Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

Zpravodajství



Hlavní stránka


ZPRAVODAJSTVÍ

Zprávy a zprávičky z Příseky a z jejího blízkého okolí, sesbírané z různých pramenů od roku 1999 do dnešních dnů.


ROK 2007






Rok 2007 byl nejteplejší za 232 let !!!

Právě skončený rok byl v Česku nejteplejším rokem za posledních 232 let, odkdy se v pražském Klementinu pravidelně měří teplota.

"Loni byla na území ČR průměrná teplota 9,1 stupně a byla stejná jako v roce 2000. Tyto dva roky jsou tedy nejteplejší za posledních 232 let," sdělil meteorolog Tolasz.

Dále uvedl, že loni bylo o 1,6 stupně tepleji, než je dlouhodobý průměr za uvedená léta. Ten činí 7,5 st. C.

Mrazivý zimní motiv z Příseky


Řidič převrátil svůj vůz na střechu

Dvěma zraněními skončila v sobotu 29. prosince kolem poledne automobilová nehoda u Příseky. Řidič na zmrzlé vozovce neuřídil svůj vůz a skončil na střeše. Jihlavští hasiči otočili při příjezdu auto zpět na kola a zabezpečili jej proti požáru a úniku benzinu.
--- Zdroj: Jihlavský deník ---


Skončil ve "škarpě"

Krátce před třináctou hodinou došlo ve čtvrtek 27. prosince nedaleko obce Příseka k havárii osobního vozidla Fiat Uno. Řidič jel ve směru na Jihlavu a na rovném úseku nepřizpůsobil rychlost jízdy povrchu silnice. Dostal smyk a havaroval do příkopu. Řidič si tak "pořídil" dvacet tisíc korun škody a dost nepříjemný zážitek.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---


Výroční hasičská schůze

Ve čtvrtek 27. prosince se v KD Příseka opět konala výroční schůze příseckých hasičů. Co každého mrzelo, bylo předem avizované složení funkce obou dlouholetých a oblíbených vedoucích mladých hasičů - Luďka Pulicara a Pavla Růžičky, kteří s dětmi jezdili po soutěžích celých šest let a z důvodu časové náročnosti se rozhodli tuto práci s dětmi ukončit. Kdo v příštím roce zaujme jejich místo, není zatím jasné.


Vánoční svátky

... tak letošní Vánoce byly bílé. Ani ne tak množstvím sněhu, jako množstvím námrazy, která se během předchozích dnů vytvořila na stromech, keřích i na trávě.

Sníh na polích ležel jenom v miniaturní nesouvislé vrstvě a v ojíněné trávě se ztrácel pouhý jeden až dva centimetry sněhu. Opticky to ale byly bílé a mrazivé vánoce, s nejvyššími denními teplotami kolem - 5 st. Celsia.








Přísecká hospoda má opět otevřeno !!!

V sobotu dne 22. prosince byla znovu otevřena po téměř 2 měsících přísecká hospoda. Návštěvníky vítala oškrábaná a obílená výčepní místnost, kde byl kolem výčepu postaven vysoký barpult, takže kapacita hospody se snížila o jeden stůl na stávajících 7 stolů.

Pohostinská kultura se tak znovu dostala na standardní úroveň, které předchozí hostinský obzvláště ke konci svého podnikání ve vsi rozhodně nedosahoval a odradil tím k návštěvě hospody spoustu místních lidí.

Skončila tak neutěšená, pochmurná a neradostná podzimní doba plískanic a prvních mrazů, bez možnosti se někde slézti. Zároveň se na místní hospodě začíná psát již devátá kapitola, když každou "napsal" jiný hostinský.

Hostinští na přísecké hospodě č. 65:
1. paní Anna Hekrdlová
2. paní Milada Šťávová
3. pan Miroslav Neubauer
4. paní Eva Nevosadová
5. paní Pavlína Šteflová
6. pan Luboš Štengl
7. paní Jana Böhmová
8. pan Milouš Okapal
9. pan Tomáš Benáček


Hurá na led!

Sobota 22. prosince - Po několika dnech, kdy teploty klesly hluboko pod bod mrazu a do Příseky tak konečně zavítala pořádná zima, vyrazili malí i velcí bruslaři na zamrzlý Vesničák, který tak byl po dvou letech opět v centru zájmu. Hlavně to přivítali kluci s hokejkami a rodiče s dětmi. Protože pořádně nesněžilo, nebylo ani třeba z ledu odhrnovat napadaný sníh.

Bruslení na Vesničáku

Zmizely státní hranice

21. prosince 2007

Po 700 letech se dnes ruší všechny kontroly na celé státní hranici České republiky. Každý státní útvar na našem území včetně Velké Moravy si hranice hlídal, ale o střežení ve vlastním smyslu toho slova můžeme mluvit asi od 13. století. Čeká nás tak zásadní změna. Konec kontrol na hranicích pocítí lidé určitě více než vstup do Evropské unie na jaře 2004.

Česko přistoupilo spolu s dalšími devíti novými zeměmi EU k Schengenskému prostoru, který nyní tvoří již 24 evropských států, včetně všech sousedů Česka. V ČR tak padly kontroly podél celé státní hranice a Češi mohou volně projíždět do všech sousedních zemí.

Největší rozšíření schengenského prostoru v historii symbolicky ukončí období rozdělení Evropy na Východ a Západ. Volný pohyb po Evropě byl před 18 a více lety snem Čechů a zůstával jím i po pádu komunismu a "železné opony" a vstupu ČR do Evropské unie. To se nyní změnilo, takže například cesta do Itálie nebo do Francie k moři příští léto již proběhne bez jakýchkoli kontrol a front na hranicích.


Vysílač na Holém vrchu

Pár dní před vánocemi byl na kraji lesa mezi Přísekou a Jihlavou u kóty Holý vrch vztyčen nový vysílač operátora Telefónica O2 (bývalý Eurotel). Signál se sice mírně zlepšil, ale od nového vysílače se čekalo více. Pro bezproblémový telefonát v této síti je stále nutné vyjít z domu na volné prostranství.

Jediným operátorem, který má v současnosti v Přísece opravdu dobrý signál, tak zůstává T-Mobile díky vysílači u kapličky nad Puklicemi.


Mikulášská nadílka

Co se děje pátého prosince? Chodí přece Mikuláš a čerti. A většinou chodí i s andělem. Nejinak tomu bylo i letos.
Tento večer má svoje kouzlo pro malé děti i pro dospělé (díky nostalgii), kdy nastává zcela ojedinělé hemžení nadpřirozených bytostí protikladného charakteru.

...Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni,
hledali, nenašli, byli oba smutní...

Mikuláš naděluje


Dnes naposled !!!
aneb
Příseka je bez prodejny

Příseka - prodejna smíšeného zboží je uzavřena

V pátek 30. listopadu byla definitivně uzavřena přísecká prodejna smíšeného zboží "U Jahose". V současnosti je tedy vesnice bez "kamenného obchodu" i bez hostince. Ihned od následujícího úterý 4. prosince začala do vsi dojíždět prodejna pojízdná.

Pozn.: Ještě by to chtělo i pojízdnou hospodu, ale s tím zatím žádný podnikatel nepřišel...

Dnes už můžeme vzpomínat s nostalgií nejen na obchod Jednoty, kam jsme chodili nakupovat "za komančů" a který dnes patří panu Šarounovi, ale i na porevoluční obchod pana Příhody.

Po revoluci totiž ztratila Jednota o neziskové prodejny zájem a budovu, kterou zdejší lidé stavěli brigádnicky, tj. zadarmo v akci Z, tak získal do vlastnictví místní občan, který zajišťoval zásobování obce smíšeným zbožím po odchodu Jednoty v roce 1993 po celých 14 let.

Po mnoha letech se tak na prodejně objevil nápis ZAVŘENO a v budově zůstalo jen několik nájemních bytů.

Pochopitelně. Příseka je od Jihlavy vzdálená jen co bys "kamenem dohodil", obzvláště teď, po rekonstrukci silnice a kdo může, nakoupí si samozřejmě raději v levnějším marketu v Jihlavě, kde má navíc takzvaně pod jednou střechou opravdu všechno.

Důležité však je, že pro místní lidi, kteří do města příliš nejezdí, je nyní dvakrát týdně zajištěna mobilní prodejna, která na vesnici doveze vše, co je potřebné a to za cenu pro obě strany přijatelnou.

Mobilní obchod je možné využít každé úterý a pátek od 10.30 hodin. Pojízdná prodejna bude do Příseky jezdit do doby, než se Městu Brtnice podaří najít jiné vhodnější řešení stávající situace.


Tradiční každoroční setkání důchodců bylo uspořádáno v sále kulturního domu v sobotu 24. listopadu ve spolupráci s Městským úřadem Brtnice. Úspěšná akce, která se konala letos popáté, byla opět obohacena kulturním programem, který si připravily místní děti. K tanci i k poslechu pak zahrála hudební skupina.


V pátek 16. listopadu se na Jihlavsku rozjely pro první nadšence dva lyžařské vleky - v provozu jsou Čeřínek a Šacberk.


