Zpravodajství |
Jak v okolí Příseky mizejí motýli
Mapování ohrožených druhů denních motýlů Brtnicka |
|
|
Ohniváček černoskvrnný
(Lycaena dispar) - 15 záznamů, 14 lokalit.
Ve sledované oblasti byl zjištěn na řadě lokalit, zejména na vlhkých loukách a v mokřadech. Byl spatřen rovněž "Na Valdeku" v okolí Příseky a Komárovic . V roce 2008 byli početněji zjišťováni jedinci druhé generace.
Modrásek černolemý (Plebejus argus) - 1 záznam, 1 lokalita.
Mizející druh otevřených suchých narušovaných biotopů. Izolovaná populace druhu žije v prostoru bývalé vojenské střelnice mezi Vílancem a Popicemi nedaleko za hranicí sledované oblasti. Výskyt na této lokalitě byl potvrzen i v roce 2008. Jeden údaj z roku 2003 ze sledované oblasti pochází z okolí Příseky na severním okraji území, kde však během průzkumu nebyl druh pozorován.
Hnědásek jitrocelový (Melitaea athalia) - 9 záznamů, 9 lokalit.
Hojný druh mezofilních luk a okrajů lesů. Ve sledované oblasti jde o vzácný druh nalézaný spíše jednotlivě na nejzachovalejších lučních biotopech. Dřívější údaje z údolí Brtnice a okolí Příseky nebyly během mapování potvrzeny.
Soumračník máčkový (Erynnis tages) - 3 záznamy, 2 lokality.
Xerofilní druh, ve sledované oblasti velmi vzácný. Zjištěn pouze na suchých trávnících v okolí obce Štěměchy. Starší údaje pocházejí zejména z údolí Brtnice u Střížova a okolí Příseky, kde však druh nebyl během průzkumu zjištěn.
Soumračník čárkovaný (Hesperia comma) - 2 záznamy, 1 lokalita.
Xerofilní druh, ve sledované oblasti velmi vzácný. Populace čítající jen několik jedinců byla zjištěna na lokalitě Vrchy u Štěměch. Několik starších údajů pochází také z údolí říčky Brtnice u Střížova a také u Příseky. Jeho výskyt na xerotermních biotopech v údolí Jihlavy a údolí Brtnice je pravděpodobný.
Modrásek pumpavový (Aricia artaxerxes) - vyhynulý.
Jeden údaj z okolí z okolí Příseky pochází z období 1950-1980. Velmi pravděpodobně tento druh na Vysočině zcela vymizel.
Modrásek východní (Pseudophilotes vicrama) - vyhynulý.
Poslední údaje o výskytu druhu pocházejí z konce 90. let z údolí Brtnice u Střížova a z roku 2002 od Příseky. Vzhledem k rychlé degradaci většiny vhodných biotopů druh v této oblasti zřejmě vymřel.
Perleťovec maceškový (Argynnis niobe) - vyhynulý.
Starší údaj z okolí Příseky je jediným dokladem o výskytu tohoto vymírajícího druhu ve sledované oblasti i na celé Vysočině, kde již zcela vymizel.
Mapování denních motýlů v oblasti Brtnicka přineslo poznatky o recentním výskytu celkem 68 druhů denních motýlů. Dohromady s literárními údaji a nepublikovanými údaji z databáze Entomologického ústavu byl prokázán výskyt 95 druhů.
Mezi lokálně vymřelé bylo zařazeno celkem 18 druhů motýlů, dalších minimálně 10 druhů má k vymření velmi blízko. Většinou se jedná o druhy s vazbou na xerotermní stanoviště, která patří ve sledované oblasti k nejohroženějším.
V území se projevuje značná degradace mnoha typů druhově bohatých travnatých biotopů, dříve extenzivně využívaných k pastvě nebo sklizni sena. Na těchto plochách, které nepřinášejí ekonomický užitek, se dnes projevuje degradace vlivem zarůstání expanzivními druhy trav, křovinami nebo dokonce záměrným zalesňováním. Intenzivně využívané travní porosty neskýtají vlivem zcela nevhodného obhospodařování podmínky pro život denních motýlů.
Zdroj: Český svaz ochránců přírody - Ochrana biodiverzity 2008 - Národní program ČSOP, leden 2009 - http://www.chaloupky.cz/