Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


ZPRAVODAJSTVÍ

Zprávy a zprávičky z Příseky a z jejího blízkého okolí, sesbírané z různých pramenů od dob dávno minulých až do dnešních dnů.


ROK 2010


Setkání důchodců

konec listopadu - Konalo se každoroční setkání důchodců. Tentokráte se důchodci ze všech místních částí spadajících pod Brtnici sešli společně, neboť v Brtnici otevřeli zrekonstruovaný kulturní dům. Svoz a rozvoz důchodců zajišťovala autobusová doprava.


Nový koberec na Vejhoně

začátek listopadu - Na Vejhoně byl těsně před příchodem zimy položen nový asfaltový koberec, od transformátoru až ke hřišti.


Rekonstrukce silnice Příseka-Brtnice dokončena

konec října - Byla dokončena další etapa cesty na Třebíč - od golfového hřiště až k benzínové stanici nad Brtnicí.


Oprava Božích muk

září - Za pomoci památkové péče a rodiny Šteflovy proběhla v září oprava Božích muk nad kostelem. Po stranách Božích muk byly vysazeny stromky.


Obilí v kraji je sklizeno


V dávných dobách se věřilo, že kvalita obilí se přítomností vlčího máku na poli zvýší. Býval proto spolu se symbolickou troškou zrní obětován bohyni růstu obilí Ceres.

14. září - Na Vysočině sice již skončily žně, přesto místy na polích leží obilí, které farmáři z promáčených půd nedokázali sklidit. Kdo nestačil sklidit za horkých suchých srpnových dnů, prodělal na zhoršené kvalitě a na dosoušení zrna. Komu se povedlo sklidit rychle během několika dní a má k tomu solidní sklady, má letos vystaráno a může čekat pěkné peníze.

Kdo sklidit rychle nestihl, tomu se kvůli dešťům sklizeň nezvykle protáhla, obilí se z polí odváželo v nižší kvalitě a zemědělcům stouply náklady na sušení. Hektarový výnos letos v průměru činil 4,6 tuny a byl o desetinu nižší než před rokem. Celkem se v kraji sklidilo 657 527 tun obilí. Zemědělcům by měly horší úrodu vynahradit letošní lepší výkupní ceny obilí.

Na Vysočině se letos obilí pěstovalo na 144 tisících hektarech polí. Sklizeň začala koncem července, o něco později než jindy, a kvůli nepříznivému počasí se ještě protáhla. Před rokem byly poslední hektary obilných polí dosekány během prvních zářijových dní, o rok dřív skončily žně na Vysočině v srpnu.

Nedostatek potravinářské pšenice

Cena kvalitní potravinářské pšenice letos v září vzrostla nad 5000 korun za tunu. Nejvýš v novodobé historii vystoupala v roce 2007 (přes 7000 kč). Poprvé po desítkách let je v Česku nedostatek potravinářského obilí. Přesto v součtu s krmným obilím existuje velký přebytek, protože v republice není dobytek, který by jej spotřeboval.

Výnosy obilí v kraji Vysočina - rok 2010

Plodinat / ha
Pšenice ozimá5,1
Pšenice jarní4,1
Ječmen ozimý4,6
Ječmen jarní3,8
Žito4,8
Oves3,6
Triticale4,8
OBILOVINY celkem4,6

--- Zdroj: Agrární komora Jihlava ---

Dobudování kanalizace na Vejhoně

Obyvatelé Příseky se v lokalitě "Na Vejhoně" konečně mohou těšit z dobudování kanalizace.

Město dodalo navíc materiál na celkovou rekonstrukci střechy hasičské zbrojnice a také protější budovy. "Je na místě poděkovat všem pracovníkům, kteří se na opravách dobrovolně podíleli bez nároku na finanční odměnu", podotkl brtnický starosta Stanislav Jirků.

Radnice také nechala poséct náves a hřbitov, kde už byla příliš vzrostlá tráva.
--- Zdroj: Jihlavské listy --- 3. září ---


Blinkrem ukazoval vpravo,
a přitom zamířil doleva

Čtyři zranění. Taková je bilance srážky dvou vozidel u Příseky v neděli 15. srpna. Šofér Škody 105 jel od jmenované obce směrem ke krajskému městu. Dal znamení o změně směru jízdy vpravo. V té době začal toto vozidlo předjíždět za ním jedoucí řidič vozidla Ford Focus.

"Ačkoli dával řidič automobilu Škoda 105 znamení o změně směru jízdy vpravo, začal přejíždět vlevo na lesní cestu a došlo ke střetu," popsala nehodu jihlavská policejní mluvčí s tím, že ve škodovce byli zraněni řidič, který byl převezen do jihlavské nemocnice, a jeho tři spolujezdci. Ke zranění osádky Fordu nedošlo. Na obou vozidlech vznikla celková škoda 88 000 tisíc korun.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---


Řidiči brzy vyzkoušejí nové silnice

14. srpna - Jihlavský deník - Otevřením nového úseku silnice mezi Přísekou a Brtnicí budou nadšeni řidiči na trase Jihlava - Třebíč, protože od loňského podzimu jezdí po úzké místní komunikaci, plné děr.