Zima přišla letos nejdříve za čtvrt století

Příseka - šípky pod sněhem

Zima přišla rekordně brzo. Tolik sněhu v polovině listopadu u nás nebylo nejméně čtvrt století. Čechy a Morava pamatují silné sněžení v tomto období v roce 1981, předtím roku 1974. Ale zatímco tehdy ležel sníh jen na horách a jinde vládl normální podzim, nyní je sníh skoro všude.

Celoplošná bohatá sněhová nadílka už v první polovině listopadu se nedá nazvat jinak než zřídka vídaným extrémním projevem počasí. Vždy, když někde roste teplota, tak se shromáždí velká energie. Ta pak vede k extrémům čehokoliv. A nebývale prudký nástup zimy do tohoto scénáře vyhrocujících se extrémů počasí jen zapadá. Takových šoků bude podle klimatologů kvůli prudkým změnám počasí v následujících letech přibývat. Pokud to odpůrci klimatických změn popírají, tak neví, o čem hovoří.


O palivové dříví je zájem

Palivového dříví je málo

V domácnostech stále stoupá obliba topení dřevem. Přispívá k tomu zdražování plynu a elektřiny i to, že teplo z krbových kamen považuje řada rodin za příjemnější.

Kdo nemá vlastní kousek lesa, tak ví, že kvůli rostoucí poptávce se palivové dříví v kraji za dobrou cenu shání spíš obtížně, protože oproti minulým letům vzrostl prodej dřeva téměř o polovinu. V celém Česku se loni podle statistických údajů spálilo přes 1,1 milionu metrů krychlových dřeva, což byl proti roku 2002 nárůst o 40 procent.

Kvůli kalamitě, kterou v českých lesích způsobil lednový orkán Kyrill, se nabídka dřeva na topení výrazně nezvýšila, protože na Jihlavsku orkán nejvyšší síly nedosahoval a stromy nelámal, kalamitního dřeva bylo minimum. Zájem o palivové dříví stoupá dlouhodobě, největší zájem je o bukové dříví. Doba, kdy bylo palivového dřeva dostatek, skončila. Z lesa se dnes již odváží veškerá hmota, kterou lze spálit.

Dřevo se nejčastěji používá k přitápění, krbová kamna jsou skoro v každém novém domě. Vytápění rodinného domu dřevem a štěpkou je ve srovnání s uhlím ročně o několik tisíc korun levnější. Výše úspory závisí na tom, za kolik se podaří dřevo nakoupit.

Ceny na Vysočině se liší. Za metr krychlový listnatého dřeva se platí kolem 800 korun, ale i 1000 korun, odpadové smrkové dříví bývá za 400 až 500 korun. Zhruba desetinu této ceny zaplatí lidé na venkově, kteří jsou ochotni si v lesích sami vytěžit a zpracovat poškozené nebo suché smrky. Klestí lze dostat za symbolický poplatek; lesním podnikům se to i tak vyplatí, protože ho nemusí pálit. Kilogram suché štěpky na Jihlavsku stojí jednu korunu.

Odpadové dříví, které slouží jako palivo, se dnes rovněž prodává na výrobu dřevotřískových desek jihlavskému Kronospanu. Z hlediska celkových bilancí dřeva a velice krátké budoucnosti bude dřevo určitě chybět a rostoucí poptávka požene ceny dřeva nahoru.


V sobotu 10. listopadu byla do kulturního domu v Přísece přeložena z Puklic Hubertská zábava, kterou pořádalo myslivecké sdružení z Puklic a kde nechyběl kančí guláš. Do Příseky byla přeložena kvůli souběhu dvou zábav v puklické sokolovně na jeden termín.


Přišla zima a už tu zůstane

Skutečná zima začala od soboty 10. listopadu, kdy při teplotách kolem bodu mrazu napadl sníh, který již zůstal ležet. Martin tak skutečně letos přijel na bílém koni.

V neděli večer byla většina našeho území přikryta souvislou sněhovou pokrývkou. Dá se říci, že Martin se svým bílým koněm nezklamal. Sníh v současnosti chybí jen v polohách pod 400 m.

Pozn.: Na začátku prosince ale zase nebylo po sněhu ani památky a Mikuláš měl zablácené boty...


První vážná nehoda na novém úseku
silnice do Jihlavy

Nehoda na Kolíblu

V páteční sychravý večer 9. listopadu došlo kvůli namrzající vozovce mezi Jihlavou a Přísekou na kopci Kolíbl ke dvěma dopravním nehodám.

Hasiči z Jihlavy vyjeli na místo události dvěma zásahovými vozidly. Ve směru na Jihlavu došlo ke střetu dvou osobních automobilů BMW a Volkswagen.

Při dopravní nehodě bylo osm lidí zraněno, z toho jeden těžce. Hasiči museli jednu osobu vyprostit pomocí vyprošťovacího hydraulického zařízení. Podle přítomných policistů je na místě maximální opatrnost. Kdo nemá přezuté auto, rozhodně by neměl vyjíždět.

Nedaleko od místa nehody směrem do Příseky skončil v téže době mimo vozovku další automobil. Jedna osoba byla lehce zraněna. Příčinou byla rovněž ledovka tvořící se na silnici.


Dušičky
Dušičky

Dušičky

Dušičky je lidový název pro den, kdy vzpomínáme na všechny blízké zemřelé.

Dušičky nahradily původní keltský svátek Samhain a slaví se 2. listopadu. Předchází jim Svátek všech svatých (1.11.).










Přísecký hřbitovní kostel


Příseka - vymezení zastavěného území

1. listopad 2007

Příseka - územní plán


Mapy na stropě příseckého KD

Začala výměna střešní krytiny na kulturním domě

Po roce a osmi měsících od doby, kdy bylo zjištěno, že do kulturního domu zatéká, byla na přelomu října a listopadu zahájena oprava střechy. Kvůli zhoršení počasí byla ale záhy přerušena. Přikládám aktuální fotografie.




Příseka - oprava střechy KD


Pichlavá krása u Příseky

Na přelomu října a listopadu se po dlouhých měsících opět naplnil rybník Sviňák. Rybník je tedy znovu plný, ale ke spokojenosti s jeho stavem je daleko. Z velké části je totiž skrytý bohatou vodní vegetací a potřeboval by odbahnit - rákosí již dosahuje téměř k výpusti na hrázi.


Osmý hostinský na přísecké hospodě končí

V úterý 30. října byla na dlouhou dobu naposledy otevřena přísecká hospoda - hostinský Milouš Okapal zde končí.

Protože hostinský rozhodně nepatřil mezi oblíbené restauratéry, návštěvnost hospůdky za jeho působení postupem času značně poklesla. Dluhy, zanechanými na hospodě, se ještě bude muset zabývat brtnické zastupitelstvo.


WWW Příseka slaví 3. narozeniny

Třetí narozeniny

Dne 27. října završil tento web třetí rok svého trvání, ve kterém bylo započítáno 2300 přístupů, celkem tedy 5800 přístupů (při počítání pouze 1 přístupu z 1 IP adresy denně). Věřím, že návštěvníci zachovají webu přízeň i v roce následujícím. Údržba a inovace stránek je jenom o čase, který jsem schopen a ochoten obětovat.


Sobota 27. října - Na hasičském cvičišti byl proveden úklid hadic, savic a dalšího hasičského nářadí. Sezónu zakončili mladí hasiči tradičně táborákem.
Zakončení hasičské sezóny plynule přešlo v oslavu narozenin jednoho z vedoucích mladých hasičů.


První sníh

V pátek večer 19. října a v sobotu ráno napadl první sníh, který ale vydržel ležet jen do sobotního odpoledne 20. října.


V sobotu 13. října se opět uskutečnil svoz nebezpečného odpadu (staré televize, rádia, počítače, plechovky od barev, pneumatiky apod.), který je v posledních letech pravidelně zajišťován 2 x ročně, na jaře a na podzim.


Houbařská sezóna byla letos krátká

Houby z příseckých lesů

začátek října - Houby letos začaly růst v okolních lesích ve větším množství až na Václava. Stačilo se zanořit do lesa a košíky se hříbky jen plnily. Rostou suchohřiby, babky, ale i praváky, bedly, křemenáče, kozáky a v polovině října se k nim přidaly i ohromné trsy václavek.

Houbařské žně na Jihlavsku trvaly letos jen tři týdny - do prvního sněhu, který napadl už 19. října.



Konec nadprůměrných teplot

Letošní září přerušilo dlouhou řadu dvanácti teplotně nadprůměrných a převážně srážkově podprůměrných nebo průměrných měsíců (od září 2006).
Průměrná teplota uplynulého září dosáhla v ČR 11,7°C, což je 1,5°C pod normálem.


