Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

Zpravodajství



Hlavní stránka


ZPRAVODAJSTVÍ

Zprávy a zprávičky z Příseky a z jejího blízkého okolí, sesbírané z různých pramenů od roku 1999 do dnešních dnů.


ROK 2006


Mimořádně teplé počasí pokračuje
i koncem roku

Příseka - svítání

Září bylo teplé a suché. Podle statistik bylo nejsušším od roku 1961. Rovněž tak i říjen, který byl v ČR o více než 2 stupně teplejší, než je normál. Po ochlazení počátkem listopadu se průměrné denní teploty v druhé polovině listopadu opět zvedly a dlouho se držely 4 až 8 stupňů nad dlouhodobým průměrem. Nadprůměrné teploty v České republice pak vydržely až do konce roku.

Sněhu jsme si letos užili jen první tři měsíce

Jako celek byl letošní rok nadprůměrně teplý, ale nijak výrazně. Tropický červenec a mimořádně teplý podzim i konec roku vyrovnala dlouhá zima na počátku roku. Teplejší byly například roky 1992, 1994 a 2000. Mezi historicky nejteplejší se ale možná zařadí letošní zima v Česku. Pokud se nezmění, bude zřejmě nejteplejší v historii a rozhodně za posledních 30 let (od roku 1961).


Hasičská výroční schůze

Ve středu 27. prosince proběhla v kulturním domě hasičská výroční schůze. Díky úspěšnému výlovu rybníka skončilo letošní hospodaření hasičského spolku výrazným přebytkem. Na výroční schůzi byli rovněž pozváni i rodinní příslušníci a další, kdo se v průběhu roku nějakým způsobem přičinili. Po schůzi následovala volná zábava, zdarma byl podáván guláš, pivo a limonády, ceny za "panáky" byly jako "za Komančů", jen 5 a 10 Kč. Hudební produkci obstarala dvoučlenná kapela od Třebíče. "Na pažbě" hasičů tak přibyl další zářez za další vydařenou schůzi.


Počasí o Vánocích letos i v letech minulých

Fragment jesliček v brtnickém kostele

Pamatujete si, jak bylo poslední roky?

Rok 2003 - Vánoce bílé, na Štědrý den slunečno a mrazivo

Tyto Vánoce se, aspoň pokud jde o počasí, opravdu podařily. Štědrodenní ráno bylo velice studené, teploty klesaly hluboko pod nulu. I během dne zůstaly nejvyšší teploty spolehlivě pod nulou, na Vysočině kolem -8 st.C. Štědrý den byl slunečný, mrazivý a zasněžený.

Rok 2004 - Vánoce na blátě - doslova a do písmene

Tento Štědrý den jasně patřil do kategorie "na blátě". Teploty na Vysočině během dne dosáhly na pro toto období výrazně nadprůměrných +5 st.C. Po většinu dne pršelo. Horší počasí na Štědrý den jsme si snad ani nemohli představit.

Rok 2005 - Štědrý den se ukázal zamračený, ale teplý

Teploty na Vysočině se dostaly na +2 st.C a sněhová pokrývka zůstala ležet pouze v nadmořských výškách nad 550 metrů. Většina lidí žije pod touto hranicí, takže ti měli Štědrý den na blátě. Den tedy byl na prosincový vkus poměrně teplý.

A co bylo napsáno v loňském ZPRAVODAJSTVÍ o Vánocích 2005?
"Tak letos to vyšlo. Za oknem leží sníh, přestože je mokrý. Proč chce každý bílé Vánoce? Protože bílé Vánoce jsou prostě krásnější než ty bez sněhu."

Rok 2006 - Štědrý den s teplotou pod nulou, ale beze sněhu

Lidé dělí Vánoce na ty na sněhu a na blátě. Ve skutečnosti samozřejmě nemusí být ani sníh, ani bláto. Může být normální suché počasí bez sněhu. A přesně takové bylo letos. Teplota na Jihlavsku se dostala nejvýše na -1 st. C., ale sněhu jsme se letos s výjimkou tří dnů v listopadu stále nedočkali.


Chcete přejít na plynové topení?

V týdnu před vánočními svátky byli přísečtí občané dotazováni, zda by uvítali topení plynem ve svých obydlích. Příseka, ač nedaleko Jihlavy, není dosud plynofikována, protože jí minuly obě větve plynovodů v okolí.

A výsledek ankety? Doba, kdy byli všichni po plynu "hladoví", je již dávno pryč a návrat k levnějšímu topení pevnými palivy je patrný. Přesto nelze říci, že by v průzkumu byla možnost připojení plynu zavrhnuta.


Stavba silnice Jihlava-Příseka nezávislýma očima

aneb

Změna projektu sedmisloupkového mostu
přes louku na propust

Nejprve se hovořilo o změně projektu na pětisloupkový most, poté na třísloupkový a když stavaři zjistili, že stran krajského úřadu není kladen žádný odpor, rozhodli se zasypat louku, na které rostly chráněné kytky a vesele si žili obojživelníci, úplně celou a ponechat zde pouhou pětimetrovou propust. Kytičky prý byly přesazeny, čolci a žáby si prolezou a proskáčou touto propustí.

Komedie hadr. Nejprve se každý divil, že přes louku musí být most. Odborníci ze životního prostředí nás přesvědčili, že most je nejšetrnější a jediné možné stavební řešení, které oni povolí. Teď se zase každý diví, že tam nakonec žádný most nebude. Přestože o propusti bylo rozhodnuto již v srpnu, o mostu na louce se v novinách psalo ještě na konci října. Pravděpodobně z neznalosti novinářů Jihlavských listů a dalších novin.

Rekonstrukce silnice Jihlava-Příseka

Jen pro srovnání - u Bosche na Pávově, kde se nyní dokončil most od dálničního přivaděče, nebyl problém tento most ukotvit až v 16-ti metrové hloubce, přestože zde rovněž bylo příliš měkko. Kdežto na naší louce na rozhraní katastrů Příseka a Studénky, kde měl stát podobný most, se o to v podstatě nikdo ani nepokusil, protože zde prostě bylo příliš měkko a tak to nejde a basta.

O naštvanosti místních lidí, kteří, ač kousek od Jihlavy (8 km), museli jezdit až přes Luka n.J. (20 km), i když poslední měsíc (v listopadu) si to téměř všichni zkracovali objízdnou trasou autobusů přes Kolíbl a Rančířov (15 km), se nemá cenu rozepisovat. Po přečtení názorů lidí v Jihlavských listech, dotčených touto stavbou, si každý udělá obrázek sám. A to se ještě vážně hovořilo o tom, že se bude jezdit na Luka n.J. celou zimu! Stavební firmu z Brna to evidentně netrápilo, kraj ale konečně zasáhl, aby se alespoň část úseku provizorně otevřela.

Na každé stavbě se vždy vyskytnou nějaké problémy, ale co se děje na rekonstrukci silnice Jihlava - Příseka, občas překračuje meze chápání. A to byl nejteplejší podzim za posledních 45 let !!! Kdyby pršelo, asi by nebylo hotovo téměř nic, protože skutečně intenzívní práce na stavbě probíhaly až od konce srpna do poloviny listopadu.

Rekonstrukce silnice Jihlava-Příseka

A protože Krajem Vysočina bylo povoleno prodloužení stavby až do 31. července 2007, tak od 1. prosince, kdy byla provizorně otevřena nová nedokončená cesta přes Kolíbl, již na stavbě silnice nikdo "nehrábl". Přestože počasí, které je ke stavařům na tuto dobu neuvěřitelně přívětivé, zde umožňovalo pracovat bez větších problémů celý prosinec. Už to vidím, jak se v červenci bude kvaltovat, aby se to "s velkou slávou" stihlo.


Jihlavský magistrát opět "nakupuje"

Historie se opakuje. Koncem roku opět jihlavský magistrát kvůli přidělení vyšší finanční částky od státu nakupoval obyvatele. Do potřebných 50.000 obyvatel Jihlavě v polovině prosince chybělo 350 osob.

I letos se v Přísece našli občané, kteří se nechali zlákat dvoutisícovou prémií za přihlášenou osobu a na konci roku se papírově přestěhovali do Jihlavy. A ani letos není jisté, zda se bude konat nějaké finanční vyrovnání okolním obcím.


Mimořádně teplý začátek zimy na Vysočině

Průměrná podzimní teplota na Vysočině od září až do listopadu dosáhla 10,8 stupně, což je zhruba 2,6 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem (měřeno v meterorologické stanici Kostelní Myslová). Skončený podzim je podle meteorologů nejteplejší za posledních 45 let.

Průměrná teplota v Česku se do pátku 8. prosince držela nad obvyklou úrovní nepřetržitě předchozích 30 dní. Pátek měl průměrnou teplotu o osm stupňů vyšší, než činí normál pro tento den.

Je to extrém, že na Vysočině není sníh, ale není se čemu divit, když do 10. prosince byly teploty ve dne i v noci nad nulou. Letos poprvé vydržely teploty celý den pod bodem mrazu až 16. prosince.


"Vánoční nákupy"
aneb
Společenská událost v "Dělňáku"

Těžké čtení pro nezasvěcené, lehké pro
znalé místních poměrů

Dne 15. prosince se v 17 hodin sešla početná přísecká parta ve znovuotevřeném Dělnickém domě v Jihlavě na každoročních "Vánočních nákupech" (dále jen VN).

Historie VN sahá až do druhé poloviny 80. let, kde v prvopočátcích nacházíme u pivního stolu trojici zakladatelů, které nebudeme jmenovat. Byl to Prcek, Kema a Krmík.

Podstata celé této akce, kterou bylo nakoupení vánočních dárků, postupem času vyprchala a z každoročního nakupování vánočních dárků se stala společenská akce, které se poslední roky účastní až 20 "nákupčích".

