Zpravodajství |
ZPRAVODAJSTVÍZprávy a zprávičky z Příseky a z jejího blízkého okolí, sesbírané z různých pramenů od roku 1999 do dnešních dnů. ROK 2008Silvestr - loučení se starým rokem
|
|
V sobotu 27. prosince proběhla na sále kulturního domu "125. Výroční valná hromada SDH Příseka", která byla ve znamení předávání diplomů, medailí a dalších ocenění mnoha příslušníkům hasičského sboru.
Podrobnější zpráva ze schůze viz rubrika Hasiči.
|
Romantici se letos bílých Vánoc nedočkali a Ježíšek měl zablácené boty. Pravá zima začala až 25. prosince, když teplota konečně klesla pod bod mrazu a do konce roku nad něj nevystoupila. Noční teploty klesaly dokonce až pod minus 10 st. C.
Sníh sice nenapadl téměř žádný, ale na Vesničáku se o Silvestru mohli objevit první natěšení bruslaři.
květen - prosinec - pan Bruzl si v průběhu roku úspěšně vyzkoušel práci restaurátora, když si letos v květnu odvezl domů kamenný obecní křížek, protože mu jeho současný stav připadal nedůstojný.
Kříž, o kterém je řeč, byl z kamene vytesán už v roce 1868 a stál poškozený u staré panské cesty (u zámecké aleje), byl neudržovaný a ve špatném stavu, tabulka chyběla, okolí bylo zarostlé.
Doma kamenný podstavec kříže očistil, ulomený železný kříž nahradil jiným - nepoškozeným a opatřil jej čerstvým nátěrem. I s pomocí některých dalších obyvatel obce je dnes křížek usazen opět na svém místě.
Každému, kdo nyní vychází ze zámecké aleje, krásně zrenovovaný křížek hned padne do oka. Snad na tomto svém místě vydrží nepoškozen a dlouhou řadu let.
Od soboty 13. do pondělí 15. prosince na Jihlavsku opět foukal velice silný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až 90 km/hod.
polovina prosince - Závěrečný měsíc roku je zatím nezvykle teplý. Přes den se průměrná teplota na Jihlavsku pohybuje kolem 1 stupně nad nulou. Dlouhodobému normálu by přitom odpovídaly teploty o tři stupně nižší. A teploty přes den nad nulou vydrží až do Štědrého dne.
Noční můra Brtnice po delší odmlce o sobě dala opět důrazně vědět. Poté, co radnice před časem zrekultivovala několik černých skládek vzniklých na různých místech v katastru města, objevila se nová.
"Právě jsem hovořil se starostou Puklic, který mi sdělil, že na naše území v Přísece někdo vyvezl dvě hromady ledniček, sporáků a kamen," zoufá si starosta Stanislav Jirků. "Musím se tam urychleně podívat, případně zavolat policii," přibližuje nejbližší kroky, které podnikne.
Staré elektrospotřebiče na zakázanou skládku někdo vysypal asi v pátek 12. nebo v sobotu 13. prosince. "Počítal s tím, že se tam nebude nikdo pohybovat. Někteří lidi jsou dobytek," říká rezolutně závěrem starosta.
--- Zdroj: JL - 19. prosince ---
Pozn.: Vyvezená hromada ledniček apod. byla několik dní vidět pod lesíkem při cestě k rybníku Šerifák, než byl zajištěn její odvoz na příslušná místa. Tady si mi příčí použít jako příměr slovo prasata nebo dobytek, protože bych tím zvířata urazil.
V podstatě v každé obci je dnes 2x do roka svoz nebezpečného odpadu (ve městě fungují sběrné dvory) a sem je možné odvézt tyhle věci jako sjeté gumy, ledničky, akumulátory apod. zadarmo. Takže občasná argumentace, že lidi na to nemaj peníze, mi přijde dost nevhodná.
Další zvěrstvo je pálení plastů a dalšího odpadu. Když někdo něco prožene komínem, tak soused, který dělá zrovna něco na dvoře, to hned pozná a je to hnus. Stejně jako to pohazovat po škarpách a po lesích. Ale to jen moje virtuální polemika, která na věci nic nezmění, musíme se změnit sami...
polovina prosince - Vánoční svátky se blíží. Tradiční štědrovečerní kapr nebude stát víc než vloni a cena zůstává průměrně na 75 - 80 Kč za kilo. Smrčky budou stát rovněž stejně jako loni - tedy co centimetr, to koruna. Ty obyčejné se v Jihlavě dají sehnat do 120 korun. Borovičky budou o něco dražší.
Lesníci mají v této době spoustu práce s hlídáním svých rajonů před zloději, kteří chtějí za vánoční stromek zaplatit adrenalinovou chvilkou námahy přímo v lese. "To je věčný boj," říká o zlodějích živých stromků jeden z lesníků. "Lidé dokonce neváhají vlézt do oplocených školek a uříznout stromky tam," dodal.
Lesníci drží lesní stráž, která může pokutovat. Sice jen stěží přistihnou někoho s pilkou v ruce, jak řeže stromek, ale pak se cena takového stromku dostane na tři sta až pět set korun. Dle policie se totiž jedná o přestupek.
Lesníci proto v nejbližších týdnech mnohé stromky zohyzdí (šetrně zastříhnou) tak, aby nebyly pro zloděje atraktivní. A lapky stromky s vadou na kráse nelákají.
Před Vánocemi pak přijde na řadu speciální postřik větviček, který v chladném lese není cítit, ale v teple domova pořádně zapáchá. "Jakmile si ho zloděj postaví doma, látka se začne v teple uvolňovat. Během chvilky celý byt odporně páchne po močůvce. Jako byste prošla kolem prasečáku s kejdou. Je to strašlivě záporná vůně, kterou ani nejde vyvětrat, používáme jí hlavně u pěkných jedlí," popsal používaný fígl lesní správce.
Správa navíc letos instalovala na vjezdy do lesů nové závory a zákazy vjezdu. Práci se zloději stromků mají i ti majitelé lesů, kteří stromky na vánoční trh nedodávají, protože se jim to ekonomicky nevyplatí. Za tak nízkou cenu je prý lepší pěkné smrčky nechat růst.
Letošní ceny:
Kapr: 70 - 80 Kč za kilogram
Smrk ztepilý (obyčejný): 100 - 250 Kč (max. 1 cm = 1 koruna)
Borovice lesní (obyčejná): 200 - 350 Kč podle velikosti
Borovice černá: 250 - 400 Kč podle velikosti
Smrk pichlavý (stříbrný): 200 - 450 Kč podle velikosti
Jedle bělokorá: 250 - 400 Kč podle velikosti
Jedle kavkazská: 400 - 1000 Kč podle velikosti
Pozn.: Za totality sice kdekdo razil teorii, že ve správném komunismu patří všechno všem, ale nemuselo se to vždy vyplatit. Když někdo odkráčel s pilkou do lesa a za pár hodinek dotáhl pěknou borovičku, mohli na něho čekat policajti - na udání. Tenkrát musel být na každý strom papír buď od hajného nebo účtenka. Kdo neměl, strávil den u výslechu nebo skončil ve vězení za rozkrádání socialistického majetku a to už nebyla žádná sranda. Pravdou je, že jsem o tom slýchal, ale z blízkého okolí nevím o nikom, kdo by takhle dopadl. Asi tady byli šikovní zlodějíčci...
12. prosince 2008 - MF Dnes - Přestavba silnice mezi Jihlavou a Přísekou by mohla nést titul "Nejproblematičtější krajská stavba nového století".
Dělníci nyní dokončili u nové spojky úpravu odvodňovacího systému za pět milionů. Výjezd z Jihlavy na Třebíč byl přitom dokončen teprve loni v létě. Stál 173 milionů a provoz na něm začal s osmiměsíčním zpožděním!
Pro zdržení už podalo hejtmanství na stavební společnost D.I.S. Brno žalobu k soudu. Nové vedení kraje zvažuje, že soudní spor vyvolá i kvůli pěti milionům za úpravu odvodňovacího systému.
Před krajskými volbami byli v opozici sociální demokraté a kritizovali, že bývalé vedení úřadu rozhodlo zaplatit opravu za pět milionů z krajské pokladny. Hned po vítězných podzimních volbách se začala ČSSD případem zabývat, zda by případně tento soudní spor rozšířili nebo otevřeli další. Záleží prý na výsledku vypracovávaných posudků.
Odvodňovací systém v kopci Kolíblu snad konečně bude po opravě plnit svou funkci. "Na jaře nechám celý systém zkontrolovat a vyhodnotit, jak se v případě jarních tání osvědčil. Na základě těchto zjištění se budou odvíjet další kroky," říká náměstek hejtmana Joukl.
Václav Kodet, Jouklův předchůdce ve funkci, považuje případnou žalobu kvůli odvodnění bez šance na úspěch. "Za stav odvodnění rozhodně firma D.I.S. nemůže, stavěla podle projektu. A projektant? Naši odborníci naznali, že se nedá úspěšně dohnat k zodpovědnosti, protože dokumentace prošla stavebním řízením," vysvětlil Kodet.
Návrh odvodnění byl vypočítán z relevantních dat. "Všechny orgány státní správy, včetně Povodí Moravy, se k tomu vyjádřily kladně. Pouze se to ukázalo po dostavbě málo funkční," dodal exnáměstek hejtmana.
Pozn.: ...málo funkční?!? Naprosto nefunkční! Všechny odpovědné, kteří se k projektu vyjádřili (dle Kodetových slov) kladně, a kteří sami sebe nazývají takzvanými odborníky a nebo ještě raději experty, bych nechal tuhle opravu poměrnou částkou zaplatit. A příště by si už dali větší pozor, pod co se podepíší. Bohužel v našem "právním" státě je tohle pouhá "science fiction".
Proto bývalé vedení kraje opravu za pět milionů pojalo jako samostatnou stavbu s novým projektem. Vedení firmy D.I.S. spory ohledně silnice z Jihlavy na Příseku nekomentuje.
Opoždění stavby, které bude řešit soud, zkomplikovalo život především řidičům a obyvatelům obcí na objížďce. Díky penězům z EU bylo na akci za 173 milionů přestavěno 4,5 kilometru silnice z Jihlavy k obci Příseka.
V polovině července byla zahájena druhá etapa rekonstrukce na úseku Brtnice - Zašovice v délce téměř pět kilometrů, který má být hotový příští rok v říjnu. "Silnice bude rozšířena ze současných šesti až osmi metrů na 9,5 metru. Dojde k narovnání několika nebezpečných úseků a zmizí i prudké stoupání a klesání mezi oběma obcemi," uvádí kraj na svém webu.