Oprava Piláku pokračuje

konec září

Betonový kašnový bezpečnostní přeliv s kamenným dnem je hotov
Příseka - rybník Pilák již je úplně odbahněn

Splav dostal kamenné dno


Hromadná oslava narozenin

Seznam příseckých oslavenců

V sobotu 29. září se v kulturním domě konala druhá hromadná megaoslava narozenin, do které se zapojilo 16 oslavenců. Za čekárnou se peklo prasátko a na sále kulturního domu byl připraven bohatý švédský sůl, který snesl srovnání se stoly na rautech a kde nechybělo snad vůbec nic. Další možnost výběru byla poručit si třeba Katův šleh nebo jiné teplé jídlo. S plným žaludkem a čepovanou "Plzní" se příjemné posezení protáhlo až do ranních hodin.

Pozn.: První párty, která zůstane asi navždy nepřekonaná, se konala již v roce 2000. Tehdy se do přípravy narozeninové mega akce zapojilo 17 oslavenců, na hasičském cvičišti byly postaveny dva vojenské stany, v jednom byla kuchyně a ve druhém kapela s tanečním parketem. Každý gratulant alias účastník akce si mohl dle libosti vybrat ze šesti druhů podávaných jídel a k tanci vyhrávala kapela. Na toto vydařené posezení u plápolajícího ohně a za krásného počasí velmi rád vzpomínám.

Příseka - švédský stůl

Oslava je v plném proudu

Příseka - Pečení prasete za čekárnou

Konec babího léta

Šípky v Přísece

Na rozdíl od předloňského a obzvláště pak loňského krásného podzimu, kdy se dny pěkného počasí protáhly až do začátku listopadu, letos nastoupil podzim v souladu s kalendářním rokem.

Z posledních dnů babího léta jsme se letos těšili jen do pondělí 24. září. Chladnější začátek školního roku tak ukončil roční období, kdy teplotní průměry převyšovaly dlouhodobé normály.

Letošní léto bylo teplotně nadnormální, s obvyklým přídělem srážek. Za zaznamenání stojí silné červnové bouřky, v polovině července pak vysoké teploty, které se šplhaly vysoko nad 30 stupňů a prudké ochlazení na konci srpna. Srážky konce prázdnin alespoň částečně vyrovnaly deficit vody v půdě, který vznikl už počátkem jara.


Jednoduchá pozemková úprava

V týdnu od 17. do 25. září byla provedena v k.ú. Příseka u některých pozemků, které doznaly za posledních několik desetiletí určitých změn, jednoduchá pozemková úprava.

Od pondělí 17. do středy 19. září se sešli na několika určených místech v okolí vsi vlastníci dotčených pozemků a procházeli hranice těchto pozemků. V úterý 25. září se pak v KD konala schůze všech vlastníků dotčených pozemků.

Protože na polích již přes 50 let nikdo sám nedělá a nepamatuje si, kudy přesně hranice jejich pozemků procházely a pole jsou po celou tuto dobu v užívání zemědělských subjektů, byly údaje o hranicích pozemků v podstatě převzaty z evidence Katastrálního úřadu v Jihlavě.

Jednoduchou pozemkovou úpravou byla přesně určena nová výměra každé parcely a určeno, kolik metrů z pozemku činí travní porost a kolik orná půda.


Zájezd na Znojemské vinobraní

V sobotu 15. září pořádal svaz žen a dobrovolných hasičů společný zájezd na Znojemské vinobraní. Dějištěm vinobraní bylo celé centrum Znojma a bylo zakončeno dlouhým ohňostrojem. Z návštěvníků akce čišela spokojenost s podařeným výletem.

Pozn.: Letos se již ve Znojmě nikdo nezapomněl a všichni, kdo autobusem přijeli, také o půlnoci zase odjížděli domů. Při poslední hromadné návštěvě vinobraní totiž jednoho účastníka, který k autobusu nedorazil včas, zanechali na místě a ten dorazil domů až druhý den odpoledne. Byl to tehdy výchovný precedens "pro příště", proto byli tentokrát skutečně všichni účastníci zájezdu ve smluvený čas vzorně na místě a připraveni k odjezdu...


Příseka - a pak že nerostou...

... a pak že nerostou!

Místní hostinský na začátku září při jednom ze svých četných výšlapů do okolních lesů narazil i na obrovskou houbu, kterou pak po několik dnů hrdě ukazoval všem návštěvníkům místní hospůdky i přizvaným novinářům.

V pátek 7. září vyšla fotka v novinách. V neděli pak nastala v lesích u vodárny nečekaná invaze houbařů... Inu média mají velkou moc a hodně lidí se nechá článkem v novinách přesvědčit, že právě zde je houbařský ráj...

Kdo ale čeká happy-end, bude zklamán, nekonal se. Vzhledem k obrovským rozměrům houby, která jistě v lese nějaký den rostla a okolnosti, že nebyla vůbec červivá ani olezlá slimáky, což hostinský považoval za podezřelé, se houba nakonec jeho kulinářského zpracování nedočkala a skončila v popelnici. Tato zpráva již v Jihlavských listech chyběla...



2. září - Při venčení psa jsem se dostal ke korytu potůčku, který teče z Dlouhé louky a dále protéká lesem, kde tvoří hranici mezi příseckým a rosickým katastrem. Koryto potůčku je úplně vyschlé, což nebylo již řadu let. Deficit spodní vody v krajině je výrazný, byl by potřeba pořádný a dlouhodobý déšť.


Právě skončený měsíc srpen byl dvanáctý v řadě s kladnou teplotní odchylkou ve srovnání s normálem! Průměrná srpnová měsíční teplota v ČR je 17,4 st.C, letošní dosáhla 18,1 st.C.


Silnice Jihlava-Příseka

Po průtrži mračen na konci srpna se v nově vytvořených, ještě nezatravněných svazích kolem nové silnice objevila vymletá koryta, kudy si razily cestu přívalové srážky a žlaby byly zanesené bahnem. Dá se čekat, že svahy ani koryta zhotovitel nečistí a neupravuje naposledy.











Silnice Jihlava-Příseka

Zatím rostou jenom muchomůrky

konec srpna - Houbaři zažívají jednu z nejhorších sezón. Po loňských žních letos v lesích jen paběrkují. A zdá se, že do konce prázdnin už to lepší nebude.









Skončily žně, výnosy jsou vyšší než loni

Čáp na poli u Příseky

21. srpen - Sklizeň obilovin je u konce, poslední hektary ovsa a jarního ječmene byly dosečeny. Letos se nejvíce povedlo žito, které je velice kvalitní, horší výsledky kvůli suchu byly zase u obilovin setých na jaře.

Na Jihlavsku zemědělci z hektaru v průměru odvážejí 5,2 tuny obilí, což je nejvíce z kraje Vysočina. Je to přibližně o jednu a půl tuny více než v minulém roce, kdy obilná pole na Vysočině těsně před žněmi poničily deště tak, že farmáři měli nejnižší výnosy v republice.

Zemědělce příjemně překvapují i ceny obilí, které se šplhají rychle nahoru. Tuna potravinářské pšenice se prodává již za 4.800 Kč.

Znatelně (o dvanáct procent) se oproti loňsku zvýšila plocha řepky, která se v kraji sklidila s průměrným výnosem 3,2 tuny z hektaru. Tuna se v současné době vykupuje za 7 700 korun.


Stanování mladých hasičů za Pilákem

Od pátku 17. do neděle 19. srpna stanovali za Pilákem pod dohledem svých vedoucích přísečtí mladí hasiči.

V sobotu vyjeli vedoucí s dětmi na kolech na výlet, který se ovšem příliš nevydařil. Jeden z vedoucích utrpěl po pádu z kola v Rosicích úraz hlavy, po kterém skončil v jihlavské nemocnici a druhý pak svůj bicikl "píchl" u Sokolíčka.

Poučení trousím k davu:
I bicikl je třeba mít v řádném technickém stavu...

Večer po setmění pak byla pro dětské dvojice připravena "Stezka odvahy", která vedla částečně vsí, částečně mezi setmělými poli. Skutečný úlek přichystal dětem místostarosta, který číhal inkognito na procházející děti v převleku za vodníka na břehu rybníka. Hejkal pod mostkem byl proti němu prý jen slabý odvar...


Začala oprava objízdné trasy

Ve čtvrtek 16. srpna začala oprava silnice na objízdné trase mezi Přísekou a Puklicemi, která trvala do pondělí 20. srpna. Od pátku do pondělí byla silnice mezi Přísekou a Puklicemi neprůjezdná. Oprava nebyla provedena příliš důsledně, protože povětšinou spočívala jen v tzv. "záplatování" nejhorších míst. Pouze v úseku od Šindelky až k odbočce do polí, kde byla silnice totálně rozbitá, byl položen kompletně nový koberec.


Bagrování Piláku

Konečně přislo na řadu dlouho očekávané bagrování bahna z rybníku Piláku, kterého se na dně za dlouhá léta usadila místy až dva metry vysoká vrstva.

V polovině července byla rybníkem vybagrována hluboká strouha, potřebná k dosažení co největšího odvodnění naplavených usazenin v rybníce.

Samotné bagrování Piláku a odvoz bahna do Kamenného vršku začal o měsíc později - zhruba v polovině srpna a trval až do konce měsíce.