Trojice zakladatelů si jistě zaslouží obdiv za vytrvalou každoroční propagaci a proto nahlédněme okénkem na první ročník, kdy se ještě o tradici hovořit nedalo.

Zprávy se z tehdejších "nákupů" dochovaly jen tři:
1) Krmík si koupil 2 žárovky a 2 banánky (elektro)
2) Kema si koupil "okrasnou bambulku" na řadící páku do žigula
3) Prcek koupil Žužďovi balíček bombónů

Za založení této krásné tradice jim jménem všech účastníků vzdávám hold! Opakuji: Za založení této krásné tradice jim jménem všech účastníků vzdávám hold!


Mikulášská nadílka

Mikuláš letos v příseckém kostele sv. Barbory naděloval již v neděli 3. prosince. Po loňské nadílce, kdy byl v kostele přítomen i čert, se letos děti dozvěděly, že čert do chrámu Páně nechodí a s Mikulášem přišli jen 2 andělé. Nutno podotknout, že k velké radosti některých ratolestí. Pan farář se nejdříve ptal dětí, zda znají desatero božích přikázání, pak následovala sehraná scénka a očekávaná Mikulášská nadílka.

Mikulášská nadílka v kostele

Pravá čertovská návštěva na sebe dala čekat do úterního večera 5. prosince, kdy vesnicí chodil Mikuláš s andělem a družinou 6 pekelníků, ze kterých šla doslova hrůza. Přimlouval bych se za inovaci, aby čerti obdarovali - zvláště ty větší děti - taky uhlím a bramborami.

Vesnicí chodil Mikuláš

Novinky na lyžařských vlecích v okolí

V nově začínající lyžařské sezóně 2006-2007 by mělo být lyžování na okolních vlecích v okolí zase o něco kvalitnější, delší a příjemnější. Provozovatelé vleků totiž po loňské dlouhé a úspěšné sezóně investovali i do zázemí, včetně služeb.

Největší příjemné změny čekají na návštěvníky jihlavské sjezdovky "Šacberk" na vrchu Rudném, kde letos rozšíří otevírací dobu. O víkendech se pojede už od osmi hodin, ceník zůstane stejný. Zlepšili zde podmínky dětem, když přikoupili další zasněžovací zařízení. Zlepší se i zázemí s občerstvením.

Dalším oblíbeným cílem lyžařů Jihlavska je vrch Čeřínek, kde bude letos poprvé nainstalována webkamera. Návštěvníci internetové adresy www.cerinek.cz tak uvidí aktuální sněhovou situaci na svahu. Ceny a služby zůstávají ve stejném rozsahu jako předchozí rok.

Na Třebíčsku lze ještě využít nově osvětlenou sjezdovku v Kněžicích - Rychlově.

Ostatní blízké lyžařské areály (Jalovec u Číchova, Luka nad Jihlavou, Brtnice) zůstávají bez větších změn.


Něco na osvěžení paměti
aneb
Jak to chodí v Česku

Stanovisko Ochránců přírody k plánované rekonstrukci silnice:

V lednu letošního roku (2003) jsme vyjádřili námitky k rekonstrukci silnice II/405 v úseku Jihlava - Příseka, kde by mělo dojít k zásahu do hodnotného lipového stromořadí. Domníváme se, že jejich kácení by bylo v tomto případě zbytečné. Jsme proti jejich kácení a navrhujeme posunout silnici tak, aby byly stromy ušetřeny.

Dále by mělo dojít k zásahu do podmáčené louky, kde se vyskytuje několik vzácných druhů rostlin, včetně druhů zákonem zvláště chráněných (rosnatka okrouhlolistá, prstnatec májový). Jedná se o botanicky významnou lokalitu v daném regionu, proto požadujeme její zachování a silnici zde nechat v původní trase.
(Zpravodaj Českého svazu ochránců přírody Jihlava č. 1/2003)

A JAK TO NAKONEC DOPADLO?
Nebuďte bláhoví!
Lípy do jedné pokáceny,
louka zasypána do výšky cca 10 m.


Volby do osadní výboru v Přísece

Ve čtvrtek dne 30. listopadu proběhly volby do osadního výboru v Přísece. Hlasovalo se do přenosné volební urny. Kdo nebyl zastižen doma, mohl ještě volební lístek odevzdat 2. prosince v kulturním domě.


Domácích zabíjaček je jak šafránu

K této vzpomínkové úvaze mě přinutily zlatavé škvarky z posledního domácího prasete pana Pulicara, které se koncem listopadu objevily na stole v přísecké hospodě. Nyní již jeho chlívek zeje prázdnotou. Poslední dvě prasata ve vsi chrochtají už jen v chlívkách p. Mátla a p. Suchého, ostatní zvolili cestu nákupu, ať už přivezou do mrazáku půlku prasete z řeznictví Brtnice či Kamenice nebo běžný nákup masa v super nebo hypermarketech. Ten, kdo dnes chová doma prase, to víceméně nepřepočítává na ušetřené peníze, ale chce mít svoje domácí maso, kdy ví, čím ho krmil.

Poslední vlastnoručně vykrmené prase zachrochtalo na našem dvoře v roce 1997. Na atmosféru domácích zabíjaček s vůní majoránky, ať již v režii pana Líbala, poté p. Škrdly nebo p. Doležala se prostě nedá zapomenout. Generace, která byla na zabíjačky zvyklá, pomalu odchází a lidé nyní mají méně času, obzvláště na krmení prasete. Nabídka v obchodech je veliká, své udělalo i zvyšující se pohodlí a životní úroveň. No - třeba si tu domácí zabíjačku ještě někdy zopakujeme, dnes však již víceméně pro radost.

Díky silné tradici domácích chovů se nejvíce zabijaček dělá u nás na Vysočině, spolu s jižní Moravou a jižními Čechami. Tyto regiony drží tradici zabíjaček obrazně řečeno při životě. Zatímco v roce 1989 byla v ČR výtěžnost při domácích zabíjačkách 144 tisíc tun, v roce 2005 to bylo již jen 50 tisíc tun a to se letos předpokládá další pokles až na 30 tisíc tun.


Rozvod elektřiny na "Puklické"

Počátek listopadu - Elektrický kabel, který byl teprve před pár lety na Puklické položen do země - v úseku od Vrzalů k Šindelkovi, musel být pomocí těžké techniky vyhrabán a znova položen. Proč se tomu tak stalo? Inu, opět se šetřilo na nepravém místě. Do země byl totiž položen starý nevyhovující kabel (pravděpodobně si tehdy někdo řekl, že příseckým to musí stačit, ale ejhle, ono nestačilo). Po technických problémech muselo tedy dojít k jeho výměně.

Přitom byly zároveň vyměněny dvě stará světla před Vrzalem a Šindelkou, která nyní svítí podstatně lépe než předchozí. I zde se před cca 10 lety na Přísece šetřilo a po tuto dobu zde ještě měly "prodlouženou" vysloužilá světla z Brtnice, jejichž svítivost byla mizerná.

Pozn.: Při pátrání, proč se vlastně na Puklické znovu hrabe do země, jsem se nejdříve dozvěděl, že kabel byl do země položen opačně.


Země je tvrdá, od nohou se zvedá prach

Podzimní orba

Je to skoro nevídaný přírodní jev: ještě na samém konci října při chůzi po poli šlapete po tvrdém a od nohou se vám zvedá prach... Půda na polích je popraskaná a tvrdá na kámen... Není divu, na většině Vysočiny osm týdnů nepršelo! Byl krásný slunečný podzim, jenže čeho je moc, toho je příliš. Pokud nezačne vydatně pršet, může to mít neblahé následky na příští úrodu.

Dopady počasí na zemědělství

Jedním z negativních dopadů je, že zemědělci během října zpravidla nemohli orat, protože půda byla vyprahlá a ztvrdlá. Orba klade velké nároky na pluhy, ostří je rozpálené a více se opotřebovává, což znamená vyšší náklady na naftu i náhradní díly. Dalším problémem je, že sice bylo teplo, ale kvůli suchu zasetá řepka ani ozimé obiloviny nevzcházejí.

Odborníci nyní zemědělcům ještě doporučují s orbou počkat, až přijdou deště, či sníh a pak tání a země tím provlhne. "Kde jsou rozumní, počkají s orbou až naprší, jinak zbytečně rvou traktory a stejně pak budou muset rozbíjet velké hroudy. Dneska už se snad ví, že pokusy například na Ukrajině zapojovat dva traktory místo jednoho jsou zbytečné," řekl předseda krajské agrární komory Karel Coufal.


Konec babího léta

Podzim v Přísece

Již druhým rokem nám bylo dopřáno skutečně krásné a dlouhé babí léto, které letos skončilo rázně.
Během týdne na přelomu měsíce října a listopadu nastal málo vídaný teplotní zlom a rtuťový sloupec poklesl o celých 22 stupňů!

Nejvyšší dosažené teploty v okrese Jihlava - průběh:

DatumNejvyšší teplota
27.10.22 st. C
28.10.14 st. C
29.10.14 st. C
30.10.8 st. C
31.10.6 st. C
1.11.8 st. C
2.110 st. C
Podzim v Přísece

Letní a podzimní počasí

Podzim v Přísece

Od 11. června, kdy se teploty na Vysočině konečně přehouply přes 20 st. Celsia, panovalo až do 31. července klasické letní počasí, místy až tropické, kdy se teplota mnohokrát vyšplhala nad 30 st. C. Letošní červenec se tak stal nejteplejším za poslední čtyři desítky let.