Modernizace dalších pěti kilometrů dlouhého úseku má stát 175 milionů. Z 85 % zajistí přestavbu opět evropské peníze.
Na rekonstrukci úseku Brtnice - Zašovice má v roce 2010 navazovat rekonstrukce úseku Příseka - Brtnice. Ve fázi příprav je dále úsek Zašovice - Okříšky, obchvat Příseky a jednání pokračují i v řešení dopravní situace v Brtnici a v Okříškách.
Na břehu Vesničáku byl začátek prosince zasazen nový betonový sloup elektrického vedení se skříňkou umožňující bezproblémové bezpečné napojení do elektrické sítě. Při příštím výlovu nebo kolotočářům o pouti se bude určitě hodit.
V pátek 12. prosince po čtvrté hodině odpolední přímo u železného sloupu nad Přísekou došlo k dopravní nehodě. Na vině byla vysoká rychlost, viditelnost ještě snižovala mlha a padající mokrý sníh. V notoricky známé nebezpečné zatáčce došlo tedy k další havárii, tentokrát terénního vozu.
Ve čtvrtek 11. prosince došlo na okraji Příseky blízko bývalé školy ke srážce dvou osobních automobilů.
V pátek 5. prosince večer chodila po Přísece dům od domu zase banda čertů s andělem a hlavně s Mikulášem - tedy hlavně tam, kde jsou nějaká ta dítka, určená k obdarování:
V sobotu 6. prosince se nadělovalo pro změnu v příseckém kostele. Panu faráři zde každým rokem nějak ubývá jedna nadpřirozená postavička. Před pár lety byl v kostele s Mikulášem a andělem dokonce i čert. Následující rok se již nadílky nezúčastnil, pak chyběl i anděl a letos se již nedostavil ani Mikuláš. V předávání mikulášské nadílky jej musel tedy zastoupit sám pan páter Svoboda...
...tak si říkám - aby měl vůbec nadílku příští rok kdo předávat...
Znáte nějaké básničky o Mikuláši? Určitě minimálně tuhle "mediálně provařenou": "Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni..." Ale jsou i jiné - posuďte sami v neplánované chvilce mikulášské poezie:
Čerte, čerte, nechoď k nám,
nemysli si, já tě znám.
Čerte, čerte, ty mě zlobíš,
vím, že dětem uhlí nosíš.
A kdyby nám anděl něco dal,
ty bys nám to čerte všechno vzal.
---
Padá snížek bílý, v okna bije mráz
bílá paní zima už je tady zas.
Mikuláš odešel, už je za vraty
za ním poskakuje čertík rohatý.
Rozcuchaní vrabci sedí za plotem,
než se nadějem, bude Štědrý den.
---
Kde se vzal, tu se vzal,
Mikuláš pod okny stál,
v ruce velkou berličku,
na hlavě měl čepičku,
z bílých vousů teplý šál,
takhle děti vypadal!
---
Mikuláš ztratil plášť,
mikuláška sukni,
přišli k nám pod okno,
byli oba smutní.
---
Mikuláši, Mikuláši,
kdo to tady děti straší?
Kdo to chrastí řetězem,
kdo to přišel s Tebou sem?
Rohatý, střapatý, s kožichem až na paty,
rohatý, střapatý, černý chlupatý.
30. listopad - Bítovčický hostinský pan Benáček odchází po roce z přísecké hospody. Poslední tři uplynulé měsíce však již zajišťoval pouze nejnutnější zásobování a v otvírací době se v hostinci vůbec neukázal. Hosty místo něho obsluhoval výhradně místní štamgast pan Nevosad.
V pondělí 1. prosince hostinec přebrala paní Tesařová z Puklic. Tentýž den byla výčepní místnost vybílena a hned následující den v úterý 2. prosince podvečer přivítala nová hostinská první hosty.
V sobotu 29. listopadu se v kulturním domě uskutečnila již 6. Beseda s důchodci. Posedět a pobesedovat nebo si zatančit přišla jako každý rok většina seniorů ze vsi, takže je vidět, že akce se těší v této věkové skupině značné oblíbenosti.
Letošní rok byla beseda o něco kratší, protože kapela zajišťující hudební produkci musela odjet již před 8 hodinou večerní.
V úterý 18. listopadu začala skutečná zima, silničáři museli začít sypat. Ráno se teplota v Přísece dostala až na -4 st.C.
V noci na středu 19. listopadu pak napadl první sněhový poprašek, který však brzy roztál.
Ve čtvrtek 20. listopadu se Vysočinou přehnal silný vítr, který dosahoval rychlosti až 90 km/hod.
V sobotu 22. listopadu již sníh zůstal ležet a vydržel až do příští neděle 30. listopadu, kdy se opět oteplilo.
V pátek 28. a v noci na sobotu 29. listopadu foukal na Vysočině vítr síly MOHUTNÉ VICHŘICE, který svou silou a prudkostí dal vzpomenout na orkán Kyrill z ledna 2007. Na Jihlavsku vichr dosahoval v nárazech rychlosti 110 km/hod., vyvracel i stromy. Na Vysočině způsobila vichřice škody hlavně na Havlíčkobrodsku.
15. listopadu - Po hojných deštích a zároveň i teplých dnech konečně rostou! Na babky a václavky je na Vysočině již chladno, ale zato jsou lesy plné suchohřibů a modráků a lákají houbaře, kteří se po bídné sezoně konečně vrací domů s plnými košíky.
Pozn.: Letos jsem celé léto i podzim jen paběrkoval. Nerostly. Až v první polovině listopadu houbařské srdce zaplesalo. Přinést v tuto roční dobu domů tři tašky suchohřibů, modráků a bedel, to stojí za zaznamenání a je to na zdejší poměry něco nevídaného. Houbám prostě svědčí vysoké teploty.
Kdy se bude realizovat? Pokud budeme velkými optimisty, tak v roce 2012.
Od pondělí do středy 3. - 5. listopadu padaly teplotní rekordy na východní a severní Moravě, když se teplota vyšplhala nejvýše v Olomouci na 20,4 st.C. a v Ostravě dokonce až na 22,7 st.C.
Vysočina však většinou zůstala skrytá v oblacích a nejvyšší teploty u nás dosahovaly "jen" 12 - 16 st. C. Na východní Moravě neobvyklé listopadové teploty probudily stromy i hmyz. Rovněž u Příseky bylo v polovině listopadu možné najít napučené jívy, ze kterých se již začínaly "klubat kočičky".
Kdo na začátku listopadu procházel Chalupami a dále cestou k přehradě, mohl již uvidět zaplněný Pilák v celé své kráse.
Bohužel zároveň s tím se na stavbě objevily první "mouchy". Za levou stranou výpusti (pod Bruzlovou loukou) totiž podél kamenné hráze prosakuje voda, odkud pak v několika místech prýští zvenčí zpět do koryta. Kamenná hráz asi nebyla řádně zapuštěna do stráně, aby se sem voda zvenčí nedostala. Bude to chtít opravu...
Počátkem listopadu byla v kraji Vysočina dohodnuta menšinová vláda ČSSD za "tiché podpory" KSČM. Vysočina se tak od roku 1989 stává jedním z pěti krajů, jehož vedení oficiálně podpoří komunisté. U ODS i lidovců to vzbudilo velké emoce. Co bude tato podpora znamenat, se ukáže časem...
Kromě Vysočiny si tichou podporu komunistů vyjednaly i krajské vlády v Plzeňském a Středočeském kraji. V Karlovarském a Moravskoslezském kraji sedí komunisté dokonce přímo v krajských radách.
V pátek 31. října se v místě zúžení silnice za lesem, kde nově vybudovaný úsek navazuje na starý, střetlo čelně osobní auto s autobusem. Důvodem bylo nečekané zúžení silnice pro řidiče osobního auta, jedoucího od Jihlavy.
Chybí vám na té fotce něco? V průběhu měsíce října byla provedena mýtní těžba v lesíku nad Mutlovými a Kružíkovými.
Dne 27. října završil tento web čtvrtý rok svého trvání, ve kterém bylo započítáno 2200 přístupů, celkem tedy 8000 přístupů (při počítání pouze 1 přístupu z 1 IP adresy denně). Věřím, že návštěvníci zachovají webu přízeň i v roce následujícím. Údržba a inovace stránek je jenom o čase, který jsem schopen a ochoten obětovat - bohužel nikdo další za celé 4 roky neprojevil vážný zájem se na tvorbě příseckých stránek nějakým výraznějším způsobem podílet.
Za konec letošního babího léta se dá považovat neděle 26. října, kdy za pěkného slunečného dne teploty na Vysočině ještě vystoupily až ke 12 st. C. Potom začaly pochmurné a uplakané dny podzimních plískanic.
Ve dnech 17. - 18. října se konaly krajské volby. V Přísece sice získala nejvíce hlasů ODS, v kraji Vysočina však zvítězila s výrazným náskokem ČSSD.
7. října - Loni dokončená oprava silnice z Jihlavy do Příseky přináší jen samé starosti.
Krajnice se začala v některých místech rozpadat. Na projíždějící řidiče tak čekají vymleté krajnice, u nichž vážně hrozí, že se pod těžšími vozidly utrhnou. Nekvalitně postavená silnice navíc nebude opravena za peníze firmy, která stavbu prováděla, ale zaplatí ji ze svého rozpočtu Kraj Vysočina. Zjištěná závada prý totiž nesouvisí s pochybením dodavatele a projekt i samotná stavba jsou v pořádku. (???) Proto prý kraj nebude po stavebníkovi žádat ani záruční opravu. (Proč? Rozumné vysvětlení radši ani nečekejte !!!) Oprava by měla přijít na zhruba pět milionů korun.
"Utržení či podemletí odvodňovacího systému je důsledkem nedostatečné absorpce vody zaviněné z části pomalým zarůstáním svahů vegetací. Tuto skutečnost nikdo v takovém rozsahu na základě hydrologických výpočtů nepředpokládal," říká tisková mluvčí Kraje Vysočina.
S výstavbou silnice má kraj stále ještě nevyřešené problémy. Stavba silnice byla totiž ukončena o 240 dnů později po termínu ve smlouvě. Kraj proto soudně vymáhá 11 milionů korun penále.