Vypadá to, že po letech konečně budeme mít ve vsi rybník, vhodný ke koupání.

Příseka - bagrování Piláku

Příseka - Bagrování Piláku

Příseka - bagrování Piláku


Srpen 2007 - Pro nedávno nově natažené dálkové elektrické vedení Řípov - Kosov, které vede i přes k.ú. Příseka, muselo být na každém pozemku, přes které venkovní vedení (VVN 2 x 110 kV) prochází, zřízeno smlouvou věcné břemeno.


Muž byl zřejmě zavražděn a pak zapálen
ve svém autě

Kriminalisté již týden intenzivně pátrají po okolnostech úmrtí sedmadvacetiletého J.V. z Jihlavy - Helenína. Jeho ohořelé tělo v pátek 3. srpna kolem poledne našel náhodný občan v ohořelém vraku osobního automobilu Škoda Favorit v lese nedaleko obce Příseka. Tělo se nacházelo na sedadle spolujezdce.

V průběhu týdne vyšly na světlo nové skutečnosti. "V Ústavu soudního lékařství byly provedeny znalecké expertizy a pitva, které prokázaly, že muž s největší pravděpodobností zemřel násilnou smrtí, kterou má na svědomí cizí osoba," řekl jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Jedna z vyšetřovacích verzí tedy naznačuje, že muže někdo nejdříve usmrtil a poté v jeho vlastním vozidle převezl do lesa u Příseky a ve snaze zbavit se těla a důkazů pak auto zapálil. Není ani vyloučeno, že k vraždě došlo na stejném místě, kde byl nalezen ohořelý vrak auta.
--- 10. srpen - Jihlavské listy (zkráceno) ---


V ohořelém vozidle našli torzo těla

Hrůzný nález čekal na občana z Příseky, který při páteční polední procházce 3. srpna v lese nedaleko Příseky objevil ohořelý vrak osobního vozidla Škoda Favorit. Uvnitř na sedadle spolujezdce bylo ohořelé torzo lidského těla.

Na místo se okamžitě sjeli kriminalisté a soudní znalci, aby zachytili všechny nezbytné stopy a provedli expertizy, které by vedly k objasnění okolností a příčin úmrtí.

Případ převzali brněnští kriminalisté, kterým se podařilo rychle zjistit totožnost uhořelého, ale velmi nejasné stále zůstávají okolnosti jeho smrti. Kriminalisté nevyloučili ani sebevraždu, ani násilnou smrt způsobenou cizí osobou.

Policie také zkoumá vrak auta. K osudnému požáru auta přijeli hasiči, již ale neměli co hasit. Škodovku pak na žádost policistů rozřezali.
--- 7. srpen - Jihlavské listy ---


Smlouvy na dodávku pitné vody

konec července - Na základě platné legislativy musel každý majitel nemovitosti s vodovodní přípojkou (každé odběrní místo) uzavřít s Městem Brtnice (provozovatelem) "Smlouvu na dodávku pitné vody a odvádění odpadních vod do kanalizace".

Sepsáním smlouvy si provozovatel (městský úřad) zmapoval, kdo vypouští odpadní vody ze septiku, kdo má do septiku svedenou dešťovou vodu, kdo má studnu a další informace, které budou jistě příště použity jako podklad pro příští zvýšení poplatků městu.

Např. už se začíná hovořit o tom, že na základě vypočtených tabulkových hodnot dle srážek v oblasti a výměře pozemku (zastavěná plocha + dvory + zahrady) bude každý majitel platit za odvod dešťové vody z jeho pozemku do kanalizace (pokud nebude mít prokazatelně nějakou nádrž na chytání dešťové vody pro vlastní použití). Platbě za odvádění srážkových vod budou prý podléhat veškeré objekty. No - nebyli bychom v Evropě s takovým zákonem první...

PS: A to by bylo, abychom z vás příště zase nějakou kačku navíc nevyrazili !!! Provozovatel.


POUŤ V PŘÍSECE

Přísecká pouť letos vyšla na neděli 22. července, kdy je svátek sv. Máří Magdalény, na kterou se pouť drží.

Pouť probíhala jako každý rok, za zaznamenání snad stojí jen to, že bylo slunečné počasí a tradiční zápas ve fotbale ŽENATÍ - SVOBODNÍ vyhráli ženatí 3:2.


Nový mobiliář příseckého kostela

Krátce před poutí bylo inovováno vybavení příseckého kostela sv. Barbory. Návštěvníci pouti již mohou při mši zhlédnout krásný nový obětní oltář s polstrovanou židlí a rovněž nový řečnický stolek pro čtení evangelia.


Žně už dlouho nezačínaly tak brzy

10. července - Na některých polích Vysočiny už kombajny posekly ozimý ječmen, ačkoli běžná doba sklizně bývá téměř o měsíc později. Hlavně ozimy jsou letos dobré, kvůli mírné zimě dobře přezimovaly a jejich porost je hustý. Kombajny už začínají pomalu najíždět také na řepku.


Ostrý zásah hasičů z Příseky

9. července - Těsně před šestou hodinou večerní byl nahlášen požár mýtiny po kácení, která byla osazena stromky v sousední obci Puklice. Požár o rozloze 100 x 50 m byl likvidován pomocí čtyř C proudů. Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Jihlava a jednotky dobrovolných hasičů z Luk nad Jihlavou, Brtnice a Příseky. Vzniklá škoda byla předběžně vyčíslena na 100.000 Kč. Příčiny požáru jsou v šetření.


Liga Mladých hasičů v Přísece

V neděli 24. června pořádal po roce SDH Příseka opět soutěž mladých hasičů. Podrobnosti ze soutěže a výsledky jsou uvedeny ve složce HASIČI.

Liga Mladých hasičů v Přísece - fotogalerie


Jedna zpráva z Jihlavy

Protože do Jihlavy je velmi blízko a obyvatelé Příseky sem ze všemožných důvodů často zajíždějí, neubránil jsem se uvedení následující zprávy, jíž jsem byl přímým aktérem. V pátek 22. června zažila Jihlava TOTÁLNÍ DOPRAVNÍ KOLAPS, jaký rozhodně žádný řidič v krajském městě nepamatuje.

Důvodem jsou uzavírky na několika důležitých tazích z města:
- do konce července je uzavřena silnice z Jihlavy do Příseky;
- dopravu zpomalovala zúžená opravovaná silnice kousek za Znojemským mostem;
- neprůjezdná je kvůli stavbě mostu na budovaném obchvatu silnice z Jihlavy směrem na Pelhřimov, až do konce července;
- v ulici Brněnská se bude nejméně do poloviny července opravovat úsek od Psychiatrické léčebny ke křižovatce u Teska (objízdná trasa vede přes Kosov);
- od pátku 22. června nelze dočasně najíždět z Jiráskovy ulice na dálniční přivaděč, který se začal opravovat od nájezdu až k čerpací stanici Slovnaft;
- dopravu rovněž zpomaluje nedávno rekonstruovaná a pro mnoho Jihlavanů nepochopitelně zúžená Okružní ulice přes sídliště Březinky, která byla svedena ze čtyř do dvou pruhů.

Projet tento den autem přes Jihlavu, to byla pro řidiče skutečně PRALINKA. (S ucpanými silnicemi byly v Jihlavě velké problémy až do poloviny července.)


Počasí se pomalu vrací k normálu

14. červen - Na Vysočině již skončil srážkový půst, ale v některých částech republiky stále trvá veliké sucho. Jako o "suchých" letech se vedle roku 2003 mluví také o rocích 2000, 1994, 1983 a 1947. Hydrologické sucho v roce 1947 lze považovat za 500leté a v roce 2003 za 150leté.


Dětský den na hasičském cvičišti

V pátek 1. června uspořádal místní svaz žen na hasičském cvičišti tradiční dětské odpoledne plné her (závody v pytlích, trakaře apod.), zakončené opékáním špekáčků.


Květen byl dalším nadprůměrně teplým měsícem

Květen byl již devátým měsícem v řadě, ve kterém byly teploty nadprůměrné. Byl o 1,8 stupně teplejší, než činí průměrná květnová teplota. Poslední měsíc, který byl ve srovnání s průměrnými teplotami chladnější, byl loňský srpen.

Od té doby končí měsíce většinou s bilancí dva až tři stupně Celsia nad normálem. Ještě extrémnější byly podle meteorologů letošní leden (kdy byla teplota vyšší o 5,2 stupně) a únor (vyšší o 3,7 stupně).


I. setkání příseckých rodáků

V sobotu 26. května se konalo historicky první setkání příseckých rodáků a občanů starších 55 let, žijicích déle než 20 let v obci.

Nejprve byla pro zájemce v kostele sv. Barbory ve 13.15 hod. sloužena farářem Svobodou mše svatá za živé i zemřelé rodáky. Po jejím ukončení následoval pozvolný přesun od kostela do kulturního domu.

Někteří účastníci nejprve zvolili individuální procházku obcí, kdy se podívali na jim známá místa, která dnes již leckdy vypadají jinak než v jejich dětství, ale z lidské paměti nikdy nevymizí.

