské zahradě, kde hrála od podlahy Budvarka.
Cesta zpět se poněkud protáhla, když místo v plánovaných 20 hodin dorazil autobus zpět do Příseky až ve 23 hodin kvůli pozdnímu příchodu některých účastníků zájezdu a zastávkám při zpáteční cestě.
Jako přímý účastník akce musím říci, že to byl velmi povedený zájezd, který si zase někdy rád zopakuji.
Pozn.: Zlí jazykové tvrdí, že někteří účastníci zájezdu, kterým nebylo včas zastaveno, močili do plastových kelímků a obsah pak vylévali oknem ven...
Honička civilního a policejního vozidla ve středu 12. srpna na Jihlavsku měla šťastný konec za vsí Příseka. Všechno ale mohlo skončit tragicky, protože zřejmě zfetovaný řidič osobního vozidla Opel Calibra se Jihlavou řítil vysokou rychlostí a projížděl křižovatky na červenou.
"Mezi devátou a desátou hodinou dopoledne pronásledovali policisté služebním vozidlem řidiče vozidla Calibra. Vzniklo důvodné podezření, že ho řídí muž s uloženým zákazem řízení, " řekla k případu policejní mluvčí.
Všechno začalo na ulici Romana Havelky, kde policisté vyzvali rozsvíceným nápisem "STOP", umístěným na vozidle, řidiče k zastavení. Řidič nereagoval a v jízdě pokračoval k ulici Havlíčkova a dále na ulici Fritzova.
"Podezřelý řidič ujížděl jihlavskými ulicemi rychlostí kolem 100 km/h. Křižovatku s ulicí Jiráskova projel i přesto, že na světelném signalizačním zařízení svítilo pro jeho směr jízdy červené světlo, " dodala k dramatické situaci mluvčí.
Jeho auto pak v plné rychlosti pokračovalo ulicí Zborovská. Bezohlednou jízdou byli bezprostředně ohroženi ostatní účastníci silničního provozu i chodci. Vozidlo jelo dál na ulici Žižkova. Podle policistů na ulici Wolkerova projel řidič křižovatkou, aniž by dal přednost vozidlům, která jela po hlavní silnici.
Řidič pokračoval až na ulici Znojemská, kde odbočil na ulici Tylova a jel směrem na Brtnici. K pronásledování vozidla se přidala další policejní hlídka. To už vozidlo hazardéra jelo rychlostí vyšší než 130 km/h.
"Za obcí Příseka se policistům podařilo vozidlo zastavit. Po opětovných výzvách k vystoupení řidič uposlechl a byla mu nasazena služební pouta," upřesnila mluvčí.
Policisté zjistili, že se jedná o jedenatřicetiletého muže z Třebíčska, který není policistům neznámý. Nevlastní řidičský průkaz pro žádnou skupinu a soudem má vysloven zákaz řízení motorových vozidel.
"Je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Test na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek byl u muže pozitivní," uzavřela mluvčí. Při honičce se snad zázrakem nikdo nezranil.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---
počátek srpna - O zapsání do seznamu chráněných stromů usilovala několik měsíců hruška na pozemku pana Bruzla. Nyní již je v seznamu uvedena a před hrušní se tyčí státní znak s nápisem "PAMÁTNÝ STROM".
Pro krajinu není sice nijak esteticky významná, ale její stáří se odhaduje zhruba na 200 - 220 let. Oprávněnost zápisu do společenstva chráněných stromů je tudíž nezpochybnitelná. Bohužel zrovna letos, kdy se dočkala zápisu, se jí zlomila jedna velmi silná větev.
Jako památné stromy je možné vyhlásit mimořádně významné stromy, jejich skupiny a stromořadí, které vynikají např. svým vzrůstem, věkem nebo působí jako významné krajinné dominanty. Může se jednat také o zvláště cenné dřeviny a stromy, k nimž se váže historická událost nebo pověst. Podnět k vyhlášení památného stromu může dát každý občan.
| |
|
Historie hasičského sboru zveřejněná v regionálním tisku
Sbor dobrovolných hasičů v Přísece patří k nejstarším v jihlavském okrese. Vznikl v roce 1883, kdy existovaly sbory pouze v Jihlavě, Brtnici a v Lukách nad Jihlavou. Díky tomu jeho služeb využívali lidé nejen v Přísece, ale i ve Střížově a Puklicích, kde vlastní hasiče neměli.
Zajímavostí příseckého sboru je, že v roce 1885 podpořil jeho činnost částkou padesáti zlatých rakouský císař František Josef I. Tou samou částkou, která pomohla k ošacení a vyzbrojení sboru, přispěl i hrabě Collalto z Brtnice.
Hasičská kronika popisuje také 5. březen roku 1930. Ten den se konaly velké oslavy jubilea prezidenta republiky T.G. Masaryka. V tento den se obec Příseka rozhodla tehdejšího prezidenta jmenovat čestným členem místního hasičského sboru.
