Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Kdo to zakázal? VYHLÁŠKA!

aneb

OBCE MAJÍ SVÉ VLASTNÍ "ZÁKONY"


Obecně závazné vyhlášky měst a obcí jsou jakýmsi zákonem místní samosprávy, který je nutné dodržovat a za jehož porušení hrozí sankce. Nikdy však vyhláška nesmí stát nad zákonem ani mu odporovat. Pokud se obec rozhodne nerespektovat stanovisko Ministerstva vnitra, to má pravomoc místní vyhlášku zrušit, neboť nad nimi provádí dohled. Na Vysočině k něčemu podobnému dosud nikdy nedošlo.

Ve vyhláškách jednotlivých měst a obcí kraje Vysočina jsou nejrůznější zajímavosti. Ty sice neodporují zákonům, mnohdy ale dávají podnět k úsměvu. To už ministerstvo neřeší, zajímá ho pouze zákonnost vyhlášky.

Kvůli čemu se například vydávají obecné vyhlášky na Vysočině?
- omezení nočního hluku omezením otevírací doby restauračních zařízení (Havl.Brod, ovšem zatím marně)
- zákaz spalování hnědého energetického uhlí, lignitu nebo uhelných kalů v domácích kotlích (Třebíč)
- zákaz jízdy na skateboardu, kole a kolečkových bruslích kolem kulturního domu a kina (Pelhřimov)
- zákaz brodění, plavání nebo koupání zvířat (Pelhřimov)
- zákaz vyklepávání koberců na veřejném prostranství (Humpolec)
- zákaz vybírání odpadků ze sběrných nádob (Humpolec)
- zákaz opravovat motorová vozidla na veřejných prostranstvích (Náměšť nad Oslavou)
- zákaz trhání květin na veřejných prostranstvích (Náměšť nad Oslavou)
- zákaz volného pobíhání zvířat (to je snad ve vyhlášce každého města)
A jedna perlička ze Severní Moravy:
- zákaz vybírání odpadků z popelnic; nenapravitelným vyběračům lze při oznamování přestupku správnímu orgánu odebrat věc použitou ke spáchání přestupku, tedy například vozík nebo kočárek, lze jim odebrat rovněž vybraný odpad a podobně. To může být pro přestupce větší trest než samotná sankce. (Co bude bruntálská policie dělat se zabavenými vozíky a kočárky, se bohužel již nepíše).

V Přibyslavi chtějí nechat lidi v neděli vyspat

Od letošního Nového roku platí v Přibyslavi zákaz v neděli a o svátcích do osmi hodin ráno a po osmé hodině večerní zapínat cirkulárky či travní sekačky a motorové pily. Na Vysočině je Přibyslav zatím jediná, kdo během dne omezuje zahradní práce.

Místní lidé se na novou vyhlášku dívají se smíšenými pocity. "Je to další omezení. Za chvíli nám radnice bude nařizovat, v kolik hodin můžu nastartovat auto nebo kdy nesmím vrzat vraty?" podivuje se majitel rodinného domku na okraji města. "Nemyslím, že by se tohle mělo řešit vyhláškou. Stačí, aby se sousedé domluvili," doplňuje ho přes plot jeho soused.

Obvyklá tato vyhláška není nikde v kraji. Ačkoliv se v jiných městech zakazuje mnoho běžných úkonů, omezovat zahradní práce zatím nikde nezkusili. Pramálo podpory má krok Přibyslavských na venkově. Že by podobnou vyhlášku schválili, je nepřijatelné například pro sousední Stříbrné Hory nebo další malé obce.

Pozn.: I v Přísece se najdou lidé, kteří by byli nejraději, kdyby radnice ustanovila neděli dnem naprostého zákazu používání sekaček, křovinořezů a cirkulárek. Proč? Protože oni jsou prostě zvyklí ležet každou neděli na terase. Při nedělním poklimbávání jim pak vadí nejen hlučná práce v blízkém sousedství, byť vyjímečná, ale i jakákoli hlučnější práce v okolních zahradách.

Co se týče zahradních nebo obecně venkovních prací, velmi často souvisí s pěkným počasím a když v sobotu prší, je nutné spustit cirkulárku nebo vzít sekačku do ruky v neděli. Jsem přesvědčen, že nikdo nedělá
hluk v neděli záměrně a pokud to jde, práci nechá na jindy. Venkovní práce si však leckdy poručit nedají, takže trocha tolerance by neškodila, obzvláště pokud se jedná o pár hodin za sezónu. Řešit stále při každém sousedském setkání sekání trávy, obzvláště když venku leží sníh, to snad může bavit jen člověka, který nemá žádné starosti.

Místní vyhlášky najdete na internetových stránkách Města Brtnice v části Vyhlášky a nařízení.

--- Zdroj: MF Dnes - 18. prosince 2007 ---


Zpravodajství