Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Na Vysočině ubývá prasat, krav i drůbeže

Zemědělci na Vysočině omezili od loňského jara chovy prasat a drůbeže, o něco mírnější pokles se týkal skotu. V kraji se naopak za poslední rok o něco rozrostla stáda koz, koní a ovcí, tyto chovy ale i tak představují jen okrajovou část živočišné produkce v kraji.

Největší meziroční propad zaznamenal na Vysočině chov prasat, a to o 12 procent na 324 700 prasat. Je to po Středočeském kraji druhé největší množství v zemi. V celé republice se počty prasat snížily dokonce o 19 procent. Podle informací Zemědělského svazu to způsobila dlouhodobá cenová i odbytová krize v tomto oboru.

Na kozích farmách v kraji bylo letos na jaře chováno 1 550 koz a kozlů, zatímco před rokem byly jejich počty nižší o 16 procent. Vysočina tak patří mezi čtyři kraje s největším chovem koz v zemi. Ovcí se k letošnímu 1. dubnu na Vysočině chovalo přes 10 800 a koní 1 340.

Počty drůbeže v zemědělských chovech v celém kraji Vysočina od loňského dubna klesly asi o desetinu na 980 tisíc kusů.

Dobytka bylo na Vysočině k letošnímu 1. dubnu 210 600 kusů, větší stáda má jen sousední Jihočeský kraj. Ve srovnání s minulým rokem se počty skotu na Vysočině snížily o 1,5 procenta. Tento chov teď poškozují hlavně ztrátové výkupní ceny mléka. V letošních prvních třech měsících se zřejmě i proto porážky krav v kraji meziročně zvedly o více než čtvrtinu. Pokud se ceny mléka nezlepší, dá se podle chovatelů očekávat další úbytek dojnic.

Na Vysočině se produkuje nejvíc mléka v zemi, ke konci minulého roku bylo v kraji chováno zhruba 84 000 krav. Na ztrátový prodej mléka farmáři upozorňují několik měsíců, v dubnu se kvůli tomu zapojili do celorepublikového protestu.

Podle údajů Českého statistického úřadu nechali farmáři na Vysočině v letošním prvním čtvrtletí porazit skoro 5 600 krav, což je o 27 procent více než ve stejném období minulého roku. A počty dojnic budou podle zemědělců klesat i nadále.

Některé firmy ještě nedávno plánovaly modernizaci svých stájí, aby vyhověly přísným požadavkům Evropské unie. Ale když teď vidí, jaká je cena mléka a že banky přestávají půjčovat peníze, tak raději to stádo zlikvidují. Mnohé podniky s chovem dojnic nyní ani skončit nemohou - na přestavbu kravínů čerpaly evropské dotace, které by musely vracet.
--- Zdroj: MF Dnes --- 15. duben 2009 ---

Pozn.: Kvůli nízkým výkupním cenám mléka se rozhodl zlikvidovat stádo krav mléčného typu i místní soukromý zemědělec pan Hos. Na jejich místo má přijít masné plemeno skotu.


Zpravodajství