Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Kalkulačky do rukou!

aneb - Co letos zdraží?

Z nezbytných běžných každodenních položek podraží od 1. ledna takřka všechny...

Pozn.: Novoroční kocovinu letos nezpůsobí jen lihové nápoje, ale i zdražování, které postihne každého z nás...


POTRAVINY

Už loňský podzim nastartovaly zdražování a růst cen bude pokračovat. Zvedají se hlavně ceny pečiva a mléčných výrobků, ve kterých se projeví také zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent.

Máslo: + 20 % - Očekává se, že cena letos vyšplhá asi na zhruba 40 Kč za kostku. Mléčné výrobky zdražuje zejména poptávka ve světě.

Chléb: + 20 % - Velké pekárny už loni na podzim zvedly ceny zhruba o pětinu. Důvodem je rostoucí globální poptávka, počasí a produkce biopaliv, která odčerpává zásoby obilovin ve vyspělých zemích. Pšeničná mouka zdražila za poslední rok až o šedesát procent.

ENERGIE A TEPLO

Elektřina: + 11 % - Cena elektrické energie pro domácnosti v Česku příští rok vzroste o více než 9 procent. Domácnosti s přímotopy za rok zaplatí až o šest tisíc korun více. V celkovém zdražení však není započtena nová ekologická daň, která konečnou cenu zvýší zřejmě o další procento.

Přímotopy: + 15-20 % (kdeže jsou doby, kdy byly přímotopy podporovány...no zas až tak daleko taky ne, jen něco přes 10 let...)

Tepelná čerpadla: + 15-20 % - Výrazně hůře na tom budou lidé, kteří si pořídili drahá tepelná čerpadla, jejichž výhodou je právě levný a ekologický provoz. V posledních letech totiž elektrárenské firmy tarif pro čerpadla stále zdražují a výjimka není ani letos v lednu.

Plyn: + 7 % - Domácnostem se ceny v průměru zvednou téměř o 8 procent. Kdo používá plyn na vaření, ohřev vody i topení, si tak měsíčně připlatí téměř 150 korun. Plyn podražil kvůli drahé ropě, která se loni na podzim několikrát přiblížila k hranici 100 dolarů. Nakonec ji ale loni nezdolala, až v lednu 2008. Zdražení plynu mohlo být ještě vyšší - asi 10procentní. Zbrzdila ho ale silná koruna.

Teplo: + 10 %, místy až 20 % Dodávky tepla zdraží zhruba o desetinu. Podle Teplárenského sdružení se cena zvýší nejvíce od roku 1998, kdy byly zrušeny dotace na dálkové teplo a kdy výrazně vzrostla cena zemního plynu. Rodiny ročně zaplatí asi o více než 2 tisíce korun více. Ceny ženou nahoru ekologické daně a vyšší DPH.

Uhlí: + 10 % - Uhlí průběžně zdražilo už loni v září. Ve zvýšení ceny se nyní promítne především nově zavedená ekologická daň.

VODA

Voda: + 10 % - ročně podraží o stovky korun. Důvodem je, že Češi s vodou šetří a spotřebovávají jí méně. To ale přináší problémy vodárnám, které své náklady musí rozpočítávat na stále menší objem prodané vody a kubík vody tak zdražuje.
Někteří hygienici hovoří o tom, že se stávající spotřebou vody žijeme již na samé hranici hygieny.

CIGARETY A ALKOHOL

Cigarety: + 8 Kč na krabičku - V lednu začne platit nová spotřební daň, která zvedne cenu krabičky cigaret v průměru o osm korun. V trafikách se ale toto kuřivo objeví nejdříve v květnu.

Pivo: + 20 % - Podle odhadu si pivaři připlatí v příštím roce až pětinu. Důvodem zdražování je rostoucí cena surovin na výrobu piva - ječmene, sladu, chmele, dále energií, ale například také skla - tedy pivních lahví a půllitrů.

Lihoviny + 10 % - Vyšší budou ceny lihovin kvůli vyšším cenám energií. Podle nejznámějších českých výrobců ceny alkoholu porostou také kvůli obavám o nedostatek lihu.

DOPRAVA

Vlaky: + 5 % podle délky cesty a typu jízdenky - Dráhy zdražily už loni v prosinci. Zákaznické jízdné, které platí držitelé In-karet, bude oproti běžnému levnější pouze o 25 procent (nyní 30). O dvě stovky, na 1600 Kč, podraží kilometrická banka.

Autobusy: + 10 % podle typu linky - týká se společností, které ještě nezdražily loni na podzim.

MHD: podle druhu jízdenky, základní + 20 % - Zdraží nebo už před koncem roku zdražilo jízdné i městské hromadné dopravy v mnoha českých městech.

Dálniční známky: + 10 % - Majitelé osobních aut za nový kupon zaplatí 1000 korun, o stokorunu více než loni.

POŠTA

Dopis: + 35 % - Pošta zdražuje řadu služeb. Poslání obyčejného dopisu vyjde nově na desetikorunu. Dosud stálo 7,50 Kč.

Balíky: + 27 % - Poslání balíku do dvou kilogramů bude dražší o osm korun a vyjde na 38 Kč. Za doporučený balík do dvou kilogramů tak od ledna lidé zaplatí 49 namísto nynějších 38 korun.

BYDLENÍ

Výstavba bytů - zdraží kvůli vyšší sazbě DPH. Byty do 120 metrů čtverečních zdraží o čtyři procenta, stejně jako základní sazba daně z přidané hodnoty.

Nájmy: + 30 % - Druhým rokem pokračuje deregulace nájemného, která by měla skončit v roce 2010. V roce 2010 by u většiny bytů mělo nájemné dosáhnout pěti procent z ceny nemovitosti.

Televizní poplatky

Koncesionářské poplatky vzrostly z původních 120 na 135 korun měsíčně.

Zdravotnické poplatky

Nově byly zavedeny poplatky ve zdravotnictví:
- za návštěvu u lékaře - 30 Kč
- za vydání receptu - 30 Kč
- za návštěvu pohotovosti - 90 Kč
- za 1 den pobytu v nemocnici - 60 Kč

...a co ještě například podraží?

Rostliny a krmiva + 5 % - kvůli vyšší 9 % dani
Knihy a noviny + 5-10 % - kvůli zdražování papíru a vyšší dani
Zboží pro děti + 4 % - kvůli vyšší dani
Hotely a koleje + 4 % - kvůli vyšší dani

Jak nám ještě vláda sáhla do kapsy...

Pohřebné + 5.000 Kč - ZRUŠENO
Společné zdanění manželů - ZRUŠENO
Nižsí nemocenská - první 3 dny nemoci nedostane zaměstnanec NIC
Přídavky na děti - třetina rodin ztrácí od 1. ledna nárok na přídavky
Vyšší úroky - splátka hypotéky vzroste o několik set korun aneb zdražování plodí další zdražování...

Zpravodajství