Mezi druhou a třetí hodinou odpolední byli všichni zúčastnění rodáci v sále kulturního domu srdečně uvítáni příseckou starostkou Jarmilou Böhmovou. Setkání se zúčastnila i paní Kružíková, starostka Městského úřadu Brtnice.

Na dvou nástěnkách, umístěných v sále, byly vystaveny školní fotografie a fotografie příseckých chalup a gruntů, převážně z 1. poloviny 20. století.

Pak následovalo občerstvení a volná zábava, která za hudebního doprovodu trvala až do pozdních hodin.

Fotogalerie setkání příseckých rodáků

Příseka - setkání rodáků

Ve fotogalerii bude až do konce srpna 2007 umožněno stažení fotografií v maximálním formátu. (Podrobný návod na jejich stažení je uveden ve složce FOTOGALERIE.) Potom budou maximální verze fotografií ze setkání rodáků odstraněny. Kdo bude mít zájem po tomto termínu, může si půjčit CD u paní starostky Böhmové, kde jsou kromě fotografií z tohoto setkání i fotografie staré Příseky, panoramatické fotky okolí Příseky a další.


Nedostatek vody v Přísece

V pátek a v sobotu 25. - 26. května netekla večer ve výše položených staveních voda, proto musel být do vodojemu napojen rezervní vrt. Nedostatek vody již v květnu je v obci velmi nezvyklý. Spodní prameny jsou však slabé kvůli dlouhodobě teplému a srážkově podprůměrnému předchozímu období - za celý duben zde nespadla ani kapka vody! V sobotu večer však naštěstí přišly po delší době opět větší srážky.




Příseka - na výstavě
Na výstavě I.
Příseka - na výstavě
Na výstavě II.
Příseka - na výstavě
Na výstavě III.

Něco o "Sviňáku"

květen - Rybník "Sviňák" je dnes úplně vypuštěný a zarostlý. Pryč jsou ty doby, kdy jsme se sem chodili koupat. Dnes se tu už ve vodě nemrská ani mřenka. Na to, že ve "Staráku" není často voda, resp. se v ní stejně nedá koupat, protože je v ní vysypaná hromada hnoje, jsme si už za posledních 20 let zvykli, nová je ale okolnost, že je v okolí Příseky o jeden funkční rybník míň.

"Sviňák" je umělý rybník, který byl před cca 35-40 lety založen o několik set metrů níže než byl původní, řečený Mackův rybníček, co byl prý plný žab. V místě zrušeného rybníčka byly provedeny meliorační práce a dlouhá léta tam místo žabích koncertů bylo slyšet jen cvrkot cvrčků a šustot motýlích křídel...

Dnes již meliorace zarostly a přestaly být funkční. Těžkou technikou tak musely být před několika lety znovu vyhrabány strouhy pro povrchové odvodnění, protože v místech bývalého rybníka začalo být opět mokro. Inu, příroda si mnohdy poručit nedá a když, tak jen dočasně...

Příseka - umělý rybník Sviňák
Rybník "Sviňák" ve 2. polovině 70. let - zcela nový, nezarostlý. Věřte nevěřte, tenkrát se tady ještě dalo krásně koupat nebo si zaplavat. Díváme se přes rybník na hráz...

Dlouhodobé sucho skončilo

Období sucha končí, v sobotu 5. května totiž přišel po dlouhých šesti týdnech déšť.

Kvůli suchu meteorologové v dubnu vydali výstražnou informaci o zvýšeném nebezpečí vzniku požárů. Ze statistik vyplývá, že letošní duben byl od roku 1961 nejsušším a z hlediska průměrné teploty třetím nejteplejším.

Někteří pamětníci již s obavami začínali vzpomínat na suchý rok 1947, kdy přišlo katastrofální sucho. Byl to nejsušší rok minulého století a začínal úplně stejně: napadlo málo sněhu, pak přišel suchý duben a květen. Sucho pokračovalo dál a např. na Ukrajině tenkrát vyvrcholilo hladomorem. Dosavadní průběh letošního roku ho dosud připomínal, naštěstí se nejčernější scénáře nenaplnily.

Příseka a západ slunce


...a znovu extrémní počasí...

Začátek května - Extrémně teplé a suché počasí způsobuje velké vysychání půdy. Průtok většiny českých řek je na 30 až 70 procentech dubnového průměru, hladiny podzemních vod jsou ale stále ještě blízké dlouhodobým průměrům, uvádí se ve zprávě ČHMÚ.

Těch pár spadlých dubnových kapek se většinou vypařilo hned po východu slunce, do řek se v podstatě nic nedostalo a ty tak pokračují ve zvolných poklesech. Západní polovina území se nedočkala žádného deště. Srážkám se do střední Evropy stále vůbec nechce.

Půda začala vysychat koncem března a meteorologové s ohledem na předpověď čekají, že počátkem května na jihu Čech i Moravy vlhkost půdy poklesne až na nulu.


Marné čekání na déšť

1. květen - Pověstné aprílové počasí, které charakterizují časté srážky, se do Česka ještě nedostavilo a zřejmě ani už nedostaví. Vláhový deficit je zřejmý a zemědělcům i vodohospodářům radost rozhodně nedělá, protože hrozí, že zaschne úroda. Letošní duben byl výjímečný kvůli vysokým teplotám a navíc jsme se po celý měsíc deště vůbec nedočkali, takže Vysočinu, Česko i celou Evropu sužuje extrémní sucho. Na Jihlavsku naposledy zapršelo 24. března, kdy srážky naměřené v Kostelní Myslové dosahovaly čtyř litrů (40 mm) na metr čtvereční.

Loni v dubnu činil měsíční úhrn srážek v Kostelní Myslové 50,3 litru na metr čtvereční. Srážkový dubnový průměr na Jihlavsku je 37,1 l/m2 a letos vůbec nepršelo!

Již několik měsíců panuje teplo, které způsobilo jak teplou zimu bez velkého přídělu sněhu, tak i jaro bez deště a vláhy. Na celém území ČR a v západní Evropě panuje sucho.

Letošní počasí urychlilo jarní práce a plodiny na polích ve srovnání s předchozími roky dříve naklíčily. Pokud brzy nezaprší, bude mít dosavadní sucho největší dopady na porosty semenných trav a máku. Situace na polích již začíná být podle zemědělců kritická. Chybějící voda sužuje celou přírodu, protože zvláště na jaře jsou nároky vegetace na spotřebu vody nejvyšší.

Vysoké teploty stále více vysoušejí odkrytou ornou půdu bez plodin. Po odkvětu pampelišek rolníci vyjížděli sklízet první pícniny na senáže. Letos to ale nehrozí.


30. duben - Letošní lampiónový průvod i pálení čarodějnic proběhlo v příjemné atmosféře a za mimořádně teplého počasí.
Dobrý dojem z pálení čarodějnic trochu pokazily ztracené limonády a cigarety. Mladí viníci byli odhaleni, nepříjemnost se řešila domluvou.

Příseka - Stavění hranice na rozcestí


28. duben - V sobotu odpoledne naměřily meteorologické stanice na řadě míst republiky opět teplotní rekordy. V okrese Jihlava bylo naměřeno dokonce 22 st. Celsia, což je horko jako uprostřed léta!


Chytákem byla "slepá ulice" v Přísece

V sobotu 28. dubna se na start soutěže "Řidič Vysočiny 2007" v Komárovicích dostavilo pětapadesát posádek. Na komárovickém letišti na účastníky čekaly tři technické disciplíny - jízda zručnosti, rychlostní slalom a speciální sprint.

Před samotným startem každý navigátor počlivě studoval itinerář, aby pokud možno co nejméně bloudil. Přesto mnozí "zakufrovali".

Některým se to podařilo už pár kilometrů po startu za Přísekou, kde se posádka po špatném odbočení dostala na okraj stavby silnice, takže se musela složitě otáčet. Cíl letošní soutěže byl v Polné.


Velikonoční čas

Jsou tady velikonoce

8. - 9. duben - Je tady opět čas Velikonoc - Velké noci, kdy Kristus vstal z mrtvých, čas nejvýznamnějších křesťanských svátků.

Rovněž tak čas malování a barvení vajec, pletení pomlázek, mrskutu a někde i jelic na zadnici...
... a odříkávání nejznámější velikonoční koledy, kterou je tato krátká říkanka:

"Hody, hody doprovody,
dejte vejce malovaný,
když nedáte malovaný,
dejte aspoň bílý,
slepička vám snese jiný..."


Stránky MarkusWEB opět funkční

http://markusweb.aspweb.cz

1. dubna začaly po předělání redakčního systému opět fungovat stránky Vlasty Štefla. MarkusWEB s novou tváří obsahuje ankety, fórum, fotogalerie a další.