Oprava silnice byla zahájena poslední týden v září vytrháním mělkých žlabovek, které byly do struh osazeny teprve loni. Na jejich místo přijdou hluboké betonové žlabovky. Rovněž bude provedeno zpevnění krajnic a podkladu kamenem, vrchní části sítí. Silnici by měla být opravena (za provozu) ještě do konce letošního roku.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---
Pozn.: Většinový hlas lidu zní: "Nám se vůbec nelíbí, že to má platit kraj, je to chyba zhotovitele, možná projektanta, který terén podcenil." Hlas lidu a pár zastupitelů ale není na těch správných místech slyšet...
začátek října - Kvalitní páteřní sít v kraji je nutností, stejně jako odstraňování mnohdy letitých dopravních závad a rekonstrukcí povážlivě chátrajících dopravních staveb, zejména mostů. Opravy silnic zadává sám kraj. Potřebuje na to peníze, které zhotovitelům dává jednak sám a které rovněž čerpá i z evropských zdrojů. Efekt ovšem ne vždy odpovídá vydaným prostředkům.
Např. silnice z Jihlavy na Příseku byla dokončena pozdě, velmi nákladně a kraj je nyní dokonce rozpačitý nad viníkem stavu, kdy jsou poškozeny okraje nové komunikace. Není dost jasné, za co může projekt a za co zhotovitel, takže opravu hodlá kraj znovu financovat ze svých zdrojů. Viník je přitom zřejmý - je to voda, ale co si na ní kdo vezme, že?
Pokud půjdeme lesem od přehrady směrem na Rosice, pak blízko vyústění lesní cesty najdeme mraveniště velkých lesních mravenců, jehož výška dosahuje výšky šestiletého chlapce.
Při jeho prvním spatření člověk jen nevěřícně zírá...
začátek října - Známé lidové přísloví by se pro letošní houbařskou sezonu klidně mohlo trochu změnit. Jak se do lesa chodí, tak se z něj i vychází - s prázdným košíkem. Tak málo hub bylo v lesích naposledy před pěti lety.
V oblasti Vysočiny a v Jižních Čechách, kde se v porovnání se zbytkem republiky přece jen něco málo dá najít, však stejně pokryjí "úlovky" houbařů sotva dno košíku.
Houby by přitom právě touhle dobou měly růst nejvíc z celého roku. Půda je ale po létě vyschlá a zatažená obloha s podzimním mrholením v posledních týdnech mnoho srážek zatím rovněž nepřinesly - muselo by pršet několik dní v kuse.
Houbařská neúroda vede mnoho lidí k tomu, že začnou s houbami experimentovat. V košíku jim skončí i druhy, které by normálně nesebrali. Mnohým se takový experiment nevyplatí - skončí v nemocnici s otravou.
Ve středu 1. října v 10 hodin sedmačtyřicetiletý muž z Havlíčkobrodska řídil motorové vozidlo Škoda Felicia v obci Příseka. Zde byl kontrolován policejní hlídkou, která zjistila, že řidič má vysloven zákaz řízení motorových vozidel neboli "papíry v čistírně". Je podezřelý z trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí.
Pozn.: Na silniční kontrolu mohou řidiči v Přísece natrefit poměrně často, většinou jeden až dva dny v týdnu, kdy před bývalou prodejnou "U Jahose" zastavují policisté projíždějící šoféry "na pár slov" přibližně hodinu. Někdy jsou vybaveni i radarem, kterým u kostela měří rychlost projíždějících aut a nějaký ten "hříšník" se vždycky najde.
V půli září skončilo pěkné počasí, klesla teplota, schovalo se sluníčko a začalo často poprchávat. První krásné dny "babího léta" se dostavily až kolem sv. Václava, bohužel jen na pouhé 3 dni. Potom opět začalo "uplakané" počasí, které trvalo v podstatě celou druhou půli září. Teprve druhá říjnová dekáda přinesla znovu pěkné slunečné dny.
Babí léto je konečně tu! Červeně zbarvené slunce zalije krajinu, která v podzimním čase začne hrát všemi barvami. Listy na stromech vypadají jako paleta od malíře a postupně, stejně jako malíř maluje obraz podzimní krajiny, pokryjí celou zem. V tomto, zřejmě nejromantičtějším období z celého roku, chodíme na dlouhé procházky a jsme častokrát překvapeni, jaké nádherné pohledy dokáže babí léto přichystat. Nastal čas sklizně chmele a dalších plodin, doba burčáku a mladého vína...
| |
|
20. září 2008 - MF Dnes - Smolná silnice. Tak lze bez rozpaků nazvat výpadovku z Jihlavy na Třebíč v úseku stoupání na vrch Kolíbl nad krajským městem.
Už její loni v červenci ukončená drahá rekonstrukce a přeložka byla problematická, protože se termín jejího dokončení o osm měsíců zdržel. Během rekonstrukce komplikovala život lidem u objížděk, v zimě bývala místem dopravních zácp.
A pouhý rok po uvedení silnice do provozu bude muset kraj investovat další miliony do opravy. Podél okrajů vozovky se táhnou nebezpečné hluboké rýhy, vyhloubené vodou.
Vodní eroze narušuje díky špatně vybudovaným strouhám nejen samotnou vozovku, ale zvyšuje riziko záplav v údolí Jihlávky a zanáší zadržovací nádrž Stará plovárna. "Je to nekvalitně udělaná práce od projektu po dodavatele. U silnice jsou obrovské erozní rýhy od dešťové vody - některé jsou tři metry široké a půldruhého metru hluboké," zlobí se Václav Klement z jihlavského provozu Povodí Moravy. Úkolem Povodí je mimo jiné udržovat vodní toky v takovém stavu, aby se na minimum snižovalo riziko záplav.
Kraj bude muset strouhy opravit. "Budeme dělat výběrové řízení na dodavatele opravy, která bude stát přibližně pět milionů korun," řekl Ladislav Staněk z krajského odboru dopravy.
Brněnská firma D. I. S., která přestavbu silnice prováděla, o problémech neví. "Nemám o tom žádné informace, nemohu se k tomu vyjádřit," řekl obchodní ředitel firmy Milan Halouzka.
Kraj s firmou dosud vede právní spor o překročení termínu dokončení zmíněné rekonstrukce, jeho konec je zatím v nedohlednu.
Za nově zjištěné vážné závady na odvodňovacím systému silnice však kraj s firmou zřejmě do nového sporu nepůjde.
"Zhotovitel udělal dílo tak, jak mu projektová dokumentace a smlouva o dílo ukládala, a rád věřím i tomu, že také projektant postupoval jak měl, pracoval na základě meteorologických a srážkových statistik a nakreslil, co nakreslit mohl," řekl krajský radní pro finance a majetek Miroslav Houška.
V čem je vlastně problém? Zatímco u staré silnice byly klasické trávou porostlé příkopy, u nové široké vozovky jsou strouhy vykládané dlažbou. Velké množství vody, spláchlé za silných dešťů z polí, se v nich na táhlém svahu zrychlí a navíc se nestačí vsakovat. Koryta vodu nestačí pojmout a ta si pak hledá cestu po poli či vedle struh. "Voda tam dostává obrovskou rychlost a všechno bere s sebou dolů až do potoka," říká Klement. Nánosy štěrku, písku a bahna zaplavují koryto Jihlávky před malým mostem na Pančavě, kde se tím zvyšuje riziko záplav. Kde tedy vznikla chyba? Nikdo se k ní zatím nechce znát.
"Bereme to jako novou okolnost, která se musí řešit. Už víme i technické řešení: ty příkopy bychom měli zpevňovat kamenem, nebo sítí," řekl Houška. "Když se upravovaly krajnice a okolní svahy, došlo k intenzivním dešťům, které všechno podemlely," vysvětlil Staněk. Déšť podle Houšky přišel zřejmě dřív, než stačila terén kolem silnice zpevnit nově vysetá tráva.
Pozn.: Nakonec nebyl použit avizovaný kámen ani síť, ale vysoké betonové žlabovky, které by snad už mohly stačit. V každém případě - kdyby se "študovaný" projektant i stavaři, kteří podle projektu slepě jeli, zeptali místních lidí, co si myslí o osazovaných mělkých žlabovkách, ušetřila by se spousta potíží, problémů, těžkých hlav, ale taky těch minimálně 5 miliónů korun, které za opravu teď zaplatí Kraj Vysočina.
Snad poprvé byla nějaké akci v Přísece věnována taková pozornost jako letošnímu výlovu. Vždyť kdy se o jedné akci konané v Přísece psalo hned ve dvou vydáních "listů" po sobě a navíc aby reportáž ještě obsahovala hned tři barevné fotografie?!? Nevídáno!
První fotografie vyšla již v úterním vydání 23. září (viz výše). Páteční vydání pak obsahovalo téměř půlstránkový referát o výlovu v Přísece nadepsaný:
Výlov obecního rybníka rovná se Příseka na nohou. Takové spojení se dá klidně použít pro sobotní akci tamního sboru dobrovolných hasičů.
Ti po dvou letech úderem 11. hodiny zahájili výlov, kterého se během celého dne zúčastnilo kolem tisícovky lidí. O obrovském zájmu Příseckých i lidí z blízkého okolí svědčí i údaje starosty hasičů Miroslava Škrdly:
"Prodali jsme kolem čtyřech stovek ryb. Další více než půl tuny kaprů se spořádalo přímo na místě. Připravili jsme i 40 kilogramů grilované vepřové krkovice, o polovinu méně kuřecího masa a taky nějaké uzené ryby. Všechno se snědlo," smál se Škrdla.
"Mám ryby strašně rád. Jen nemůžu vidět krev. Takže jsem přijel jen tak na řízek. Přece jenom čerstvý je čerstvý," liboval si gurmán z Jihlavy.
Celkovou spokojenost příseckých rybářů - hasičů navíc umocnil i fakt, že během výlovu našli i několik raků. "Aspoň je vidět, že voda u nás v rybníku je opravdu čistá," doplnil hasičský starosta Škrdla. Trochu ho ovšem zamrzelo, že nevyšlo o něco lépe počasí.
Ačkoliv v Přísece rybník loví každé dva roky, nemají zatím žádné problémy s pytláky. "Abychom je tím ale nepřivolali," neskrýval obavu Škrdla. Má proč. V rybníce chovají dva vzácné kapří kousky.
"Už jsou tady odhadem tak pět let a každý váží kolem šesti kilogramů," vyzdvihuje starosta hasičů. Tento pár šupináčů je podle něj ale nedotknutelný. "Vždycky je po výlovu vracíme zpátky," dodal.
Společně s párem chráněnců se o svůj život minimálně pro příští dva roky nemusí bát další asi stovka jejich kamarádů s ploutvemi. "Plánujeme, že další čtyři stovky ryb ještě dokoupíme a dáme do rybníka k nim," vypočítal závěrem.
Jeden z prvních výlovů sezóny v širokém dalekém okolí je výlov příseckého rybníka na vsi. Letos na tento "svátek", kterého se účastní většina obyvatel vesnice, připadla sobota 20. září.