Na konci minulého století působili v každém sboru požární preventisté, ani ten přísecký nebyl výjimkou. Ti měli za úkol kontrolovat v každém domě stav komínů. "Všechno se zapisovalo do požárního deníku, dneska se o to starají kominíci, dřív jsme to dělali my," vzpomíná preventista Josef Pulicar.
Ani dnes přísečtí hasiči neztratili svou prestiž. Na konci června zvítězili v okresním kole hasičské soutěže. Za úspěšný tým v kategorii nad 35 let soutěžili: Roman Škrdla, Petr Škrdla, Jiří Kružík, Jan Pojer, Jaroslav Doležal, Jan Suchý, Jiří Pojer a Miloslav Zvěřina. Slibně se rozvíjí i činnost mladých hasičů, kteří jsou v obci jedinou volnočasovou aktivitou.
"O mládež se dobře starají vedoucí Luděk Pulicar a Pavel Růžička," uvedl starosta sboru Miroslav Škrdla.
Článek byl otištěn dne 6. srpna v Jihlavském deníku a doplněn fotografií ze slavnostní 125. výroční schůze.
V sobotu 1. srpna kolem čtvrté hodiny odpoledne vnikl neznámý pachatel po prostříhání oplocení do areálu úpravny vody v obci Příseka. Vypáčil dveře budovy, kde odcizil vzduchový kompresor v hodnotě deset tisíc korun. Policisté mají zato, že pachatel znal prostředí, do něhož se vloupal.
22. červenec byl na Vysočině nejteplejším dnem, po kterém ale přišlo ostré krupobití, které Příseku těsně minulo. V meteorologické stanici v Kostelní Myslové naměřili 31 st. Celsia, což je letos dosud nejvíce.
Pokud bychom porovnali srážkové úhrny za období červen - červenec letos a loni, potom zjistíme, že letos napršelo až dvakrát tolik (obzvláště v mimořádně deštivém období 20. června - 20. července 2009).
22. července - MF Dnes - Na začátku září by měla být předčasně otevřena nová část silnice mezi Brtnicí a Zašovicemi. Uzavírka tam trvá už přes rok, osobní auta musí jezdit přes Kněžice, kde se už těší, až se na konci prázdnin vrátí auta na původní trasu Brtnice - Zašovice. Z Kněžic už poslali na kraj žádost, aby se silnice poškozené objížďkou opravily.
Cestovat v původní trase Jihlava - Třebíč se ale nebude dlouho. Hned v půlce září totiž má začít roční přestavba úseku mezi Přísekou a Brtnicí, která potrvá od září 2009 do srpna roku 2010. Po většinu této doby se bude doprava odklánět na nové dlouhodobé objížďky.
Rekonstrukce trasy mezi Brtnicí a Zašovicemi stála 175 milionů korun. Silnice byla z dřívějších šesti až osmi metrů rozšířena na 9,5 metru. Na dvou místech byla narovnána, zmizely ostřejší zatáčky. Stavbu mají na starosti dvě společnosti: Pražské silniční a vodohospodářské stavby a Alpine stavební společnost CZ. Projekt zaplatily z více než osmdesáti procent fondy Evropské unie. O zbytek nákladů se podělily kraj a stát.
Jednalo se už o druhou část přestavby na trase mezi dvěma největšími městy kraje Jihlavou a Třebíčí. Ta vůbec první skončila v červenci roku 2007. Šlo o čtyřkilometrový úsek mezi Jihlavou a Přísekou. Tuto přestavbu za 173 miliony korun také z větší části platila Unie. Stavba tehdy ale nabrala velké zpoždění, celkem osmiměsíční (na které v Přísece opravdu neradi vzpomínáme).
19. července - Co z letošní pouti zmínit? Bylo chladno, ale nepršelo. Na návsi u rybníka opět nechyběly pouťové atrakce a stánky.
Fotbal SVOBODNÍ - ŽENATÍ skončil letos 8:0 (!!!) pro svobodné, fotbalové hřiště po sobotním turnaji v malé kopané a předešlých deštích připomínalo oranici.
Pozn.: Takový debakl už tu dlouho nebyl, ale nejednalo se o rekordní zápas, tím je údajně výsledek 13:0 kdesi ze začátku 80. let. Zda to ale bylo pro svobodné nebo pro ženaté, to už v paměti nikdo neudržel.
Po fotbalovém zápase zahrála na Vejhoně na tenisovém hřišti pro přibližně 100 platících diváků dechová hudba Libkovanka.
| |
| |
|
V sobotu 18. července se na fotbalovém hřišti konal pouťový turnaj v malé kopané, kterého se zúčastnilo 6 družstev: Příseka A, Příseka B, Studénky, Puklice, Střížov a místo Brtnice hrály přísecké ženy, jejichž handicap byl vyrovnán hrou v dvojnásobné početní převaze.
