Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Puklice se připravují na nápor vozidel při chystané objížďce

7. března 2006 - Obyvatele obcí Studénky a Puklice čeká od dubna pořádný nápor silniční dopravy. Oběma obcemi totiž povede objížďka, která skončí až koncem listopadu. Důvodem je uzavírka frekventované silnice II/405 z Jihlavy na Třebíč. Od křižovatky na "Kolíblu" začne, dlouho plánovaná rekonstrukce silnice mezi Jihlavou a Přísekou.

"Nejsme z toho nijak nadšeni, protože v obou obcích jsou velmi úzké silnice. Jsou v žalostném stavu a nejsou na tak silný provoz stavěné. Dva náklaďáky se zde prostě nevyhnou. Ale chápeme, že nějaká trasa pro objížďku musela být zvolena," řekl starosta Puklic Karel Tůma.

V Puklicích nenechávají nic náhodě a chtějí ještě před zahájením objížďky vybudovat asi 120 metrů nového chodníku u silnice. Zastupitelé ale kategoricky rozhodli, že bez chodníku do obce vozidla nepustí. "Nemůžeme riskovat a ohrožovat naše občany, zejména malé děti, které tudy denně chodí do školy," říká starosta a dodává, že se se zástupci kraje a správci silnice obec dohodla na dalších opatřeních, která by měla zvýšit bezpečnost silničního provozu v obci.

"Oběma obcemi budou muset řidiči při objížďce jezdit rychlostí nejvýše 30 km/h. V obcích budou vyznačeny tři nové přechody pro chodce a před nepřehlednými zatáčkami budou umístěna dvě nová dopravní zrcadla," doplnil ing. Jiří Kučera, dopravní inženýr jihlavského policejního ředitelství.

Ale ani tato opatření prý nezabrání možným potížím, protože nápor silniční dopravy bude silný. "Spočítali jsme si, že obcemi v době uzavírky hlavního tahu na Brtnici projede denně osmdesát autobusů veřejné autobusové dopravy. Snažíme se vyjednat, aby v obou obcích zastavovaly i ty autobusy, které k nám běžně nezajíždějí," doplnil k požadavkům obce starosta Tůma. Zastupitelé chtějí požádat dopravní policii, aby v rámci svých možností dohlížela na chování řidičů v obci.

Před zahájením objížďky bude dopravními značkami vyznačena její trasa v obou směrech. Z Jihlavy pojedou vozidla na kopec "Kolíbl", zde odbočí na Studénky a pojedou do Puklic a Příseky, kde se znovu napojí na silnici na Třebíč. Stejnou cestou se bude jezdit i v opačném směru.

Tranzitní doprava a nákladní vozidla s hmotností nad 6,5 tuny budou odkloněny v Jihlavě Na Slunci směrem na Stonařov a odsud do Brtnice. Všichni ale počítají s tím, že si řidiči kamionů o možnosti projet přes Puklice mezi sebou stejně řeknou, takže se po obci budou zřejmě pohybovat i objemnější nákladní vozidla.

Rekonstrukce silnice by měla začít hned až počasí dovolí. Pracovat se bude současně na dvou místech. Začne se narovnávat zatáčka na "Kolíblu". Odtěžená zemina se bude navážet k silnici směrem k Přísece, která se bude rozšiřovat. Další stavební práce budou souběžně probíhat v zatáčce na konci lesa směrem k Přísece, kde bude vybudován nový most přes údolí.
---Jihlavské listy---

Zpravodajství