Každý z nás asi alespoň jednou v životě nějaký výlov rybníka viděl a zažil na vlastní kůži onu úžasnou atmosféru. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, kádě plné ryb, rybářské holiny a samozřejmě rybáři...
19. září - Novinářům z Jihlavských listů se evidentně zalíbilo spojení Příseky s UFO. Po loňském masopustu, kdy přišli se "zaručeně pravdivou" zprávou z třetí ruky, kdy po Přísece chodili podivné bytosti s tykadýlky, letos se prý zase ufoni vyřádili na silnici nad Přísekou. Inu někde šlapou obilí, někde zas píšou na asfalt...
O víkendu 6. - 7. září se ještě s teplotami kolem 30 stupňů vrátilo v plné síle léto. (Za celé loňské září nebyl ani jediný den, kdy rtuť teploměru vyšplhala nad 30 stupňů.) Horké dny, v kterých jsme vyhledávali stín a chládek, tímto skončily.
Protože málo prší, mají zatím smůlu i houbaři. Podle mykologů měly houby málo vláhy celé léto - je to vidět i na nízké hladině příseckých studní.
Letošek je už nyní považován za rekordní v počtu nákaz od klíštěte - letos se do konce srpna nakazilo v Česku od klíštěte více než 2 600 lidí, nejvíce za uplynulých deset let.
3. září - Sklizeň obilovin na Vysočině podle informací krajské Agrární komory skončila s nadprůměrným výnosem 5,3 tuny z hektaru, což je o více než půl tuny ve srovnání s loňskem. Zemědělci letos obilovinami oseli zhruba stejnou plochu, celkem 145 514 hektarů.
Nejlepších výsledků z pěti okresů bylo dosaženo na Jihlavsku s průměrným výnosem 5,5 tuny obilovin z hektaru, sucho ovlivnilo výnosy na Třebíčsku.
Letošní nadprůměrná sklizeň je podle Agrární komory srovnatelná s rokem 2004 a s rokem 1990, kdy bylo obilovin sklizeno ještě více než letos.
Cena potravinářské pšenice v regionu zatím stagnuje na zhruba 4000 korunách za tunu. Ve stejném období loni ji přitom obchodníci vykupovali za 6000 a více korun.
Obilí má proto většina podniků uskladněné a čeká, co se bude dít s výkupními cenami, které proti loňsku klesly. Na Vysočině je významná část úrody určená pro krmné účely v živočišné výrobě. Jak byly žně úspěšné, budou moci zemědělci říct až poté, co zpeněží mléko a maso.
Sklizeň v kraji skončila nejpozději na Jihlavsku, kdy se podařilo dostat obilí pod střechu až 3. září, protože žně přerušovaly dešťové přeháňky.
V ZD Brtnice dosáhli v podhorské oblasti vysokého výnosu - téměř 6 t/ha. Důvod dobré úrody je již v mírné zimě, kdy porosty dobře přezimovaly a přes vegetační období i sem tam zapršelo. Nejvyšší výnosy byly na Brtnicku u ozimé pšenice - téměř 7 tun.
Plodina | Výnos t/ha |
Pšenice ozimá | 6,4 |
Pšenice jarní | 3,9 |
Ječmen ozimý | 5,2 |
Ječmen jarní | 4,9 |
Žito | 5,7 |
Oves | 4,6 |
Triticale (hybrid žito&pšenice) | 5,3 |
Řepka | 3,1 |
Mák | 0,5 |
--- Zdroj: MF Dnes ---
Poslední prázdninový den - v neděli dne 31. srpna - netekla z kohoutků v Přísece voda. Na vině je dlouhotrvající srážkový deficit. Kvůli suchu nastal v příseckých studních nedostatek vody, proto byl napojen rovněž rezervní vrt. Občané byli obecním rozhlasem vyzváni k hospodárnému zacházení s vodou.
Poslední srpnový víkend došlo nad Přísekou směrem na Jihlavu (u železného sloupu el. vedení) k další havárii. Řidič nepřizpůsobil rychlost vozidla a vjel riskantně do zatáčky, kde mu ještě výhled zakrývala vzrostlá kukuřice. Poté došlo ke kolizi s protijedoucím vozidlem.
srpen - Kraj Vysočina podal na stavební společnost D.I.S. žalobu k soudu, kterou se domáhá penále za zpožděnou výstavbu krajské silnice II/405 z Jihlavy do Příseky.
I když mezi krajem Vysočina a společností D.I.S. proběhlo mnoho zasedání kolem vyčíslení penále za zpoždění při výstavbě této silnice, k vyřešení sporu mimosoudní cestou strany nedospěly a kraj je proto nucen penále vymáhat soudně.
"Výstavba krajské silnice II/405 Jihlava - Příseka se zpozdila o 243 dnů oproti termínu, který byl původně se zhotovitelem dohodnut ve smlouvě. Za předání stavby po termínu uplatňuje kraj Vysočina smluvní pokutu ve výši 11,4 milionu korun", uvedl křed časem kraj v tiskové zprávě.
Zpoždění zkomplikovalo život především řidičům, kteří museli v průběhu celé zimy jezdit po objízdných trasách obcemi Studénky a Puklice.
Na poslední upomínku, která byla zhotoviteli zaslána koncem února, stavební společnost nijak nereagovala, proto kraj začal připravovat žalobu. "Žaloba byla doručena na soud, ten ale zatím nenařídil žádné jednání. "Představitelé firmy D.I.S. odmítli případ komentovat s tím, že vše má již v rukou nezávislý soud.
Pozn.: Jsem zvědav, zda v našem "právním státě" bude spravedlnosti učiněno zadost nebo zda zhotovitelé vyváznou bez jakékoli sankce. "Zdravý selský rozum" totiž u českých soudů v současnosti leckdy chybí, obzvlášť pokud jde o veliké částky...
V neděli 10. srpna v ranních hodinách neznámý pachatel vnikl po rozbití okna do uzamčeného motorového vozidla Škoda Octavia, které bylo zaparkované na lesní cestě před obcí Příseka. Majitel byl na houbách. Pachatel odcizil autorádio a obě přední světla.
1. srpna v 21:16 byl jednotce hasičů v Brtnici ohlášen požár trávy na Valdeku u obce Příseka. Po příjezdu na místo požáru bylo zjištěno, že se jedná o pálení staré slámy.
Pozn.: Neoficiální verze však praví, že ke družstevní slámě, která se nacházela v blízkosti zakázané skládky, někdo vysypal nehašené vápno, kvůli kterému sláma vzplála...
V úterý 29. července začala úplná uzavírka silnice mezi Brtnicí a Zašovicemi. Důvodem je zahájení stavebních prací na rekonstrukci pětikilometrového úseku krajské spojnice dvou největších měst v našem kraji. Stavba by měla být dokončena na podzim příštího roku.
Zhotovitelem stavby II/405 Brtnice-Zašovice je sdružení zhotovitelů Pražské silniční a vodohospodářské stavby a ALPINE stavební společnost CZ.
Na rekonstrukci úseku Brtnice - Zašovice bude v roce 2010 navazovat rekonstrukce úseku Příseka - Brtnice.
Ve fázi příprav jsou dále úseky Zašovice - Okříšky, obchvat Příseky a jednání pokračují i v řešení dopravní situace v Brtnici a v Okříškách.
červenec - Drobní vlastníci lesů, kteří vlastní lesní pozemek v katastrálním území Střížov, Přímělkov, Svatoslav, Příseka, Luka n/Jihl., Horní a Dolní Bítovčice, Vržanov, Kamenice, Kamenička, Věžnice, Kozlov, Vysoké Studníce, Otín u Luk, Jeclov a Brádlo, si mohou vyzvednout vlastnické separáty lesní hospodářské osnovy s platností 1.1.2008 - 31.12.2017 ke svému lesnímu majetku.
Lesní hospodářská osnova nahrazuje pro všechny lesy o výměře menší než 50 ha lesní hospodářský plán a obsahuje podrobné údaje pro porosty, plochovou tabulku, lesnickou mapu apod.
Zjednodušeně řečeno je to kuchařka pro majitele lesů a lesníky v jakém stavu je les, kolik je tam množství dřeva, v jaké kvalitě, stáří, kdy se má těžit, co se navrhuje sázet za dřeviny atd. Vypracovává se s platností na 10 let na pokyn státní správy lesů a pro majitele lesů jsou k dostání bezplatně.
--- Jiří Mittasch DIS, revírník ---
Konec července - po tři dny v přísecké čekárně přebýval bezdomovec, pak zase odešel i se svou taškou na kolečkách dále...
Přísecká pouť letos připadla na 20. července a počasí programu v sobotu i v neděli opravdu přálo.
Horší to již bylo s výsledky. Sobotního fotbalového turnaje se zúčastnilo 5 mužstev. Zvítězily Puklice před Studénkami a Střížovem, čtvrtá byla Příseka B a poslední Příseka A.
Pravděpodobně i kvůli fotbalovému turnaji přišlo na večerní zábavu v kulturním domě pouhých 120 návštěvníků.
Nedělní program zahájil na Vejhoně tradiční fotbalový zápas ŽENATÍ - SVOBODNÍ, který skončil vítězstvím svobodných 5:3.
Po jeho skončení následovalo úspěšné vystoupení dechové kapely VYSOČINKA (od Havl. Brodu), která hrála k poslechu a dobré náladě z pódia, postaveného pod hrací plochou. Dechovku pro přísecké občany objednal místní kulturní klub spolu s osadním výborem.
Již třetí řidič motocyklu zahynul letos na jihlavských silnicích. K další tragické události došlo v pátek 18. července před osmou hodinou večerní na silnici II/405 nedaleko Příseky.
"Sedmatřicetiletý motorkář z Chomutovska v levotočivé zatáčce nezvládl řízení a vyjel mimo silnici, kde havaroval," uvedla k nehodě policejní mluvčí.
Řidič byl vymrštěn ze sedla motorky a narazil do stromu. Utrpěl těžká zranění, s kterými byl převezen do jihlavské nemocnice. Zde svým velmi vážným zraněním podlehl. Způsobená škoda je vyčíslena na devadesát tisíc korun.
V polovině července doznal opravy mostek na kraji vesnice - u odbočky z puklické silnice na "Pytlíkovu cestu".
polovina července - Další přívalové deště a bouřky o tomto víkendu potrápily Jihlavsko. Letošní silnější bouře a časté přívalové srážky souvisí s celkovou změnou klimatu. V létě sice srážek ubývá, ale padají právě ve formě náhlých přívalových dešťů.
Pro následující roky bude typické, že během léta naprší méně vody, ale pokud už přijde déšť, bude vydatnější a často ho doprovodí silnější bouřky. Zároveň se budou prodlužovat období sucha.