"Smluvní termín otevření silnice je konec října, ale asi jej zkrátíme o deset dní. Akce je před dokončením, žlaby jsou téměř položeny a chystáme druhou vrstvu štěrkodrti a pak by se podle počasí dokončily asfaltové vrstvy," upřesnil Vít Weselý. Připomněl, že rozpočet úseku mezi Brtnicí a Přísekou činí asi 130 milionů korun.

"Řidičům spadne kámen ze srdce, protože objížďka je úzká a křivolaká. Musí jezdit velmi opatrně," připustil starosta Brtnice Stanislav Jirků.


Novinářská kachna nebo tiskařský šotek?

Ve vydání MF Dnes ze dne 13. srpna jsem se v článku "Fotím. Kdo leží v hrobech, to je tajemství." dočetl, že v Přísece je židovský hřbitov. Buď si zde zařádil "tiskařský šotek" anebo si autor svoje napsané řádky nezkontroloval s myšlenkou, že papír snese všechno.

Poblíž Příseky je několik židovských hřbitovů, nejbližší jsou ale v Puklicích, Brtnici a Jihlavě, kde najdeme i hrob rodičů světoznámého skladatele Gustava Mahlera.


Rekonstrukce střechy hasičské zbrojnice

začátek srpna - Byla provedena výměna střešní krytiny na hasičské zbrojnici a celková rekonstrukce střechy protější menší budovy, která slouží o hasičských výlovech jako hlavní kuchyně.

Rovněž byly provedeny menší opravy na střeše přísecké hospody.


Nová krytina na hasičské zbrojnici v Přísece

Rekonstrukce střechy na protějším objektu hasičského spolku, který slouží každý výlov jako hlavní kuchyně.


Přísecká magdalénská pouť

O přísecké pouti 25. července sice nepršelo, aby bylo zataženo a dost chladno.

Výsledek tradičního zápasu Svobodní-Ženatí skončil vítězstvím svobodných 12:3 (!!!) - no prostě ženáči zase dostali nášup (podobně jako loni). Údajně to bylo tím, že ženatým chytal svobodný Luďa alias Řízek .

U hřiště pár dnů před poutí vyrostl narychlo postavený dřevěný stánek, který bude každoročně sloužit pro pultový prodej občerstvení pouťovým divákům fotbalového zápasu, eventuelně při dalších sportovních akcích.Pouťový fotbalový turnaj

Sobota 24. července

Fotbalového turnaje se za deštivého počasí zúčastnilo 5 mužstev:
Příseka A, Příseka B, Puklice, Studénky, Brtnice a družstvo "Sličných slečen Příseka".
Turnaj vyhrály Puklice před Studénkami, Přísecké "áčko" bylo až třetí.


Koupání v Piláku opět utopie

červenec - Na okraji obce, za bývalou obecní pastouškou a u bývalé brusírny skla, rozkládá se nedávno vybagrovaný, přesto zarostlý rybník, do kterého se po dlouhých letech letos opět vrátily ryby. Je to Pilák.

Kdo si ještě loni myslel, že se bude letos v létě konečně koupat ve vyčištěném Piláku, toho optimismus letos přešel. Kvůli dlouhé době, která uplynula mezi vybagrováním rybníka a jeho napuštěním, začaly růst ze dna rybníka různé traviny. Když došlo konečně k jeho napuštění, traviny se dostaly až nad hladinu a místo pohledu na krásný rybník po rekonstrukci se díváme opět na zelenou zarostlou plochu. Co s tím? Prý to "vyžerou" amuři.

Amuři prý zlikvidují prakticky vše zelené v rybníce. Od rdesna a okřehku rybník vyčistí totálně během mála let, rákos silně redukují. Je nutno však zajistit odpovídající množství amura a jeho hájení po dobu "čištění".

Mělký rybník s rákosím, orobincem a nějakou měkkou trávou amur prý s přehledem vyčistí. Hlubokou vodu plnou tvrdé trávy (kanadský mor) však amur nevyčistí, nechutná mu.

Několik amurů do Piláku prý bylo vysazeno, ale trávy na hladině rybníka je tolik, že úbytek travní hmoty zatím není znatelný. Jen aby jim to netrvalo dalších 20 let...Příjemné vykoupání nabízí přehrada

červenec - Schovaná v lesích, rozkládá se za vodárnou přísecká, resp. rosická přehrada. "Pohádková přehrada", o které kromě místních mnoho lidí neví, je schována mezi dvěma svahy porostlými jehličnany. Má čistou vodu a po celou dobu její existence zde bylo zakázáno koupání. Letos poprvé kolem přehrady nebrousil žádný hlídač a koupání bylo pro místní, byť neoficiálně, povoleno, protože se odsud v současnosti voda neodebírá ani do brtnických mrazíren, ani do VKK Uhřínovice.