1. srpna přišlo výrazné ochlazení, spojené s velkými deštovými srážkami, které trvalo až do 18. srpna. První polovina srpna tak byla naopak nejchladnější za posledních 45 let.

Třicítkové teploty se potom sice již nevrátily, zato nastalo příjemné pozdní léto, na které ihned navázalo babí léto. Krásné podzimní počasí, které bylo mimořádně skoupé na srážky, pak trvalo až do 31. října!

Opět 1., tentokráte listopadu, nastala večer další změna počasí, kdy se výrazně ochladilo a o den později - 2.11. - napadl první sníh. Vydržel však pouhé 3 dny a potom se počasí vrátilo k teplé formě podzimu.
(Sníh tak dříve než loni donutil řidiče přezout na autě pneumatiky.)

Letošní počasí je svými teplotními výkyvy považováno za skutečně extrémní.

Podzim v Přísece

Zmizela motorová nafta

V noci z pondělí 23. října na úterý 24. října odšrouboval neznámý pachatel víčko nádrže u bagru, který byl odstavený na stavbě silnice u obce Příseka, odkud odčerpal 150 litrů motorové nafty. Z druhého bagru odcizil dalších 60 litrů nafty. Způsobená škoda dosáhla částky 5.570 Kč.


WWW Příseka slaví 2. narozeniny

Druhé narozeniny

Dne 27. října završil tento web druhý rok svého trvání, ve kterém bylo započítáno 2200 přístupů, celkem tedy 3500 přístupů (při počítání pouze 1 přístupu z 1 IP adresy denně). Věřím, že návštěvníci zachovají webu přízeň i v roce následujícím. Údržba a inovace stránek je jenom o čase, který jsem schopen a ochoten obětovat.


Září i říjen bez deště, je sucho

konec října - Letošní suchý podzim na Vysočině způsobil mimořádný srážkový deficit, jaký zde byl naposledy před padesáti lety. Svědčí o tom záznamy meteorologů z Kostelní Myslové u Telče. Běžně v září naprší 50 milimetrů srážek, nyní to byly 3 milimetry.
Nepršelo od začátku září prakticky až do konce října
, to se po několik desetiletí nestalo a letošní úhrny slunečního svitu byly pro toto období o polovinu vyšší, než je obvyklé.

Pozn.: Při rýpaní zahrádky se od rýče neskutečně prášilo a hlína se doslova rozpadala na rýči. Půda byla naprosto vyschlá do velké hloubky. To jen dokládá letošní mimořádné dlouhotrvající sucho.


Poukázka na guláš

Výhra hostinského

Dovoluji si oznámit, že dne 25. října byl jako vítězný luštitel křížovky magazínu Albert vylosován pan hostinský M. Okapal. Jeho upřímná radost z výhry mě donutila tuto drobnou událost uvést do zpravodajství. Za vítěznou poukázku v hodnotě 100 Kč si v tomtéž obchodě zakoupil všechny ingredience potřebné k uvaření guláše. Radost z výhry i výhra samotná v něm tedy nějaký čas zůstala. Gratulujeme a přejeme mnoho štěstí při dalších soutěžích.


Volby do zastupitelstva města Brtnice

Dne 20. - 21. října se konaly komunální volby. Do městského zastupitelstva se dostal opět po letech zástupce Příseky, pan Josef Hos č. 10 a nejenom to. Usedl dokonce i v pětičlenné radě města Brtnice, což lze považovat za veliký úspěch. Dosud nebylo zvykem, aby se "nebrtnický" zastupitel stával členem rady. Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů při práci v následujícím volebním období.


Teletník dosluhuje

Říjen - Současný teletník v areálu zemědělského družstva, který na přelomu 80. a 90. let vzniknul z bývalého vepřína a který stojí nejblíže zástavbě obce, bude po dobudování nového teletníku přibližně v polovině příštího roku vrácen zemědělským družstvem AGRO do užívání majitele pana Trojana. Teleta pak budou umístěna již jen v novém teletníku - bývalé kolně. Po stavebních úpravách funguje kolna jako teletník již několik let, předtím dlouhá desetiletí sloužila pro uskladnění sena a slámy.

AGRO Příseka - teletník dosluhuje


Arik

V polovině října (16.10.) odešel do věčných lovišť aljašský malamut Arik ve stáří 13,5 roku. Něco jsme se spolu zamlada načundrovali, v mnoha škarbách jsme se vyspali, ale všechno bohužel jednou končí...









"Šestnástka sliovice denně je lék"

Švestková úroda na zahradách v Přísece

Počátek října - Alespoň tak to tvrdí v Galuškově knize "Slovácko sa nesúdí" hlavní hrdina Matúš Pagáč, ale ne vždy se toho drží. Z letošní bohaté úrody švestek mají radost hlavně palírny, které asi budou "praskat ve švech". Při pozorování shánčlivosti mnohých sousedů ve vsi jsem letos i já poprvé dal švestky do sudu, protože přívlastek "domácí" je považován za ekvivalent kvality. Jen těžko by se asi hledala domácnost, kde se občas láhev z vlastní produkce nenajde. Jen ještě nevím, co budu dělat se slivovicí, když ji vůbec nemusím. Že bych se začal řídit podle staříka Pagáče?


Výměna dopravních značek

V Přísece i v dalších obcích v okolí došlo 2. října k výměně značek s názvem obce, včetně nosných sloupků.


Koncem září byl brigádně uskutečněn dovoz dříví z lesa pro vytápění kulturního domu v zimním období.



Výlov "Vesničáku"

V sobotu 23. září proběhl zdárně výlov rybníka na vsi. Myslím si, že ve fotogalerii toho o výlovu bylo napsáno již dost.

Fotogalerie Výlov "Vesničáku" 2006

Žně končí

Obilné klasy

Na Vysočině skončily žně teprve nyní, v polovině září.

Kvůli nepříznivému počasí byly letošní výnosy obilovin spíš podprůměrné a velmi nízká je kvalita zrn. Kvůli deštivému srpnovému počasí začala zrna klíčit v klasech a proto mají nižší výživnou hodnotu.

Obilí v kraji nejprve poškodila dlouhá zima. Žně začaly koncem července za mimořádně horkého počasí, které vystřídaly dlouhodobé deště. Počasí tak letos dělalo vrásky zemědělcům po celý rok.




Vysoký násep silnice dostal přednost před chráněnými rostlinami

Český svaz ochránců přírody Jihlava provedl začátkem září z louky "Pod Jánem" záchranný transfer vzácných rostlin (prstnatec májový a všivec lesní) z důvodu změny projektu u přeložky silnice na Třebíč (změna v projektu se týkala nahrazení sloupkového mostu vysokým násypem). Transfer většiny místní populace všivců na vhodnou lokalitu byl proveden do sousedství vysazeného Hobzova javoru u SPŠS v Jihlavě.


Nový kravín v Přísece

Na počátku září byla v areálu zemědělského družstva zahájena stavba nového kravína, která by měla trvat pouhé 3 měsíce. Počet čtyřnohých obyvatel tak v družstvu znovu vzroste.

Nová stáj pro 360 ks dojnic

Máte rádi pavouky?

Konec srpna. Letošní počasí pravděpodobně přeje pavoukům. Pavouk na obrázku, jehož velikost je na naše středoevropské poměry úctyhodná, si rozestřel své sítě ve vchodu do stodoly, těsně nad našimi hlavami. Jeho lov byl často úspěšný a proto také nadprůměrně vyrostl.

Přísecký pavouk


Houbaři si v létě opět přišli na své

Lesy v okolí Příseky byly plné pravých hřibů

Celý letošní srpen byl příznivý pro růst hub a obzvláště pravých hřibů. Tolik praváků, co v příseckých lesích vyrostlo letos, nepamatuji. Překonal jsem hravě svůj dosavadní osobní rekord a stanovil nový - 90 pravých hřibů za návštěvu lesa. A že to byly pořádné hřiby! Je to ale pořád slabý výkon proti p. Veselému, který se o sběr hub léta zajímá a který si přinesl na jeden zátah 1000 pravých hřibů. Nezbývá než tomu věřit, protože nebyl letos jediný - v televizi se houbařským úlovkem pochlubila i paní ze Stonařova, která pravohřibů nasbírala 1200!


Poselství doby

Příseka - poselství příštím generacím
Příseka - poselství doby

V srpnu jsem se po zkušenostech z uplynulé zimy, kdy na střechách ležela spousta sněhu, rozhodl opravit vazbu na stodole, která se již léta "rozjížděla". Přitom jsem pod senem za trámem náhodou našel důkladně schovaný smotek papírů (136 stran), vytržených z jakési knihy.

Vzhledem k tomu, že stodola se stavěla roku 1936 (protože rok předtím tato strana domů pod kostelem vyhořela), bylo jasné, že tento smotek zde leží rovných 70 let. Poselství příštím generacím, pokud to tak lze nazvat, obsahovalo životopisy buditelů z dob národního obrození, jako např. Jos.V. Sládka, dále boje na frontách I. světové války, vznik Republiky československé v roce 1918, události z c.k. Rakousko-Uhersko, které tomu předcházely a další vpravdě vlastenecké texty.

Že zde děda uložil zrovna tyto stránky, je pravděpodobně odrazem doby, kdy sousední Německo masivně zbrojilo, kdy bylo stále častěji slyšet řvoucího Hitlera a kdy se prý ani v hospodách nevyprávěly vtipy, protože na to prostě nebyla nálada. Dnes je již smotek uložen v knihovně.


Brigáda

Na začátku srpna se na fotbalovém hřišti uskutečnila brigáda na opravu výpletu za branami.
Při pohledu na "rovinu" hřiště jsem si vzpomněl na vesele se popelící sousedovic slepice, které jsme ze hřiště kdysi dávno občas vyháněli (cca 25 let tomu nazad).