Celkové výsledné umístění:
1. Studénky
2. Střížov
3. Příseka A
4. Puklice
5. Příseka ženy
6. Příseka B
20. červen - 8. červenec - Již tři týdny trvající deště a je doprovázející "bleskové" povodně se nevyhnuly ani Vysočině. Mezi nejvíce postižené oblasti na Vysočině patří Golčův Jeníkov. Na Jihlavsku pak měly plné ruce práce v Kamenici u Jihlavy a Horních Dubenkách.
Ve srovnání s jinými začátky prázdnin letos více prší, častěji se mění tlak, jsou četnější lokální bouřky i přívalové deště. A hlavně je mnohem větší vlhkost, která dělá lidem největší problémy. Středoevropané jsou zvyklí v tuto dobu na zhruba 60procentní vlhkost vzduchu. Jenže hlavně po ránu je teď až 90 procent. To je víc než na Floridě. Na takovou saunu - zvlášť když trvá už několik týdnů v řadě není Středoevropan zvyklý. Kardiakům buší srdce, astmatikům se hůře dýchá. Z těla se neodpařuje pot, takže není dobře ochlazováno.
Co se tedy děje s počasím? Jsme na hranici dvou stojících vzduchových hmot, teplé a chladnější. Frontální rozhraní je doprovázeno výraznými srážkami. Výsledkem jsou bouřky, krupobití a přívalové deště, které jsou dramatické svou intenzitou.
Podobně rozmarná a deštivá léta byla podle meteorologa J. Rosy naposledy na přelomu tisíciletí - v letech 1999, 2000 a 2001 (léto 2001 bylo obzvláště deštivé právě na Vysočině). Kvůli relativnímu teplu, častým bouřkám a vysoké vlhkosti se tehdy také chodilo do lesa s nůšemi na houby.
Na počátku července byla vedle přívodu vody na hřbitově osazena další lavička, protože tu původní odsud někdo ukradl. Ruce nenechavců si tedy opět nedaly pokoj.
Pozn.: Je také možné, že zloděj se rozhodl využít hitu letošního roku - šrotovného (tentokrát u laviček), kdy firma za starou lavičku sleví 1.000 Kč.
Rovněž doufám, že se nevrátí období před cca 8 lety, kdy se hřbitov každý večer kvůli několika krádežím na hrobech zamykal a ten, kdo šel později večer zalít hrob, musel přelézat hřbitovní zeď nebo se musel otočit a jít naštvaně zase zpět...
|
Tak jsou tady zase prázdniny, čas odpočinku a volna od školy. Hned po rozdání vysvědčení jsme po 3 letech vyjeli opět na kolech vstříc novým zážitkům, tentokrát kamsi za Moravské Budějovice. Víkendovou dávku o něco větší než 100 km zvládli kluci (7 a 10 let) na kolech s přehledem, byť počasí nebylo ideální.
|
Konec června - Kulturní dům, jehož fasáda začala po rekonstrukci poměrně brzy oprýskávat, musela být opravena.
Kulturák byl proto znovu natřen novou fasádní barvou ve světlém odstínu.
V sobotu 6. června vyjeli přísečtí občané do Prahy za velkolepou divadelní podívanou v broadwayském stylu, ve které nechyběly úžasné taneční kreace, odvážná cirkusová čísla dokonce i kouzla. Muzikál CARMEN se konal v Hudebním divadle Karlín. Zájezd pořádali společně místní hasiči a svaz žen.
V pátek dne 5. června se na hasičském cvičišti uskutečnilo dětské odpoledne plné her a soutěží, zakončené táborákem. Voňavé špekáčky se opékaly až do pozdních večerních hodin.
|
|
Začátek června - Paní hostinská Tesařová pro zpříjemnění návštěvy hospůdky nechala zbudovat vedle hostince venkovní posezení se slunečníkem o velikosti 1 stolu pro cca 8 hostů. O venkovním posezení mluvil již před 10 lety tehdejší hostinský Štengl, ale nestihnul jej tenkrát zrealizovat.
Rovněž je třeba zmínit mysliveckou úpravu vedlejší hostinské místnosti, která získala dlážděnou podlahu. Byl zde postupně někdejší byt hostinské, posléze skladiště limonád, herna s kulečníkem, místnost, kde se scházela místní mladá chasa až po dnešní - nebojím se to tak nazvat - salonek pro cca 20-25 hostů s loveckými trofejemi pana Tesaře.
Při srovnání dnešní obsluhy v hospodě a při vzpomínce na předloňskou kulturu stolování u "restauratéra Miloše" se člověk diví, že si tehdy do hospody našel cestu.
| |
|
začátek června - Na části pokáceného smrkového lesíka blízko cesty "Chalupami" vyrostla ohrada s novou výsadbou.