Obzvláště v horkých červencových dnech byla přehrada k osvěžení hojně využívána. Místo očekávaného koupání v Piláku se tedy místní chodili "smočit" až na přehradu.Srážka autobusu s autem před Přísekou

Na konci nově zrekonstruovaného úseku silnice za lesem se v místě zúžení srazil autobus s autem. Zaklíněného řidiče vyprošťovali hasiči. Nehod bylo tento den větší množství, přispělo k nim i parné počasí.
--- Zdroj: MF Dnes --- 17. července 2010 ---


Auto se převrátilo

Ke střetu dvou vozidel došlo během svátečních dnů na začátku července na kopci Kolíbl. 44-letý řidič nákladního vozidla Volvo odbočoval vlevo mimo komunikaci a při odbočování se srazil s osobním automobilem Kia. Jeho 41-letý řidič jel ve stejném směru jako nákladní vozidlo a v době střetu jej předjížděl. Vůz Kia se převrátil na pravý bok. Ke zranění osob nedošlo, dechová zkouška se ukázala jako negativní. Škodu policisté odhadli na necelých 200 000 korun.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---


Prázdniny jsou tady!

Letos se školákům počasí hned od začátku prázdnin opravdu vydařilo. Ve více než polovině škol si pro vysvědčení šli s květinami již v pátek 25. června, což byl po dvou studených týdnech první den s opravdu letními teplotami.

Od 10. července pak nastalo dokonce na celé dva týdny úmorné tropické počasí s teplotami kolem 30 stupňů Celsia, které skončilo až v pátek před příseckou poutí.


Zážitky z cest po Africe

V pátek 18. června večer se v místním KD konala poměrně dlouhá beseda na téma "Cesty po Africe" s přednášejícím zoologem Alešem Tomanem. Po zajímavé přednášce přátelské posezení v kulturáku pokračovalo u dobrého piva a zvěřinového guláše. Patronátem akce bylo Myslivecké sdružení Puklice.


Deštivý a studený květen, průměrný červen

Po prvním dnu s letními parametry, který byl 30. dubna, jsme si museli na další takový den počkat až do pátku 4. června, protože květen byl extrémně deštivý. Na Vysočině deštivé a chladné počasí žádné větší škody nenapáchalo, ale na východní Moravě udeřily týdenní velké povodně.

V pátek 11. června se teplota v Přísece vyšplhala až na rekordních 30 stupňů, stejně jako v meteorologické stanici v Kostelní Myslové u Telče. Byl to letos první tropický den na Vysočině.


Návrh vyhlášení PP Starý Přísecký rybník

začátek června - Krajský úřad kraje Vysočina, odbor životního prostředí oznamuje návrh na vyhlášení zvláště chráněného území vyhotovený podle zákona o ochraně přírody.

Území navrhované k zvláštní územní ochraně ponese název "Starý Přísecký rybník" a bude vyhlášeno v kategorii přírodní památky.

Navrhovaná Přírodní památka "Starý Přísecký rybník" (dále jen "PP") se rozkládá v katastrálním území Příseka a Puklice. Předpokládaná celková výměra navrhované památky je přibližně 6,3 ha. (Navrhovaná PP zahrnuje jak Starý rybník, tak horní rybník Sviňák a pozemky ležící mezi ním).

Předmětem ochrany navrhované PP bude ekosytém rybníka s doprovodnými rostlinnými a živočišnými společenstvy s výskytem chráněných a ohrožených druhů.

Podle zákona o ochraně přírody budou stanoveny bližší ochranné podmínky PP, tj. činnosti a zásahy, které bude možno podle zákona o ochraně přírody uskutečňovat pouze se souhlasem orgánu ochrany přírody:
a) měnit druhy pozemků nebo způsoby jejich využití
b) obnovovat luční porosty
c) hospodařit v celé PP způsobem vyžadujícím intenzivní technologie
d) používat biocidy a jiné chemické látky
e) provádět úpravy stávajícího hydrologického režimu
f) provádět změnu, obnovu nebo údržbu vodního díla spojenou se zásahem do hráze, dna či břehů
g) zřizovat myslivecká zařízení
h) výkon práva myslivosti a rybářství
i) umisťovat nové stavby
j) narušovat geologický podklad a provádět geologické práce spojené se zásahem do území (průzkumy, vrty).

Ochranné pásmo PP bude podle příslušného zákona sahat do vzdálenosti 50 m od hranic PP. Předpokládaný termín vyhlášení PP je třetí čtvrtletí 2010.


Navrhovaná "Přírodní památka Starý přísecký rybník" a její ochranné pásmo. (Vpravo dole je silnice na Puklice.)


Dětská hasičská soutěž

Podrobnosti ze soutěže konané dne 30. května 2010 - rubrika HASIČI.

FOTOGALERIE - Liga Mladých hasičů


Agentura SC&C v Přísece

28. - 29. května - VOLBY DO PS ČR

Že nevíte, odkud vzala ČT1 první volební odhady? Rozhodně si je "nevycucala z prstu". Tyto odhady voleb vytvořila SC&C po dotazech na cca 20 tisících voličů. Letos byla mezi cca 400 volebních okrsků, kde probíhal předvolební průzkum, zařazena i Příseka. Agentura SC&C měla ve výčepní místnosti místního KD svého člověka, kterému jsem i já vyplňoval dotazník "EXIT POLL", který je předkládán každému x-tému voliči, který po vhození volebního lístku do urny odchází z volební místnosti. Průzkum společnosti zadala Česká televize. Dotazníky vyplňuje někdy pátý, někdy desátý, někdy až každý 15 volič.

