Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

ZpravodajstvíHlavní stránka


Poslové míru běželi Vysočinou

Připojit se k nejdelšímu štafetovému běhu olympijského typu na světě mohli příznivci sportu přímo v Přísece, přes kterou vedla trasa Mezinárodního běhu míru. Poslové s mírovou pochodní běželi přes Velkou Bíteš do Velkého Meziříčí, o den později přes Třebíč, Brtnici a Příseku až do Jihlavy. Běžci zavítali do některých z jihlavských základních škol potom se štafeta vydala směrem na Rantířov.

Letošní trasa Běhu míru odstartovala v Čierné nad Tisou 16. května a cílovou metou je Aš, kde by měli běžci svou pouť ukončit 22. června. "Letos jsou běhy uspořádány odděleně v jednotlivých zemích, ale v lichých letech se probíhá přes víc států", upozornil Zbyněk Selucký, jeden z koordinátorů akce na území České republiky. Běžci na trati vítají podporu a také sportovci z Vysočiny se připojili k mírové štafetě. Kolem 16. hodiny na mírové posly čekala v Přísece skupina sportovců z jihlavského oddílu Datalusk a doprovodila je do Jihlavy.

"Každý, kdo se ke štafetě připojí, má právo běžet s pochodní", uvedl Selucký. "Cílem akce je nést mírovou pochodeň od člověka k člověku na vzdálenost tisíců kilometrů s nadějí, že v nás probudí potřebu nalézt v sobě skutečný mír. Pokud jej objevíme, možná inspirujeme někoho dalšího. Tím, že dáváme druhým lidem lásku a radost, děláme veliký krok pro světový mír", zní poselství Mezinárodního běhu míru pořádaného občanským sdružením Peace Run International.

Mezinárodní Běh míru poprvé odstartoval v roce 1987, zapojili se do něj lidi 120 zemí a překonali vzdálenost více než 400 000 kilometrů. Mezi účastníky byli i Michail Gorbačov, Václav Havel, britská královna Alžběta, papež Jan Pavel II., tibetský dalajláma, Emil Zátopek či Carl Lewis.


Trasa Mezinárodního běhu míru na Českomoravské vrchovině - červen 2002:
Veverská Bitýška - Velká Bíteš - Ruda - Velké Meziříčí - Třebíč - Krahulov - Brtnice - Příseka - Jihlava - Vyskytná nad Jihlavou - Dušejov - Nový Rychnov - Křemešník - Pelhřimov - Horní Cerekev - Třešť - Telč - Dačice - Slavonice

Zpravodajství