Fotbalový plácek v Přísece


Přísecká pouť

Na příseckou pouť letos připadla neděle 23. července. Proběhla dle každoročně zažitého svátečního scénáře - mše v kostele, návštěva kolotočů a stánků s pouťovým zbožím, zábava v kulturáku a fotbalový zápas ŽENATÍ - SVOBODNÍ na Vejhoně, který letos skončil smírně 3:3. Vítěze musel určit penaltový rozstřel, po kterém se radovali SVOBODNÍ.


Nové záchody v místním hostinci

Několik dní před příseckou poutí se návštěvníci místního hostince přece jen dočkali, nové záchody začaly sloužit. Staré ostudné záchody byly uzavřeny a jak bude s využitím místa, které zde nyní vzniklo, dále naloženo, záleží na komunikaci hostinského Okapala s brtnickou radnicí a jeho podpoře osadním zastupitelstvem.

Venkovní posezení na čerstvém vzduchu, které by ve spodní části hostince vzniklo, je myslím nesplněným snem dvou generací. Třeba se ještě dočkáme, určité plány s využitím tohoto místa měl již bývalý hostinský Luboš Štengl. I kdyby zahrádka byla bez obsluhy, předpokládám, že návštěvnost místního hostince by se zvýšila.

A jak vypadá WC v současnosti? Porovnejte sami "dva světy".

Staré záchody - Nové záchody


Úplná uzavírka silnice v úseku "Kolíbl"

Příseka - slepá ulice

V rámci probíhající rekonstrukce silnice Jihlava-Pančava - Příseka je od 17. července mezi Brtnicí a Jihlavou znovu upraven provoz pomocí nové objížďkové trasy. Lepší dopravní spojení v uvedeném úseku má být řidičům od příštího roku odměnou za letošní kličkování po objížďkách. Úplná uzavírka silnice bude platit až do ukončení celé stavby, které se předpokládá 30. listopadu 2006. Tahle zpráva občanům Příseky, a to zvláště těm, kteří jezdí denně do Jihlavy, rozhodně radost neudělala. Jarní články v regionálním tisku popisující nastávající "peklo", které budou osm měsíců zažívat občané Puklic a Studének, tedy byly jen nechtěnou novinářskou "kachnou".

Například v Jestřebí u Brtnice, kudy objízdná trasa povede, se však už teď náporu aut obávají. Od jara, kdy začala uzavírka v Přísece a objíždělo se přes Puklice, narostl v jinak klidném Jestřebí významně provoz. A policie tady musela řešit už dvě nehody. Při jedné z nich srazilo auto malého chlapce, který vyvázl s lehkým zraněním. Hned potom tu byla omezena rychlost na třicet kilometrů v hodině. Od července do konce listopadu bude v Jestřebí ještě rušněji.

Přes Jestřebí se jezdí kvůli změně původně navržená objížďky, protože v Předíně, Želetavě a Kněžicích se rovněž opravují silnice.

Objížďková trasa je od 17. července vedena následovně:

1) Řidiči při cestě do Jihlavy musí příštích 5 měsíců používat trasu přes Brtnici a Stonařov nebo jezdit až přes Luka nad Jihlavou !!!
(Dobrodruzi mohou vyzkoušet i 2 km dlouhou polní cestu na Kosov.)

2) Autobusová doprava bude z obce Studénky vedena na křižovatku na kopci "Kolíbl", odkud budou autobusy odkloněny k lomu (pojedou zde přes kilometr stavbou), potom na nově položenou panelovou cestu u lomu firmy COLAS a dále do obce Rančířov. Zde se pak napojí na komunikaci Znojmo - Jihlava.

Ve stádiu příprav je také druhá etapa rekontrukce této komunikace. Ta se týká úseku mezi Brtnicí a Zašovicemi. Přípravné práce se zabývají zpracováním projektu k územnímu řízení včetně jeho vydání. Současně se plánuje také třetí etapa, která řeší obchvat Příseky. Zde jsou zatím práce na úrovni studií. V průběhu měsíce června začali projektanti vyhodnocovat informace týkající se zprůjezdnění samotné Brtnice.
Jihlava-Příseka - rekonstrukce silnice
Práce na rekonstrukci silnice Jihlava - Příseka mají evidentní skluz


Oprava kulturního domu

Začátkem července se dočkal oplechování výstupek na zdi kulturního domu. Opadávání vrchní omítky v místě "soklu", způsobené podmáčením po dešti či tajícím sněhu (na které zde již bylo poukazováno), bylo oplechováním zabráněno a kulturní dům tak zase získal lepší vzhled. Střecha, kterou na jaře zatékalo do kulturního domu, zatím opravena nebyla.

KD Příseka

KD Příseka


Hurá na prázdniny!

Cestou ke Ski-Hotelu u Fajtova kopce

Nemohu zde pominout cestu na prázdniny, kterou jsme s Vojtou pojali ve sportovně-turistickém duchu v termínu 30. června - 2. července.

Odpoledne po rozdání vysvědčení jsme s Vojtou (7 let) vyjeli na kole na 120 km dlouhou trasu, která končila ve Vysočanech (půl cesty mezi Blanskem a Prostějovem). Jeli jsme po trase Puklice, Předboř, Luka nad Jihlavou, Bítovčice, Kamenice, Brodek, Pavlínov, Uhřínov, Velké Meziříčí (nocleh), Dolní Radslavice, Březejc, Ronov, Ořechov, polní cestou na Skřinářov, polní cestou na Milešín, Rozseč, Borovník, Březí, polní cestou na Níhov, Kuřimská Nová Ves, Kuřimské Jestřabí, Dolní Loučky, Předklášteří, Tišnov (nocleh), Drásov, Malhostovice, Nuzířov, Lipůvka, Svinošice, Šebrov, Kateřina, Blansko, Lažánky, Vilémovice, Ostrov u Macochy, Holštejn a lesní cestou do Vysočan.

První den jsme museli v pláštěnkách, protože celé odpoledne pršelo, pak se naštěstí počasí umoudřilo.

Doporučuji všem, kdo se rádi dívají na svět ze sedla bicyklu.


Dopis na vršku borovice

Příseka - letecká pošta

V neděli ráno 4. června jsem na vršku borovice (u silnice ke kostelu) uviděl splasklé balónky s dopisem. Vzal jsem si tedy nejdelší žebřík, co jsem doma našel a s pomocí hrabí se mi podařilo tento dopis sundat. Balancování na žebříku jsem podstoupil jen proto, že nedávno v televizi proběhla informace, že nějaký výstřední malíř vypustil balónky s dopisem a ten, kdo mu odpoví, od něj dostane originální obraz. I když mi nebyly známy kvality tohoto malíře, "šel jsem do toho".

A co jsem tedy po sundání dopisu zjistil? Byl pravděpodobně zaslán leteckou poštou z Německa (LuftBalon Germany). Celý vzkaz pro nálezce i jméno odesílatele byly ovšem začmárány a vůbec na něm bylo škrtáno a přepisováno takovým způsobem, že jsem se rozhodl tento záhadný dopis zpět neodeslat.


V kostele sv. Barbory bylo instalováno elektrické zvonění

Příseka - kostel sv. Barbory

Na podnět předsedkyně osadního výboru paní Böhmové, inspirovaný zájmem spoluobčanů, vznikla dohoda příseckých s farním úřadem o zřízení elektrického pohonu zvonů ve věži našeho kostela.

V polovině května byla po vsi provedena sbírka na instalaci elektrického zvonění v příseckém kostele sv. Barbory. Sbírka vynesla 57.800 Kč v Přísece a 7.700 Kč v Uhřínovicích. Předpokládaná částka 60-70 tisíc Kč na instalaci el. zvonění byla tedy v podstatě celá pokryta místními farníky.

Odborná firma Elektrozvon poté zpevnila zvonovou stolici, byly vyrobeny a nainstalovány nové dubové závěsy a elektrický pohon zvonů. Oba zvony ve věži příseckého kostela mohou být užívány samostatně i společně.

Zvony se od 24. května rozezní 3x denně - v 7 ráno, v poledne a v 8 hodin večer. Přísecký kostel se tak jako poslední v brtnické farnosti dočkal instalace elektrického zvonění.

Něco málo o zvonech a technice elektrického zvonění


Příseka - kostel sv. Barbory
Zvony jsou rozeznívány v zásadě trojím způsobem:

1. srdcem zevnitř, a to buď rozhoupáním zvonu
2. rozhoupáním srdce, přičemž zvon zůstává v klidu
3. kladivem, zpravidla zvenčí, kdy zvon zůstává v klidu

Nejčastějším způsobem zavěšení zvonu v našich krajích je zavěšení na hřídeli, kdy se zvoní rozhoupáním zvonu. Způsobem nepohyblivým jsou zavěšeny zvony a cimbály výhradně určené k odbíjení času a zvony pro zvonkohry.

Zvon na hřídeli

Pro dobré zvonění má být zvon dobře vyvážen. Nevyvážený zvon bije nepravidelně a na jednu stranu silněji. Zvoní se jím namáhavě, nerovnoměrně a vytlouká se. Špatné vyvážení bývá zapříčiněno tím, že není uvažováno s hmotností provazu, který někdy dosahuje značné délky.