V přilehlé rokli dochází k jejímu zavážení stavební sutí (někdy bohužel i odpadem patřícím na skládku). Na fotografii je již největší nepořádek ukryt pod haldou suti.
V neděli 31. května se na příseckém hasičském cvičišti za mimořádně studeného a deštivého počasí konala jako každoročně soutěž mladých hasičů, započítávaná do Okresní ligy MH.
Podrobnosti a výsledky najdete v rubrice HASIČI.
V rozmezí dvou týdnů - od 6. května do 14. května byly provedeny rekonstrukční, opravné, údržbové a revizní práce na zařízení elektrické distribuční soustavy.
V části od křižovatky k Puklicím ke kostelu bylo vyměněno několik betonových sloupů a klasické dráty byly nahrazeny elektrickými kabely. Všechna odběrná místa v této části vesnice byla opatřena novými vyhovujícími rozvodnými skříňkami.
Tak letošní "Čarodějnice" byly od doby, co jsem začal usedat do školních škamen teprve třetí, kterých jsem se nezúčastnil.
Přesto ze slov přímých účastníků mohu konstatovat, že se opět vydařily...
...i když žádná čarodějnice upálena nebyla...
Na silnice Vysočiny vyjeli 29. dubna ráno zemědělci s několika stovkami traktorů a zemědělských strojů, aby protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka.
Pomalou jízdou po dvě hodiny zdržovali farmáři dopravu na hlavních trasách ve všech pěti okresech kraje. Na potíže v chovu dojného skotu zemědělci upozorňovali transparenty. V některých místech se kvůli protestu vytvářely kolony aut, dlouhé i několik set metrů. Akce byly ukončeny kolem 10. hodiny. Do protestu se zapojily stovky podniků z kraje Vysočina, včetně soukromých farmářů. Na silnicích se pohybovalo deset až dvacet procent zemědělské techniky.
Traktory s přívěsy, kombajny i nákladní automobily přejížděly ve skupinách od několika až po dvacítku kusů hlavně po silnicích I. a II. třídy. Zemědělci zdržovali dopravu například na výpadových silnicích z Jihlavy, u Žďáru nad Sázavou, v Havlíčkově Brodě i u Třebíče.
Ztrátová výroba mléka výrazně poškozuje hospodaření zemědělců na Vysočině, protože se starají asi o 16 procent stavu skotu v Česku a jsou největšími producenty mléka v zemi.
"Produkovat mléko a prodávat za šest korun se nedá vydržet, když náklady jsou 8,50. Nikdo nemá zájem to řešit. Obchodní řetězce tady vládnou a diktují."
"Chceme zastavit vybíjení krav. Kvůli nízkým cenám mléka se podniky dostávají do obrovských finančních problémů. Některé jsou doslova na prahu likvidace skotu," zdůvodnil konání protestů ředitel krajské agrární komory Vaněk. Podle něj nelze vyloučit ještě větší blokády silnic, pokud se podmínky pro chov skotu nezačnou zlepšovat.
--- Zdroj: MF Dnes ---
Konec dubna - Vzhledem ke kulinářskému snažení nových provozovatelů přísecké hospůdky myslím nastal čas pochválit, že nejméně polovinu víkendů od počátku roku bylo vždy něco dobrého k zakousnutí, většinou v úpravě á la zvěřina.
Vždyť aby se člověk dobře najedl nějakého pikantního jídla, které bezesporu patří k večernímu stolu, nemusí jít hned do restaurace ověnčené hvězdami Michelin. I když přísečtí gurmáni, kteří umí velmi dobře pojídat kančí kýty, se začínají probouzet...
Od neděle 26. dubna do úterý 28. dubna řádil na Vysočině silný vichr, který v nárazech dosahoval rychlosti orkánu. Nejsilněji foukal v neděli, kdy nárazy větru na Jihlavsku dosahovaly až 90 km/hod. Na Vysočině v oblasti Žďárských vrchů dosahoval v nárazech rychlosti až 120 km/hod. Vichr se začal pomalu zklidňovat až v úterý večer.
Aprílové počasí se svou typickou proměnlivostí se letos nekonalo a slunce má od začátku dubna nad mraky jednoznačně navrch. Slunečních paprsků jsme si tak mohli užívat až dvakrát delší dobu, než je v tomto měsíci obvyklé a dnů s deštěm bylo velmi málo.
V pátek 24. dubna došlo k dopravní nehodě se zraněním na silnici za obcí Příseka. Kolem šesté hodiny večer 34-letá řidička s vozidlem Peugeot jela ve směru od Třebíče na Jihlavu.
Vyjela při projíždění pravotočivé zatáčky do protisměru a narazila do protijedoucího vozidla Opel. Řidička při nehodě utrpěla lehké zranění, které si vyžádalo ošetření v jihlavské nemocnici.