Letošní začátek léta byl poměrně deštivý - mezi bouřkami a průtržemi mračen jsou časté přeháňky. Deštivé a chladnější počasí letos skončilo až po přísecké pouti (na pouť samotnou ale bylo hezky).
Pozn.: Letos již Příseku zasáhla několikátá průtrž mračen, při které se valily jak od kostela dolů, tak kolem hospody odshora z polí ohromné proudy kalné vody, které kanály nestíhaly brát. Voda se pak dostávala do nežádoucích míst - např. zatopila Doležalům dvůr.
Kdo čekal, že se již letos bude koupat ve vyčištěném Piláku, je zklamán. Přísecká pouť je za dveřmi a rybník stále není napuštěn...
Prý podle regulí stanovených státem musí být rybník po kolaudaci rok bez vody. Hm, co se dá dělat...
červenec 2008 - Každý kuřák, který vykouří jednu krabičku cigaret denně, přispěje za letošní rok do státního rozpočtu částkou 20 tisíc Kč...
Kde jsou časy, kdy cigarety stály jen pár korun. Pro zajímavost se podívejte, jak se zvýšily ceny tradičních cigaret na českém trhu za pouhých 18 let, tedy od roku 1990 do současnosti - po promítnutí lednového zvýšení spotřební daně. Tedy až dojdou výrobcům staré kolky, kterými se předzásobili, což se právě děje.
Značka | Cena 1990 | Cena 2008 |
Start bez filtru | 4 | 56 |
Start s filtrem | 7 | 59 |
Clea | 7 | 59 |
Petra | 9 | 65 |
Sparta | 14 | 69 |
Pall Mall | 18 | 65 |
Marlboro | 25 | 82 |
V Brtnici vstoupila v červenci v platnost nová obecně závazná vyhláška. Co má tato nová vyhláška za cíl?
Nejdůležitějším bodem vyhlášky je omezit nežádoucí noční aktivity ve městě a zcela z něj vytěsnit několik dnů trvající nonstop akce. Například organizátor taneční zábavy musí akci ukončit nejdéle ve tři hodiny ráno. Pokud tak neučiní, riskuje, že si sáhne hluboko do kapsy. Za porušení vyhlášky mu hrozí pokuta v maximální výši 30 tisíc korun. V případě, že pořadatelem akce bude právnická osoba, může se sankce vyšplhat až do statisíců.
Obyvatelé Brtnice si navíc po 20. hodině v neděli a ve státních svátcích již neposečou na zahradě ani trávník. Zastupitelé jim hrozí tisícikorunovou pokutou, pokud nařízení nedodrží.
Začátek července - další přívalový déšť opět prohloubil již tak dost hluboké "rigoly" po obou stranách nově zbudované silnice z Jihlavy do Příseky v kopci Kolíbl.
Silný proud vody, tekoucí z kopce podél nové silnice do Příseky roztrhl několik žlabovek v příkopě a voda zde tryskala až do metrové výšky. "Tomuhle říkají nová silnice?" řekne si asi každý, kdo projíždí okolo.
Pokud nebudou v nejbližší době hluboko vymleté rigoly, kterými se někde voda "prokousala" až k živičnému povrchu, po obou krajích silnice co nejdříve zasypány, podklad se začne propadávat a pak sbohem, krásná nové silnice.
Žlabovky v kopci Kolíbl bylo nejhorší možné řešení a současný stav zde předpovídal i v Přísece mnohý laik, ale se zdravým selským rozumem, na rozdíl od projektantů silnice. Ti spíše než praktickou stránku věci viděli spíš jen estetickou a nebo ještě pravděpodobněji stránku finanční.
Měla by zde být umístěna spíše nějaká zařízení pro zpomalení tekoucí vody a ne její urychlení, jakým bezesporu hladké žlabovky v prudkém kopci jsou. Současný stav, kdy v některých místech chybí i 30 cm podkladu pod zabetonovanými žlabovkami (!!!) a krajnice je někde propadlá už necelých 20 cm od asfaltu (!!!), mi dává za pravdu.
I majitelé sousedních polí, kam byla "vtipně" a bez rozmyslu projektanta voda svedena, byli nuceni okolo silnice ženoucí se vodě vyhrabat hluboká koryta nebo se naopak snaží vodě cestu přehradit, aby tekla tam, kam původně měla, neničila jim pole a neodnášela z nich úrodu.
Voda ze silnice na Příseku pak teče dole u Pančavy zcela mimo zatrubnění, vymílá rýhu v zemi, strhává všechno bláto z polí a bahno odnáší do Jihlávky, odkud jde do Staré Plovárny, která se nedávno čistila.
A protože kraj se v současnosti se zhotovitelem (firmou D.I.S.) soudí o výši penále, nedá se předpokládat, že by firma D.I.S. v rámci záruky krajnice opravila a vyřešila lépe odvodnění silnice v tomto úseku...
...happy end se tedy nekoná...
1. července 2008 - MF Dnes - Čeští zemědělci objevili nenápadnou plodinu, která jim nese velké zisky - mák setý. Tuzemští farmáři si bíle kvetoucí rostliny natolik oblíbili, že je v jejich pěstování zřejmě předběhli jenom v Afghánistánu, kde však rostou téměř bez výjimky kvůli výrobě opia.
Českým polím tak letos dominuje kromě žluté barvy řepky olejky právě bílá máku setého. A navzdory tomu, že zemědělci přišli o část úrody minulý týden při bouřkách, očekávají rekordní úrodu. Je oseto nejvíce ploch v historii - asi 70 tisíc hektarů, což je třikrát větší plocha než před deseti lety.
Proč máku přibývá? Je to prostě výhodné, loni byla i padesátiprocentní rentabilita. Žádná jiná plodina není tak zisková. Máku se daří prakticky v celé zemi, i v okolí Příseky jsou vidět maková pole.
Pěstování makovic se vyplatí i proto, že jejich cena prudce vyrostla. Ještě loni před sklizní stál kilogram 50 korun, letos v lednu se už vyšplhal na stokorunu. Teď se cena ustálila na 75 korunách.
Z jednoho hektaru přitom mohou zemědělci sklidit až 600 kilogramů makových semínek, tedy v přepočtu téměř půl milionu korun. Při ploše, na které se mák pěstuje, by mohli pěstitelé makovic utržit až tři miliardy korun, pokud by cena zůstala na 75 korunách. Rekordní úroda se však podle Koska může projevit v tom, že cena kvůli přebytku máku spadne.
Zemědělci musí maková pole, podobně jako plochy s technickým konopím, nahlásit celníkům, aby rostliny nemohli zneužít narkomani.
1. července - Vyznání lásky "trochu jinak", které se přes noc objevilo vyvedené v bílé barvě na silnici nad kostelem - CHCI TĚ ZDENI (HNED) - nemusím glosovat - již to za mě udělaly Jihlavské listy... Inu léto přichází...
Dne 10. června večer se v kulturním domě uskutečnila veřejná debata ohledně rozvoje obce Příseka. Kde jsou navrhované nové stavební parcely a podobně. Stejný ráz obce jako v současnosti by si Příseka měla uchovat i do budoucna.
Pozn.: Je pozitivní, že Přísece při rozumně navrhované nové zástavbě nehrozí rozpolcení obce jako v případě Čížova (který je dle mého názoru odstrašujícím příkladem), kde v posledních letech vznikl "nový" Čížov a z jedné obce se v podstatě staly obce dvě - starousedlíci a nová čtvrť "navátin", která v tak malé obci působí jaksi nepatřičně.
Nad představeným návrhem územního plánu obce Příseky (viz obr.) se dlouho diskutovalo. Zda byly brtnickým zastupitelstvem některé připomínky místních občanů vzaty v potaz, bude známo do 2 měsíců, kdy má být územní plán naší obce schválen.
| |
|
31. květen - Dosavadní teplotní rekord z roku 1868 byl v pražském Klementinu překonán o 2,2 stupně Celsia, když se teplota ve stínu dostala až na 32,5 st. C. Na Vysočině bylo o něco méně, přesto i tady teploty atakovaly tropickou třicítku. Takzvaný tropický den si lidé užili poprvé od začátku roku, loňský květen takových dnů přinesl 15.
31. května 2008 - Za krásného letního počasí proběhla sobotního dopoledne na hasičském cvičišti jako každým rokem soutěž mladých hasičů, započítávaná do Okresní ligy MH.
Okrsková soutěž mužů se konala téhož dne za mimořádně horkého odpoledne, kdy se rtuť teploměru dostala až ke tropickým 30 stupňům Celsia.
Podrobnosti a výsledky najdete v rubrice HASIČI.
V pátek 30. května pořádal přísecký svaz žen jako každoročně soutěže ke Dni dětí. Letošní dětský den byl opravdu nápaditý a zajímavý. Program začal již před bývalou prodejnou, odkud se děti vydaly po dvojicích pozadu okolo vsi až na hasičské cvičiště.
Po trase bylo několik kontrolních stanovišť, kde děti musely splnit přiměřeně složité úkoly:
- z těstovin (kolínek) vytvořit podle vlastní fantazie libovolný obrázek;
- složit co nejrychleji puzzle;
- poznat na louce kvetoucí druhy květin (kopretina, sedmikráska apod.);
- vytáhnout si lísteček s úkolem ze zdravodědy; uvedené zranění pak správně ošetřit, např. ovázat rozbité koleno;
- přenést ping-pongový míček na čajové lžičce po vyznačené trase;
- jízda na koloběžce na čas.
Na "hasičárně" pak proběhl tradiční každoroční program završený posezením u "táboráku" včetně nezbytného opékání špekáčků. Škoda jen nižší účasti dětí v první části dětského dne.
Podél mnohých silnic jsou pomníčky, desky a cedulky se jmény obětí dopravních nehod. A mrtvých neubývá, spíše naopak. Loni zahynulo na silnicích Vysočiny 64 lidí, předloni jich bylo 49. Letos v kraji zemřelo při haváriích už 16 osob.
Řidiči pendlující mezi Jihlavou a Třebíčí míjejí malou cedulku na svodidlech u Příseky. Je památkou na vysokoškolsky vzdělaného mladého muže, který tam jednoho zářijového večera v roce 2002 tragicky havaroval s motocyklem Yamaha.
--- Zdroj: MF Dnes - 26. května 2008 ---
Pejsek převážený na zadní sedačce se stal osudným jedenadvacetileté řidičce osobního vozidla Ford.