V různých dobách byly na velikost výkyvu zvonu různé názory, proměnlivé podle místa i podle osob řemeslníků, kteří je uplatňovali. Tyto názory dokládají různé proporce srdcí. Až do 17. století platil názor, že zvon má mít velký výkyv. Počítalo se s výkyvem 160 st. i mnohem větším. Zachovaná srdce z té doby - nebo podle původních obnovená - mají kuželovitou nebo cibulovitou pěst a poměrně krátkou výpustku. Od doby barokní se zhotovují srdce s plochou, hruškovitou nebo mandlovitou pěstí a výpustka se prodlužuje, což svědčí o změně názoru na velikost výkyvu, který se zmenšuje. U zvonu z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století se setkáváme s výpustkou dlouhou, jejíž délka se pohybuje mezi 14-32% celkové délky srdce a za ideální je pokládán výkyv asi 100 st. U zvonů posazených na litinových stojanech "Patent Schwabe" činil výkyv pouze 80 st. Zvon byl sice velmi šetřen, ale jeho zvuk se nemohl plně vyvinout. Proto byl při obnově po I. světové válce tento systém zpravidla nahrazován normálním způsobem zavěšení.

Elektrické zvonění

Nejstarší elektrická zvonění byla instalována již před I. světovou válkou. V posledních pěti desítkách let se zájem o elektrický pohon zvyšuje. Příčinou tohoto zvýšeného zájmu farností je prostá skutečnost, že na mnohých místech se nenajde nikdo, kdo by zvonil. Nespornou výhodou elektrického zvonění je ušetření lidské síly, kdy zvon lze rozezvučet, aniž je nutno vstoupit do zvonice. Nejběžnější způsob elektrického zvonění je ten, kdy zvon je rozhoupán elektromotorem s vačkou a přepínačem (přerušovačem). Namísto páky je závěs zvonu opatřen hnacím kolem se žlábkem, nebo ozubením.

Zvukový dojem popsaného typu elektrického zvonění je horší než při zvonění ručním. Zvon je rozhoupán hned naplno, proto se po úvodních úderech krátce odmlčí, pak již bije pravidelně. Po vypnutí se zvon dlouho dohoupává, neboť není bržděn a nemá zachycovač srdce. (Podobně bude zvonit osoba, která nemá zkušenosti, anebo vzhledem ke své fyzické síle zvon nezvládne.)

Z hlediska ochrany památek je vhodnější ruční zvonění. Zavedení elektrického zvonění musí být vždy bedlivě zváženo. U zvonu velkého staří a většího opotřebení je nepřístupné.


Havárie na vodovodní síti

Před telefonní budkou u křižovatky došlo k havárii na vodovodní síti, na což upozornila voda vyvěrající ve středu 10. května z chodníku. Závada na prasklém vodovodním potrubí byla opravena hned následující den.


Pálení čarodějnic

Filipojakubská nebo také Valpuržina noc z 30. dubna na 1. května je považována za jednou z magických nocí, kdy mají zlé síly větší moc než jindy. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně. Postupem doby se z těchto ohňů stalo tradiční "pálení čarodějnic", kdy účastníci těchto shromáždění zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky, aby viděli čarodějnice létající na košťatech v povětří.

Nejinak tomu bylo i letos. V Přísece to rovněž "odnesla" jedna "čarodějnice". Počasí bylo ovšem letos studené a mírně uplakané, proto si na rozcestí za ves našlo cestu méně lidí než předchozí roky. V každém případě poděkování patří příseckým hasičům za zorganizování hezkého večera u hořící hranice.


Elektrárny pokazí vyhlídku z náměstí!
varují úředníci

28. duben - Když asi před rokem schválili zastupitelé v Puklicích výstavbu čtyř větrných elektráren v katastru obce, netušili, že jejich záměr v budoucnu ohrozí prostá procházka po Masarykově náměstí v Jihlavě.

"Stojící elektrárny by narušily výhled z jihlavského náměstí," uvedl Martin Brzák z odboru životního prostředí krajského úřadu.

Příčinou rodícího se sváru je kopec Kolíbl (Holý vrch), kde by 105 metrů vysoké stožáry měly vyrábět energii. "Dvě elektrárny plánujeme za odbočkou k lomu před lesíkem, další dvě až za vrcholem," lokalizoval budoucí větrníky jednatel Fore Luděk Pokorný. Ten v minulosti jednal s úředníky osobně a předložil jim fotodokumentaci. "Nezamlouvalo se jim to," dodal.

Posudek kraje není pozitivní zprávou pro obec Puklice. Kraj chce přimět firmu Fore ke změně místa elektráren. Zda tedy při cestě do Jihlavy budeme jezdit kolem stometrových větrných elektráren nebo zda doznají změnu místa, bude předmětem dalších jednání.
---Jihlavské listy---


Jehovisté na vsi

Ve středu 26. dubna se po roce po vsi opět pohybovaly tři dvojice Jehovistů. Zástupci církve Jehovovy začínali dotazem, jestli si lidé všimli, jak se změnilo počasí (měli na mysli větší výkyvy počasí z poslední doby), tyto změny dávali do souvislosti s jejich vírou a snažili se přesvědčovat o její správnosti. Myslím si, že i letos, ostatně jako kdykoli předtím, u místních lidí nepochodili.

V poslední době, kdy se před zástupci Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi začaly skoro všude zamykat domovní dveře, museli její členové změnit svou taktiku a začali získávat své členy rovněž pomocí telefonu.


Založení "Kulturního klubu Příseka"

V dubnu byl v Přísece po dlouhých letech znovuzaložen Kulturní klub, který u nás vznikl snad jako v poslední vesnici náležející k Brtnici. Náplň kulturních klubů je v současnosti poněkud jiná než v šedesátých letech a jejich smysl spočívá hlavně v lepším přístupu k dotacím a dalším podporám různých kulturních, sportovních či jiných akcí na vsi. Kulturní klub má v současnosti pět členů, jeho činnost bude jistě místními občany monitorována.

V naší vesnici byl již jednou kulturní klub založen. V roce 1958 se v řadě družstev došlo k názoru, v obcích s valnou většinou zemědělského obyvatelstva, jakou byla i Příseka, by JZD mělo mít lepší předpoklady převzít odpovědnost za veškerou kulturní činnost v obci. Proto tehdy došlo k založení kulturního klubu jednotného zemědělského družstva (KK JZD Příseka). KK JZD u nás tehdy vznikl jako druhý na okrese (po JZD Jiřín) a byl slavnostně otevřen dne 12. dubna 1958 v klubovní místnosti č.p. 7, v bývalém sále hostince. MNV předalo veškerá kulturní zařízení do správy kulturního klubu JZD a správcem se stal učitel Alois Růžička. Při otevření klubu vystoupily s kulturním pořadem pěvecké kroužky ČSM i národní školy, svazáci předvedli žertovné scénky, tanečky zase žákyně národní školy.

Jak je vidět, tak před téměř padesáti lety, na rozdíl od současného ryze formálního založení KK Příseka, bylo tehdejší založení kulturního klubu slavnostní událostí.

Co se událo v prvním roce činnosti
tehdejšího KK Příseka?

Kromě slavnostního založení KK to bylo umístění promítacího filmového přístroje, televizoru, gramorádia a veřejné lidové knihovny do č.p. 7. Kulturní klub dal do provozu televizor, u kterého šel ovšem jen obraz.

Ke "Dni vítězství" dne 7. května účinkovala v klubu smíšená umělecká skupina učitelů Jihlava-venkov. V letním období se mládež v rámci klubu věnovala i sportům jako odbíjená a stolní tenis. V klubu se konalo několik přednášek s tématikou pěstování kukuřice na siláž a umělé družice země. Oslavy VŘSR a slavnost příchodu Dědy Mráze se začaly konat rovněž v klubu JZD.

Nově založený dramatický kroužek nacvičil hru K. Stanislava "Návštěva nepřichází", s kterou chtěl jít do okresní soutěže.

Při KK pracoval pěvecký kroužek vedený harmonikářem Josefem Navrátilem. Loutkářský kroužek národní školy sehrál 2 loutková divadla. Pro děti se začaly častěji promítat filmy. V zimních měsících bylo dle kronikáře v klubu živo zvláště v neděli odpoledne, kdy si zde děti hrály vhodné společenské hry.

Byla zde i snaha vzbudit zájem o tzv. "těžkou hudbu" - dne 20. listopadu zde hostovalo Československé kvarteto. Účast byla tehdy pěkná a mnozí se přesvědčili, že i ta "těžká hudba" může být každému srozumitelná, zvláště je-li umělci předem slovy uvedena a vysvětlena.

Jak vidno, činnost byla v roce 1958 opravdu bohatá. V průběhu následujících desetiletí však KK Příseka postupně ztrácel na významu, až posléze zcela zanikl.


Velikonoce – svátky jara

Velikonoce patří hned po Vánocích k nejvýznamnějším svátkům. Jsou klidnější, nejsou s nimi spojeny už tak náročné přípravy a ani finanční náročností se Vánocům zdaleka nevyrovnají. Proto si Velikonoce někteří užívají více než Vánoce.

Kdy se začaly Velikonoce slavit? V roce 325 určil Nicejský koncil po delším sporu datum Velikonoc na neděli po prvním jarním úplňku po jarní rovnodennosti. Jejich datum tedy kolísá mezi 22. březnem a 25. dubnem. Letos připadly velikonoční svátky na 16. - 17. duben.

Příseka - velikonoční pondělí

Objížďka Příseka - Kolíbl je tady !!!

14. dubna - Kdo se chce ještě naposledy projet po "staré" silnici do Jihlavy, má jednu z posledních možností. Dlouhých osm měsíců se pak budou řidiči "trápit" při jízdě po objízdné trase mezi obcemi Příseka - Puklice - Studénky - křižovatka "Kolíbl". Na trase obousměrně vedené objížďky je totiž několik kolizních míst. Jde o nepřehledné zatáčky a úseky, kde je úzká silnice a míjení vozidel bude řidičům přinášet problémy.

Letos od 18. dubna až do 30. listopadu tedy budeme potkávat těch 3.500 aut, která projíždí denně Přísekou, na Puklické.