Policisté požití alkoholu u účastníků dopravní nehody provedenou dechovou zkouškou vyloučili. Škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na 145 tisíc korun.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---
|
V pátek 17. dubna od čtvrté hodiny odpolední proběhla dvouhodinová prohlídka jihlavského pivovaru. Zúčastnilo se jí 15 příseckých občanů, které pivovarem provedl přímo jihlavský sládek, varnou počínaje a stáčecí linkou konče. Jeho podrobný výklad o historii piva, o současném dění na našem pivovarském trhu a hlavně o výrobě piva Ježek příjemně překvapil všechny účastníky exkurze. Na závěr jsme poseděli v Pivovarské pivnici při "degustaci" jihlavské "jedenáctky", která je často oceňovaným pivem v degustačních soutěžích.
Pozn.: Když si člověk uvědomí, že nebýt úlevy pro malé pivovary ve spotřební dani, kterou se přes odpor řady politiků podařilo prosadit v polovině devadesátých let, tak Ježek by se zcela jistě v Jihlavě už nevařil. Hrozba likvidace tehdy visela jako Damoklův meč nad mnoha pivovary a ne všem se i přes tyto úlevy podařilo přežít.
|
| |
|
Český rozhlas Region (frekvence 87.9) odvysílal v úterý 14. dubna odpoledne pořad "Toulky Vysočinou". Tento pořad představuje jednotlivé obce na Vysočině. I v těch nejmenších vesnicích pátrají rozhlasoví reportéři po zajímavých osudech, netradičních událostech a zajímavostech.
Desetiminutový pořad o Přísece, který s panem Bruzlem natáčela redaktorka Šarounová, byl ještě opakován v neděli 19. dubna dopoledne.
Pozn.: Upozorňuji na pomalejší načítání! Jedná se o zvukový 2 MB soubor !
V sobotu 11. dubna od 19 hod. hrál v přísecké hospodě harmonikář od "Fleků". Před půlnocí se počet harmonikářů v hospodě zdvojnásobil. Na repertoáru byly dechovky, country písně, Montyho čardáš a rovněž pokleslý městský a venkovský folklor.
Začátkem dubna byla u bývalé prodejny umístěna lavička. Na ní si může každý odpočinout, nabrat sílu a třeba si i zavzpomínat.
Určitě ale na ní bude v horkých letních dnech scházet stín kaštanu, který byl v nedávné době pokácen a nová výsadba zatím na sebe nechává čekat.
Na Vysočinu ve čtvrtek 2. dubna začal proudit teplý vzduch od jihu a konečně přišlo pěkné jarní počasí. Nastal slunečný a teplý týden s jasnou oblohou, což je pro období přelomu března a dubna málo typické.
Po mnoha zamračených dnech, které jsme si od začátku roku museli prožít, to je velmi příjemná změna. Teploty na Jihlavsku se razantně zvedly až na 20 stupňů.
Trocha jarní poezie nikoho nezabije...
Sedím v kanceláři
a dívám se z okna na jaro.
Je jaro.
Šéf vedle mě dřímá.
Dřímá, ale nespí.
Šéf nikdy nespí.
Odevšad klapou psací stroje.
Všechno klape.
Jako datlové v lese.
V jarním lese.
Nejsem v kanceláři, jsem v lese.
Na vařiči bublá černá káva.
A není to káva, je to potůček.
Černý potůček.
Je jaro.
Všechno klape.
Jsem kancelářská krysa.
Přemýšlím a obrůstám mechem.
Nejsem krysa, jsem pařez.
Kancelářský pařez.
Šéf taky obrůstá mechem.
Kancelářský šéfpařez.
Zívá a pod očima má kruhy.
Letokruhy.
Šéfletokruhy.
Je jaro.
Všechno klape.
Všechno dřímá, ale nespí.
Všechno obrůstá mechem.
I potůček.
Černý potůček.
Sedím v kanceláři
a dívám se z okna na jaro.
Je jaro.
Všechno klape.
V pátek 13. března hrála v hospodě pro radost a zábavu kapela, jejíž repertoár tvořily country písně i lidovky. Pro hosty bylo opět připraveno něco dobrého do žaludku v úpravě á la zvěřina.
Počátkem března zmizela z prostoru u křižovatky drobná stavba o půdorysu kolem jednoho metru čtverečního, na jejíž vnitřní stěně byl připevněn telefonní přístroj.
Hádáte, co to bylo? Přece telefonní budka, která zde byla v průběhu necelých 20 let snad čtyřikrát vyměněna, až nyní zmizela docela. Příčinou odstranění je v dnešní době mobilních operátorů její minimální využití.
Od března máme ve vsi možnost vysokorychlostního připojení k internetu na bázi technologie ADSL od poskytovatele Telefonica O2. Tuto technologii lze považovat za nástupce připojení vytáčeného, používaného hojně v době poměrně nedávné. Dnes je však vytáčené připojení k internetu značně přežité a právem je považováno za připojení "jak za krále Klacka", vytlačováno moderními technologiemi, resp. mobilními operátory.