Rizika chyby ve výsledku, například proto, že lidé nepravdivě uvádí, jak volili, jsou stejná jako u každého jiného výzkumu. Může být tak přesný, jak lidé odpovídají pravdivě a do jaké míry jsou ochotni odpovídat. Míru nepravdivých odpovědí těžko zjistíte, v rámci exit poll musíme počítat s chybou plus, mínus dvě procenta.

Výsledky voleb do Poslanecké Sněmovny ČR


Dětský den

V pátek 28. května proběhl v areálu hasičského cvičiště "Dětský den", který zorganizoval místní svaz žen. Po tradičních soutěžích díky příjemně teplému počasí vydržely děti u ohně až do nočních hodin.


Terasa kulturního domu

V druhé polovině května opět pokročily práce na budované terase u kulturního domu. Za čekárnou byla vystavěna opěrná zeď a na připravené podloží byla položena zámková dlažba. Vzniklo tak příjemné posezení v těsném sousedství dvou vzrostlých kaštanů.

Nepříjemná je blízkost rušné silnice na Jihlavu, ale to vyřeší až realizace zamýšleného obchvatu Příseky.Vichr na Vysočině

V pondělí 17. května na Vysočině foukal mimořádně silný vichr, který dosahoval rychlosti až 90 km/hodinu. Kromě popadaných stromů naštěstí žádné větší škody nezpůsobil.


Čarodějnice 2010

Každoroční "Pálení čarodějnic" odstartoval jako vždy lampiónový průvod, který se od kulturního domu vydal na místo něco po 8 hodině večerní.

Po tříleté odmlce bylo pro účastníky akce opět připraveno něco vydatného a dobrého k snědku. V provizorních boudách (které se každý rok před čarodějnicemi vždy trošku poopraví, aby tento večer vydržely), bylo k mání uzené vepřové a gulášová polévka.

Letos poprvé bylo dokonce pamatováno i na nohy příchozích, protože místní hasiči na rozcestí přivezli několik lavic a stolů pro pohodlné posezení u ohně.

Ohromná škoda pro ty, které vylekala o půl desáté bouřka a kteří při prvních kapkách za svitu blesků utekli. A nebylo jich málo. Bouřka Příseku nakonec minula a zůstalo jen při čtvrthodinovém dešťovém "strašení" (v Jihlavě byla ale velká průtrž mračen).

Pátek 30. dubna byl v podstatě i první letní den, protože teplota se v Přísece vyšplhala až na 20 stupňů Celsia.

!!! FOTOGALERIE - Pálení čarodějnic v Přísece !!!

Valpružina noc

Upalování či pálení čarodějnic patřilo a do dnešní doby patří k velmi živým zvykům. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají na sabat. Proto se této noci říká "noc čarodějnic".

Víra v nečisté síly, stará jako lidstvo samo, se časem proměnila v pověru, že ďábel může moc na zemi uplatňovat pouze prostřednictvím lidí - čarodějnic a někdy i čarodějů. Zvláště staré ženy bývaly často podezřívány, ze spojení s ďáblem a před uhranutím jimi se venkované bránili rozmanitými praktikami:
- před vrata domu i chlévu se pokládali narýpané drny, protože dříve, než mohla čarodějnice vstoupit dovnitř, musela všechna stébla přepočítat, což jí trvalo až do rána a to její moc pominula
- stavení se kropilo svěcenou vodou
- před vrata a na dvůr se zapichovaly pruty a pichlavé trní, aby se čarodějnice poranila
- na ochranu před nimi se zapichovaly i vidle a košťata
- pod drn se dávalo vejce
- na návsi se práskalo biči a také se střílelo z pušek.

Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně, které jsou v některých krajích (zvláště v Německu) velmi starého původu. Postupem doby se z výročních ohňů stalo "pálení čarodějnic" - mladíci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky, prý proto, aby viděli čarodějnici létající na košťatech v povětří. Jinde se říkalo, že je tak možno čarodějnici srazit k zemi.

Ochrana úrody a dobytka se zejména soustředila na noc filipojakubskou (svátek sv. Filipa a Jakuba je 1. května), kdy se vesničané chránili především proti čarodějnicím, které očarovávaly a tak poškozovaly dobytek i úrodu. V ten den se jednak prováděly pověry na ochranu chléva (zelené větévky na hnojiště, osypání chléva pískem). Jak již bylo řečeno, v ten den se pálil oheň dodnes zvaný čarodějnice. Ochrana úrody a celého hospodářství před neúspěchem, to byl hlavní účel tohoto lidového svátku.


Příseka na Facebooku

Příseka na Facebooku

konec dubna - Na Facebooku byla loni v listopadu založena skupina "Příseka", která nese podtitul "Všichni z Příseky u Jihlavy". Skupinu založil Vlasta Štefl a stará se o ni společně s Davidem Picmausem.

Kdo propadl kouzlu internetu a Facebooku zvláště, může sem zavítat. Ke dnešnímu dni čítá skupina "Příseka" již 40 osob.

href="http://www.facebook.com/group.php?gid=167728158327&ref=search&sid=1851203042.3395125217..1

Pozn.: Facebook je rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. Se svými více než 400 miliony aktivních uživatelů je jednou z největších společenských sítí na světě.