Příseka - uzavírka silnice


Dívka skončila na střeše, jela příliš rychle


Příseka - nehoda nad Božími muky
Osobní vozidlo BMW skončilo po nehodě na střeše. K události došlo nad Přísekou kousek za Božími muky.

Pravděpodobně rychlá jízda v kombinaci s malými řidičskými zkušenostmi se staly osudnými devatenáctileté řidičce. Ta havarovala ve čtvrtek 11. dubna krátce před osmou hodinou ráno mezi Přísekou a Jihlavou.

Dívka jela ve směru od Příseky na Jihlavu, dostala s vozidlem smyk a havarovala vpravo mimo komunikaci, kde se vozidlo převrátilo na střechu. Při nehodě došlo k lehkému zranění řidičky. Auto také poškodilo dvě vzrostlé lípy. Hmotná škoda dosáhla částky 85.000 Kč. Na místě zasahovali jihlavští hasiči, kteří vozidlo postavili zpátky na kola a vyprostili na silnici.
---Jihlavské listy (zkráceno)---


Počet "surfařů" na internetu se rozrůstá

7. duben - Do bezdrátové vysokorychlostní WiFi sítě v Přísece se připojilo 6 nových uživatelů internetu a jejich celkový počet tak dosáhl dvanácti. S dalšími sólo přípojkami tak již tuto technologii ve vesnici používá 15 rodin. Předpokládá se, že počet uživatelů se bude i nadále zvyšovat, zároveň se spolehlivostí a rychlostí připojení přes WiFi síť.


Kritická místa a omezení
na trati objížďky Příseka-Kolíbl

Na silnici v obci Puklice je při průjezdu obcí několik kolizních míst. Jedním z nich je prudká zatáčka pod budovou obecního úřadu.

V nepřehledných zatáčkách se na objízdné trase počítá s instalací tří výhledových zrcadel. Měla by být v Puklicích a v obci Studénky. Zatáčky uprostřed obce Puklice připraví řidičům těžko řešitelné situace - do zatáček není vidět a navíc delší a větší vozidla si musí dostatečně najet, aby zvládla průjezd.

Objížďka povede z Příseky do Puklic po velmi úzké silnici, kde se velmi obtížně míjejí dvě nákladní vozidla nebo dva autobusy.

Mezi problémová místa na objízdné trase může patřit také křižovatka na okraji obce. Navíc tudy budou denně chodit do školy děti, které dříve nebyly zvyklé na tak silný provoz.

Z velkého množství projíždějících vozidel a následných kolizí mají strach i obyvatelé obce Studénky. I když by se v obci měla snížit nejvyšší povolená rychlost na 30 km / hod., silnice je zde velmi úzká a její povrch je v dezolátním stavu.

Nejvyšší povolená rychlost 30 km / hod. je rovněž i v obci Příseka a to v úseku od areálu zemědělského družstva po křižovatku v centru obce.

---Jihlavské listy - 4.dubna---

Myslivci a zajíci

V úterý 4. dubna obcházel místní majitele lesních pozemků zástupce mysliveckého sdružení v Puklicích. Důvodem bylo udělení plné moci pro zastoupení ohledně lesních honiteb, které má znamenat souhlas se stávajícím stavem honiteb. Na myslivecké valné hromadě, která se má v nejbližší době uskutečnit, to asi bude pořádně "jiskřit".

Puklická myslivecká jednota je již delší dobu rozpolcená, takže snese srovnání se známým filmem "Slavnosti sněženek". V Přísece žádný nimrod dlouhá léta není, takže rozpolcenost puklické myslivecké jednoty registruji v podstatě jen v době plesů. Vždy jsem rád zašel do Puklic na myslivecký ples, ale již mnoho let se v Puklicích žádný nekonal.

Příseka - myslivci a zajíci

Co se okusů zvěře v letošní zimě týče, není divu, že si myslivec vyslechl od příseckých svoje. Letošní dlouhá zima a množství sněhu způsobily, že zajíci brali i to, čeho si v lepších časech ani nevšimnou. Proto byly myslivci ořezány při cestě do Puklic některé větve z jabloní, aby si ušáci mohli na zemi "zakousnout".

Pozn.: Mě zastihl zrovna na zahradě při ošetřování stromků po zaječích zubech, takže si taky vyslechl, jací ti jejich zajíci jsou darebáci.

Rovněž bylo vidět spoustu zaječích stop u pokácených lip, které padly kvůli rekonstrukci silnice do Jihlavy. Soused, který se v zimě pozdě v noci vracel z Jihlavy, tvrdil, že tolik zajíců na poli u silnice nikdy neviděl. Stačil prý napočítat do 22, ale předpokládá, že jich tam bylo ještě víc.


Sníh se již z polí ztratil

Příseka - sníh se již ztratil

Nebezpečný sloup elektrického vedení

V pátek 31. března kolem druhé hodiny odpolední se po silném poryvu větru skácel sloup elektrického vedení, při kterém došlo ke zpřetrhání drátů a opřel se o střechu domu pana Nevosada. Nebezpečný dřevěný sloup s betonovou patkou, který byl provizorně energetiky opravován již jednou přibližně před sedmi lety, spadl tedy znovu. Na slibovanou generální opravu rozvodu el. energie po "Vejhoně" se tehdy zapomnělo. Naštěstí se opět nikomu nic nestalo.

Snad se nyní energetici "chytnou za nos" a bude následovat oprava, která bude znamenat definitivní vyřešení situace se splněním všech požadavků na bezpečnost. Zisky energetických firem jsou na takové výši, že by pro ně neměl být problém zajistit rychlou a kvalitní opravu. První slibovaný termín opravy v pondělí 3. dubna však opět nebyl dodržen...


Zdutá podlaha a oprýskaná fasáda v KD

Příseka - závada ve střešním         systému KD

Při oblevě na konci března, kdy konečně došlo k roztání množství sněhu na střechách, se projevila závada ve střešním systému, aneb jinak řečeno - zateklo dírou ve střeše. Protože předchozí roky byla střecha v pořádku, díra ve střeše pravděpodobně vznikla necitlivým přístupem zedníků při opravě a nahazování fasády kulturního domu loni v létě.

A protože loňský podzim byl mimořádně pěkný, bez deště (babí léto přetrvalo až do začátku listopadu) a dva týdny poté zamrzlo a napadl sníh (který na střechách vydržel až do jara), závada se projevila až nyní.

Došlo k promáčení stropu, vytvoření map na zdi a zdutí parketové podlahy u pódia, nemluvě o plísni, která se objevila na zdi.

Oprava "horkou jehlou" je vidět i na fasádě. Aby po pouhé jedné zimě byla fasáda v takovém stavu, jako je na místním kulturáku, musely být zednické práce - nebojím se to říct - odfláknuté a po stavební firmě by bylo dobré požadovat opravu.

Příseka - oprava podlahy bude nutná

Příseka - Oprýskaná fasáda nesvědčí o dobré práci zedníků

Povodně 2006

Byly to již třetí povodně v relativně krátném čase. Po povodních na Moravě v červenci 1997 a povodních v Čechách v srpnu 2002, které způsobily vydatné dešťové srážky, tentokráte třetí velké povodně z rychle tajícího sněhu a to na celém území Česka.

Během 28. - 29. března spadlo na území ČR velké množství srážek, což se společně s teplotami přes 10 st. C a roztáváním velkého množství sněhu podepsalo na rozvodnění řek, říček i potoků. Protože vyšší teploty spolu s dešťovými srážkami trvaly (byť v menší míře) už od předcházejícího víkendu, země přestala vodu absorbovat a hladiny všech toků se povážlivě zvedly.

Třetí stupně povodňové aktivity byly překročeny a vyhlášeny na mnoha místech v kraji Vysočina. Řeky hrozily nejen na území našeho kraje, ale prakticky po celém území ČR, takže jejich vyjmenovávání by bylo velice dlouhé a zbytečné.

Na Vysočině dělala velká voda problémy hlavně v Třebíči, kde voda ohrožovala Židovské město a kde byly distribuovány pytle s pískem, dále v Jihlavě, v Bransouzích a v Číchově, kde proud rozbouřené Jihlavy strhl 1. dubna most.

V obci Vílanec organizovali rozmístění pytlů s pískem jako prevenci před zatopením od řeky Jihlávky. Zaplavena byla částečně mezinárodní silnice Jihlava-Znojmo, ale provoz na ní nebyl přerušen. Na loukách v okolí silnice byl velký rybník vody.

Museli být evakuováni obyvatelé domů v bezprostřední blízkosti nábřeží a rozvodněného koryta v místní části Přibyslavic. Po celém toku řeky Jihlavy hrozilo zatopení nemovitostí.

V Lukách nad Jihlavou bylo vodou ohroženo deset domů, které ale jejich obyvatelé odmítli opustit. V obci byly proto na kritických místech ve spolupráci s dobrovolnými hasiči rozmístěny pytle s pískem. Několik domů bylo přesto zaplaveno. Jihlava zde stoupla o dva metry na 256 cm a to v obci nepamatují.

V Bítovčicích, kde je zanesené koryto řeky, voda zaplavila cestu do části obce a v Brtnici bylo ohroženo šest domů. Tři rodiny byly ohroženy v Kněžicích, ale jejich obyvatelé odmítli byty opustit. Jeden dům byl zatopen vodou ve středu 29. března v obci Rančířov a rovněž v Suché živel jeden dům odřízl "od světa". Vypnuty zůstaly tři trafostanice nízkého napětí v Petrovicích a dvě ve Dvorcích, kde bez proudu zůstaly chatařská oblast a zahrádkářská kolonie.