"Žena jela v sobotu 24. května navečer po silnici ve směru od Jihlavy směrem na Příseku. Během jízdy se otočila k zadní sedačce, kde se podívala na převáženého psa. Přitom strhla řízení, vjela mimo komunikaci a dále se otočila přes střechu do pole," řekla k průběhu nehody policejní mluvčí s tím, že dechová zkouška byla negativní. Řidička byla při nehodě lehce zraněna. Způsobená škoda dosáhla částky 53.000 Kč.
| |
|
Řepka olejná opět překonala loňský rekord a letos se jí pěstuje nejvíce v historii. Řepka byla loni nejziskovější plodinou. Proto se jí letos pěstuje opět více o celých 7 %. Plochy určené na pěstování jídla tak byly znovu zabrány "palivovými" rostlinami. Před několika lety neuvěřitelné množství pylu je všudypřítomné - snáší se na auta, rybníky, nechte chvíli otevřené okno a máte řepku i doma na konferenčním stolku, což vadí zejména alergikům.
"Řepka je žlutý mor na srnky", říkají myslivci. Zvěř prý působí dojmem, že je zfetovaná a nekontrolovaně pak přebíhá silnice, kde při dopravních nehodách končí pod koly aut.
Každopádně není možné, aby řepka rostla všude. Řepka údajně může zabrat až 20 % zemědělské půdy - větší plocha není možná, protože půdu hodně vyčerpává a může se sít jen 1x za pět let.
Díky růstu cen plodin začíná být velmi zajímavé rovněž pěstování pšenice, která není příliš náročná na ošetřování ani na počasí.
Varoáza byla letos katem včelstev kvůli nezvykle teplému počasí. Největší úhyn zaznamenali na Žďársku a na Jihlavsku, kde přišli až o třetinu včelstev. Zdražení medu v obchodech se ale kvůli levné čínské konkurenci nepředpokládá. Loni stálo kilo světlého medu v obchodech zhruba 100 Kč, tmavý med 120 Kč. Med přímo od včelaře, kteří jsou ve vsi již jen 3 (Bruzl, Nováček, Navrátil), přišel loni na 70 Kč.
Úhyn v celé zemi činil v průměru 29 procent. Nejvyšší úhyn zaznamenali včelaři v okrese Praha-západ, kde přišli o dvě třetiny včelstev. V 10 okresech Česka uhynula více než polovina včelstev.
Loni v září bylo v kraji Vysočina evidováno 46 680 včelstev a přes zimu uhynulo více než 11.000 včelstev.
V pondělí 5. května došlo 5 minut po patnácté hodině k dopravní nehodě v katastru obce Příseka. Řidička vozidla Opel Astra jela ve směru od Jihlavy na Brtnici. Při projetí mírné levotočivé zatáčky se lekla přebíhající zvěře a strhla řízení vpravo. Dostala s vozidlem smyk a havarovala vlevo do příkopu, kde se vozidlo převrátilo na střechu. Způsobená škoda dosáhla 48.000 korun. Ke zranění osob nedošlo a dechová zkouška u řidičky byla negativní.
|
Na počátku května byla stavba se zpožděním konečně zkolaudována a jihlavský magistrát povolil užívání Pilského rybníka.
Bylo zde provedeno odbahnění rybničních sedimentů po celé ploše zátopy s vysvahováním břehů a rekonstrukce hráze. V zadní části musel být letos Pilák alias Podstránecký rybník ještě více vybagrován, vytěžená hlína pak navezena na louku za rybníkem.
Koruna hráze byla zvýšena o dalších cca 60 cm, na vrchu zúžena a zpevněna kamennou dlažbou. Návodní svah zpevněn kamennou rovnaninou, tzn. na hráz byly z vnitřní strany navezeny velké balvany. Výpustné zařízení je řešeno jako železobetonový požerák a na výústi na vzdušné straně hráze je provedena kontrolní šachta. Bezpečnostní přeliv je rozšířen na délku přelivné hrany 22 metrů.
Dále byl proveden kamenný zához pod skluzem bezpečnostního přepadu. Drenáží pak provedeno odvodnění pozemku pod patou vzdušné strany hráze.
Pozn.: Všichni se již těšíme, až tady v horkém létě koupelí osvěžíme a zregenerujeme svoje znavené údy... ...a ve vsi bude opět rybník vhodný ke koupání.
|
|
Se snášejícím soumrakem se i letos přesouval na místo "Pálení čarodějnic" početný lampiónový průvod.
Postavená hranice letos poprvé (kam až má paměť sahá) nebyla skutečnou hranicí ze zadlabávaných kmenů, ale jen obrovskou navrstvenou haldou větví a všeho možného dřevěného materiálu, určeného ke spálení. Teplo, které sálalo ve špičce z hranice do okolí, bylo proto mimořádné a odnesla to částečným zkroucením i kostka v improvizovaném pivním výčepu.
K jídlu byly pouze špekáčky, které si děti mohly opéci na ohýnku vedle dřevěné boudy u cesty. Po dlouhých letech, kdy jsme se vraceli od ohně s pusou mastnou od uzeného, byla tedy letošní filipojakubská noc "dietní".
Kvůli mimořádnému žáru letos vzplály a částečně lehly popelem i letité boudy, stojící v těsné blízkosti hranice, které jednou ročně vždy sloužily jako pojistka před eventuelní nepřízní počasí. Letos však bylo počasí přívětivé, i když chladnější a pršelo až hodně po půlnoci. Počet přihlížejících občanů byl ale bohužel o poznání nižší než loni.
Pozn.: Kvůli vybitým bateriím foťáku jsem bohužel nepořídil žádné fotky letošní netradiční vrstvené hranice a od přítomných fotografů se mi žádné fotky nedostalo.
Pátkem 25. dubna se konečně dostavilo pěkné jarní počasí, které již dlouhodobě přineslo pěkné dny s teplotami téměř 20 st. C.
Ve středu 16. dubna bylo zahájeno zasílání zpráv občanům elektronickou poštou. První zpráva od paní starostky Böhmové se týkala termínu sběru nebezpečného odpadu a obsahovala rovněž následující sdělení:
Toto hlášení jsme pro Vás měli připraveno již na neděli 6. dubna, ale bohužel rozhlas nefunguje už od masopustu i přes ujištění, že již je opravený. Tak informaci přikládám nyní:
Máme k Vám zvláštní prosbu:
V sobotu 5. dubna po poledni zapomněl řidič kamionu, který právě projížděl naší obcí, v telefonní budce peněženku s penězi a doklady. Ztrátu zjistil až v Třebíči a když se vrátil zpátky, peněženka už v automatu nebyla. Později se našla poblíž hasičské zbrojnice, avšak prázdná, bez peněz a dokladů. Řidič objevil v telefonní budce obal od čokolády Milka, který tam při telefonování nebyl. Vypadá to, že tam mohly být nějaké děti, které mohly peněženku objevit.
Věříme, že nechcete zapomnětlivce přivést do problémů, hlavně také pro ztrátu dokladů. Zeptejte se doma prosím dětí, jestli o něčem nevědí. Třeba na ně i dohlédněte nebo je nasměrujte ke správnému jednání. Prosíme proto i Vás, děti, kdybyste věděly o obsahu peněženky, řekněte nám, nebo když už ne peníze, tak alespoň doklady vhoďte anonymně do poštovní schránky k Böhmům nebo Hosům. Řidič by to jistě ocenil. Děkujeme.
Ve čtvrtek 10. dubna byla "opravena" silnice na Vejhoně a upravena maximální rychlost vozidel na 30 km/hod. Opraveny byly snad čtyři díry na silnici - zaplácnutým odfrézovaným asfaltem. Otázka je, jak dlouho recyklovaný asfaltový materiál v děrách vydrží.
Brtnická radnice si takto provedenou opravou sympatie občanů bydlících v této části vesnice rozhodně nezískala.
Na konci března společnost Telefonica O2 od ústředny u telefonní budky přibližně až k odbočce ke kravínu (podél silnice na Puklice) rozkopala pole a škarpy kvůli pokládání nového kabelu do země.
Kdo k činnosti telefonní společnosti ve vsi vzhlížel s nadějí, byl zklamán. Digitální ústředny, nutné k rychlému připojení k internetu po pevných linkách jsme se bohužel zase nedočkali, takže jedničkou stále zůstává stávající bezdrátová WiFi síť.
Většina odborníků z oboru telekomunikací zastává názor, že WiFi v ČR je jakousi "abnormalitou" a bezdrát nemůže a nikdy nebude moci konkurovat klasickému drátovému připojení. Bohužel je to již 5 let od zavedení ADSL v ČR a rychlý internet, slibovaný Janem Krausem, nikde. Bezdrátové připojení proto roste opravdu raketovým tempem. I po zrychlení ADSL tarifů dokáže bezdrát konkurovat nejen rychlostí, ale především nízkou cenou a často bezlimitním přenosem dat.
Březen - Po zimním období, kdy byly práce na střeše kulturního domu přerušeny, se pokrývači na jaře vrátili střechu dokončit. Kulturní dům tak dostal novou střechu z lehké střešní krytiny z asfaltových šindelů, která vystřídala původní eternitové šablony.
Velikonoce jsou svátky jara. Ne vždy však je pěkné jarní počasí - tedy teplo, slunečno, s minimem srážek. Letos představa pěkných Velikonoc naplněna nebyla, také kvůli jejich brzkému termínu - 23. - 24. března.
Na Velikonoční pondělní dopoledne se v Přísece teplota pohybovala jen kolem nuly, na zemi ležel čerstvý, několikacentimetrový sněhový příkrov, což není zrovna obvyklé.
Pozn.: Známá pranostika se letošní zimu nevyplnila, protože byly bílé jak vánoce, tak velikonoce.
Jak v roce roce 325 n. l. určil niceský koncil, Velikonoce připadají na neděli po prvním jarním úplňku. Připadne-li první jarní úplněk na neděli, slaví se Velikonoce neděli následující.
Neděle velikonoční tak obecně může připadnout na den v intervalu od 22. března do 25. dubna.
K nejvýznamnějším křesťanským svátkům se váže i řada pranostik. Vzhledem k pohyblivosti Velikonoc je však třeba k nim přistupovat s velkými pochybnostmi, neboť se na jednom pohyblivém referenčním dni snaží odhadovat prognózu následujícího léta nebo úrody:
Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.
Když prší do Božího hrobu, bude žíznivý rok.
Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.
Prší-li na Boží hod velikonoční, sucho úrodu poruší.
Průměrná denní teplota Velikonoc (od Zeleného čtvrtku do Velikonočního pondělí) se v České republice pohybuje kolem 7 až 8 °C, v horských oblastech klesá na 0 až 2 stupně.