Svoz nebezpečného odpadu

Obyvatelé Příseky se na obvyklém místě (vedle bývalé prodejny "U Jahose") mohli zbavit nebezpečného odpadu. Svoz akumulátorů, zářivek, výbojek, pneumatik, obalů od barev či nepotřebných elektrospotřebičů (televize, monitory, lednice apod.) byl proveden 24. dubna dopoledne.

Svoz nebezpečného odpadu zajišťuje specializovaná firma z Třebíče a uskutečňuje se již několik let 2x ročně, vždy na jaře a na podzim.


Velikonoční pondělí (Červené)

Letos připadlo na 5. dubna a je to nejvýznamnější den velikonočního cyklu. Malovaná vajíčka, drobné cukrovinky a barevné stuhy. Dospělí i alkohol. To si odnášeli mnozí koledníci, které ani studené počasí neodradilo od tradic Velikonočního pondělí a kteří i letos prošli vesnicí Příseka.

Kdy budeme Velikonoce slavit v příštích letech?

Velikonoce 2011: 24.-25. dubna
Velikonoce 2012: 8.-9. dubna
Velikonoce 2013: 31. března - 1. dubna
Velikonoce 2014: 20.-21. dubna
Velikonoce 2015: 5.-6. dubna
Velikonoce 2016: 27.-28. března
Velikonoce 2017: 16.-17. dubna
Velikonoce 2018: 1.-2. dubna
Velikonoce 2019: 21.-22. dubna
Velikonoce 2020: 12.-13. dubna

Jak je patrné, Velikonoce patří mezi svátky, které nemají stálé datum. V současné době ale probíhají diskuze o možném stanovení pevného data Velikonoc.


Velikonoční hrátky

V sobotu 27. března po obědě se v kulturním domě uskutečnily první "VELIKONOČNÍ HRÁTKY", které zorganizoval místní svaz žen.

Spolu s dětmi zde vyráběly velikonoční věnce, kraslice, perníčky a další ozdoby s tradičními znaky svátků jara, nechyběly ani mrskačky klasické hranaté i netradiční kulaté, s košíčkem, z 8 i ze 16 proutků.

V neděli 28. března odpoledne se konala prodejní výstava vyrobených ozdobných předmětů s velikonoční tématikou.


Zlomený křížek před příseckou školou

březen 2010 - Letošní zima byla kritická pro kamenný křížek před bývalou příseckou školou.

U tohoto křížku za první republiky a za protektorátu vznikaly fotografie žáků přísecké školy, kteří - tehdy ještě mnohdy bosí - křížek obstoupili, nechyběl pan řídící ani pan farář.

Věřím, že poničený křížek, který si každý rodák ve vsi pamatuje z dětství neporušený, bude znovu vztyčen a dočká se ještě letos odborné kamenické opravy.


Křížek před bývalou příseckou školou letošní zimu bez úhony nepřečkal

Zima konečně předala žezlo jaru

Tuhá zima s množstvím sněhu a podprůměrnými teplotami zasadila těžkou ránu propagátorům globálního oteplování. Oproti dlouhodobému teplotnímu normálu byly zimní měsíce (prosinec až únor) s průměrnou teplotou minus 2,3 °C podnormální o 1,5 °C.

Množstvím sněhu byla zima nadnormální a s průměrnými srážkovými úhrny 133 mm dosáhla 105 % dlouhodobého normálu.

Stejně jako posledních pět zim byla i ta letošní chudá na délku slunečního svitu, která v průměru dosáhla 107 hodin, což je pouze 73 % dlouhodobého normálu.

Jaro letos dorazilo skutečně podle kalendáře - letošní zimě se opravdu nechtělo odejít a teploty rostly jen zvolna. Přes jarních 10 st. se teplota poprvé přehoupla ve čtvrtek 18. března.

Ještě v úterý 9. března teplota v Přísece klesla ráno dokonce až na -16 st. C! A sněhu jsme si letos opravdu užili. Na polích okolo Příseky sníh vydržel nepřetržitě od 2. ledna až do neděle 21. března. Taková mrazivá zima se spoustou sněhu byla naposledy před 4 roky v sezóně 2005/2006 (to složil Jarek Nohavica písničku "Ladovská zima").


Přestavba další části silnice mezi
Jihlavou a Třebíčí

Polovina března - Kraj Vysočina připravuje rekonstrukci další části silnice II. třídy mezi Jihlavou a Třebíčí. Do silniční spojky mezi dvěma největšími městy Vysočiny začal kraj investovat asi před pěti lety. Původní silnice je úzká a vzhledem k intenzitě dopravy neodpovídá bezpečnostním požadavkům.

Dokončené projekty stály kolem 380 milionů korun. Další stavba za 166 milionů bude dokončena letos v létě, týká se rekonstrukce zhruba dvou kilometrů mezi Přísekou a Brtnicí.

Všechny tři stavby (Jihlava-Příseka, Brtnice-Zašovice a Příseka-Brtnice) dotovala Evropská unie. U dalších dvou akcí nyní probíhá projektová a majetkoprávní příprava (přibližně dvoukilometrové úseky Zašovice-Okříšky a obchvat Příseky). Zahájení těchto staveb bude záviset i na možnostech jejich financování z fondů EU.