Velká voda v Přísece

Pod náporem vody nevydržel Jezdovický rybník, který v pátek večer 31. března vytekl a způsobil podemletí a uzavření železniční dráhy mezi stanicemi Kostelec a Třešť.

I letos se objevili lidé, kteří zbytečně hazardovali se životem a vyjeli na řeku na raftech. V jednom případě museli záchranáři na Polenské ulici v Jihlavě zachraňovat čtyři raftaře a vytahovat je z vody.

Některé řeky vydržely (na dolních tocích) na III. stupni povodňové aktivity až do konce prvního dubnového týdne.


Příseka v době povodní 2006

V Přísece, která leží ve výšce 567 metrů nad mořem a nebezpečí záplav je zde minimální, byl "Vesničák" naplněn až po okraj - hladina dosahovala až k asfaltu za prodejnou "U Jahose".

Přísecký potok, jehož korytem se od středy 29.3.do neděle 2.4. hnalo velké množství vody, se tradičně vylil na loukou pod Vejhonem v místě, ve kterém přetékal ještě v době, kdy nebyl svedený do umělého koryta. Má to pravděpodobně na svědomí terénní vlna, která zde zůstala.

V mé paměti ale stále zůstala každá zatáčka starého potoka, kde jsme si (ještě za časů povinné docházky do obecné školy v Přísece) každé jaro pouštěli "lodičky" - tj. flašky od Lybaru a podobně. Poslat dnešní děti, aby si takhle hrály? Jó, časy se mění...

Velká voda v Přísece

Velká voda v Přísece

Velká voda v Přísece

Města přicházejí o lidi

25. března - Nepříliš úspěšně se v loňském roce dařilo velkým městům na Vysočině bojovat s úbytkem obyvatel. Jedna z příčin jsou i podstatně levnější stavební parcely v okolních obcích. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl loni počet obyvatel v okresních městech Vysočiny přirozenou cestou jen v Pelhřimově.

Jihlava lákala nové občany na peníze, proto zde loni přibylo 994 lidí. Město jim koncem roku nabízelo 3.000 korun za přihlášení k trvalému pobytu. Tím se městu podařilo překročit hranici 50.000 obyvatel a zajistit si tak navýšení daňových výnosů nejméně o 20 milionů.

Na dvě desítky obcí a měst (mezi nimi i Brtnice), v čele se starosty Dolní Cerekve, Třeště a Luk nad Jihlavou žádá po Jihlavě finanční kompenzaci za to, že jim odlákala obyvatele. Podle zástupců Jihlavy však drtivá většina lidí přihlášením se k trvalému pobytu pouze zlegalizovala platný stav. Dalším argumentem jihlavské radnice je skutečnost, že v prstenci obcí do deseti kilometrů od Jihlavy přibývají občané jen díky odstěhovaným z Jihlavy, takže jednání se asi potáhnou dlouho a s nejistým výsledkem.

Zmiňuji se o tom proto, že i v Přísece se našlo několik občanů, kteří se dali zlákat třítisícovou prémií a koncem loňského roku se formálně stali občany města Jihlavy.

Letos se situace možná bude opakovat, protože v současnosti má Jihlava opět již jen 49 669 trvale hlášených.

Pozn.: Zábavná je představa, že v jednom jihlavském bytě tak s požehnáním magistrátu počátkem roku oficiálně bydlelo několik stovek obyvatel.


Tak dlouhá zima jako letos už nebyla 36 let

23. března - Byla letošní zima skutečně extrémní, nebo se nám to jen zdá? Pokud se vezme Česká republika jako celek, pak - podle meteorologů z ČHMÚ - tak dlouhá zima v Česku nebyla už třicetšest let. Její délku hodnotili podle toho, jak dlouho je území republiky pod sněhem. "Od roku 1970 se nestalo, že by sníh ležel na tak velké ploše tak dlouhou dobu," řekl Radim Tolazs z ČHMÚ.

První sníh napadl už v polovině listopadu. Na horách od té doby neroztál. Podobná situace je i v níže položených městech a obcích. Počet dnů, kdy tam ležel sníh, je neobvykle vysoký. Je to však jen jeden z mála rekordů, které letošní zima překonala.

Podle meteorologů totiž nenapadalo letos ani rekordní množství sněhu. "Lidé v posledních letech odvykli silnějším zimám. Jen na čtvrtině území jsme naměřili víc sněhu než někdy předtím," upřesnil meteorolog Radim Tolasz. Nejvyšší sněhové závěje naměřili na Labské boudě, kde leželo 260 centimetrů. Loni to přitom bylo přes tři metry.

Po dlouhé, skoro nekonečné letošní zimě přišlo konečně jarní počasí, na které se těšil už téměř každý.
---Mladá Fronta Dnes---


23. března - Dlouhé ledové sevření brzdí i modernizaci silnice mezi Jihlavou a Přísekou. Brněnská firma D.I.S. má tento úsek silnice dokončit podle původního harmonogramu ještě letos.

Rekonstrukce silnice

Rekonstrukce silnice

Letošní zima v úterý 14. března opět notně zkomplikovala život řidičům na Vysočině. Na hlavních tazích ležela po chemickém ošetření vrstva sněhové břečky, na návětrných stranách se tvořily sněhové jazyky a závěje. Krátce po třinácté hodině musela vyjet zásahová jednotka z centrální hasičské stanice Jihlava k obci Příseka, kde se převrátila po nehodě na střechu dodávka Renault.


"Ladovská" zima

Příseka - okusy od zaječí zvěře
Příseka - okusy od zaječí zvěře
Příseka - okusy od zaječí zvěře

březen 2006 - Letošní zima byla opravdu dlouhá. První sníh napadl 17. listopadu a na polích zůstal nepřetržitě ležet až do konce letošní zimy - do posledního týdne v březnu. Sněhu napadlo mnoho a těch málo dní, kdy byla přes zimu obleva, zdaleka nestačil roztát. Podle meteorologické stanice Kostelní Myslová u Telče je letos množství sněhu na Vysočině druhé největší od roku 1920.

Teplota v prosinci byla o 1,5 st. C pod dlouhodobým průměrem, v lednu o 3,5 st. C a v únoru o 2,7 st. C pod dlouhodobým průměrem. Chladnější byl rovněž březen, a to o 3,5 st. Celsia. "Pokud ale vezmeme záznamy z pražského Klementina za posledních 200 let, tak letošní zima není nijak výjimečná," shrnul Pretel, hlavní klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Co se týče doby, kdy ležel sníh na polích, pak zima 1995/96, kdy kvůli velmi silné vrstvě jinovatky, těžkému sněhu na stromech a dlouhodobým teplotám pod nulou došlo k obrovským lesním polomům, jaké ani nejstarší pamětníci nepamatovali, zůstala nepřekonaná. Tehdy ve vesnici napadl první sníh 1. listopadu a zůstal ležet až do poslední dubnové dekády, což byl celý půlrok !!! Když jsme tehdy šli 2. května 1996 do lesa na polomy, ještě jsem nacházel pod větvemi spadlých stromů zledovatělý sníh. Po deseti letech tedy opět poctivá "Ladovská zima", jak zpívá Jarek Nohavica.

Že letošní zima byla opravdu dlouhá, je vidět i na okusech stromů od zaječí zvěře přímo ve vesnici. Oholené kmeny stromů, kterým se zajíci věnovali, budou jejich majitelé muset vykopat a zasadit stromky nové.


březen 2006 - Tak letošní zimu spadlo na celém území ČR 240 střech. Tedy alespoň těch hlášených, protože skutečný počet stržených střech bude určitě vyšší.

I v Přísece došlo u jednoho domu v Chalupách (trvale neobývaného) k vážnému narušení statiky střechy (není-li počítána jedna spadlá kůlnička, rovněž v Chalupách).

Příseka - Chalupy


Les mizí, uvolňuje místo nové silnici a mostu

3. března - Část lesa u Holého vrchu mezi Přísekou a Jihlavou musí ustoupit stavbě přeložky silnice z Jihlavy na Třebíč. Stavba narovná silnici v nebezpečné lesní zatáčce, která připravila o život řadu řidičů. V nové trase bude i most. Přibude i narovnání zatáčky na vrchu Kolíbl, kde ve svahu vznikne stoupací pruh. Práce za 152 milionů korun skončí v listopadu.
---Mladá fronta DNES---


Ve středu 1. března se uskutečnila brigáda na odvoz smrkového dřeva v obecním lese "Pod Jánem". Odvoz dřeva byl nutný kvůli začínající rekonstrukci silnice Jihlava-Příseka. Dřevo bude použito jako topení v kulturním domě a na stavbu hranice o "Čarodějnicích".


Dětská maškarní merenda

Na dětské merendě, kterou uspořádal v neděli 26. února místní svaz žen, se v sále kulturního domu sešlo přes dvacet dětských masek, od předškolního věku až po pátou třídu. Po předvedení masek a hromadném focení následovaly pro pobavení všech, dětí i přísedících babiček, dětské soutěže a tombola. Poté merenda pokračovala volným dováděním dětí při reprodukované muzice.

Dort za nejlepší masku si letos odnesl "Krakonoš" Lukáš Hos, druhé místo získal "Kocour v botách" Jan Suchý a třetí byla "Orientální tanečnice" Květa Příhodová.

Několik fotografií z dětské merendy


Masopustní průvod v Přísece

V sobotu 25. února to u nás žilo masopustem, protože obcí procházel po roční odmlce opět maškarní průvod, který letos pořádali hasiči. Tradice masopustních průvodů je v naší obci stále udržována. Přes dvacet masek vyrazilo do terénu o půl druhé, do skoku jim hráli čtyři muzikanti kapely "Čekanka" ve složení harmonika, buben, bubínek a chrastítko.