Proto nad našimi hlavami přibylo drátů. Někteří občané se připojili pevnou linkou pomocí ADSL s možností dalšího telefonování zdarma, další na mobilního poskytovatele UFONa, což je samostatná síť třetí generace používaná nyní výhradně pro datové přenosy.
Bezdrátové připojení přes WiFi síť tak letos ve vsi ztratilo svoji jedinečnost.
V neděli 1. března v 17 hodin sehrál v našem kulturním domě ansámbl brtnického ochotnického spolku "BEZCHIBI" divadelní hru "Vražda sexem", která byla - i když se to podle názvu hry nezdá - určena širokému obecenstvu od cca 11 let. Hra byla sehrána v obsazení 3 muži a 5 žen.
Divadelní představení se v Přísece dlouho nehrálo - naposledy snad někdy začátkem 60. let. I když diváků nepřišlo málo, tak z tohoto pohledu jich mohlo přijít rozhodně více.
A o čem to bylo? Muž, který má umělecké ambice, právě hledá sám sebe. Jeho žena, pragmatická praktická lékařka, řeší manželskou krizi. Nečekaně se zjeví malířova milenka, přijdou problémy s protivnou pacientkou a navíc pomatená tetička. Situace se tak zkomplikuje a tichý dům se promění ve velký bláznivý cirkus.
|
V sobotu 28. února ve 14 hodin se v režii místních žen po roce opět konala dětská maškarní merenda, plná her a překvapení. Každá maska dostala občerstvení zdarma. Na celé odpoledne byly pro děti připraveny soutěže, v průběhu odpoledne byla losována tombola.
Fotogalerie - Dětská maškarní merenda
únor - Vlekaři, lyžaři i snowboardisté letos mají důvod k radosti, neboť letos jim počasí opravdu přeje. Noční teploty v únoru klesaly poměrně hluboko pod bod mrazu, ale přes den se vracely k nule. Zima jako z obrázků Josefa Lady vydržela na Jihlavsku téměř až do konce února.
Co se údržby silnic týče, začátek zimy byl mírnější, než je na Vysočině obvyklé, víc práce začali mít silničáři až od ledna. Teď jsou však v terénu nepřetržitě kvůli mrazům, silnému sněžení a nárazovému větru.
Vytrvalé sněžení v noci na úterý 24. února zkomplikovalo dopravu na mnoha místech Vysočiny. Potom nás již počasí v posledních únorových dnech pomalu připravovalo na jaro. Typicky zatažená zimní obloha sice úplně neustoupila, místo sněhových srážek jsme se ale dočkali od středy 25. února srážek dešťových, tání sněhu a nanicovatého mokrého, rozbředlého a zabláceného počasí, které však již přinášelo první příjemné jarní ovzduší.
V sobotu 21. února byla Příseka jako každý rok plná masopustního veselí. Letošní masopust byl mrazivý a "na sněhu". Nezklamali ani obyvatelé, kteří byli připraveni všechny štědře pohostit, za což jim patří dík. Doprovodnou kapelou byli letos opět "Veselí Kosi". Průvod uspořádal ČSŽ Příseka.
Fotogalerie z masopustu v Přísece
Víkendová oslava se očividně nevyplatila jednomu z hostů v hostinci v Přísece. Na policii oznámil krádež peněženky, která zmizela z jeho bundy. Zloděj odcizil bez použití násilí z bundy peněženku s platebními kartami, doklady a finanční hotovostí. Majiteli způsobil škodu ve výši 2.100 korun.
--- Zdroj: Jihlavské listy - 20. února ---
únor - Jihlavský deník si povšiml společně pořádaného zájezdu ČSŽ a SDH, který okomentoval ve drobné zprávičce:
Lidé v Přísece a jistě nejen oni mají možnost jet ve druhé polovině května na muzikál Carmen do divadla v Karlíně. Akci organizuje místní sdružení žen a dobrovolní hasiči.
Únor, druhý měsíc v roce, je považován už za předzvěst jara. Přesto ve více než čtvrtině všech let bývá právě únor nejchladnějším měsícem, a tedy vrcholem celé zimy.
Přesně před 80 lety to potvrdil i dosud nepřekonaný český teplotní rekord -42,2 stupně Celsia, naměřený 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic. Legendární arktická zima v letech 1928/1929 bývá klimatology označovaná také za zimu století. Po teplém prosinci uhodily na přelomu roku tuhé mrazy, celé Československo pokryla vysoká vrstva sněhu a "sibiřská" zima trvala až do března.
Pozn.: Přímo v litvínovickém mlýně, kde byla tato nejnižší teplota naměřena, bydlela nějaký čas sestra. Tehdejší žerty o kruté zimě ve mlýně tady byly položeny na reálném základě.
