Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Místa tragických silničních nehod kolem Příseky

Na stránkách krajského politika Zdeňka Ryšavého z Okříšek byla v roce 2005 umístěna tzv. "Kříž(k)ová cesta z Jihlavy", která mapovala křížky u staré silnice II/405 (ještě před rekonstrukcí). Křížky připomínaly (a některé stále ještě připomínají) místa automobilových nehod z posledních cca 10 let, při kterých došlo ke smrtelnému zranění osob a většina z nich byla bohužel kolem Příseky. Tehdejší silnice je v úseku na Jihlavu již napřímena, avšak zdaleka ne všechna nebezpečná místa jsou odstraněná.

Jízda po úzké vozovce, vlnící se jako had v horizontálním i vertikálním směru, s minimem úseků k předjíždění a s povrchem, který se v některých místech začínal rozpadat, byla sama o sobě "zážitkem". Obzvláště pak v zimních měsících. K tomu si přidejme trvale se zvyšující počet aut a stále větší bezohlednost a agresivitu mnohých řidičů - a máme tu pořádně stresující stav.

Pak stačí traktor vlekoucí se dvacítkou do kopce či dva kamiony jedoucí těsně za sebou a nervy mnoha řidičů jsou "na pochodu". Ve snaze překonat co nejrychleji překážku riskují, předjíždí v nepřehledných místech a... havarují.

Na fotografiích určitě nejsou zachycená všechna místa, kde se nějaká tragédie odehrála, protože se dříve tímto způsobem nepřipomínala, ale i tak je jich dost.

První zastavení je nad "Kolíblem" na rovince před odbočkou k Rančířovu. V zimě, na přelomu let 2001-02, zde havaroval řidič, přijíždějící od Třebíče. Na rovince podcenil stav vozovky se zbytky sněhu a ve velké rychlosti dostal smyk. Na silnici pak stál totálně zdemolovaný vrak a vedle něj dva černé plastové pytle...

Jen o několik stovek metrů dál se nachází druhé zastavení v místech, kde silnice vstupuje do lesa. V červenci 2005 tady došlo k čelnímu střetu dvou dodávek. Řidič jedné dodávky byl mrtvý na místě, další tři účastníci nehody byli převezeni do nemocnice.


Třetí zastavení uděláme u nebezpečné zatáčky "U Jána", kde již došlo k napřímení silnice. Tato zatáčka, která dnes již naštěstí neexistuje, byla u jihlavské policie vedena jako "zatáčka smrti", ve které tehdy docházelo k nejvyššímu počtu nehod v jihlavském okrese a některé byly i smrtelné. Přibližně od roku 2000 zde byla na jeřábu a poté na svodidlech u silnice neustále připevněna čerstvá kytice květů.

Čtvrté zastavení, které na rozdíl od většiny ostatních není označené, najdeme v kopci nad obcí Příseka. V tomto případě se havárie stala nedlouho před tím, než jsem na místo přijel cestou do práce. Pamatuji si jeřáb, který zrovna zvedal příšerně zmačkané auto a při pohledu na něj člověka zamrazilo. Řidič, jedoucí od Jihlavy, v zatáčce u železného sloupu s nepřehledným horizontem doslova vyletěl z vozovky a narazil do stromu v příkopu vedle silnice. Neštěstí, které se stalo na jaře roku 2003, připomínal dlouho vyvrácený pařez.

Hned po projetí Přísekou se dostáváme k pátému zastavení v jednom z nejnebezpečnějších míst silnice II/405. Křížek a květiny na svodidlech v kopci nad obcí řidiče upozorňují, že jeden z jejich kolegů zde skončil svoji životní pouť v září roku 2002. Na svodidlech této ošklivé zatáčky by mohlo být za ta léta smutných připomínek několik.

Po pouhém kilometru jízdy znovu brzdíme u šestého zastavení. K tragické události zde došlo koncem října 2005 a celou následující zimu ji připomínal spálený pruh trávy vedle silnice. Majitel silného vozu, řítící se od Brtnice, nezvládl v zatáčce řízení, vjel do protisměru a tam se střetnul se dvěma auty jedoucími od Jihlavy. Řidička jednoho z nich ve vraku uhořela, dalších šest osob utrpělo těžká zranění.

A hned kousek pod kopcem najdeme sedmé zastavení. Na jednom z mála širokých úseků silnice, před odbočkou na Uhřínovice, si o pouhý měsíc dříve (v září 2005) vybrala nepozornost krutou daň v podobě dvou zmařených životů. Řidič kamionu odbočoval z vedlejší silnice a přehlédl osobní vůz ve směru od Jihlavy. Jeho osádka neměla šanci...

Závěrem připomínám známé a moudré, ale zapomínané heslo: SPĚCHEJ POMALU! (v latině Festina lente!)

Zpravodajství