Protože Příseka se přece jen trochu rozrostla, nebylo již dodržováno to, co zde léta udržovala kapela "Veselí kosi", tedy že před každým číslem se hrála jedna písnička. U některých domů byly již některé písně vžité, třeba u Šuhajů se vždy hrála píseň "Šuhajovi koně" apod. Vesnice však už nemá těch 60 čísel jako za mých dětských let, ale skorem 90.

Letos se tedy průvod zastavoval více či méně v závislosti na pohostinnosti, které se mu kde dostalo. Je vidět, že tradice masopustního průvodu je v obci silná, vždyť masky měly připraveny v několika vratech kromě běžných občerstvovacích "tajtrdlíků" i jednohubky, chlebíčky a koblížky.

Za zaznamenání stojí cesta, kterou průvod letos šel. Trasa letos vedla nejprve ke kostelu, potom průvod pokračoval (poprvé) k nově postaveným domkům na Mátlově cestě, dále od kostela dolů do Chalup, pak zpátky a podél hlavní silnice k hospodě, pak do kopce k zámku a zpět na Vejhon. Letos poprvé se masky nevracely Vejhonem zpět, kde u "Mlynářů" bývala dlouhá léta poslední štace. Nyní průvod přešel lávku přes splav Mlejňáku a okolo kravína došel na Puklickou, závěr byl u bytovky.

Ještě něco k původu masopustu. Masopust je velice stará tradice, která svojí historií zasahuje až k antickému období, u nás pocházejí nejstarší písemné zprávy již ze 13. století. Masopust znamenal uzavírající dobu zimního odpočinku a trval v období od Třech králů do Popeleční středy. Zahajoval předjarní půst, který končil oslavou Velikonoc. Tři dny před začátkem postu se nazývaly Ostatky, pak následovala Popeleční středa a čtyřicetidenní půst.

Masopust je obdobím nevázaného veselí, tancovaček, zabíjaček a maškarních průvodů. Svátky začínaly zabijačkou na tučný čtvrtek, v neděli se zadělávalo na koblihy a šišky a smažily se Boží milosti. V některých oblastech se slavily tzv. Jalové hody, které pořádaly selky. Sešly se společně v hospodě a každá přispěla pečivem. Veselily se při kávě a za soumraku přicházeli také muži. Přestrojování lidí do rozmanitých masek mělo svůj význam. Masky symbolizovaly bohatou úrodu, plodnost a hojnost. K nejtypičtějším patřily medvěd s mohutným ohonem vedený medvědářem, kominík či bába nesoucí nůši.

Fotografie masopustního veselí


Konečně byla zahájena dlouho slibovaná rekonstrukce silnice. Koncem ledna se začalo vyměřením a vytyčením místa trvalého záboru v lesním komplexu při silnici do Jihlavy a v průběhu měsíce února pak probíhalo kácení lesního porostu. Kácelo se jak na louce "Pod Jánem", tak v příseckém i studénském lese.

Rekonstrukce silnice
Rekonstrukce silnice

Ve čtvrtek 9. února musel nedobrovolně zůstat stát dole u prodejny nákladní vůz plně naložený cihlami. Je vůbec s podivem, že na namrzající silnici řidiči s tímto nákladem vyjedou. Zůstat stát tento den někde v kopci znamenalo velké problémy při následném rozjetí vozidla. Kromě Příseky stálo několik vozidel i v kopci Kolíbl.


Ve středu 8. února byl na inspekci v přísecké hospodě brtnický starosta pan Štěpán, který se přijel podívat, jak pokračují práce na rekonstrukci sociálního zařízení. Po jeho odchodu bylo pořízeno několik fotografií:

Inspekce místního hostince


Mimořádný průtok v přísecké hospodě

V úterý večer 7. února došlo nad Přísekou směrem na Brtnici k havárii kamiónu, který zde zatarasil silnici. Brzy se vytvořila kolona aut, která sahala přes celou ves až nad kostel na druhé straně a zároveň i na Puklice až za odbočku ke kravínu. Na Kolíblu totiž rovněž došlo k havárii, která zneprůjezdnila silnici a řidiči se snažili objíždět přes Puklice. V Přísece ovšem měli vystavenou "STOPku". Vidět takhle "rozsvícenou" vesnici bylo skutečné "unikum".

Nejspokojenější byl v těchto hodinách asi hospodský, který měl díky čekající koloně aut pasažérů brzy plnou hospodu a na úterních vytočených 230 piv bude asi dlouho jen vzpomínat.


Mrazivé noční teploty se k nám vrátily znovu v noci na neděli 5. února, kdy byla naměřena nejnižší noční teplota v Česku ve stanici Počátky (okres Pelhřimov) a to -28.7 st.C. V Přísece teplota klesla na -21 st.C.


Hasičský ples

Na hasičský ples v Přísece, který se uskutečnil v sobotu 28. ledna, byli letos zváni místní občané osobně, když zástupci hasičů roznášeli po všech domech pozvánku na tento ples. Ve snaze zvýšit návštěvnost byl letos ještě vypraven autobus, který jel o půl osmé od Dopravního podniku v Jihlavě přes Studénky a Puklice a ve tři hodiny ráno stejnou cestou rozvážel hosty zpět. O to více mrzí, když se vynaložené úsilí minulo účinkem a letošní účast na plese zůstala pod očekáváním. Proč spousta místních lidí nepřišla, když se v místě koná ples jen jediný, vědí asi jen oni sami.

K tanci hrála kapela "KAREL A MY", která je postavená na základech rozpadnuvší se dlouholeté skupiny "Faraon". Předtančení se letos uskutečnilo až v době, kdy byl ples v plném proudu a místo očekávaných irských tanců zněl sálem poctivý rokenrol. Bylo ale vidět, že všechny tři páry - dětské i juniorský měly svou sestavu dobře zvládnutou.

V hasičské klubovně byl k mání opět gulášek. Slibovaný zvěřinový nakonec nebyl a nahradil ho klasický hovězí. Drobné niance však nemohly pokazit celkově dobrý dojem z tohoto plesu.

Příseka - hasičský bál


Oprava sociálního zařízení v hospodě zahájena

Dne 25. ledna započala rekonstrukce záchodků v Přísece (asi hospodskému Miloši ke svátku).

Nové WC má být přemístěno až do sklepních prostor, tj. po pravé straně schodů. Současné záchody by měla v další etapě nahradit veranda a všemi toužebně očekávané venkovní posezení s výhledem na louku pod hospodou.


Mrazivé teplotní rekordy

V neděli přišel do Česka tuhý mráz. V noci na pondělí 23. ledna padly v Brně a v Ostravě teplotní rekordy, mráz překročil třicetistupňovou hranici. Na Vysočině se tak hluboko rtuť teploměru nedostala. V mnohých českých městech nepamatují takovou zimu už desítky let. Teplotní rekordy byly zaznamenány i v noci na 24. ledna.

Nejnižší naměřené teploty
23. ledna24. ledna
Česko - Šumperk- 30.3 st.CČesko - Štítné n./Vláří (Zlínsko)- 29.8 st.C
Vysočina - Přibyslav- 25 st.CVysočina - Vatín (Žďársko)- 29 st.C
Jihlavsko - Kostelní Myslová- 24 st.CJihlavsko - Kostelní Myslová- 24 st.C
Příseka- 21 st.CPříseka- 23 st.C


Je nevlídno, lidé trpé depresemi

Pozn.: Přepadají vás deprese? Fotografie Příseky, kde se v údolí válí mlha s kouřem, totiž byla v Mladé frontě dne 18. ledna přiložena k tomuto článku!

Lidé trpí depresemi

18. ledna - Slunce již několik dnů nesvítilo, nad krajinou visí mlha a to tělu nepřidá. Ačkoli zatím není velký nárůst chřipkových onemocnění, potíže mají astmatici či lidé s nemocným srdcem. Lidé také bojují s vnitřním nepřítelem: s depresí. Svědčí o tom počet sebevražedných pokusů.

Sebevražedné pokusy častěji páchají lidé kolem třiceti let, nikoli starší. "Nejsou to ty vyšší věkové kategorie, kde by to člověk spíš čekal. Co v tomto počasí doporučit? Pozitivní myšlení, věnovat se koníčkům a zájmům, komunikaci s přáteli," radí mluvčí krajské záchranky Havlík.
---Mladá fronta (zkráceno)---


Roste počet havárií, zranění i škod

6. leden 2006 - Nebyl to nejtragičtější rok na silnicích Vysočiny. Přesto se počet obětí i samotných dopravních nehod v loňském roce zvýšil.

A kdo že jezdí nejnebezpečněji? Při pohledu na tabulku loňské bilance velice těžká otázka. Nejvíce nehod se stalo na Jihlavsku, kde už by pomalu mohli vyhlašovat silnici smrti. "Zcela jednoznačně to je silnice z Jihlavy do Třebíče a její úsek v okolí Příseky," uvedla jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. Loni tam zahynuli hned čtyři lidé. Tři z nich při dvou říjnových nehodách, které od sebe dělily necelé dva týdny.

Tato silnice je podle všech statistik nejnebezpečnější v celém kraji. Za sebou nechala obávanou prudkou zatáčku v klesání do Radňovic mezi Žďárem a Novým Městem na Moravě nebo křižovatku u Tří Věžiček mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, před lety obávaný úsek.
---Mladá fronta (zkráceno)---


Sněhová nadílka

Na přelomu roku mezi 28. prosincem 2005 a 4. lednem 2006 napadla další velká sněhová nadílka. Letošní množství sněhu je největší za posledních 15 let, tedy spíše zim. Přikládám pár fotografií.

Zima v Přísece
Zima v Přísece
Zima v Přísece
Zima v Přísece


Zpravodajství