Ping-pongový turnaj (2.)

Sobota 13. března

Luďa alias Řízek - překvapivý vítěz turnaje
Milda vítězství v turnaji neobhájil

V pořadí již druhý ping-pongový turnaj zorganizoval opět Jan Příhoda a měl o poznání vyšší úroveň než před Vánoci - co se předvedených výkonů na zelených stolech týče.

Kvůli vyššímu počtu přihlášených bylo 28 účastníků turnaje rozděleno dle předpokládané výkonnosti do dvou skupin - sportovní a rekreační.

Vítěz předvánočního turnaje Milda post nejlepšího hráče neobhájil a na trůn pustil překvapivě Luďka Pulicara (rozhodující 3. finálový set skončil 23:21). Při vyhlašování vítěze došlo na slova: "Co říct o vítězi - no málem nepřišel, řekl ani nevím, jestli mám hrát, bylo to včera v hospodě náročný." Nakonec všechny porazil a za celý turnaj ztratil pouze 2 sety.

Výsledky:

Elitní skupina A:
1. Luděk Pulicar
2. Milda Zvěřina
3. Roman Novák
4. Jan Škrdla

Skupina B:
1. Radek Böhm
2. Jan Hos
3. Martin Štefl
4. Pavel Zimola

Čtyřhra:
1. Milda Zvěřina, Robin Fila
2. Mirek Škrdla, Roman Novák

Fotogalerie - Jarní ping-pongový turnaj


Spěchej pomalu!

V sobotu 6. března odpoledne a ve středu 10. března ráno bylo možno viděti v místech u "železňáku" stát dvě auta na poli.

V sobotu se šofér s autem dokonce převrátil přes střechu, aby zůstal na poli stát na kolech, řidička o pár dní později měla více štěstí - pouze sjela ze silnice až na pole, ale i ji musela rovněž vyprostit těžká technika.

Nepříjemnou zatáčku s nebezpečným horizontem si tak budou dobře pamatovat další dva řidiči.


MRAZÍK brtnického divadla BEZCHIBI

Neděle 7. března

Sál kulturního domu, který byl při loňském prvním vystoupení divadla BEZCHIBI zaplněn jen z větší poloviny, letos "praskal ve švech" a bylo vidět, že zařadit na repertoár divadla tuto známou a desetiletími provařenou pohádku z ruského teritoria byl dobrý tah. Uvedený "Mrazík" je celkově 9. divadelní kus "Bezchibáků" a jejich první pohádka (a zároveň komedie).

Co však bylo oproti loňské hře "Vražda sexem" opravdu velikým přínosem a zároveň pobavením, byl "syrový" zpěv všech zúčastněných herců, který do hry i díky nasazení herců krásně zapadl. Myslím, že i imitovaní Chladil, Korn, Zmožek atd. by se pobavili.

První tři čtvrtiny bych označil za velmi zdařilé, v závěru hra trochu ztratila kvůli přesnému kopírování děje i textů tak, jak ho známe z televizního Mrazíka a ubylo rovněž překvapivých komických momentů, které v předešlém průběhu útočily vytrvale a úspěšně na bránice diváků v zaplněném příseckém sále.

CO bylo ve hře jinak a co diváka dostalo? Asi "maxikomár", kterého Ivan honil s plácačkou, Baba Jaga zavřená v mikrovlnce místo v peci, sáňky samochodky jako auto na dálkové ovládání, závod Ivana s Dědečkem Hříbečkem, loupežníci, kteří oloupili Ivana o flašku vodky, Ivan proměněný místo na medvěda v Mickey Mouse, Nastěnka jedoucí místo v kočáře na invalidním vozíku a další originální herecké počiny.

Celkový dojem ze hry byl výborný a předvedený výkon herců rovněž. Vystoupení si vysloužilo velké ovace, herci se museli jít několikrát děkovat. Brtnickému divadlu BEZCHIBI se tuto neděli v Přísece zcela určitě rozšířil okruh fandů a sympatizantů.

Divadelní představení Mrazík v příseckém KD
Vypravěčka, která se na obecenstvo dívala skrz okno, diváky provázela celým představením a uváděla diváky do děje
Samolibý bohatýr Ivan si vykračuje mezi děvčaty
Ivanův závod s dědečkem Hříbečkem
Prostoduchý nápadník Saša na námluvách u líné a panovačné Marfuši
Mrazík s berlou Mrazilkou na obchůzce


Sjezdovky jsou prázdné

Takovou situaci Vysočina za poslední roky nepamatuje. Na sjezdovkách v kraji leží stále desítky centimetrů sněhu, přesto ski areály zejí prázdnotou. Svahy se ještě částečně zaplní aspoň o víkendu, v pracovní dny už je to ale podle provozovatelů bída. Dlouhá zima už se lyžařům zajídá.

"To je klasická situace. Lidé si po Vánocích dali peníze které chtěli utratit na sjezdovce stranou a finance určené na tyto účely už vyčerpali," míní správce ski areálu Čeřínek.

