Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

Zpravodajství



Hlavní stránka


Bláznivý leden


Leden 2007 byl nejpopletenější měsíc v historii: hned po Silvestru rozkvetly macešky, za pár dnů se přihnal orkán a za ním padla na Česko "bílá tma".

Jaro v lednu

Místo sněhu rozkvétaly stromy, ptáci zahnízdili a medvědi ne a ne usnout. Všechny teplotní rekordy padly.

Dnes už je to černé na bílém: Leden 2007 byl jedním z nejteplejších v historii. Trochu srovnatelné počasí zažili Češi naposledy v zimě 1961.

Průměrná teplota se v jindy nejstudenějším měsíci v roce vyšplhala téměř ke čtyřem stupňům Celsia, sníh se v nížinách sice objevil, ale za pár dnů zase roztál.

Jeden teplý měsíc neznamená, že napřesrok nepřijde ladovská zima, přesto - NĚCO se opravdu děje. Za posledních sto let se průměrná teplota ve světě zvýšila téměř o jeden stupeň Celsia. Jeden stupeň - žádné drama? Opak je pravdou. "Vyšší teplota klimatického systému způsobuje častější extrémní projevy počasí, to znamená, že nás čeká víc povodní, velkých mrazů, přívalů sněhu, větrných smrští i teplých vln," tvrdí meteorolog Radim Tolasz.

Rychlé a nevratné změny klimatu se obávat nemusíme, ale je na čase začít si na nevypočitatelné počasí pomalu zvykat. Vědci nepřímo úkolují i vlády. V příštích deseti letech je třeba zejména v lesním hospodářství, v zemědělství a energetice vymyslet opatření, která budou zmírňovat škody způsobené výkyvy počasí.

Orkán Kyrill

Ve čtvrtek 18. ledna 2007 bylo v Česku neuvěřitelné teplo. V Praze padl rekord už nad ránem, ve dvě odpoledne znovu. Dosavadní maximum 10,1 stupně Celsia z roku 1993 nemělo šanci: meteorologové naměřili 14,5 st.Celsia. A už druhý den nezvykle naléhavě varovali, že se na republiku řítí vítr o síle orkánu.

A on dorazil. Na západ republiky se čelo bouřkové fronty dostalo po deváté večer. Bylo doprovázené krupobitím a větrem o průměrné rychlosti až dvě stě kilometrů za hodinu.

Následky jsou katastrofální. Lesy České republiky ohlásily dva dny poté největší kalamitu v historii firmy. Kyrill za pár hodin neplánovaně "vytěžil" takové množství dřeva, které obvykle pokácejí dělníci za celý rok. Bral střechy, kosil vedení vysokého napětí a ze silnic smetával auta.

Sníh a mráz

Sněžit začalo 23. ledna, hustě a vytrvale. Sněhová kalamita přišla z hodiny na hodinu - rozkvetlý Petřín i polomy na Šumavě zasypal sníh.

Republika se brzy ponořila do bílé tmy. Po pár hodinách přestali silničáři situaci zvládat a na dálnicích i silnicích začaly obrovské komplikace, sněžilo celou noc.

Jeseníky a Krkonoše, ještě před pár dny holé a opuštěné, oznámily druhý stupeň lavinového nebezpečí.

V neděli 28. ledna napadlo na horách až čtyřicet centimetrů sněhu a do Česka opět dorazil silný vítr. Při sněhových bouřích se zdálo, že země a obloha splynuly. Ten optický klam má svůj název - bílá tma. Kdo mohl, zůstal raději doma. O tři dny později se teplota zase dostala nad nulu a tuny sněhu se rozplynuly.

Jak to bude dál? Podle některých odborníků extrémní počasí, které zažíváme v posledních letech, ohlašuje mohutný nástup chladného podnebí. Česko prý brzy postihnou mrazivé a dlouhé zimy.

Poslední extrémní projevy počasí v Česku

ZÁPLAVY 2002

Ještě 7. srpna 2002 odpoledne nikoho nenapadlo, že začíná největší povodeň v českých zemích od roku 1890, kdy velká voda pobořila Karlův most a dostala se až na Staroměstské náměstí. Povodně způsobily škody za 70 miliard korun.

VEDRA 2003

Bylo to nejteplejší léto za posledních dvě stě let. Extrémní vedra, kdy rtuť teploměru stoupala ke čtyřiceti stupňům Celsia, pak doslova ze dne na den vystřídal začátkem září mimořádný chlad.

FINSKÁ ZIMA 2006

Za posledních třicet let to byla nejdelší zima, jakou Česko pamatuje. Sněžit začalo v polovině listopadu a sníh se držel až do konce dubna. Pak se rychle oteplilo, místo jara přišlo rovnou léto.

REKORDNÍ ÚDAJE PRO ČESKO A ZBYTEK SVĚTA

Sněhový rekord - Česko: během jednoho dne napadlo 16. dubna 1916 na Lysé hoře 108 cm
Větrný rekord - Česko: nejvyšší rychlost větru byla naměřena 19. ledna 2007 na Sněžce, kde orkán Kyrill řádil rychlostí 216 km/h

Sněhový rekord - svět: během jednoho dne napadlo 14. dubna 1921 v Silver Lake v Coloradu 193 cm
Větrný rekord - svět: nejvyšší rychlost větru 371 km/h byla naměřena 12. dubna 1934 na hoře Washington v USA.

Leden 2007 byl historicky nejteplejší
na celé planetě

Průměrné teploty letos v lednu byly v globálu o 0,45 stupně Celsia vyšší, než je pro tuto část roku obvyklé. Leden 2007 se tak stal globálně nejteplejším lednem od počátku měření v roce 1891. Oznámili to vědci z Japonské meteorologické agentury (Japan Meteorological Agency), kteří tuto anomáli vysvětlují kombinací několika vlivů - globálního oteplování, klimatického jevu El Niňo a přírodních cyklů. Největší odchylky byly naměřeny na severu Evropy a na východě Ruska.

Zpravodajství