S černou skládkou "bílého zboží" se nedávno potýkalo vedení města Brtnice. Šlo o skládku u místní části Příseka.
"Někdo v okolí rušil asi menší restaurační zařízení a do volné přírody vyházel mrazicí box, ledničky, dva sporáky a další věci. Všechno bylo naházené na hromadě u lesa," připomněl nedávnou historii starosta Brtnice Stanislav Jirků. Pracovníci města hromadu spotřebičů odklidili a zařídili její bezpečné uložení.
"Nově se nám podařilo také zlikvidovat skládku, kdy jeden místní občan čistil dům a všechno, co nepotřeboval, vyvezl do přírody. Ale toho jsme chytili, takže novou skládku musel odklidit," doplnil starosta.
"Do třetice všeho dobrého" se v těchto dnech objevila na rozhraní katastrů Kněžic a Brtnice nová skládka okenního skla a zbytků oken. "Pátráme, kdo to byl, a žádáme občany, aby nám pomohli. Je to docela slušná fúrka," řekl starosta Jirků.
--- Jihlavský deník - 4. února ---
V pondělí a úterý 2. a 3. února na Vysočině a na severních horách ČR foukal velmi silný vítr. Na Jihlavsku dosahoval rychlosti 75 km/hod, ve Žďárských vrších dokonce až 112 km/hod.
V pondělí 2. února od rána pracovníci Města Brtnice v naší obci opravovali prasklé vodovodní potrubí. K havárii došlo na křižovatce k Puklicím blízko telefonní budky.
30. ledna 2009 - O podporu ze zdrojů Evropské unie usiluje další úsek silnice II/405 mezi Jihlavou a Třebíčí. Kraj Vysočina předložil do regionálního operačního programu žádost o podporu projektu II/405 Příseka - Brtnice.
Jde o další projekt z oblasti dopravní infrastruktury na páteřní silniční síti kraje Vysočina, který může být spolufinancován ze zdrojů Evropské unie až do výše 85 procent celkových způsobených výdajů. Dalších 7,5 procenta přidá státní rozpočet a 7,5 procenta kraj Vysočina.
Předmětem projektu je modernizace komunikace v délce 1,9 km mezi městem Brtnice a Přísekou. Nová silnice bude široká 9,5 metrů.
Realizace stavby je plánovaná na roky 2009-2010. Na trase mezi Jihlavou a Třebíčí byl za podpory strukturálních fondů Evropské unie již realizován úsek mezi Jihlavou a Přísekou a v současnosti probíhá stavba mezi Brtnicí a Zašovicemi.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---
V pátek 30. ledna se v Přísece v hospodě podávalo oblíbené menu z myslivecké kuchyně - pečený divočák. Nebylo ho moc, ale kdo včas přišel, si prý náramně pošmáknul. "Jsem hladový jak půl galské vesnice, pečeného divočáka jsem už neviděl ani nepamatuji," zahlásil v narážce na oblíbenou krmi známých komiksových hrdinů jeden z návštěvníků.
Na koho nezbylo, ten měl ještě šanci něco "olíznout" v sobotu, kdy na něj čekala vepřová kolena.
|
Ve čtvrtek 29. ledna se v Přísece po čtyřech letech opět ukázala countryová kapela, která pojala návštěvu hostince jako zkoušku.
|
Konec ledna - Doby, kdy se sběrem papíru dalo přivydělat a děti ve školách se předháněly, koho sběrový referent vyhlásí vítězem sběrové soutěže, už jsou dávno pryč.
Také sběrny papíru už naplno prožívají hospodářskou krizi, protože o surovinu není zájem. Lidé, kteří papír do výkupny přinesou, za něj nic nedostanou a podnikatelé za to dokonce musí ještě zaplatit poplatek za jeho likvidaci.
A příběh neprodejného papíru se roztáčí jak spirála: Lidé nevozí papír do sběren, protože se to nevyplatí, tak jím přeplňují kontejnery, jenže ty jsou přecpané a už je není kam odvážet. Problém kam s použitým papírem se řeší náhradním skladováním papíru, aby lidé neztratili návyk odpad třídit. Nelze říct občanovi, který byl léta veden k tomu, aby třídil, že od něj tříděný odpad najednou nikdo nechce. Oživení na trhu s papírem se očekává až na podzim.
V sobotu 17. ledna 2009 se v místním kulturním domě konal tradiční hasičský ples, který by ignoroval jen "nekulturní barbar".
O zpestření plesu se postarala skupina dětí z Brtnice, která ve dvou vstupech předvedla taneční kreace na moderní hudbu a country tance. Největší úspěch měla dvojice předškoláků, kteří ve stylových country oblečcích doplnili skupinu předvádějící malou ukázku country tanců. Bohužel jsem caparty neměl čím vyfotit.