Ochladnutí zájmu o lyžování je v posledních dnech oproti dřívějšku rapidní. "V předchozích sezonách neexistovalo, že by se na Vysočině mohly vleky provozovat 70 dnů v tahu jako letos. Lidé jsou tedy lyžováním nasyceni o to dřív. Už z nich cítím touhu po jaru, aby mohli vyzkoušet jiné sporty. Lidé už se zkrátka takzvaně vylyžovali," podotýká.
--- Zdroj: Jihlavské listy --- 23. února ---


Dětská maškarní merenda

20. února - Stejně jako každý rok se i letos konalo v kulturním domě dětské maškarní odpoledne plné her, hudby, tance a tomboly. Sál byl plný krásných masek, které si maškarní bál řádně užily.

Fotogalerie - Dětská maškarní merenda


Konečně mírné oteplení

Po 7 týdnech, kdy se teploty pohybovaly pod nulou, přišlo na Vysočinu oteplení a 19. února se denní teplota vyšvihla mírně nad bod mrazu. A s tím přišlo i postupné pomalé odtávání nemalého množství sněhu, jenž přikryl celé Česko.

Na Vysočině leží přes 50 centimetrů sněhu. Ve sněhové pokrývce to znamená zhruba 75 litrů vody na metr čtvereční. Sněhu v Česku je nyní tolik, že by naplnil sedm Orlických přehrad.


Přísecký masopust

Masopust začíná 6. ledna svátkem Tří králů a vrcholí o masopustním pondělí a úterý čtyřicet dní před svátky velikonočními, kdy končí masopustní zábavou.

V Přísece chodí fašankový průvod masek tradičně v sobotu, sedm týdnů před Velikonocemi. Letos připadl na sobotu 13. února a vesnicí prošel za pravého zimního počasí se spoustou sněhu.

Fotogalerie - Masopustní průvod obcí


Monografie představuje jihlavské betlémářství

V českých zemích získalo betlémářství bohatou tradici

Muzeum Vysočiny Jihlava vydalo knihu "Jihlavské betlémy v minulosti a současnosti". Publikace shrnuje historii jihlavského betlémářství od konce 18. století, nastiňuje dobovou atmosféru a spolkovou činnost, využívá vzpomínky pamětníků a věnuje se betlémům rodinným i kostelním.

Počátkem 20. století je v Jihlavě uváděno 27 rodinných betlémů, ve třicátých letech už 84. V roce 1933 z nich bylo 52 přístupných veřejnosti. Po celá 30. léta se v Jihlavě na hlavním náměstí kolem Vánoc vytvořil doslova "drobný betlémový průmysl". Ve stáncích se objevovaly stále dokonalejší a nápaditější figurky, stavby a doplňky. Betlémářská tradice v Jihlavě z velké části zanikla po roce 1945, s odsunem německého obyvatelstva.

Z 20. století kniha podrobněji připomíná významné regionální tvůrce, jako byli P. Alois Kadlec, který vyřezal betlémy pro kostely v Přísece, Malém Beranově, Vílanci a Kozlově, dále Metoděje Floriana ze Staré Říše, Jiřího Rychnovského z Malého Beranova, Jiřího Musila, Zdenu Nechvátalovou a Jaroslava Vyskočila z Jihlavy či Zdeňka Kalného z Horního Kosova.

Monografie je k dostání na vrátnici Muzea Vysočiny Jihlava.
Zdroj: --- Jihlavské listy --- 9. února 2010 ---


Je to vůbec ještě silnice?

Rozbitá cesta čeká řidiče i na objížďce u Příseky ve směru na Třebíč.

počátek února - Silničáři v tomto počasí záplatují vozovky takzvanou studenou balenou asfaltovou směsí, jejíž životnost je asi dva měsíce. Na tyto opravy mají na Vysočině vyčleněno zhruba 20 milionů korun. Jakmile se oteplí, musí se provizorní opravy vyfrézovat a zalátat horkou směsí. S teplou směsí, která je kvalitnější, začínají pracovat nejdříve až v dubnu.

Po zimním solení je v žalostném stavu také spojovací silnička z Příseky do Komárovic. Trasa je tam úzká a nezpevněná, nevhodná pro takový provoz, jaký tam nyní zavládl. Výtluky se tu vždy jen provizorně zazáplatují, někdy ani to ne a na nebezpečný úsek silnice silničáři umístí dopravní značku upozorňující na nerovnost vozovky.

Na dokončení opravy silnice z Příseky do Brtnice si řidiči počkají až do letošního srpna.


Přišel vrchol zimy

V noci na 26. ledna byla v Česku nefalšovaná Sibiř. Rtuť teploměru se letos dostala nejníž v Jizerských horách, kde bylo naměřeno minus 30 stupňů, v Adršpachu minus 28 st. C, na Jihlavsku bylo mrazivých -25 stupňů, někde lidé lokálně naměřili dokonce až -28 stupňů. Loňská zima byla teplá v porovnání s mrazy, které zasáhly Českou republiku v tomto týdnu. Lednové teploty jsou celé 3 stupně pod průměrem.

Počasí letošního ledna bylo výjimečné i proto, že sněžilo o padesát procent více, než je obvyklé a slunečných dní bylo naopak tak málo, že nedosahují ani poloviny stavu typického pro leden.


