Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Dostanou i české krávy batohy?

24. července 2008 - Z dálky to vypadá jako pojízdná mlékárna: krávy pasoucí se s nádrží na zádech. Ve skutečnosti mají na hřbetě vak, který pomocí hadičky zavedené přímo do žaludku krávy shromažďuje její "trávicí plyny". S experimentem přišli argentinští vědci. Argentina je největším vývozcem hovězího masa na světě a podle některých odhadů může zemědělství až za polovinu tamních zplodin. Velký podíl na tom má metan, který krávy při žvýkání vylučují z žaludku a střev. Ten je mnohem agresivnější než oxid uhličitý a podle bojovníků proti globálnímu oteplování významně přispívá ke změně klimatu.

"Zemědělští živočichové jsou opravdu jeho významným producentem," říká mluvčí ministerstva životního prostředí. Znamená to, že se i v Česku brzy objeví krávy s "batohy" na zádech? "Nejspíš ne. Tímhle problémem se zabývají hlavně v méně průmyslových zemích, kde je zemědělství a chov živočichů daleko rozšířenější než v Česku," doplňuje ještě.

Proč ovzduší kazí právě krávy či ovce, a ne třeba člověk? "Přežvýkavci mají složený žaludek, v přední části je bachor o objemu 150 až 200 litrů. V něm probíhá kvašení, při kterém se vytváří metan. Týká se to krav, ovcí a koz, ale třeba i jelenů nebo srnců," říká univerzitní profesor z Brna. Vaky na zádech krav nemají plyny úplně odstranit, ale mají vědcům pomoci zjistit, po kterých potravních doplňcích "vyrobí" krávy metanu méně. Zkoušejí jim pak dávat různé látky - například bakterie z žaludku klokanů - které by produkci metanu snížily. Některé zprávy však hovoří i o tom, že metan z vaků by se mohl v budoucnu využívat k výrobě paliv.

Česko: auta škodí víc

V Česku se chová přes milion krav a býků. Každé zvíře vyprodukuje odhadem až 100 kilo metanu ročně, všechny dohromady tedy kolem sta milionů. Česko je však závislé hlavně na průmyslu a podíl "kravích emisí" se odhaduje na jedno až dvě procenta. Opatření, která by je měla snížit, proto úřady zatím nechystají. "Není to zdaleka tak zásadní problém jako emise z průmyslu, dopravy nebo třeba z vytápění uhlím. Proto v první řadě podporujeme kotle na obnovitelné zdroje či tepelná čerpadla v domácnostech. To je v Česku mnohem důležitější než řešit krávy," říká mluvčí ministerstva životního prostředí.

Příseka - Pilák bez vody

"Svým kozám vaky nedám"

Metan z žaludků krav, ovcí či koz nepovažují za problém ani ekologičtí zemědělci. "Určitě je dobré naslouchat vědcům, kteří upozorňují na jednotlivá rizika. Ale svým kozám žádné vaky na záda dávat nebudu. Spíš bych se zaměřil na to, jakou škodu nadělá letadlo nebo panelák lidí, kteří mají auto," říká majitel kozí farmy. Dále upozorňuje na to, že skot na pastvách může zabránit jiným, škodlivějším zplodinám. Hnojení od zvířat je mnohem šetrnější než chemické hnojení. Za první republiky musel mít každý, kdo hospodařil, určitý počet dobytka na určitý počet hektarů. Dneska může někdo obhospodařovat třicet tisíc hektarů z kanceláře, dostává na to evropské dotace a na pole posílá traktory s chemickým hnojivem.

Ani Státní veterinární správa dosud nezaznamenala případ, kdy by v Česku někdo odchytával metan vypouštěný do vzduchu skotem. "Bereme to spíš jako takovou zvláštnost, zatím to je jen na úrovni teorií," uvádí i mluvčí veterinární správy.
--- Zdroj: MF Dnes ---

Zpravodajství