Za zmínku ještě stojí bohatá tombola a v ní poslední tažená cena, což byl polibek starosty hasičů pana Škrdly. Tato cena byla určena výhradně pro dámy. Výherkyní se stala paní Vítková, která si neváhala pro výhru dojít.
O záludnosti vrstvy sněhu při silnici se přesvědčil ve středu 14. ledna po setmění (po čtvrté hodině odpolední) řidič osobního vozu Mazda. Najel do závěje, dostal smyk a narazil do protijedoucího vozu Toyota, jehož řidička byla následně převezena s lehkým zraněním do jihlavské nemocnice. Alkohol byl u obou řidičů vyloučen, škoda činí 100 tisíc korun.
Srážka se stala přímo ve vsi u Doležalů.
--- Zdroj: Jihlavský deník ---
Motoristé projíždějící z Brtnice na Jihlavu mají kolem silnice po čase opět čisté strouhy. O čistotu kolem komunikací se stará paní starostka Jarmila Böhmová, která ve svém volném čase usedne na kolo a od "Václava" po chalupu na Kolíblu tyto strouhy čistí od nepořádku. Dobrovolnice naplněné igelitové pytle odveze zpět do Příseky a uloží do kontejnerů či popelnic. Informuje o tom i Brtnický zpravodaj.
--- Jihlavské listy - 9. ledna 2009 ---
V pátek večer 9. ledna přestala v Přísece téct ve výše položených domech z kohoutků voda. Na vině byla havárie na vodovodním potrubí, provizovně byl zapojen rezervní vrt.
V pondělí večer 19. ledna se situace v menší míře opakovala.
"Příkazem dnešních dnů je na všech místech šetřit elektrickou energií, nepřipustit, aby se s ní plýtvalo," snažily se začátkem roku 1979 apelovat na veřejnost noviny. Kvůli prudkým mrazům totiž muselo Československo řešit mimořádnou energetickou krizi. Ta měla ještě další důsledek - děti dostaly na celé tři týdny "uhelné prázdniny". Stát totiž nedokázal zajistit dostatečné vytápění škol.
Podle historických záznamů byly mimořádné prázdniny zaviněné nedostatkem uhlí v minulém století vyhlášeny hned několikrát. Uhelné prázdniny zažili školáci v roce 1917, pak během protektorátu a rovněž v letech padesátých. Dnes energetici ujišťují, že k podobným potížím už nedojde. I když kdo ví, co bude za pár let ???
Pozn.: Na poslední "uhelky" v roce 1979 rád vzpomínám, zastihly mě v páté třídě a chodili jsme sáňkovat, lyžovat, bruslit, prostě byla to paráda. A to nadšení, jaké ve třídě zavládlo, když nám zničehonic byla tato zpráva oznámena!
Nejstudenější byla noc na pátek 9. ledna, kdy bylo v Přísece naměřeno minus 15 stupňů, na Jihlavsku to bylo až -18 st.C. Na některých místech se však mrazy už teď vymykají předpovědím - extrémní teploty zaznamenali meteorologové v oblasti Jizerky blízko česko-polské hranice, kde naměřili dokonce -36,4 stupně, ale tamní rekord to není.
Silné noční mrazy na Jihlavsku ve druhé lednové dekádě polevily, když tři předchozí týdny sahaly hluboko pod deset stupňů. Od "Štěpána" se teplota držela pod nulou, poprvé se letos přehoupla přes bod mrazu až v pondělí 19. ledna.
Češi odvykli zimě. Tolik dní se sněhem a mrazem většina z nich nezažila od "ladovské zimy" před třemi lety. Ani třicetistupňové noční mrazy přitom nebývají v Česku neobvyklé.
Silné mrazy snad sníží výskyt nemocí přenášených klíšťaty, která po 3 letech konečně vymrznou. Ta se loni i předloni po teplých zimách přemnožila. Zřejmě letos výrazně prořídne i populace myší, slimáků, krtků, potkanů a dalších hlodavců a nemělo by se tak opakovat jejich přemnožení.
V sobotu 3. ledna se u zamrzlého příseckého rybníku na vsi, který byl obsazen početnou skupinou místních bruslařů a bruslařek, objevil projíždějící reportér Mladé Fronty Dnes. Výsledkem jeho návštěvy byl minidialog s jedním z účastníků, který zde pochválil místní, že nesedí doma, ale když je příležitost, jdou si i zabruslit.
Zpravodajství z Příseky má letos pomalejší rozjezd. Ale nezoufejte, postupně budete opět vtáhnuti do děje dle zajímavého scénáře, který nám připravil letošní rok. Hlavně aby ten scénář nebyl hororový, ale pohodový...
P.S.: Pokud se vám zdá, že by to mohlo jít i rychleji, přihlaste se, spolupracovníka milerád uvítám...