Další návštěva zlodějů v přísecké hospodě

V noci z 23. na 24. ledna během hasičského plesu využil neznámý pachatel faktu, že velká část obyvatel vesnice se bavila v kulturním domě a vykradl příseckou hospodu, za posledních 20 let již poněkolikáté.

Za použití násilí vnikl do výčepu, odkud stejně jako při předchozích lupech ukradl veškeré cigarety, alkohol, cukrovinky a finanční hotovost v kovových mincích. Krádeží věcí způsobil pachatel škodu za více než tři tisíce korun. Poškozením vstupních dveří (kterými bude muset být hostinec nově osazen), vznikla škoda za další čtyři tisíce korun.


Hasičský ples

Termín této významné společenské události byl letos stanoven na sobotu 23. ledna.
Ples se velmi zdařil i díky vloženému programu brtnické skupiny tanečnic a módní přehlídce ošacení z netradičních materiálů, například z pytlů od brambor.
Sál byl plně obsazen a úspěch měla i bohatá tombola.


Hokejový turnaj v Puklicích

V sobotu 10. ledna se v Puklicích na zimním stadionu konal druhý ročník amatérského hokejového turnaje "O pohár starosty obce Puklice". Kromě domácích hráčů se ho zúčastnili hokejisté z Příseky, Studének a Střížova.

V prvním semifinále turnaje v zápase Puklice - Studénky o vítězi rozhodl jediný gól domácího Kamila Kružíka. Ve druhém semifinále nastoupila Příseka proti Střížovu. Šťastnější byli po vítězství 4:2 naši hokejisté, když třemi góly přispěl k vítězství Pavel Hos.

V souboji o třetí místo zvítězil Střížov nad Studénkami 3:1. V zápase se projevila skutečnost, že hokejisté Studének odehráli turnaj pouze se sedmi hráči.

Přísecký mančaft koučoval charismatický "Kuzma" a dovedl ho zdárně až do finále. Před ním se byli hráči posilnit v puklické hospodě, což pravděpodobně vyhovovalo více místním, kteří se po finále radovali z turnajového prvenství. Ve finále Puklice - Příseka totiž přehráli hráči Puklic naše borce vysoko 6:0, když se jim podařilo uhlídat nejlepšího hráče Příseky Pavla Hose. Po loňském triumfu se tak domácím hokejistům podařilo loňské vítězství obhájit.

Nejlepším střelcem turnaje se stal Pavel Hos z Příseky se třemi trefami. Nejlepším brankářem byl vyhlášen David Vondrák.


Zima konečně a definitivně převzala
vládu nad krajinou

Po teplých svátcích začalo od 2. ledna mrznout a teploty se pod nulu vrátily tuto zimu již potřetí (poprvé při říjnové sněhové kalamitní epizodě a podruhé v prosincové arktické dekádě, kdy sníh napadl a rovněž poměrně brzy nato roztál).

Nadílka sněhu na Jihlavsku podle meteorologů dosáhla 43 cm

Přes víkend ve dnech 8. - 11. ledna napadlo obrovské množství sněhu - v kraji místy napadlo až 50 centimetrů nového sněhu, v Přísece to bylo cca 40 cm. Taková sněhová nadílka tu nebyla již 4 roky. Husté sněžení hned nato vystřídaly silné mrazy, rtuť v Přísece klesla až na -16 stupňů.

Čtyřdenní vytrvalé sněžení ochromilo život na celé Vysočině. Předpovědi meteorologů, že nás zasype sníh, se naplnily. Množství sněhu bylo na tuto roční dobu celkem normální - jenže padal úplně jinde, než je obvyklé. V nížinách, nikoli na horách. Na horách je dokonce méně sněhu, než bývá v tuto dobu zvykem. Vysočina však zažila skutečnou sněhovou kalamitu.

Pluhy nestačily hrnout sníh, stále padal nový

I když silničáři, technické služby ve městech a traktory s radličkami v menších v obcích byli od pátku v terénu nepřetržitě, jejich boj se sněhovou nadílkou byl místy marný. Kudy vozidlo s radlicí projelo, během několika desítek minut napadla vrstva nového sněhu. Jen během pátku napadlo na většině kraje až třicet centimetrů sněhu.


Zamknu, zalígruju a fertig!

7. ledna - V Přísece ve směru od středu obce na Vejhon se někdo pokoušel vloupat ze zadní strany do více stavení. Dokonce se někde i něco ztratilo.

Od začátku letošního roku jihlavští policisté šetřili několik případů okradení osob starších 70 let. Pachatelé při nich odcizili finanční hotovost ve výší téměř 500 tisíc korun. Okradení převážně bydlí v menších obcích. Pachatelé trestné činnosti přijdou do domovů starších osob s předem připravenou "pohádkou". Převážně nabízí nějaké své služby či žádají o poskytnutí nějaké pomoci.

Zloději jsou velmi vynalézaví a svou taktiku velice rychle mění. Policisté občany vyzývají k obezřetnosti a všímavosti ve vztahu k cizím lidem. Zabezpečte si dobře svůj majetek a případně upozorněte na pohyb podezřelých osob!

Zpravodajství