Nejtepleji bylo o Velikonocích v roce 1962, kdy připadla Bílá sobota na 21. dubna. Díky přílivu teplého vzduchu byly na většině našeho území naměřeny nejvyšší teploty přes 25 °C, což jsou hodnoty letního dne.
Podobně teplé Velikonoce nastaly i nedávno. V roce 2000 připadla Bílá sobota na 22. dubna a bylo překonáno několik teplotních rekordů. Například v pražském Klementinu vyšplhala rtuť až na 27,5 °C.
Na post nejchladnějších Velikonoc máme dva kandidáty - rok 1970 a rok 1977, kdy se průměrné teploty pohybovaly jen slabě okolo nuly. Rok 1970 byl mimořádně chladný hlavně na horách, kdy například nejvyšší denní teplota na Lysé hoře vyšplhala v neděli 29. března na pouhých -6,1 °C.
Zato rok 1977 překvapil i v nížinách. Boží hod připadl na 10. dubna a nejvyšší denní teploty zůstaly většinou pod nulou. V tomto případě hovoříme o ledových dnech, které na našem území nejsou v dubnu právě obvyklé.
Nejnižší teplota během velikonočních svátků byla naměřena v roce 1785 v pražském Klementinu 24. března. Rekord -15,4 °C nebyl dosud překonán.
V nižších polohách byly na sníh nejbohatší Velikonoce v roce 1977. Ještě na začátku dubna ležel sníh i ve velkých městech, jako je Praha nebo Liberec. Na horách je situace poněkud odlišná, neboť tam většinou přetrvává sněhová pokrývka ze zimy i na přelomu března a dubna.
O letošních Velikonocích se tak žádné rekordy nepřepisovaly.
|
18. března se ještě naposledy vrátila zima a napadl sníh, který zůstal ležet. Skutečná zima pak trvala přes velikonoce až do 26. března, potom již jaro převzalo otěže do rukou natrvalo.
V úterý 18. března zmizely od kulturního domu staré okapy, rýny a plechová úžlabí, které čekaly na svoz železného šrotu, co každoročně zajišťuje hasičský spolek. Někdo ale místní hasiče předběhl a železný šrot odvezl a zpeněžil sám. Krádež vyšetřovala i Policie ČR, pachatel neznámý.
Po mnoha "tahanicích" a jednáních kolem zpoždění při výstavbě silnice do Příseky je jasno: kraj požaduje penále a bude jej vymáhat i soudně.
"Výstavba krajské silnice II/405 Jihlava - Příseka se zpozdila o 243 dnů oproti termínu, který byl původně se zhotovitelem dohodnut ve smlouvě. Za předání stavby po termínu uplatňuje kraj Vysočina smluvní pokutu ve výši 11,4 milionu korun," uvádí se v tiskové zprávě, kterou v pátek vydal krajský úřad.
V případě, že nebude smluvní pokuta řádně a včas uhrazena, je kraj Vysočina připraven uplatnit svoji pohledávku u soudu.
Po vyhodnocení všech okolností se kraj rozhodl uplatnit vůči dodavatelům stavby, společnostem D.I.S., spol. s r.o. a Alpine Mayreder, stavební společnost s.r.o., smluvní pokutu za prodlení s předáním stavby nové komunikace.
"Ve čtvrtek 28. února 2008 byla zhotovitelům zaslána poslední upomínka o zaplacení smluvní pokuty. Pokud nebude smluvní pokuta uhrazena ve stanovené lhůtě 20 dnů od doručení upomínky, přistoupí kraj Vysočina k uplatnění této pohledávky soudní cestou," uvádí se ve zprávě.
Podle zástupce jedné z pokutovaných firem ale jednání o této záležitosti ještě neskončilo. Práce za 173,5 milionu začaly v prosinci roku 2005, skončit měly zhruba za rok. Celý úsek ale začal sloužit až loni v červenci.
--- Zdroj: Jihlavské listy - 18. března ---
polovina března - Slibovaná přestavba další části silnice mezi Jihlavou a Třebíčí, která měla být zahájena podle původního ohlášení již loni, začne zřejmě až letos v létě a má skončit v říjnu příštího roku. Bude se týkat skoro pětikilometrového úseku mezi Brtnicí a Zašovicemi a kraj za ni zaplatí kolem 200 milionů korun.
Unie již přispěla na rekonstrukci prvních čtyř kilometrů této frekventované silnice II. třídy, která skončila v uplynulém roce. Za 173,5 milionu korun bylo přestavěno 4,5 kilometru silnice z Jihlavy k obci Příseka. Práce, které byly zahájeny v závěru roku 2005, prováděly firmy D. I. S. Brno a Alpine Mayreder Valašské Meziříčí. Za to, že se jejich dokončení o osm měsíců protáhlo, dostaly dodavatelské firmy od kraje penále (se kterým ovšem nesouhlasí a nemíní ho zaplatit).
Pozn.: Začíná to stejně jako v případě rekonstrukce silnice mezi Jihlavou a Přísekou. Nejprve se dlouho slibuje, že stavba bude brzy zahájena, pak se slavnostně s dvouletým zpožděním začne a s tříletým zpožděním oproti původním předpokladům je silnice uvedena konečně do provozu... No necháme se překvapit. Ještě že na tuhle stranu nejezdím, loni a předloni jsem si na objížďkách užil svoje.
Během středy 12. března a v noci na čtvrtek 13. března se přehnala Českem vichřice nesoucí jméno Kirsten, letos již čtvrtý mimořádně silný vichr. Na rozdíl od nedávného orkánu Emma silný vítr tentokrát nezpůsobil větší škody.
Ve čtvrtečních nočních hodinách byla v Kostelní Myslové naměřena rychlost větru 82 km/hod., na Svratouchu 97 km/hod.
Na začátku března pozemkový úřad kompletně dokončil jednoduchou pozemkovou úpravu v katastrálním území Příseka. Jednalo se o určení, v případě projeveného zájmu i přesné vytýčení hranic dotčených pozemků jejich vlastníkům.
|
V sobotu 1. března a v neděli 2. března se letos již potřetí dostavila na Vysočinu vichřice, tentokrát ještě doprovázená bouří a místy dosahovala až síly orkánu. Její síla donutila meteorology, aby jí přidělili jméno - Emma.
Vysočina má za sebou nebývale těžký víkend. Silný vichr rozlamoval stromy a přerušoval rozvody elektřiny. Desítkám tisíc lidí zhasly v bytech žárovky a roztávaly lednice. Kolabovala doprava na železnici i provoz na silnicích. Hasiči se o víkendu nezastavili (ponejvíce šlo o odklízení stromů ze silnic). Naposledy se podobně zapotili při loňském lednovém orkánu Kyrill.
Vichřice se na Vysočinu plnou silou přihnala v sobotu dvě hodiny před polednem, doprovázená hromy, blesky a silným duněním větru. Nejvíce postiženi byli obyvatelé Pelhřimovska a Třebíčska, kde je seznam škod nejdelší.
Nejsilnější náraz větru zaznamenali v sobotu meteorologové v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku: přes 133 km/hod. Rekord stanice z 26. února 1990 ale nepadl. Tehdy vichřice udeřila silou téměř 155 kilometrů za hodinu.
Stanice Kostelní Myslová u Telče naměřila o víkendu největší rychlost větru rovněž v sobotu - 108 km/hod. Na Milešovce (severní Čechy) meteorologové naměřili těsně po sobotním poledni dokonce 140 km/hod.
Loňský Kyrill se Českou republikou proháněl rychlostí až 200 kilometrů za hodinu, Emma o víkendu dosahovala bezmála 150 kilometrů za hodinu, přesto napáchala srovnatelné škody.
Pozn.: Zatímco koňský Kyrill se vyznačoval stabilně velmi silným větrem, Emma byla o poznání slabší, ale její poryvy větru výraznější.
konec února - Několik stromů v Přísece bezprostředně ohrožovalo zdraví občanů. "Na základě četných stížností byl posouzen zdravotní stav těchto dřevin", uvedla starostka Brtnice Marie Kružíková a dodala, že pracovníci životního prostředí shledali stromy nebezpečnými pro okolí. Pro velký stupeň hniloby je vedení radnice následně nechalo odstranit. Starostka slíbila, že místo poražených stromů bude provedena náhradní výsadba.
--- Zdroj: Jihlavské listy ---
Pozn.: Ozdravný zásah proběhl například u bříz na hřbitově. Byl pokácen rovněž letitý kaštan u bývalé prodejny, jehož stín nám o podzimním výlovu bude zcela jistě chybět.
Letošní velice teplý a suchý únor patřil od roku 1934 mezi deset nejteplejších v Česku a byl o dva až tři stupně teplejší než je obvyklé.
Zaznamenali jsme rekordně teplé dny, hlavně 24. února, kdy teplota vystoupila až přes 20°C.
Zároveň jsme zaznamenali již zřejmě nejchladnější den letošní zimy, kdy na Šumavě 17. února klesla teplota až k -22°C.
V neděli 17. února v noci pronikl do Česka ze severu studený arktický vzduch. Ráno byly na Jihlavsku naměřeny teploty až -14 st. Celsia.
Nedělní ráno se tak s průměrnou teplotou -11,5 st.C stalo nejchladnějším v této zimě. Na horách se teploty pohybovaly kolem -16 st.C Nejchladnější lokalita byla Horská Kvilda na Šumavě, kde bylo naměřeno -22,0 st.C.
Pozn.: Toho v polední debatě v televizi ihned využil čerstvě znovuzvolený prezident Klaus, známý odpůrce globálního oteplování, ke svojí argumentaci: Na Šumavě je mínus 22 stupňů, tak jaképak oteplování???
...no nevím, nebudu se zde přít s hlavou státu...
V sobotu 16. února myslivci a majitelé honiteb v našem kraji vyrazili do přírody, aby provedli první letošní sčítání zvěře. Sčítání probíhalo současně ve všech honitbách, které se nacházejí v našem kraji.
K nejpočetnějším druhům zvěře v kraji Vysočina patří tradičně srnčí zvěř. Té myslivci napočítali celkem 27.073 kusů a zajíc polní, kterého bylo nasčítáno 25.820 kusů. Vzrůstá počet lžičáků pestrých (38 ks), ale i vyder říčních (991 ks). V evidenci se objevili z chráněných druhů mimo jiné bobři (11 ks), tetřívci (10 ks), dále křepelky (3.209 ks) a koroptve (10.128 ks).
--- Zdroj: Jihlavské listy ---
polovina února - Nedostatek sněhu dělá opět velké starosti a problémy provozovatelům vleků na Vysočině. Zažívají už druhou mizernou sezonu po sobě, protože lyžování vůbec nepřála ani loňská zima.