Logo vnitřní Wi-Fi sítě v Přísece

Obzvláště mě zaujala sekce Priseka.NET, kde najdete veškeré informace o provozu sítě v Přísece:

Pokud se ptáte, co tento název pod sebou skrývá, tak vězte, že je to takové neformální označení naší vnitřní sítě v obci Příseka. V současnosti je do ní připojeno na dvacet počítačů a jsme připojeni na internet rychostí 2MBit/s. Síťování je řešeno pomocí technologie Wi-Fi prozatím 802.11b, ale v nejbližší době budeme přecházet na standard 802.11.g.

Síť je rozčleněna do několika částí a propojena pomocí režimu WDS. Rozčlenění je hlavně z důvodu nemožnosti najít takový bod, na který by viděli všichni uživatelé přímo. A také pokud probíhá datový přenos v rámci jednoho segmentu sítě, nevytěžuje se síť celá.

Zprávy a info v této sekci se týkají převážně sítě Příseka.NET.
--- MarkusWEB - 2. dubna ---


Rekonstrukce elektrického vedení

Příseka - Rekonstrukce elektrické sítě
Příseka - Rekonstrukce elektrické sítě
Příseka - Rekonstrukce elektrické sítě

V Přísece od počátku březnado konce dubna probíhala rekonstrukce elektrického vedení. Prováděla se výměna dřevěných sloupů od napojení u Komárovic přes "Vejhon" k transformátoru za betonové a pak dále až ke kulturnímu domu. Rovněž se realizovala rekonstrukce elektrického vedení včetně výměny několika betonových sloupů v "Chalupách". Výměna drátů byla provedena i od transformátoru k zámku. Elektřina již neproudí klasickými dráty, ale kabelem.

Elektřina byla v měsíci březnu i dubnu střídavě vypínána v různých částech obce, většinou v dopolední době. Energetici byli po celou dobu ubytováni ve dvou maringotkách vedle prodejny.

Neodpustím si jednu poznámku ohledně operativnosti a termínů elektrárenského gigantu: Pan Hos na Vejhoně měl žádost o opravu elektrického vedení podanou již od roku 1985!




















Rekordně teplá zima

Letošní zima v Česku byla nejteplejší za posledních 232 let. Průměrná teplota od prosince do února byla 2,8 stupně Celsia, uvedli meteorologové. Všechny tři zimní měsíce - prosinec, leden a únor - byly teplotně nadprůměrné. (Nadprůměrně teplé byly i všechny podzimní měsíce loňského roku.)

Nad průměrem byl i půlrok zahrnující období od loňského října do letošního března, kde jde taktéž o rekord: letošní průměrná teplota se vyšplhala na 6,6 stupně Celsia. Těchto šest měsíců v roce se považuje za "meteorologickou zimu".

V pražském Klementinu, kde se pravidelně měří teplota od roku 1775, což je nejdéle ve střední Evropě, byl dlouhodobý průměr (0,07 st.C) překonán dokonce o 5,74 stupně Celsia (tedy celkem 5,81 st.C). Na dalších dvou místech v pořadí je rok 1796 (teplota 4,3 st.C) a 1998 (teplota 4,02 st.C). Kosu Pražané klepali na přelomu let 1829 a 1830, kdy teploty průměrně klesly až na minus 6,1 stupně.
Klementinum však podle meteorologů není pro měření ulpně ideální. Do klimatických podmínek zasahují i další aspekty jako například aglomerace, které teplotu zkreslují. Nejpřesnější a nejčistší měření je naopak na horách.

Příseka pod kravínem

Letos byla zároveň nejteplejší zima na severní polokouli za posledních 127 let, tedy od doby, co se vedou systematické záznamy o počasí, uvedl americký Národní úřad pro výzkum oceánů a atmosféry.

V Alpách odtály rekordní plochy ledovců a kvetoucí alpské louky vítaly v lednu návštěvníky evropských velehor místo metrové sněhové pokrývky.


Skládka na Valdeku zrušena

Příseka - co bude s černou skládkou?

Na konci měsíce března bylo projíždějícimi kontrolory náhodně odhaleno (při pohledu ze silnice na Puklice), že skládka stavebního materiálu, která byla neoficiálně provozována ve stráni u Příseckého potoka na Valdeku, obsahuje rovněž i další materiál, který zde neměl co dělat a hlavně nebezpečné odpady - plechovky od barev, monitory, pneumatiky apod.

Na skládku bylo okamžitě zakázáno vyvážet další materiál, který zde končil nejenom od místních, ale i od občanů okolních obcí a rovněž tak i od firem, které se o této skládce dozvěděly. Ke skládce je však možné dojet také cestou přes Valdek od hájenky a je otázkou, zda tu nebude dalšího odpadu přesto přibývat.

V současnosti je osud skládky v jednání brtnického úřadu, zda bude oplocena, zakonzervována či zcela zrušena.

Příseka skládka odpadu

Příseka skládka odpadu

Příseka skládka odpadu


V sobotu 24. března byl vyloven rybník Mlejňák. Protože ryběchtiví zájemci se nechtěli smířit s tím, že by žádná ze slovených ryb neskončila na jejich stole, byl nakonec určitý počet ryb prodán a nákupčí tak byli uspokojeni opravdu pěknými, leckdy až čtyřkilovými kapry.


23. březen - V Jihlavských listech se objevila fotka z letošního masopustu se znepokojujícím komentářem a "zaručeně pravdivou" zprávou z třetí ruky, kde si popletli Příseku s Brtnicí.

Příseka - Marťani na vsi


Jaro začalo sněhem a nočními mrazy

Ačkoli ve středu podle kalendáře začíná jaro, a v době, když už to asi málokdo čekal, ozvala se ještě na dva dny paní zima. Po několika týdnech jarního počasí se od úterý 20. března do středy 21. března připomněla vydatným sněžením. Sobotní déšť ale poslední, téměř třiceticentimetrovou várku sněhu, rychle rozpustil.


V sobotu 17. března bylo z obecního lesa "Pod Jánem" brigádně odvezeno 8 valníků dřeva. Po lednovém orkánu Kyrill zde zůstalo ležet mnoho stromů a protože les zde není vůbec chráněný před větrem, je pravděpodobné, že další polomy na sebe nenechají dlouho čekat.

Přísecký Pilák


Vlekaři prožili nejhorší zimu

Začátek března - V zimě si občas rádi navlečeme lyžařskou výstroj a vyrazíme si zalyžovat na okolní kopce. Letošní zima lyžařům ale vůbec nepřála a vleky jezdily jenom pár dní. Sněhu bylo letos i v celé Evropě velmi málo...

Zima nadobro skončila - tak zní výhledová předpověď na nejbližší měsíc. Zima tedy skončila dříve než vůbec začala. Pro vlekaře na Vysočině byla takřka likvidační.

V Brtnici byl vlek v provozu necelý týden na konci ledna, kde lyžování na mokrém sněhu a při velmi silném větru mělo k ideálnímu stavu daleko. Neutěšené podmínky k lyžování byly podobné na všech kopcích Vysočiny.

Tam, kde měli zakoupená a připravená sněžná děla, stejně téměř nezasněžovali, neboť teplota po celou zimu v noci neklesla ani na potřebných 5 stupňů pod nulou.

Areál na Šacberku díky investicím do špičkové techniky vydržel provozuschopný neuvěřitelné tři týdny! Pro provozovatele areálů byla letošní zima nejztrátovější v historii, protože při pár dnech provozu si nestihli vydělat ani na základní režii a samotný provoz vleku.


Veřejná schůze

V úterý, dne 20. února se v Přísece, tak jako vždy po kumunálních volbách, konala veřejná schůze za přítomnosti osadního zastupitelstva i zastupitelstva města Brtnice. Hovořilo se zde například o možnosti výstavby větrných elektráren u lesa nad Přísekou, již v katastru obce Studénky. V nezávazném hlasování byl pro větrníky 1 občan, 10 proti, ostatní se nevyjádřili.

V předvánočním průzkumu ohledně zavedení plynu do Příseky by si nechalo plynovou přípojku udělat 67 % občanů. Realita je však jiná a zavedení plynu není takzvaně na pořadu dne.

Třetí důležitou věcí byla informace o možnosti postavení čističky v Přísece pro celou obec. V tomto případě by již u každé novostavby nebyla nutná vlastní čistička odpadních vod. Realizace centrální čističky by však byla velmi nákladná. Uvidíme, co se v následujícím volebním období podaří zrealizovat.


Heparinový léčitel aktualitou masopustu

20. února - Jihlavské listy (upraveno, zkráceno) - Že se masopust s dávkou pořádně černého humoru vypořádává i s aktuálními tématy, dokazovala uplynulá sobota v Přísece.

V organizování masopustu se hasiči po roce střídají s místní organizací žen. To byl i případ letošního roku, a tak se obcí vydalo v sobotu v maskách víc žen než loni. Skupina tajemně vyhlížejících mimozemšťanů zasypávala přihlížející záhadným hvězdným prachem, specialitou roku byly ovšem postavy z hmyzí říše, třeba prezicně vypracovaní komáři a všelijací brouci. Takřka surrealistický pohled se naskýtal např. na Berušku, která na moment opustila svého Ferdu Mravence a za doprovodu dechovky "Veselí Kosi" si dala taneček s bezhlavým rytířem.

