Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Sborník vzpomínek a nové básně

Je potěšitelné, že náš Spolek pro starou Brtnici se snaží podpořit literární tvorbu. Ve spolupráci s městem nedávno vydal vzpomínky pana Josefa Bruzla z Příseky na dětská léta a na způsob života na vsi a venkovské zvyky v polovině minulého století. Ve sborníčku jsou tak bolestné vzpomínky na padesátá léta, kdy byli Bruzlovi z Příseky násilně vystěhováni a jaké byly jejich další osudy. Srozumitelně a čtivě psaný text je pro starší vzpomínkou, mladším nepochybně rozšíří obzory. Je cenným dokumentem o dřívějším životě na venkově.

Druhý sborníček, jehož autory jsou Tomáš Bruzl a Karel Hrdlička, obsahuje kuplety a scénky z vesnického života, psané místy i nářečně, které ukazují, jak vtipně dokázali lidé na venkově reagovat na události života a politiky (např. Kuplet o protektorátu, který se v Přísece v roce 1946 zpíval).

Pan Josef Bruzl shrnul také své verše a vydal je rovněž s podporou Spolku pro starou Brtnici pod prostým názvem "Básně". Upřímné, lyrické básně dýchají milostnou touhou a oslavou lásky, ročních období a přírody, v další části se pak vyznávají také z lásky k autorovu rodnému kraji, Vysočině. K jejím krásám se autor vždy vrací a jeho vztah k ní se přes všechny změny v životě nemění. Knížečka je doplněna vhodnými fotografiemi. Všechny tři sborníčky si také můžete půjčit v městské knihovně.

Soňa Plevová

Brtnický zpravodaj - říjen 2004

Zpravodajství