Lyžaři jsou stále náročnější a vyžadují stále lepší služby. Srovnávají vleky na Vysočině se středisky v Alpách. Provozovatelé vleků proto musí služby stále zkvalitňovat, ale kvůli špatné zimě to nejde. Na investice se teď peníze nenajdou.
Snad nejúspěšnější v kraji je vlek na sjezdovce Šacberk u Jihlavy, který jede už něco málo přes padesát dní. "Je to jenom zásluhou technického sněhu a velkých investic, které jsme věnovali do nákupu sněhových děl. Naštěstí mrzlo a mohli jsme zasněžovat. Ale stálo nás to hodně peněz. Třikrát nám to roztálo, třikrát jsme znovu nasněžili. Pracně a draze zimu uměle vytváříme," říká správce sjezdovky na Šacberku.
Zima s přírodním sněhem a mrazem trvala letos všeho všudy tři týdny... Je dobře, že to bylo právě během zimních svátků, když měli lidé dovolenou a děti prázdniny.
I když se provozovatelé sjezdovek snaží zimu uměle protáhnout zasněžením technickým sněhem, lidí ani tak moc lyžovat nechodí. Nechtějí chodit lyžovat, když venku vidí bláto, suché silnice a skoro jarní atmosféru. "Když vykouknou z okna a vidí sníh, rovná se to lyžování. Suchá silnice znamená kolo, když prší, jde se na koupaliště nebo se sedí u počítače," shodují se na myšlení svých zákazníků správci sjezdovek.
Přesto provozovatelé vleků ještě věří, že se zima alespoň na pár dní vrátí. Proto nemají ještě přesně vyčíslené ztráty. "Čekáme, že třeba koncem února nebo začátkem března ještě napadne. Zima by mohla pokračovat a měli bychom tři týdny před sebou a to by mohlo všechno otočit. O víkendu by mělo být jedenáct pod nulou," věří správci sjezdových tratí.
Pozn.: Sjezdovka v Brtnici vůbec poprvé po dobu své existence za celou letošní zimu ani nezahájila provoz.
13. února - Ve středečním vydání deníku Mladá Fronta dostal v článku o zdražování piva prostor i přísecký hostinský:
Majitelé hospod a restaurací tvrdí, že jim pivařů ubývá - a s tím i tržeb. "Poklesly nám tržby i prodej piva. Počítám to už na sudy. Dejme tomu, za měsíc teď prodám o pět set piv míň, než za stejné období loňského roku. Podobně jsou na tom všechny hospody. Zvlášť na vesnicích to cítíme," říká František Beňáček, majitel hospody v Bítovčicích a v Přísece. Podle něj má na to vliv celkové zdražování cen potravin a energií. Lidé si víc hlídají peníze. "Věřím, že se to zase spraví. Co nám jiného zbývá," usmívá se.
10. února - Letošní zima se zatím se sněhem moc nevyznamenala. V nižších a středních polohách ČR se sněhová pokrývka nevyskytuje, leží až od nadmořských výšek 700 m n.m., tedy chybí i v převážné části Vysočiny. Dnes se již dá říci, že pravá zima skončila s první lednovou dekádou.
Kulichy a rukavice už pomalu mohou skončit ve skříni, teploty pod nulou přes den budou výjimkou.
Teplé počasí přilákalo první ptáky ze zimovišť, což předznamenává brzký příchod jara.
Princezny, kovbojové, černokněžníci, medvídci, berušky a mnoho jiných pohádkových stvoření se sešlo v neděli 3. února na dětmi oblíbeném maškarním bále v Přísece.
Fotogalerie - Dětská maškarní merenda
V sobotu 2. února, tedy v brzkém masopustním termínu, se Přísekou opět prošel průvod všelijakých maškar, které byly všude pohoštěny dobrou kořalkou, někde i pivem nebo něčím k zakousnutí. To se to pak veselilo a radovalo ještě víc. Průvod letos uspořádal SDH Příseka.
Fotogalerie z masopustu v Přísece
Slunce už zase zapadá za "Rezkovy", říkávala moje babička, která vždy sledovala, jak s přibývajícím dnem postupně začalo slunce zapadat z jejího pohledu za "Komárkovy" (dnes Příhodovy)...
V sobotu a neděli 26. - 27. ledna se do Česka znovu přihnala vichřice, letos již podruhé. Nejvíce foukalo v Jeseníkách (133 km/h), mimořádně větrno bylo rovněž na Vysočině - v nárazech až 115 km/hod.
V sobotu 26. ledna se v KD Příseka uskutečnil tradiční hasičský ples.
V úterý dne 22. ledna se v KD Příseka konalo závěrečné jednání k návrhu jednoduché pozemkové úpravy v k.ú. Příseka, týkající se přesného zaměření hranic některých pozemků. Byla zde projednána i možnost vytýčení hraničních bodů těchto pozemků (s výjimkou velkých zemědělských celků).
V pátek 18. ledna v kulturním domě Příseka proběhla výroční schůze hasičů brtnického okrsku.
Na Vysočině proběhly 18. - 19. ledna zápisy do prvních tříd základních škol. Rodiče k nim přivedly necelých pět tisíc dětí, což je absolutně nejnižší počet v historii! "Jsme na úplném dně. V dalších letech by měl počet dětí u zápisů zase pomalu narůstat," tvrdí vedoucí krajského odboru školství Zdeněk Ludvík.
Z devátých tříd stále odchází o několik stovek žáků více, než přibývá prvňáků. Počet dětí v základních školách se tak neustále snižuje. Jen za posledních pět let ubylo přes dvanáct procent dětí.
Méně dětí znamená méně peněz. Zatímco dětí ubyla celá osmina, zaměstnanců škol jen dvanáctina. V současné době jich je na Vysočině kolem jedenácti tisíc.
Rodiče mají při výběru školy možnost svobodné volby. Často se rozhodují podle vzdálenosti od bydliště, nezřídka ale i podle jejího zaměření. Z toho už řadu let těží nejoblíbenější jihlavská základka, základní škola Otokara Březiny, kde dostává větší prostor než na jiných školách výuka cizích jazyků.
Starosti s počtem dětí mají školy zejména na venkově. Ty si hlavně přejí, aby k zápisu vůbec někdo přišel a podařilo se alespoň na výjimku otevřít jednu první třídu. To je třeba případ Tasova na Žďársku. V loňském roce tam dokonce začali (a nejenom tam) rozdávat tisíce jen za to, že rodiče na zdejší školu své dítě zapíší. "Letos v tom pokračujeme. Rodičům každého dítěte zapsaného k nám na školu vyplatíme deset tisíc korun," nabádá starosta.
--- Zdroj: 16.ledna - MF Dnes ---
Od čtvrtka 3. ledna do soboty 5. ledna se Vysočinou proháněla mohutná vichřice, která na silnicích působila kalamitní stavy - silnice mezi Jihlavou a Přísekou byla na kopci Kolíbl zcela skryta pod nafoukávaným sněhem.
Na silnicích kolem Příseky vznikla silná vrstva uježděného sněhu, který sem nanesl vítr a viditelnost tu byla díky oběma živlům - větru a sněhu - snížena na minimum. Průjezd náhorní plošinou nad Přísekou směrem na Jihlavu a rovněž tak směrem na Brtnici je mezi řidiči dlouhá léta pověstný a na trase mezi Jihlavou a Třebíčí se jedná o nejzáludnější úseky. Uježděný sníh, vyjeté koleje a zúžená vozovka klid do duše řidičů rozhodně nevnášejí a po šťastném minutí protijedoucího vozidla je mnohokrát příležitost k oddechnutí, když se manévr podaří. Kdo neabsolvoval za tohoto počasí cestu z Jihlavy přes Příseku do Brtnice, neuvěří, jak se za několik desítek metrů výškového rozdílu zcela změní ráz počasí. Místní vědí, že za takového počasí je lepší nevyjíždět a pokud to jde, plánovanou cestu odložit, až se počasí vyřádí.
V pátek foukal silný nárazový jihovýchodní vítr, který způsopil totální kolaps v dopravě. Kalamitní stav museli po silničářích vyhlásit i energetici kvůli větrem ztrhanému vedení. Situace se začala uklidňovat až v sobotu.
Extrémní povětrnostní podmínky zasáhly hlavně severní část okresu Jihlava, okres Havlíčkův Brod a Žďár n./S. Na Svratouchu ve Žďárských vrších rychlost větru dosahovala 90 km/hod., v nárazech byl naměřen poryv větru 120 km/hod., což již je síla orkánu. Na Jihlavsku byla rychlost větru přibližně o 30 km/hod. nižší.
Přibývá tedy v posledních letech silných větrů a vichřic? Zatím se to potvrdit nedá. Před osmi lety, tedy v roce 2000, proletěla Evropou vichřice silnější než loňský Kyrill a s mnohem většími škodami. Tehdy se to ale nebralo tak dramaticky jako dnes.
Už 18 let jezdí osmatřicetiletý "cestářský" řidič Richard Holík u jihlavské správy silnic v zimě se sněžným pluhem. "Podle směru větru už odhaduju, kde budou silnice zaváté," říká.
Včera 4. ledna se ze své stálé trasy musel na dispečink vrátil předčasně. Na kopcích mezi Jihlavou a Brtnicí bylo tolik sněhu, že přepadával cestářům přes radlici a vozu poškodil dokonce i stěrače, bez nichž se ve vánici jet nedá.
Jezdit s pluhem v noční vánici bývá hodně silný adrenalin. Pluh je oblepený sněhem ze všech stran jak horská bouda, vpředu je radlice označena červeným praporkem. Ten je na koncích roztřepený od vichru.
Za nejhorší na trase považuje místa kolem obcí Malé a Panská Lhota a bývalo to i stoupání na Kolíbl nad Jihlavou. Na trase je jedno převýšení za druhým, samé úzké silnice.
Když bývá dokonalá "bílá tma", je rozumnější raději s pluhem na deset minut zastavit. V těch případech se spěchat nevyplácí. Při zapadnutí pak musí čekat na jeřáb, který pluh vyzvedne a to může trvat i tři hodiny.
Někdy musí vystoupit z kabiny a pomoci jiným řidičům. "Teď jsem zrovna pomáhal paní, co uvízla s osobním autem u Příseky".
Prudká sněhová vánice některá místa zafouká dvacet minut poté, co tudy pluh projel. Někdy ani není jisté, zda pluh některý kopec vyjede. "Sněhu bývá i metr, jde přes radlici. Když na těch vrškách vystoupíte z auta, je tam vítr, že ani nemůžete dýchat."
--- 5. ledna 2008 --- Deník Vysočina (zkráceno) ---