V Přísece masky reagovaly na některé neradostné okolnosti aktuální doby. Masopustní kuchař nabízel ve svém menu za eura dušenou salmonelu s vejci, ptačí chřipku v těstíčku a listeriózový salát. Vrcholem černého humoru byl ovšem "heparinový léčitel" (Václav L.) v bílém plášti a roušce, jehož naplněné injekční stříkačce unikl v sobotu v Přísece jen málokdo.

Příseka - masopustní průvod obcí


Masopustní čas

V sobotu 17. února se Přísekou prošel masopustní průvod, který se letos těšil novinářské pozornosti. Fotografie "heparinového léčitele" se objevila i v Jihlavských listech (viz výše).

V neděli 18. února se za pořadatelství ČSŽ konala v kulturním domě dětská merenda.

Sloučená fotogalerie - Masopust a dětská merenda


Manželé našli utonulou ženu

Nepříjemné okamžiky prožili v sobotu 10. února asi hodinu před půlnocí manželé z Příseky. U splavu místního rybníka našli tělo utonulé ženy.

Šetřením bylo zjištěno, že jde o třiašedesátiletou M.CH. z Jihlavy, která nyní žila v domku v Přísece. Zhruba dvanáct metrů od vrat domku bylo v rybníce u mostku nalezeno její tělo. Přivolaná lékařka konstatovala smrt utonutím a vyloučila cizí zavinění.
--- Jihlavské listy ---


Nekvalitní pokrytí mobilních operátorů

Více mobilních telefonů či alespoň SIM karet musejí mít kvůli chybějícímu signálu lidé z některých vesnic. Na Vysočině jsou obce, kde má spolehlivý signál jen jeden z operátorů, v lepším případě dva.

V Přísece, kde žije přibližně dvěstěpadesát lidí, funguje spolehlivě jen T-Mobile (bývalý Paegas). Vodafone (bývalý Oscar) zde jde mizerně a O2 (bývalý Eurotel) také nic moc. A tak se ve vsi stává, že když si chce někdo zavolat, musí vyběhnout někam na kopeček nebo zajít do zahrad mimo zástavbu. Ani čtvrtý mobilní operátor U:fon současný stav při předpokládaném pokrytí nezlepší.

Záleží na počasí, někdy to jde, někdy ne. Na jihu i na severu obce jsou velké kopce, které vlny do vsi nepustí. Zlepšit pokrytí by mohla i zamýšlená dohoda Vodafonu a T-Mobilu o možnosti sdílení sítí.

Některé vesnice, z nichž se lidé obtížně dovolávají v síti O2:
Příseka
Horní Smrčné
Dolní Smrčné
Bransouze
Řásná
Řídelov
Číchov
Svatoslav (okr. Třebíč)


V pátek 2. února pronikl do televize Vojtěch Doucha. Nejprve byl vidět na ČT1 v regionálním zpravodajství, posléze i v hlavní zpravodajské relaci televizních novin. Stačilo k tomu málo - být jako pacient v ordinaci, do které zrovna přišel natáčet štáb ČT šot o epidemii chřipky. Není první a jistě ani poslední, kdo se ze vsi dostal na televizní obrazovku.


Leden v ČR byl nejteplejší za posledních 86 let

Český hydrometeorologický ústav upřesnil výsledky svých měření a označil leden 2007 za nejteplejší za posledních 86 let (od roku 1921). Průměrná měsíční teplota (3,5 stupně Celsia) o 5,2 stupně přesáhla dlouhodobý normál (minus 1,7 st.C) !!!

Přísecký kostel

V Praze byl leden podle měření z Klementina dokonce nejteplejší od roku 1775. V letošním lednu zde bylo průměrně 6,3 st.C, přičemž průměr od roku 1775 do 2007 činí -0,9 stupně Celsia.

Leden bývá obvykle mrazivý měsíc, ale letos padly díky výjimečným teplotám v Česku hned čtyři teplotní rekordy - na Nový rok, o týden později a pak ještě dvakrát. Za celý měsíc mrzlo na celém území Česka jen v pátek 26. ledna.

Nadprůměrně teplý byl přitom už celý loňský rok - navzdory tuhé loňské zimě byl o šest desetin stupně nad třicetiletým průměrem.

Teplo je v celé Evropě - rekordně vysoké lednové teploty ohlásily i další evropské země. Někteří odborníci mají za to, že i celý rok 2007 bude nejteplejší v historii. Přičítají to oteplování atmosféry vlivem skleníkových plynů.

Bláznivý leden

Internet v knihovně

Konec ledna - Přísecká knihovna již je připojena do internetové sítě. Kdo má zájem, může si v době půjčování knih zjistit z internetu potřebné údaje nebo si jen tak "zasurfovat".


Extrémní teploty a větrné počasí

Tak prudké změny počasí Česká republika již dlouho nezažila. O víkendu v sobotu 27. ledna a v neděli 28. ledna se lidé potýkali s velkými přívaly sněhu, kterého v Přísece napadlo 30 cm.

V neděli 28. ledna se pak znovu vrátil silný vítr (letos již potřetí), jehož rychlost se blížila orkánu Kyrill a která na Jihlavsku byla 115 km/h (na Sněžce 170 km/h).

S tímto silným větrem přišly do Česka opět vyšší teploty, při kterých velké množství napadaného sněhu rychle tálo. Sníh, který začal padat v úterý 23. ledna, tak nevydržel ležet ani dva týdny - v pátek 2. února již pole zela prázdnotou a zbytky sněhu ležely jen na severních stranách mezí.


V pátek dne 26. ledna se v kulturním domě v Přísece konala schůze hasičů brtnického okrsku.


Nouzový stav v lesích

Dne 25. ledna vešel v platnost nouzový stav v lesích, vyhlášený kvůli orkánu Kyrill, který se přehnal nad Evropou před týdnem. Tak přísný režim zde nebyl vyhlášený po dlouhá desetiletí. Vláda vyhlásila zákaz vstupu do lesů v pěti nejvíce postižených krajích, Vysočina je jedním z nich.

Stromy poškozené větrem totiž přikryl těžký sníh a riziko jejich pádu dále stouplo. Zákaz se nevztahuje na ty, kteří musí pracovat na odstranění následků větrné smršti nebo kdo tam z jiných důvodů vstupovat musí. Za nerespektování vládního nařízení lze podle zákona uložit pokutu až 50 tisíc korun. Stav nouze má pomoci urychlit odstranění kalamity v lesích. Umožní totiž rychlejší zadávání zakázek na těžbu dřeva.

Podle posledních údajů vichřice z konce minulého týdne porazila v lesích spravovaných státním podnikem Lesy České republiky zhruba 4,5 milionu metrů krychlových dřeva, což jsou asi dvě třetiny ročních těžeb podniku.

Nouzový stav byl vyhlášen do 5. února, kdy již nebyl prodloužen a jeho platnost skončila.


Orkán vystřídala sněhová kalamita

V úterý dne 23. ledna konečně začala opravdová zima a začal padat sníh, který byl tuto zimu k vidění jen první tři listopadové dny. Vysočinu tak, stejně jako celé Česko, zasáhla naplno další pohroma, když orkán vystřídala sněhová kalamita.

Ve středu 24. ledna po celý den sněžilo, napadlo velké množství sněhu a přes den se vyhrotily problémy na silnicích. Příčinou potíží byla zledovatělá vozovka pokrytá vrstvou rozježděného sněhu. Situace na silnicích se stabilizovala až ve čtvrtek ráno, kdy opět začaly být silnice sjízdné, ale jen se zvýšenou opatrností a se zimní výbavou.

O čem se dnes hovoří

pátek 19. ledna - V době, kdy se za okny "kulturáku" proháněl mimořádně silný vítr, proběhl v Přísece ve výborné atmosféře další hasičský ples s bohatou tombolou. Podle ohlasů návštěvníků byla opět spokojenost na všech stranách.


Orkán KYRILL udeřil


V Přísece převládají západní větry
Na větrné růžici, znázorňující směr větrů v Přísece, lze zřetelně rozpoznat převládající proudění vzduchu od západu.

Za několik dní - od čtvrtka 18. ledna do soboty 20. ledna - se do Česka vítr vrátil a byl tak silný, že dostal jméno. Orkán Kyrill svou sílou vichřici, která tu byla před týdnem, ještě předčil, neboť na Jihlavsku byla ve čtvrtek večer 18. ledna naměřena rychlost západního větru přes 130 km/h! A na Sněžce v nárazech dokonce 216 km/h!

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před extrémně silným větrem při nejvyšším stupni nebezpečí. Varování před tak silným větrem čeští meteorologové nikdy předtím v historii nevydali. Takto nebezpečný a výjimečně intenzivní meteorologický jev (extrémní stupeň nebezpečí v SIVS) se na našem území vyskytuje jen velmi zřídka (jedenkrát za rok až deset let).

