Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Názor na kácení stromů a nehody u Příseky

Často projíždím úsekem silnice II/405 mezi Jihlavou a Přísekou. Je pravdou, že v její těsné blízkosti rostou stromy vysázené před sto a možná i více lety, které dnes tvoří, jak jsem se dočetl z pohledu zákona o silničních komunikacích, pevnou překážku. Pravděpodobně lidé, kteří tyto stromy před dávnými roky vysazovali, netušili, že jednou budou panu Jiřímu Hudcovi a mnohým dalším řidičům tolik vadit. Takovou zlomyslnost by jim jistě neprovedli. Třeba se domnívali, že touto svou činností zpestří ráz krajiny a stromy v budoucnu svým stínem budou zpříjemňovat cestu formanům i pěším. Jak se však mýlili. Civilizace postupuje kupředu mílovými roky a stromy "živořící" u cesty jsou příčinou všeho zlého. Oni přece způsobují smrt mnoha řidičů a velké materiální škody na vozidlech. Určitě to nebude tím, že řidič je povinen přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky. Každý svéprávný a logicky uvažující člověk, kterým řidič dozajista je, neboť jinak by nezískal oprávnění k řízení motorového vozidla, když uvidí podél cesty alej stromů a natož blízko cesty rostoucích, zpomalí a pojede tak, aby projel bez nehody.

Na silnicích vládne také ohleduplnost a tak také když se mají ve zúženém profilu vozovky potkat dvě rozměrná auta, tak jeden řidič dá druhému přednost. A co se stane pokud tyto základní pravidla na našich silnicích neplatí - můžou za to stromy, rychle je pokácejme bez ohledu na přírodu.

Jsou poškozené. Ano, to jistě, ale ne vlastní vinou. Stromům jistě neprospívá, když je každou zimu pořádně posolíme a kůru sedřeme pomocí silničních pluhů. Spíš bychom je měli obdivovat za to, že každé jaro se ještě zazelenají a po dobu své vegetace se snaží vyčistit vzduch zaneřáděný i výfuky aut těch řidičů, které svou existencí tak ohrožují na životech. Když to vezmu z druhé stránky, tak jsem nikdy neslyšel o případu, kdy bychom usmrtili člověka za to, že byl zraněn či ve stáří onemocněl. Proč by to nemohlo platit také v případě našeho vztahu k přírodě a v tomto případě konkrétně ke stromům. Stálo by za to tyto stromy spíše ošetřovat a ohleduplnou jízdou spíše ochraňovat. Já totiž při jízdě ve výše zmíněném úseku vidím spíš plné příkopy pohozených PET lahví, igelitů a dokonce i sjetých pneumatik. Doufám, že to také nesvedeme na ty stromy rostoucí v blízkosti silnice. Apeluji na všechny řidiče mající alespoň nějaký vztah k přírodě nechte ty stromy alespoň nějakou dobu ještě žít. Obracím se na orgány zastupující ochranu životního prostředí, nedopusťte kácení alejí tvořících ráz krajiny.

Žádám ty, kterým jsem ve volbách dal svůj hlas, aby vyslyšeli mé přání a nedopustili další kácení stromů. Pokud se však tak stane, budu zvědav, zda se najdou finance na novou výsadbu. Peníze na to jistě jsou. Naši politici v čele s panem prezidentem našli stamiliony korun na pozvání Mezinárodního měnového fondu a zasedání NATO, tak jistě najdou statisíce na zasázení nových stromů v bezpečné vzdálenosti od krajnice. I když - kdo ví, co bude opět po sto letech. Malá poznámka. Doufám, že pan Hudec a jemu podobní budou s novou výsadbou stromů a jejich ošetřováním pomáhat. Rád si o tom někdy přečtu.

Názory 27.12. 2002, Libor Votava

Zpravodajství