Vichr kácel lesy a bral střechy

V Přísece neodolal náporu větru smrk v Chalupách a spadl z přilehlého lesa na prasečí chlívek pana Kružíka, těsně vedle obytného stavení.

Bilance orkánu Kyrill na území kraje je neutěšená: stamilionové škody zejména na lesních porostech, neprůjezdné silnice, několik zraněných, zhruba třetina domácností kraje Vysočina bez dodávek elektrické energie a v neposlední řadě i několik "odnesených" střech.

Pravděpodobně nejhůře dopadl kulturní dům v Brtnici, který půlnoční orkán zcela zničil. "Škody půjdou do milionů, to je jasné," odhadl smutným hlasem druhý nejvyšší představitel města Stanislav Jirků. "Vítr doslova sroloval dvě třetiny plechové střechy a v důsledku toho pak do budovy napršelo," objasnil Jirků s tím, že obvodové zdi a parkety místnosti jsou zcela zničené.

Až v sobotu odpoledne byly obnoveny dodávky elektrické energie i do nejvíce postižených míst kraje. V sobotu byl rovněž odvolán energetický stav nouze. I když se bez dodávky elektrické energie ocitly během větrné smrště desítky obcí a měst na území kraje Vysočina, nebyla situace na Vysočině natolik vyhrocená, aby musel zasednout krizový štáb. Přes poruchy způsobené přetrhaným vedením, na něž spadlo velké množství vzrostlých stromů, považují energetici Vysočinu za kraj, kde došlo k nejmenším škodám.

Poryvy vichřice změnily plány lesákům. V celém kraji jim v lesích pokácela stovky kubíků dřeva - předpokládaný objem může dosáhnout poloviny plánované roční těžby. Na Jihlavsku jsou největší škody v lesích v okolí Javořice. K pravděpodobně největším škodám v kraji došlo na Pelhřimovsku a Třebíčsku.

Orkán v Přísece

Popadané stromy zatarasily desítky úseků silnic. Poletující větve a celé keře zpomalily dopravu na všech silnicích. Snad na každou silnici něco spadlo. Vichřice tak znepříjemnila život řidičům na území celého kraje, kteří měli na cestách velké potíže už ve čtvrtek večer. Silničáři se čtvrtečního večera báli za takového větru do lesů vstupovat a čekali, až se vítr trochu utiší. Na zprůjezdnění některých silnic se proto čekalo až do pátečního dopoledne.

Lidé by v žádném případě neměli v současné době chodit do lesa, protože i když se vítr uklidnil, pády stromů hrozí dál. Stačí prý jen slabší poryv větru, který může mít na svědomí další polomy. Navíc nalomené stromy se mohou kdykoliv zlomit.

Vítr byl extrémní, ale ne rekordní

Že byl v noci ze čtvrtka 18. ledna na pátek 19. ledna vichr, jaký nikdo nepamatuje? Podle zjištění meteorologů vítr na Vysočině dlouhodobé rekordy nelámal.

Rychlosti větru byly vysoké - ve Svratouchu (Žďárské vrchy) nárazy 144 kilometrů v hodině, ale z minulosti jsou tam i vyšší údaje, takže nejde o absolutní naměřenou hodnotu. V meteorologické stanici v Kostelní Myslové u Telče naměřili nejsilnější poryv větru 120 kilometrů v hodině, ale v minulosti zde rekordní poryvy byly o 22 kilometrů rychlejší. V pátek a přes víkend vítr slábnul, jeho maximální rychlost byla sotva poloviční. Každopádně je to výjimečná epizoda, která bývá jednou za několik let.

Orkán přišel před půlnocí

V hydrometeorologické stanici v Kostelní Myslové pracovníci stanice naměřili poprvé vítr síly orkánu ve čvtrtek ve 23:40. Rychlost větru v tu chvíli byla 32,7 m/s. (Za orkán se dá považovat vítr, který překročí rychlost 28 m/s.) Situace se začala uklidňovat kolem 4. hodiny ranní.


Přísekou se prohnala vichřice

Od čtvrtka 11. lednado soboty 13. ledna foukal velmi silný vítr, který na Jihlavsku v noci na pátek 12. ledna dosahoval síly vichřice a v nárazech dokonce rychlosti přes 100 km/h (na Sněžce dokonce 160 km/h). Sice nenapáchal žádné větší škody, ale hasiči přesto likvidovali popadané stromy v okolních lesích. V plném nasazení byli i energetici, protože vypadával elektrický proud na vysokém napětí. Silný vítr ustal v sobotu navečer.

Vichřice byla provázena nezvykle vysokými teplotami, které jsou hlavním průvodním jevem celé letošní zimy.


Ve čtvrtek 11. ledna brzy ráno upadlo na objízdné trase mezi Přísekou a Puklicemi kousek od "Staráku" kolo u osobního auta. Nehoda se obešla bez zranění.


Je zatím nejteplejší leden za 232 let

11. ledna 2007 - Loňský teplý podzim a probíhající zima šetří lidem peníze, protože nemusí příliš topit. Zatímco na začátku loňského roku hořekovali lidé nad dlouhou zimou, která jim podstatně vyluxovala rozpočet, letos nadávají na nedostatek sněhu.

V Česku se průměrná teplota v první lednové dekádě vyšplhala na 5,6 stupně Celsia nad bod mrazu. Dlouhodobý normál (-2,3 st.C) tak byl překročen o úctyhodných 7,9 stupně.

Po sněhu není letos v Přísece ani vidu, ani slechu

Zatím nejteplejším dnem roku 2007 byla středa 10. ledna, kdy se maximální denní teploty dostaly nad hranici 13 stupňů Celsia. Dlouhodobý průměr byl překonán o 11,6 stupně! Teplotní rekord padl například v Brně - 13,3 stupně Celsia a na některých místech bylo ještě tepleji - až 16 stupňů! To odpovídá hodnotám, které by se u nás měly podle statistik vyskytovat koncem dubna nebo v polovině října.

V meteorologické stanici v Kostelní Myslové u Telče naměřili 10. ledna maximální teplotu 12,8 stupňů Celsia, což je zde od roku 1951, kdy stanice vznikla, suverénně nejteplejší 10. leden. Dosud byl nejlepší den s tímto datem roku 1998, kdy zde naměřili 11 stupňů Celsia.

Je tohle zima, nebo jaro? Letošní leden právě bourá rekord starý několik staletí. První třetina měsíce je totiž tak teplá, že ani v pražském Klementinu, kde od roku 1775 zaznamenávají extrémy v počasí, neexistuje údaj, který by začátek tohoto roku "trumfnul".

Další teplý den - v sobotu 13. ledna - bylo v Brně naměřeno rovných 12 stupňů a teplota tak převýšila normál rovněž o 12 stupňů!

"Když se tak dívám na předpovědi do konce ledna, je to už téměř jisté: v Česku půjde o nejteplejší leden za několik set let," říká klimatolog Radim Tolasz. A proč je takové teplo? "Neteče k nám vzduch z kontinentální Sibiře či Severního ledového oceánu, jak bývá zvykem, nýbrž teplý vzduch se středních či jižních částí Atlantského oceánu," vysvětluje Radim Tolasz, protože teplota oceánu roste a Evropa letos spadla do jižního proudění. Teplý vzduch odtud proudí do střední Evropy, a tak je v Česku v lednu téměř jaro. Proč to trvá tak dlouho, klimatologové zdůvodnit nedokážou. Neobvyklé teplo je nyní v celé Evropě, sníh chybí i v Alpách. A tepla budou pokračovat.

Příroda se zbláznila

Mírná zima přichází každých osm let

Zimy teplé jako ta letošní přicházejí v poslední době jednou za osm až devět roků. V uplynulých dvaceti letech byly nejhorší lyžařské sezony 1989-90 a 1997-98, kdy téměř nesněžilo, zato víc mrzlo. V roce 1990 se ovšem sjezdovky ještě uměle nezasněžovaly a před devíti lety se s technickým sněhem teprve začínalo.

"Teplotní rekordy nejsou žádné drama. Ale tak horký loňský červenec a pak tak dlouhý a abnormálně teplý podzim a zimu naše záznamy opravdu nepamatují. Je to opravdu extrém," podivují se nad rozmary počasí i klimatologové z ČHMÚ.

Žádného výraznějšího ochlazení se už letošní zimu pravděpodobně nedočkáme, protože zásoby studeného arktického vzduchu jsou podle klimatologů minimální. V noci by teploty měly klesnout mírně pod nulu, ale přes den bude stále nad nulou.


Počátkem ledna byly ze zámku vystěhovány poslední obecní věci, jako např. obrazy, podle kterých se učilo v přísecké malotřídce ještě za dob pana řídícího Růžičky. Některé byly rozebrány, ostatní byly určeny k likvidaci v kotelně KD. Odtud se mi podařilo poslední dva obrazy zachránit a odnést jako památku na zašlé časy domů. Jsou to obrazy znázorňující ruční práci, která se dnes již nevidí - v hrnčířské dílně a obzvláště těžkou dřevorubeckou práci v lese.


Zpravodajství